Laptopa sıvı döküldü

Bu konuyu okuyanlar

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Benim laptopa su döküldü nupmad kısmına (diğer kısmına dökülmedi) biraz alta doğru geldi "1" e kadar su geldi daha sonra kuruladım tuşlara bastım çıkan suyuda sildim daha sonra batman oynadım zaten güzel kasmadan sorunsuz çalıştı anakarta ve ya fana ulaşmamış galiba kardeşim saç kurutma makinesi kullanmamı tavsiye etti ama fazla sıcak olur diye kullanmadım sizce bir sorun olur mu? kasayı açmak istiyorum zaten laptopun fan temizlemem termal macun yenilemek istiyordum acaba 2-3 gün pc yi kullanıp daha sonra kasayı açıp içerisini temizlesem sıkıntı olur mu?

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
Saç kurutma makinesini soğuk modda kullanırsan sıkıntı olmaz. Sıcak modda ısınmadan dolayı zarar verebilirsin.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Saç kurutma makinesini soğuk modda kullanırsan sıkıntı olmaz. Sıcak modda ısınmadan dolayı zarar verebilirsin.
hocam kullanmadım ben acaba sorun olur mu laptopu kapatıp ters çevirsem sabaha kadar nasıl fikir?

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
hocam kullanmadım ben acaba sorun olur mu laptopu kapatıp ters çevirsem sabaha kadar nasıl fikir ?
Deneyebilirsin . Fakat zaman çok geçmiş ise su ulaşabileceği yere zaten ulaşmıştır.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
evet hocam min 30 dk oldu sorunsuz çalışıyorsa sıkıntı yoktur demek dimi?
Bence siz ters durduktan sonra kurutmayı deneyin. Ve ters çevirin. Anakarta ulaşırsa sıkıntı yapar. 30DK fazla uzun bir süre değil.

Son düzenleme:

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Bence siz gene kurutmayı deneyin. Ve ters çevirin. Anakarta ulaşırsa sıkıntı yapar. 30DK fazla uzun bir süre değil.
nasıl kuruta bilirim hocam havayı alttan mı versem klavyenin üsten mi?

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
nasıl kuruta bilirim hocam havayı alttan mı versem klavyenin üsten mi?
Iki taraftanda ver. Fakat şimdi laptop ters durmasını öneririm. Havayı vurduğunuzda suya yön verebilir. Durduktan sonra kurutmayı dene.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Iki taraftanda ver. Fakat şimdi laptop ters durmasını öneririm. Havayı vurduğunuzda suya yön verebilir. Durduktan sonra kurutmayı dene.
hocam ters çevirdim şarjı çıkardım ordaya gitmiş orayı temizledim şu dvd ye bakıyorum nupmad alt kısmında yerleşiyor zaten orada bir su belirtisi görmedim bide şu rakamların alt kısmına bakıyorum toz felanda gitmemiş şimdi dvd açık şekilde bırakacam ters çevirip sabahleyin kasayı açacam sizce en iyi halde ve en kötü hal ne ola bilir suda çok az döküldü yani

Ryphex

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
40
benimkine 1 bardak sıcak çay döküldü direk klavyenin bütününe (lanet korku oyunları) 3-4 gün klavyeye basamadım neredeyse çok sertleşti tuşlar falan sonra bastığım tuşları okumadı ama 1 ay geçtikten sonra tamamen düzeldi nasıl oldu bende bilmiyorum

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bilgisayarın kapağını kapatıp alt tarafı size bakacak şekilde çevirip birkaç gün bekletin ve mümkünse bilgisayarı açmayın. İçerisi nemliyken çalıştırmayın bilgisayarı ne olur ne olmaz.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Bilgisayarın kapağını kapatıp alt tarafı size bakacak şekilde çevirip birkaç gün bekletin ve mümkünse bilgisayarı açmayın. İçerisi nemliyken çalıştırmayın bilgisayarı ne olur ne olmaz.
hocam aslında pc temizlemek istiyordum termal macunda almam gerek kasayı 2 kere açmayayım dedim 2-3 gün o siz dediğiniz şekilde duracak
Mesaj otomatik birleştirildi:

oksitlenme olur mu gerçekten?

benimkine 1 bardak sıcak çay döküldü direk klavyenin bütününe (lanet korku oyunları) 3-4 gün klavyeye basamadım neredeyse çok sertleşti tuşlar falan sonra bastığım tuşları okumadı ama 1 ay geçtikten sonra tamamen düzeldi nasıl oldu bende bilmiyorum
ne güzel hocam içeriyi temizlemiş 1 kere :D

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Şuan laptopdan yazıyorum kasayı açtım ana kartı tam çıkartmadım biraz oynatdım yerinde her hangi bir sıvı görmedim şuan pc normal çalışıyor her hangi bir sıkıntı yok yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Reaksiyon puanı
1,338
Şuan laptopdan yazıyorum kasayı açtım ana kartı tam çıkartmadım biraz oynatdım yerinde her hangi bir sıvı görmedim şuan pc normal çalışıyor her hangi bir sıkıntı yok yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim
hocam ama bence termal macunu yenileyinn

grand_master

Profesör
Reaksiyon puanı
707
Umarım bu sorun sana ders olmuştur pcnin yanında yiyip içmeyin.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Bu tür durumlarda laptop hemen güçten kesilmesi gerekir. Bataryanın hemen çıkartılması da lazım. Kısa devre olmaması için. Her ihtimale karşı. Tabi arkadaşın olayı olmuş bitmiş.

Reaksiyon puanı
1,338
hocam sıvı dökülmesiyle termal macunun ne alakası vardır? :D
Açıklamada yazdım ama bu o kadar önemli diğildi
Hocam pc 5 10 yıllık diye söyledim belki 10 yıllıktır o zaman da termal macun değişme zamanı gelmiştir diye yoksa yeniyse gerkmz zaten

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Bu tür durumlarda laptop hemen güçten kesilmesi gerekir. Bataryanın hemen çıkartılması da lazım. Kısa devre olmaması için. Her ihtimale karşı. Tabi arkadaşın olayı olmuş bitmiş.
evet hocam bu konudada bilgilendik artık :D

Hocam pc 5 10 yıllık diye söyledim belki 10 yıllıktır o zaman da termal macun değişme zamanı gelmiştir diye yoksa yeniyse gerkmz zaten
Hocam 10 yıldan bir termal macun değişimi biraz geç olmadı mı?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Benim laptopa su döküldü nupmad kısmına (diğer kısmına dökülmedi) biraz alta doğru geldi "1" e kadar su geldi daha sonra kuruladım tuşlara bastım çıkan suyuda sildim daha sonra batman oynadım zaten güzel kasmadan sorunsuz çalıştı anakarta ve ya fana ulaşmamış galiba kardeşim saç kurutma makinesi kullanmamı tavsiye etti ama fazla sıcak olur diye kullanmadım sizce bir sorun olur mu? kasayı açmak istiyorum zaten laptopun fan temizlemem termal macun yenilemek istiyordum acaba 2-3 gün pc yi kullanıp daha sonra kasayı açıp içerisini temizlesem sıkıntı olur mu?
Bir sıkıntı olmaz geçen gün de ben klavyeye gazoz döktüm benim modelin klavye sökülürse takılamıyormuş da artık tuşların üstünden kolonya sıkarak tuşların arkaya yapışmasını önledim. O tür uçucu bir şey ile bilgisayar kapalıyken tuşların arasına kaçmasını sağlayacak şekilde sıkıp içine sızmasını sağlayabilirsiniz.
Anakart ile klavye arasında şeffaf bir koruyucu jelatin var zaten

Son mesajlar