Laptopu Şarjda Kullanmak Zararlı mı ?

Bu konuyu okuyanlar

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
586
Laptoplardan performans almak istiyorsan seve seve elektriğe takacaksın. En kısa örneği işin zirvesi iş istasyonları bile elektrik ile beslenmezse %50 performans kaybı yaşatır.

Bataryası sökülmüyor diye birşey yok. Açarsın kapağı soketini çıkarırsın olur biter. Ama elektrikde dalgalanma, ve kesintilerde arızaya yol açabilir. Anakart mı önemli, yoksa kıytırık 3 hücreli bataryan mı ? Desen ki iş istasyonu kullanıyorsun hadi eyvallah en aşağı bir batarya 100 $ patlar. Ama anakart arızalanırsan 1000$ :)

Eski bataryalarla şimdikileri kıyaslamayın. Ömrü elbet bitecek ama eski teknolojiye nazaran kat be kat iyidir.
saolun size birşey daha sormak istiyorum ?
Ya ben CS GO indirmeyi düşünüyorum. Baktım test ettim bu sonuçlar çıktı doğrumu ?
Oyun: CS GO Grafik Ayarı : Low Çözünürlük: 1080P FPS: Ortalama Fps: 118 yalnızca 5 örnek dedi.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Prize takılı olarak ya da olmarak da dizüstünü kullanabilirsiniz. Yalnız kullanım esnasında şarjını iyice bitirmemeye/sıfırlamamaya dikkat edin.
Aslında pek adetimiz değildir ama cihaz kullanım kılavuzunuza da bi bakın. ;)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Prize takılı olarak ya da olmarak da dizüstünü kullanabilirsiniz. Yalnız kullanım esnasında şarjını iyice bitirmemeye/sıfırlamamaya dikkat edin.
Aslında pek adetimiz değildir ama cihaz kullanım kılavuzunuza da bi bakın. ;)
salak kardeşim öyle bitire bitire bozdu...

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
saolun size birşey daha sormak istiyorum ?
Ya ben CS GO indirmeyi düşünüyorum. Baktım test ettim bu sonuçlar çıktı doğrumu ?
Oyun: CS GO Grafik Ayarı : Low Çözünürlük: 1080P FPS: Ortalama Fps: 118 yalnızca 5 örnek dedi.
Ekran kartı bilgisi vermemişsin. U model işlemci genelde ofis,excel tırıvırı işleri içindir kendine zulmetmeye değmez. Yerinde olsam o pc ile oyun oynamam keyfim önde gelir.

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
586
Ekran kartı bilgisi vermemişsin. U model işlemci genelde ofis,excel tırıvırı işleri içindir kendine zulmetmeye değmez. Yerinde olsam o pc ile oyun oynamam keyfim önde gelir.
Ne 5K ya aldım. Nasıl oyun oynamayayım?
Zula, CS, Sabotaj gibi oyunları açmazmı ?
Kaç fps verir ?
Not: E.kartı UHD 620. Ben youtube gaming testlere baktığımda Gta 5 oynuyordu adam.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Yıl başında 5k'ya çok güzel bir oyuncu laptopu alabilirmişsin. Veya kasa da toplanabilirmiş ama ne yazık ki günümüz fiyatları böyle...

Oynatmaz demiyorum ama benim oyun keyfim pürüzsüz bir keyif :) Ayarı kısıcan da fps artacakta vs değmez zevkim kaçar.

İnternette videolarda oynattığını görebilirsin ama o model işlemci dediğim gibi oyun vs için değil. Harici bir ekran kartın da yok. Bu tarz oyunları açıp ayar düşürüp oynayabilirsin izlediğin videolardaki kişiler gibi ama bir süre sonra o ekran kartın reball isteyecek. Kısaca görüntü vermeyecek veya arızalanacak. Isıtmamaya çalış bilgisayarı, soğutucu koy, kısa vadeli oyna. Sürekli oyun oynayıp gavur güneşi gibi ısıtırsan kaçarı yok arızalanır.

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
586
Yıl başında 5k'ya çok güzel bir oyuncu laptopu alabilirmişsin. Veya kasa da toplanabilirmiş ama ne yazık ki günümüz fiyatları böyle...

Oynatmaz demiyorum ama benim oyun keyfim pürüzsüz bir keyif :) Ayarı kısıcan da fps artacakta vs değmez zevkim kaçar.

İnternette videolarda oynattığını görebilirsin ama o model işlemci dediğim gibi oyun vs için değil. Harici bir ekran kartın da yok. Bu tarz oyunları açıp ayar düşürüp oynayabilirsin izlediğin videolardaki kişiler gibi ama bir süre sonra o ekran kartın reball isteyecek. Kısaca görüntü vermeyecek veya arızalanacak. Isıtmamaya çalış bilgisayarı, soğutucu koy, kısa vadeli oyna. Sürekli oyun oynayıp gavur güneşi gibi ısıtırsan kaçarı yok arızalanır.
Ama bak zula, cs, sabotaj gibi oyunlar oynayacagım.
Peki o zaman neden internet cafedeki core duo 2 işlemciler 10 yıl falan oyun oynuyorlar.
Yani o zaman bılgısayarı satıp core duo 2 işlemcili bir masaustu alayım ?
Sence bu bilgisayar core duo 2 masaustunden ıyı değil mi ?
:) :)

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
İnternet cafelerde core 2 duo mu varmış. Biz burda topladığımız mekanlara en kötü i5 9400f veya r5 2600 koyuyoruz. En ölü kart 1050 var kafelerde. Sizin ordaki düdükleme kafe muhtemel.

Senin alacağın laptopun komple anakartı, masaüstünün ancak bir ekran kartı anakartı kadar. Core 2 duo diyorsun dev gibi bakır soğutucusu, bilmemkaç devir fan'ı, üstüne birde ekran kartı taktınmıydı oho. Sen al oyna çılgınlar gibi chipset arızası olunca yaz gene konuşuruz burdan.

Ha birde kıyas yapacaktıysan gidip kafeden o kasayı alaydın. 1000liradan alırsın o tarz bir kasayı.

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
586
İnternet cafelerde core 2 duo mu varmış. Biz burda topladığımız mekanlara en kötü i5 9400f veya r5 2600 koyuyoruz. En ölü kart 1050 var kafelerde. Sizin ordaki düdükleme kafe muhtemel.

Senin alacağın laptopun komple anakartı, masaüstünün ancak bir ekran kartı anakartı kadar. Core 2 duo diyorsun dev gibi bakır soğutucusu, bilmemkaç devir fan'ı, üstüne birde ekran kartı taktınmıydı oho. Sen al oyna çılgınlar gibi chipset arızası olunca yaz gene konuşuruz burdan.

Ha birde kıyas yapacaktıysan gidip kafeden o kasayı alaydın. 1000liradan alırsın o tarz bir kasayı.
Arkadaş almış pişman hemde 1.500Tl' ye almış.
Birde dediğim internet cafe saati 1 lira yani. Ama kasıyor yani.
Peki ben ne yapayım satayım mı ?
Benim oynayacak oyunlarım CS, ZULA, SABOTAJ.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Bu forumu aldıktan sonra değil almadan önce kullan mesela :) UHD grafik kartı tüm gün oyun oynaman için bence cırt. Ki ben unity kullanarak 1080ti'li msi titan serisi laptop yakmış adamım.

CS zula belkide o kadar yüklenmez. Ama yerinde olsam en azından makine çok ısınınca kapatır bir soluk aldırırım :))

Biz o kasaları 1 see öncesine kadar 500tlden kasa olarak veriyorduk. Kafecilerin siteleri var bu şekilde forum. Gir ordan bak daha uyguna bulursun. Yani arkadaşın için söylüyorum.

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
586
Bu forumu aldıktan sonra değil almadan önce kullan mesela :) UHD grafik kartı tüm gün oyun oynaman için bence cırt. Ki ben unity kullanarak 1080ti'li msi titan serisi laptop yakmış adamım.

CS zula belkide o kadar yüklenmez. Ama yerinde olsam en azından makine çok ısınınca kapatır bir soluk aldırırım :))

Biz o kasaları 1 see öncesine kadar 500tlden kasa olarak veriyorduk. Kafecilerin siteleri var bu şekilde forum. Gir ordan bak daha uyguna bulursun. Yani arkadaşın için söylüyorum.
Valla 5k ya aldım. İsterse patlasın. Bi zula oynamak için 10k vermem.
Doğarken ağzımda gümüş kaşık yoktu.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Benimde kıçımda altın kaplı bez yoktu ama okudum, araştırdım ve öğrendim.
Arabalar üretilir kullanılmak için. Ferrari; hız, imaj, şov vb nedenlerle üretilir ve alınır. Süt arabası ise süt dağıtmak için. Süt dağıtacaksak süt kamyonu alacağız, şov yapacaksak elimizin el verdiğini.

Ben sana 20bin liralık cihaz al demedim. Zula için çöp pc yeter de demedim. Ben sana dedim ki aldığın işlemci U model. U modeller oyun için değildir! HQ, MQ dersin tamam, K dersin H dersin tamam ama U kesinlikle değil. Kaçıncıya yazıyorum sana anlatamıyorum ama bir başkası anlar umarım. Oyun oynayacaksanız harici ekran kartı olmayan cihazı da almamaya çalışın, U gibi. Minnacık bir bakır minnacık bir fan aracılığıyla u modelli bir işlemcin ve uhd grafik kartın bir süre sonra chipset arızası vermemesi için makineyi çok yormayın alırsanız, ısıtmayın, yazık etmeyin.

Daha da yazmayacağım. Konu kabak tadı verdi artık.

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
586
Benimde kıçımda altın kaplı bez yoktu ama okudum, araştırdım ve öğrendim.
Arabalar üretilir kullanılmak için. Ferrari; hız, imaj, şov vb nedenlerle üretilir ve alınır. Süt arabası ise süt dağıtmak için. Süt dağıtacaksak süt kamyonu alacağız, şov yapacaksak elimizin el verdiğini.

Ben sana 20bin liralık cihaz al demedim. Zula için çöp pc yeter de demedim. Ben sana dedim ki aldığın işlemci U model. U modeller oyun için değildir! HQ, MQ dersin tamam, K dersin H dersin tamam ama U kesinlikle değil. Kaçıncıya yazıyorum sana anlatamıyorum ama bir başkası anlar umarım. Oyun oynayacaksanız harici ekran kartı olmayan cihazı da almamaya çalışın, U gibi. Minnacık bir bakır minnacık bir fan aracılığıyla u modelli bir işlemcin ve uhd grafik kartın bir süre sonra chipset arızası vermemesi için makineyi çok yormayın alırsanız, ısıtmayın, yazık etmeyin.

Daha da yazmayacağım. Konu kabak tadı verdi artık.
Tamamda bende sana birşey demek istiyorum:
32 bit olan laptoplar bile zula oynatıyor.
İntel celeron n4020 zula oynatıyor.
pentıum b950 zula oynatıyor ve cs go oynatıyor kasmadan ekran kartı hd grahpıc 3000
O zaman ben intel celeron N4020'li yada N5000 alsaydım. Dediklerin doğru olurdu.
Ama ben kalkıp çok yüksek oyunlar oynamayacağım.

NOT: Oynayacağım oyunlar CS-Zula-Sabotaj. Benim beklentim 150 Fps değil.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
menteşeleri kırık fanı soğutamaz halde kapalı kullandığı yerde yatıyor grundig gnb 1562 a1i3'e çöktü...
WhatsApp Image 2020-03-27 at 19.15.50.jpeg

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
586
Şarj' a takılı kullansam laptopu bir zarar görürmü batarya ?

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Selam Arkadaşlar Bende DELL Latitude 3400 var.
4Gb ram, 128Gb SSD, i3 8145U, Windows 10 Pro.
Pil türü ise: Li-ion
Pil Hücresi: 3 Hücreli
Arkadaşlar Şarjda oyun oynasam bir sıkıntı olurmu ?
Pil Ömrünü Kısaltır 6 yılda falan götürüyo ben 2. pili taktım hala jarjda kullanırım

¹ ChamPoinT ¹

Müdavim
Reaksiyon puanı
586
şarjda kullanmak zarar vermez dolunca acden çalışıyor batarya depoda dursa bile ölüyor sökmeyin anakart bataryadan değerli.
Anakarta zarar gelmesin. Ne yapmalıyım ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ya sana Laptop özelliklerini ve ayrıntılarını atayım.
Buraya bak burada yazıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ya ben bu Laptopu 5K ya aldım sence bu fiyata iyimi ?
Laptop olarak

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bataryasız kullanımda ups kullanman gerekir online interaktif batarya daha ucuz olur 600va olursa muhtemelen eski süreyi götürür ve anakartın güvende kalır.