Leonardo da Vinci'den padişaha iş başvurusu!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Leonardo da Vinci ve iki kıtayı birleştirmek...

352938046107.jpg

Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz yazdı.

Sultan II. Beyazıt'a Cenova'dan gemi ile gelen bir iş başvurusu mektubu var... Talep edilen pozisyon mimar ve mühendislik... Başvuru sahibi ise, kayıtlara Likardo Usta diye geçirilen Leonardo da Vinci... Mektubun Topkapı Müzesi arşiv kayıtları için yapılan tercümesi şöyle:

"Ben kulunuz değirmen konusunu düşündüm ve Allah'ın inayeti ile suya gerek kalmadan, sadece rüzgârdan güç alan bir değirmen yapmanın yolunu buldum. Şükürler olsun ki, gemilerden ip ya da halat kullanmadan, sadece kendi kendine devir yapan bir hidrolik makine kullanarak, su çıkarmanın yolunu bulmayı Allah bana nasip etti.

Ben kulunuz, İstanbul'dan Galata'ya uzanan bir köprü yapmak istediğinizi, yapabilecek biri bulunamadığı için köprüyü yapamadığınızı duydum. Ben kulunuz nasıl yapılacağını biliyorum. Köprüyü bir bina kadar yüksek yapacağım. Çok yüksek olduğu için, üzerinden kimse geçmeye razı olmayacak. Öyle bir köprü yapacağım ki, yelkenleri fora olsa bile, bir gemi altından geçebilecek. İsteyenleri Anadolu kıyısına geçirecek bir asma köprü yapacağım. Allah sizi bu sözlere inandırsın. Bu kulunuzun, her zaman hizmetinizde olduğunu bilin..."

Likardo Usta, mektubuna 4 proje ekliyor. Bir yel değirmeni, bir su boşaltma pompası, Haliç için kemerli taş köprü ve İstanbul Boğazı için asma köprü... Tarihçi İlber Ortaylı mektup için şu ifadeleri kullanıyor; "Böyle bir askeri imparatorluğun, askeri teknoloji anlamında dehası muhakkak olan, Leonardo'yu çekmemesi mümkün değil. Yani Sultan O'nu çağırmazsa, O Sultan'a hizmet arz edecek."

Bugün Haliç'te 3 köprü var 4'ncüsü yolda. Boğaz ise 2'si üstten, 1'i Marmaray ile su altından aşılmış, 3'üncü Köprü de yolda... Kıtaları birleştirmek, her gün görebileceğimiz türden adımlar değil... Likardo Usta'nın önerisinden bugüne gelen süreçte binlerce insanın gördüğü, çağları aşan rüyanın bu defa su altından gerçeğe dönüşmesidir.

KaynaK

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Ya köprü tünel falan iyide neden özellikle "kıta birleştirme" diye söyleniyor ? Bi taraftan karşı tarafı görebiliyorsunuz bilmeyende sanacak avustralya kıtası ile amerika kıtası arasına tünel köprü yapıldı...

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ya köprü tünel falan iyide neden özellikle "kıta birleştirme" diye söyleniyor ? Bi taraftan karşı tarafı görebiliyorsunuz bilmeyende sanacak avustralya kıtası ile amerika kıtası arasına tünel köprü yapıldı...
bu tarz tabirler kullanılarak okuma yazma oranı düşük olan ülkemde cahil kesim ayakta uyutuluyor.

Reaksiyon puanı
10,325
Kafam bir yerde takılı değil. Haberdeki mektubun içeriğinde islama dair ifadeler var. Bu da haberin saçmalık değerini artırıyor.

Allah iyiliğini versin [MENTION=20926]checkirge[/MENTION], islama dair ifadeler dediğin topu topu "Allahın inayeti" kadar...
hristiyanların da Allah'a inandığını bilmez misin?
e olsun o kadar, demi ama! :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Leonardo Da Vinci Hristiyan değildi. Yani yaşadığı ortama bakılırsa Hristiyan olması olması gerekiyordu fakat bilim üzerine çok sapkın ve değişik fikirleri olduğu için (insan anatomisini incelemek için ölüleri mezardan çıkarıp içlerini açması vs) dinle uyuşmuyordu bunun nedeniyle de kendisine kafir demeyi tercih ediyordu.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Leonardo Da Vinci Hristiyan değildi. Yani yaşadığı ortama bakılırsa Hristiyan olması olması gerekiyordu fakat bilim üzerine çok sapkın ve değişik fikirleri olduğu için (insan anatomisini incelemek için ölüleri mezardan çıkarıp içlerini açması vs) dinle uyuşmuyordu bunun nedeniyle de kendisine kafir demeyi tercih ediyordu.
da vinci's demons izleyen bir arkadaş daha

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
olmuş vize mi alamamış istanbul a :D
ve gercekse bence alasını yapardı bu herif köprünün ....