Laptop Genel Bakım ve SSD'ye Temiz Kurulum

Bu konuyu okuyanlar

Phodimos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar Acer Nitro 5 AN515-51-78HQ model laptopum var alalı yaklaşık 2 sene oluyor. İşlemci i7 7700HQ sanırım laptop işlemcilerinde en çok ısınan modellerden.
Oyunları Vsync açık oynarım son zamanlarda hikayeli oyun oynamadığımdan sıkıntı olmuyor sıcaklıklar ancak premiere pro kullanırken mecburen işlemci gücünü kısmam gerekiyor. Termal macun yenilenmesi fiyatını sordum teknik servise görüyorsunuz.
1595055295504.png
1595055354425.png

Sorun var mı yok mu bilmiyorum da arıza tespit ettikleri için neden bir bu kadar daha para alıyorlar ürünün garantisi var sanırım beni etkilemeyecek neyse mx-4 termal macun 50TL falan ve genel bakımdan kastettikleri şey nedir fan temizleme, içi temizleme falan mı? Daha önce Acer'ın servisine laptopunu gönderen var mı memnun musunuz sıcaklık değerleri ne kadar? Tanıdığım biri olsa laptopu ona götürürdüm ama maalesef yok kendim de kurcalamak istemiyorum 50TL'ye soğutucu alsam mantıklı olur mu eğer servis iyi değilse?

Son olarak 2 senedir format vs bir şey de yapmadım temiz kurulum yapmak istiyorum eğer tek başıma yapabileceğim bir şeyse sonra da OEM key almayı düşünüyorum. Temiz kurulum ile format sanırım aynı şey SSD'ye ne gibi zararı olur, çok yavaşlar mı, sorunlar çıkmaya başlar mı ya da bilgisayara yararı olur mu? Temiz kurulum yaparsam bir daha korsan uygulama falan kullanmamayı bir de ekran kartı ayarlarını falan kurcalamamayı düşünüyorum istememin sebebi o.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son zamanlarda LoL oynuyorum sıcaklıkta dalgalanmalar oluyor nedenini anlamadım ama vsync açık 1080 en düşük grafiklerde Premiere Pro'da sıkıntı çekmemek için %65 işlemci kullanımı max belki onun etkisi vardır bilmiyorum ekran kartı 55-63 , işlemci 64-73 derece aralıklarında bazen sanırım windows update ya da defender çalışıyor ekran kartı 67 derece işlemci 77 derece gördüm edit için oyuniçi 1080 max 3d görüntü alırken 94 falan oluyor işlemci.

Son düzenleme:

formica

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
347
Son olarak 2 senedir format vs bir şey de yapmadım temiz kurulum yapmak istiyorum eğer tek başıma yapabileceğim bir şeyse sonra da OEM key almayı düşünüyorum. Temiz kurulum ile format sanırım aynı şey SSD'ye ne gibi zararı olur, çok yavaşlar mı, sorunlar çıkmaya başlar mı ya da bilgisayara yararı olur mu? Temiz kurulum yaparsam bir daha korsan uygulama falan kullanmamayı bir de ekran kartı ayarlarını falan kurcalamamayı düşünüyorum istememin sebebi o.
Merhabalar, temiz kurulumun SSD'ye hiçbir zararı yoktur aksine hız artışı sağlayacağını düşünüyorum. Temiz kurulum için öncelikle ISO dosyalarını çeşitli programlar aracılığıyla -Rufus ve Windows Media Creation Tool gibi- USB'nize yazdırmanız gerekir ve BIOS'tan çeşitli ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınıza temiz kurulum yapabilirsiniz. Ek olarak bilgisayarınızı aldığınızda lisanslı bir Windows kuruluysa OEM key almanıza gerek yoktur çünkü var olan lisans da OEM'dir ve temiz kurulum sonucunda lisans silinmez.