Soru Lenovo IG3 Kurulum ve Kullanım Ayarları

Bu konuyu okuyanlar

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Lenovo IP 82K200T4TX R5-5600H 16G 1T 15.6′ Dos linteki ürünü hafta sonu indirimi ile aldım.

10 senelik masaüstü kullanıcısıyım dolayısıyla hiç laptop kullanmadım, yeni bilgisayar kurmadım ve güncel teknolojiyi çok bilmiyorum.

Bu yüzden bu gönderiyi rehber edinmek istiyorum.
Kurulumla ilgili yapmam gerekenleri, kurduktan sonra nasıl kullanmam, hangi ayarları yapmam gerektiğini burada soracağım.

Bunu dikkate alarak detaylı bir şekilde anlatarak yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayar bugün gelecek.
Öncelikle Windows 10 mu 11 mi Home mu Pro mu yüklemem konusunda öneri verebilir misiniz?
Uygun fiyata, güvenilir nereden satın alabilirim işletim sistemini?

Ve bu işletim sistemini nasıl kuracağım benim bildiğim ISO dosyasını Rufus ile USB'ye yazdırıp ilerlemek şeklinde.
Bunun dışında yapmam gereken bir şey var mı?
BIOS ayarlarından filan bahsediliyor onlardan hiç anlamıyorum mesela.

Güncelleştirme, driver dediğiniz şeylerin kurulumu hakkında da pek bilgim yok.
Bunlar için ne yapmam lazım ?

Ayrıca Lenovo'ya özel kurmam gereken programlar nelerdir?
Cihaz geldi, videoya çekerek kutusunu açtım.
Şu anda açılmıyor şarj etmem mi gerekiyor ilk olarak?
Aşağıdaki fotoğrafta eklediğim gibi garanti belgesi yazan bir kağıt çıktı ama bomboş üzerinde hiçbir bilgi yok.
Bu normal mi?
Değilse ne yapmalıyım?

IMG_20220412_111941__01.jpg
Ayrıca ilk açılışta cihazda bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için hangi testleri yapmam gerekiyor?

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Bilgisayar bugün gelecek.
Öncelikle Windows 10 mu 11 mi Home mu Pro mu yüklemem konusunda öneri verebilir misiniz?
Uygun fiyata, güvenilir n
Win10 pro tavsiye ederim.. bios tahminimce zaten uefi gelir ve iso yu uefi usb ye yazdırmanız yeterli.. Lenovo laptoplarda novo tuşu var genelde yan tarafta oluyor iğneyle basılıyor orda boot menüsü ve bios menüsüne girmek için seçenekler olur boot menüsünden taktiğin usb yi görüyorsa üzerine tıkla pc usb den başlar.. kurulumu yaptiktan sonra sürücüler için iki yöntem var bir kendi sitesinden tek tek indirip kurmak bunu zaten biliyorsunuzdur.. ikinci yöntem lenovo vantage indirip taratmak ve kurmak ben öyle yapıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Not novo tuşuna pc komple kapalıyken basın

karakabus_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
47
Öncelikle hayırlı olsun. Özellikleri güzel. Windows kuracaksan 10 veya 11 kurabilirsiniz. İleri derecede kullanıcıysan 10 daha stabil ama benim gibi standart kullanıcıysan 11 ideal seçim olur senin için.
Lisansı LisansBurada.Com - Windows 10 Lisans Office 365 Windows 10 Pro Avast adresinden alabilirsin. Ben geçen sene freedos laptop aldım ve buradan aldığım lisansta sıkıntı yaşamadım şu ana kadar. Win 10 lisansı aldım, 11 sürümüne yükselttim.
İşletim sistemini yükledikten sonra mağazadan Lenovo Vantage uygulamasını yükleyin. Laptoptaki bütün sürücü driverlerini, bios güncellemelerini bu uygulama kendisi hallediyor. Arada bir uygulamayı açıp, yeni güncel driver var mı diye kontrol edersin. Bu uygulama ile pil korumayı da aktif edebilirsin. Yalnız dikkat et, laptobu pil ile kullanacaksan pil korumayı kapat. Pil koruma aktif olunca pili %55-60 dolulukta tutuyor.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
@Dertsizali zaten biliyorsunuz dediniz ya bilmiyorum yani hiç yapmadım.
Ondan çoğu şeyi bilmediğimi varsayarsanız benim için iyi olur.
Bilgisayardan hiç anlamıyor değilim ama çok eski PC kullandığım için bunlardan uzağım.

Pro sürümü arkada gerekli olmayan şeyler çalıştırdığı için daha az performans verir diyorlar.
Katılır mısınız ?
Pro kullanmanın avantajı nedir bunu sorunca karşılaştırma linki atıyorlar ama orada yazılanlardan pek bir şey anlamıyorum.

Kullanıcı olarak Pro da yapıp Home da yapamayacağım ne gibi örnekler var ?

Bahsettiğiniz tuş fotoğraftaki soldan ikinci delik mi ?eu4s3te.jpg

@karakabus_ Win 11 hiç görmedim ne gibi artıları var 10'a göre bizim görebildiğimiz.

Win 10 alınca 11 yükseltmek ücretsiz ise böyle yapsam daha iyi değil mi Win 11 iyice oturunca geçerim ona ?

Ama bu direkt sıfır bilgisyara Win11 kurmaktan daha mı kötü olur temiz kurulum filan mı gerekir ?

Şimdi hiç laptop kullanmadım hayatımda.
Bana bu şarj olayını özetlerseniz sevinirim.

Kısa sürede telefonlar gibi bataryası zayıflasın istemem o yüzden nelere dikkat etmeliyim ?

Ayrıca ilerde batarya ömrü biterse yeni sıfırını rahat bulabilir miyim yoksa bataryayla birlikte cihaz da perte çıkıyor mu ?

Büyük çoğunlukla odamda masade duracak.
Bu durumda masaüstü gibi her zaman prize bağlı olmalı mı ?
Prizdeyken kullanmak zararlı değil mi telefonlardaki gibi ?

Evdeyken pil hangi durumda olmalı alıp dışarı çıkardığımda hangi modda olmalı ?

Mesela kütüphaneye pdf slayt bakmak in götürdüğümde hangi modda olmalı yanımda adaptör götürmeli miyim ?

Veya götürmeden önce şarjı %100 mü yapmalıyım ne kadar ekran süresi verir bu durumda ?

Son olarak garanti belgesi eklediğim fotoğraftaki gibi mi oluyor sadece ?

Çok uzun yazdım kusura bakmayın.

Son düzenleme:

karakabus_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
47
Oyun oynarsan 10’u tercih etmelisin. Çünkü daha oturaklı bir sistem. 11’in daha yolu var.

Temiz 10 sürümünü kurun, istediğiniz zaman 11’e yükseltirsiniz. 11’e yükselttikten dosya vs. yedekleyip laptobu sıfırlarsanız 11’i sıfırdan kurmuş gibi olursunuz.

Batarya olayına pek takılmayın. Dikkatli kullanırsanız uzun yıllar rahat edersiniz. Batarya ile cihaz pert olmaz.

Evdeyken masanın üzerinde duracaksa cihazı pil koruma modunda kullanın. Ne zaman dışarı çıkacaksanız o zaman bataryayı full doldurursunuz. (bu pil sağlığı için.)

Bir de eco-akıllı-performans modları var. Bunlarda laptobun hızı için. Ben genelde akıllı modda kullanmaktayım. Uygulama kendisi ayarlıyor. Performans lazımsa performans veriyor, ekonomi lazımsa ekonomi yapıyor.

.pdf slayt bakmak uzun süreler için yapılmayacaksa %50 batarya yeterlidir. Bunu siz evde test edin.

garanti belgesi eklediğiniz fotodaki belge ile satın aldığınız faturayı saklayın. Faturada yazan tarih garanti süresini başlatır..

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
@karakabus_ eklediğim fotoğraftaki garanti belgesinde ne ürün modeli yazıyor ne tarih ne de bir şey.
Garanti belgeleri böyle mi oluyor normalde?

USB ye yazdırdım laptop a taktım direkt açtı.
Boot menüsüne filan girmedim kendim.

Yükleme kısmında bu ekranda ne yapmalıyım ?
Yeni ye tıklamam gerekiyor mu yoksa direkt ileri mi demeliyim ?
Fotoğraf

Son düzenleme:

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Kurduğumdan beri arada bir ne zaman olacağını çıkaramıyorum touchpad hizasında yani tuş olmayan boş alt taraftan bir ses geliyor.
Bir titreşim bildirim sesi gibi ne zaman olacağı belli olmuyor tam tarif de edemiyorum kayıt almayı da beceremedim.
Mekanik bir ses değil gibi.

Ne olabilir fikri olan var mı daha 2 günlük cihaz bir arıza çıkması olası mı şimdi servise götürsem ne diyeceğimi de pek bilmiyorum ne zaman olacağı belli değil.

Sanırım o kısımda pil varmış. Pille ilgili bir sorun olabilir mi nasıl kontrol edebilirim.
Cihazı tam kullanmaya başlayamadım ama bir anormallik görmüyorum sadece arada o ses geliyor kafama takılıyor çok rahatsız ettiğinden değil de normal gelmiyor sanki altında telefon var da bildirim geliyor gibi hissediyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 1360157