Laptop işlemci fanı neden hep sürekli yüksek devirde çalışır?

Bu konuyu okuyanlar

hgy66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar,
BENQ Joybook R56 N23 serisi dizüstü bilgisayarımın ekran kartının chipsetinin bozulması nedeniyle garantisi çoktan bitmiş olduğundan Ankarada bir laptop tamircisine götürdüm ve chipseti yenilediler ve 1gb olan ram'ide 2 gb'lik ile değiştirdiler, makina sorunsuz çalıştı fakat işlemci fanı coşmuş durumda, tamirden önce böyle bir durum olmamasına karşın şu anda makinayı açtıktan çok kısa bir süre sonra fanı yüksek hızda çalışmaya başlıyor ve sürekli bu hızda çalışıyor.Speedfan vb programları denedim ayar yapılmıyor, bios ta fan ayarlama olayı da yok. Aradım yapan yeri geri ve dediler ki, sen bize getir onu geri 5 dakikada hallederiz. zaten biz yaptık onu öyle ısınmasın diye.
Şimdi benim anlamadığım bunu nasıl yapıyorlar.dedim yeriniz bana çook uzak söyleyin yapılacak şey neyse ben yapayım, hayır olmaz dediler getir biz yaparız, büyük ihtimalle duygusal nedenlerle.:bored:
Sonuç olarak bu konuda bildiği ve tavsiye edeceği birşeyler olan varsa paylaşmasını rica ediyorum.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Termal Macun Sürceklerdir . ! İşlemci Soğutucunu Söktüler O Şekil Macun Sürmeden Geri Taktılarsa Sen Bize Getir de Macun Sürelime Getirmişler Olayı !

Fan Yüksek Devirde Sürekli Çalışıyosa İşlemcini Verimli Soğutamıyor Demektir!

Regza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bios tan otomatiğr almalısın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
virüslü program yüklemissindir %90 oda hep işlemcıyı calıştırıyodur format cekmelisin

Johnny_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim bildiğim işlemci fanları Isıya göre çalışır,Belkide biostan AUTO değildir.

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Termal macun sürerler.Bence riske girme götür.

aykutoglu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tedarülden bile kalmış bir laptop ve 2 yıl önce açılmış bir konu :D
eski konuları nerden nasıl bulup hortlatıyorsunuz merak ettim :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
2 yıl önce açılmış bir konu...Bugün benim işime yaradı..Biginin eskisi, yenisi olmaz...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
katılıyorum bilginin eskisi yenisi olmaz.
Bu arada bu konu kesin çözüme bağlanmamış.
Fanın dönüş hızı nasıl ayarlanıyor?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
lenova amd A6 işlemcili bilgisayar aldım il başta sıkıntı yoktu galiba virüs girdikten sonra oldu fan hiç susmuyor formatta attım olmadı ne yapmalıyım?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
selam kardeşim bunun tek sebebi laptopun fan kablolarını direk baska biyerden baglayıp kesintisiz güç vermişlerdir ve fan laptop sogukken bile yüksek devirde calısır taki cihazı kapayana kadar anlıcagın elektronikçiye bile götürsen hallederler tabi inş anakartın fan hız sensörü bozulmamışsa saygılar Turgay Türkyılmaz. tavşancıl :)

Son mesajlar