laptop win10 win7 ye alıcam ama olmuyor

Bu konuyu okuyanlar

EnesTRK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhabalar packard bell bir laptop var. laptopta windows 10 kurulu ve kasıyor bu yüzden windows 7 ye alma kararı aldım. windows 7 ultimate x64 iso dosyasını indirdim. flash a rufus ile ntfs 4096 kb şeklinde yazdım. bios menüssünü f2 ile açtım. boot kısmına geldim usb yi başa alayım derken usb nin orada olmadığını fark ettim. orada 8 adet seçenek var ve uefi ve legacy seçenekleri var. uefi den legacy yapınca 8 adet olan seçeneklere dokunamıyorum uefi deyken yerleri değiştirilebiliyor. ayrıca seçenekler arasında windows boot manager, network boot ipv4 ve ipv6 seçenekleri vardı normalde bunlar yoktu. daha önceden format işlemi yapmaya çalışırken usb gözüküyordu ve başa almıştım olmuştu. fakat o zaman da hiçbir aygıt sürücüsü bulunamadı diye bir hata ile karşılaştım. usb nin usb 2.0 bir porta takılı olup iso dosyasında hiçbir sıkıntının olmadığını biliyorum ama iso dosyasının dijital imzası yok sanırım. biostaki boot sıkıntısı nasıl düzelir? isteyene ss atabilirim.

kingdrasnul

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Biostayken Flaşı takın CTRL + ALT + DELETE yapıp tekrardan başlasın bilgisayar ondan sonra okuyacağını düşünüyorum. UEFI yazan seçeneği tıklayıp devam edeceksiniz. Ayrıca windows iso'yu nereden indirdiniz tam olarak?

EnesTRK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biostayken Flaşı takın CTRL + ALT + DELETE yapıp tekrardan başlasın bilgisayar ondan sonra okuyacağını düşünüyorum. UEFI yazan seçeneği tıklayıp devam edeceksiniz. Ayrıca windows iso'yu nereden indirdiniz tam olarak?
çok önceden indirmiştim ama sağlam bir dosya eminim çünkü başka bilgisayarı da aynı dosya ile format etmiştim

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
eufi veya legacy'e aldıktan sonra kaydedip yeniden başlatıyorsun değil mi ? bu değişikliği yaptıktan hemen sonra görünmez.

Bir ikincisi, taktığın format usb'si, laptopun 3.0 slotuna takıldıysa da sıkıntı yaşayabilirsin.

Bahsettiği şekildeki format usb'si oluşturmayı tasvip etmiyorum. En temizi windowstan indirmektir. Her zaman.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,730
Packard Bell için Boot Menu tuşuna basın, ardından UEFI USB seçeneğine basın, burada da gözükmüyorsa sorun portlardan kaynaklı olabilir. [F12 tuşu Boot Menu'yu açar.]

FiratHGorduk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benim HP Bilgisayarımda HP Logosu Geldiği Anda F9 Tuşuna Basarsam Boot Menüsünün Gelmesine Gerek Bile Duymadan Bilgisayara Bağlı Olan Tüm Aygıtları Listeliyor Format Atarken Oradan Tek Seferlik Olarak USB Yi Çalıştırabiliyorum Umarım Sendede Çalışır ;)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
UEFI olarak kurman gerekiyor. CSM açman gerekebilir "Starting Windows" yazısında kilitlenirse.

EnesTRK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Packard Bell için Boot Menu tuşuna basın, ardından UEFI USB seçeneğine basın, burada da gözükmüyorsa sorun portlardan kaynaklı olabilir. [F12 tuşu Boot Menu'yu açar.]
Boot menüyü açınca bu oluyor ama flash bellek gözükmüyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Boot menu yu açtığımda böyle gözüküyor flash bellek takılı bu arada

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200606-201338~2.png
    Screenshot_20200606-201338~2.png
    121.1 KB · Görüntüleme: 152