Soru Laptop için SSD önerisi

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Arkadaşlar HP Victus 16 Ryzen modelli laptop kullanıyorum. İkinci bir slot yok o yüzden yenisini alıp değiştirmeyi planlıyorum. İlk sorum şu: Alalı daha 2 buçuk ay oldu sağlığı %100de 100 ben bu SSD'yi geri satın aldığım yere satabilir miyim garantisi olan yere? İkincisi: 4 TB SSD almayı planlıyorum. Elimdeki SSD'nin hızını tam olarak bilmiyorum, markası samsung. 4 TB veya 2 TB Samsung marka en iyilerinden laptop için olan SSD önerilerinizi alabilir miyim?

Son düzenleyen moderatör:

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,240
Arkadaşlar HP Victus 16 RAyzen modelli laptop kullanıyorum. İkinci bir slot yok o yüzden yenisini alıp değiştirmeyi planlıyorum. İlk olarak sorum: alalım daha 2 buçuk ay oldu sağlığı %100de 100 ben bu SSD'yi geri satın aldığım yere satabilir miyim garantisi olan yere? İkincisi 4 TB SSD almayı planlıyorum. Elimdeki SSD'nin hızını tam olarak bilmiyorum. Markası Samsung. 4 TB veya 2 TB Samsung marka en iyilerinden laptop için olan ssd önerilerinizi alabilir miyim?
2 TB SSD bile çalışmıyor o bilgisayarda. Bir forumdaki üye 2 TB 990 Pro denedi ve cidden görmüyordu bilgisayar. Başta inanmıyordum HP'nin yazdıklarına ama doğruymuş.

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
134
2 TB SSD bile çalışmıyor o bilgisayarda. Bir forumdaki üye 2 TB 990 Pro denedi ve cidden görmüyordu bilgisayar. Başta inanmıyordum HP'nin yazdıklarına ama doğruymuş.
Ben de bu sabah arayıp öğrendim en fazla desteklediği 1 TB imiş. Kahroldum bilsem intel versiyonunu alır 2.ye 1 tane daha 1tb takardım şimdi tek slot 1tb nasıl yetecek bana

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,240
Ben de bu sabah arayıp öğrendim en fazla desteklediği 1 TB imiş. Kahroldum bilsem intel versiyonunu alır 2.ye 1 tane daha 1tb takardım şimdi tek slot 1tb nasıl yetecek bana
Onun da bir farkı olmaması gerekir. Sonuçta mümkün olduğunca eşitler. RAM MHz farkı SoC'tan dolayı. 13.nesil olanlar 5200 MHz destekliyor. 7640HS ve 7840HS ise 5600 MHz desteklediğinden 5600 MHz destekli. Onun dışındaki özellikler aynı diye biliyorum. Yani, Intel'lisinde en fazla 2 TB, AMD'lisinde ise en fazla 1 TB diye bir şey yok. Haksızlık olurdu yoksa bu konuda. Gerçi Wi-Fi kartı kısmında haksızlık var denilebilir. AMD'li olanlarında MT7921 yaygın. Birde düz Wi-Fi 6 yerine Wi-Fi 6E destekli Intel AX211 ile veriyorlar. MT7922 ile verilen Victus'larda var ama az gibi.

Son düzenleme:

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Onun da bir farkı olmaması gerekir. Sonuçta mümkün olduğunca eşitler. RAM MHz farkı SoC'tan dolayı. 13.nesil olanlar 5200 MHz destekliyor. 7640HS ve 7840HS ise 5600 MHz desteklediğinden 5600 MHz destekli. Onun dışındaki özellikler aynı diye biliyorum. Yani, Intel'lisinde en fazla 2 TB, AMD'lisinde ise en fazla 1 TB diye bir şey yok. Haksızlık olurdu yoksa bu konuda. Gerçi Wi-Fi kartı kısmında haksızlık var denilebilir. AMD'li olanlarında MT7921 yaygın. Birde düz Wi-Fi 6 yerine Wi-Fi 6E destekli Intel AX211 ile veriyorlar. MT7922 ile verilen Victus'larda var ama az gibi.
Hocam biraz daha araştırdım. Sınır olmadığını öğrendim 8tb alsam da takabiliyormuşum. Çoğu kişi öyle diyor. Forumda gördüğünüz kişi yanlış birşey yapmış olabilir. Araştırmaya devam edeceğim tabiki ama fikirleriniz için de teşekkürler.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,240
Hocam biraz daha araştırdım. Sınır olmadığını öğrendim 8tb alsam da takabiliyormuşum. Çoğu kişi öyle diyor. Forumda gördüğünüz kişi yanlış birşey yapmış olabilir. Araştırmaya devam edeceğim tabiki ama fikirleriniz için de teşekkürler.
Hayır, görmüyordu. Başta hp'ye inanmıyordum ama doğruymuş. O kişi hp'ye sormuştu takmadan evvel.