Laptop Performans Kaybı

Bu konuyu okuyanlar

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Herkese iyi forumlar. Dell N5110 i7 2670qm modeline sahibim. 5 senedir kullanıyorum bilgisayarda sadece hdd değişimi oldu. Yaklaşık bir haftadır ısınma ve bilgisayarın kapanması sorunları vardı. Ben de bu yüzden içini temizlettim termal macun yeniledim. Şuanda kapanma olayı yok fakat eskiden çoğu oyunu rahatlıkla oynardım şuan daha performanssız geliyor bilgisayar. Laptop zaman geçtikçe performans kaybı yaşar mı ? ve bu laptopla şu zamanın oyunlarından hangilerini oynayabilirim ?[Mobile Pubg oynuyorum daha yüksek oyunlarda ne kadar ısınır bilmiyorum altta yük altındaki sıcaklık değerlerini de yazdım. Furmark programıyla test ettiğimde 90 dereceyi geçtiğini ve max 96 dereceye falan ulaştığını gördüm endişlenmeli mi ?] Laptop özellikleri ve bu yazıyı yazarken ki ısı değerlerimi altta paylaşıyorum;

Ölçümler Speccy programı ile yapılmıştır.

Operating System
Windows 7 Professional 64-bit SP1
CPU
Intel Core i7 2670QM @ 2.20GHz 49 °C
Sandy Bridge 32nm Technology
RAM
4,00GB Single-Channel DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)
Motherboard
Dell Inc. 0HVRTT (CPU 1)
Graphics
Genel PnP Monitör (1366x768@60Hz)
Intel HD Graphics Family (Dell)
1023MB NVIDIA GeForce GT 525M (Dell) 53 °C
ForceWare version: 391.35
SLI Disabled
Storage
465GB Seagate ST500LT012-1DG142 ATA Device (SATA ) 43 °C
Optical Drives
TSSTcorp DVD+-RW SN-208BB ATA Device
Audio
High Definition Audio Aygıtı

Yük altında ise işlemci 60-65 derece ekran kartı 70-80 derece aralığında..
son olarak laptop fanı boşta bile olsa durur mu ? Durduğunaşahit oldum.

Bulut Asıltaş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
93 Derece Olması Hiç İyi Değil Anormal Birşey Var Hangi Oyunu Hangi Ayarda Oynuyorsun

EmrahGürleyen

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Dostum cihazların ömrü var tabiki. Mevcut olan işlemciyi kullanıldıkça malesef yıpranma ve performans kaybı yaşarsın. Hiç bir işlemci ömürlük değildir. CPU değiştirmende yada cihazı yenilemede fayda olacaktır.

Kurumsal firmalarda ortalama 1 cihazın Expire süresi 2 ile 3 yıl arası değişir sonrasında yeni cihaz alınır.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İşlemci ölene kadar kullanılabilir,yeni işlemci takmak gereksizdir laptopta... Performans kaybı işlemci tarafında yaşanmaz en azından gözle görülmez veya sen fark edemezsin. Ram takviyesi yapmalı ve sanal bellek açık ise kapatmalısın. Ama sıcaklık değerleri 90 üstü oluyorsa fanlarda bi arıza olabilir mi diye aklıma gelmiyor değil...

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
93 Derece Olması Hiç İyi Değil Anormal Birşey Var Hangi Oyunu Hangi Ayarda Oynuyorsun
Öncelikle yorumun için teşekkürler pubg mobile bilgisayarda oynuyorum işlemci 60-70 derece ekran kartı 80 derece civarında bu aralar daha arttığı da oluyor fanları temizlettim termal macun sürdürdüm şu anda bilgisayar kapanmıyor fakat ilk başlarda bir düştü sonra tekrar biraz arttı gibi geldi bana.
Daha ağır bir oyun oynamıyorum şuan zaten pubg mobile düşük ayarlarda oynatıyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Dostum cihazların ömrü var tabiki. Mevcut olan işlemciyi kullanıldıkça malesef yıpranma ve performans kaybı yaşarsın. Hiç bir işlemci ömürlük değildir. CPU değiştirmende yada cihazı yenilemede fayda olacaktır.

Kurumsal firmalarda ortalama 1 cihazın Expire süresi 2 ile 3 yıl arası değişir sonrasında yeni cihaz alınır.

Bu cihazı 2013 yılında almıştım olarak hatırlıyorum. Cpu değiştirme gibi bir ihtimal yok ama bilgisayar mühendisliği okuduğum için yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Şuanda aklımda olan model: "Monster Abra A5 V13.4 i7 8750h Geforce Gtx 1050ti." Performans kaybı illaki yaşanacaktır fakat oynattığı oyunları da kaybetmemeli bence. Teşekkürler yorumunuz için

İşlemci ölene kadar kullanılabilir,yeni işlemci takmak gereksizdir laptopta... Performans kaybı işlemci tarafında yaşanmaz en azından gözle görülmez veya sen fark edemezsin. Ram takviyesi yapmalı ve sanal bellek açık ise kapatmalısın. Ama sıcaklık değerleri 90 üstü oluyorsa fanlarda bi arıza olabilir mi diye aklıma gelmiyor değil...

Furmark da ekran kartı 90 dereceyi görüyor dediğim gibi işlemci de o değerlere yakın. Normal oyun oynarken Pubg mobile mesela işlemci 60-70 ekran kartı 80 lerde geziyor ortalama olarak. Sanal bellek açıksa kapatacağım. Fanda[Bu arada tek stok fan var laptopda işlemci de ekran kartı da aynı fanın soğutmasına kalmış bu durum biraz sıkıntılı] ses bakımında bir sorun yok yük altında hızlı çalıştığını hissediyorum ama beni 1 ay daha idare etse sorun yok aslında. Benim merak ettiğim neden eskiden birsürü oyun oynayabilirken artık zorlanıyor bu kadar ? Yorumunuz için teşekkür ederim. Almayı düşündüğüm bilgisayar modeli "Monster Abra A5 V13.4 i7 8750h Geforce Gtx 1050ti." eğer bu model hakkında bir fikriniz varsa da belirtirseniz mutlu olurum teşekkürler.

Bu arada sanal belleği kapattım dediğiniz gibi fakat bu performans kayıplarına sebep olur mu acaba herhangi bir sorun çıkarır mı ram 4 gb.

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Termal macun ve ısı geçirimli padleri yenilersen ve fan ızgaralarındaki toz bezleri ve fan temizliği ile bir nebze sistemin rahatlayacaktır,
bir de SSD takarsan(optik sürücü yuvasına takılarak kullanabilirsin) tadından yenmez olur.Windows 10 kurmanı tavsiye ederim (=

memo0652

Asistan
Reaksiyon puanı
30
Termal macun ve ısı geçirimli padleri yenilersen ve fan ızgaralarındaki toz bezleri ve fan temizliği ile bir nebze sistemin rahatlayacaktır,
bir de SSD takarsan(optik sürücü yuvasına takılarak kullanabilirsin) tadından yenmez olur.Windows 10 kurmanı tavsiye ederim (=
Hocam termal macun sürdü adam temizledi benim o sırada işim vardı onu hallettim elimde ekipman olsa ben kendim yapıcam ama maalsef :( Yorumun için çok teşekkürler. w10 ağır gelir w7 kur dedi adam w10 desteklemiyor olarak gösteriyor dell in sitesinde de. ben de w7 geçtim tekrar.
Şuan için ısı değerleri boşta 50-55 derece arası gidip geliyor genelde 52 53 fan devirleniyor 49 a kadar düşüyor. Ekran kartı ise 55-56 derece civarı bu yazıyı yaparken ölçülen sonuçlar bunlar. Yukarda arkadaşın dediği üzere sanal bellek kapattım düştü gibi geldi bana. Oyunlarda ne kadar performans verir bilemiyorum. Bu aralar sınav dönemi pek deneyemedim ama yine de sağolun. İyi Forumlar

Madriyarkal

Asistan
Reaksiyon puanı
41
ne marka macun kullandınız soğutucuyu eski macunu sökerken çizmiş olabilir misiniz babamın eski bir dell laptopu vardı ısınma sorunu oluyordu sonra fark ettikki işlemci ve soğutucu arasında boşluk kalıyormuş araya bir alüminyum parça koyup teması sağlamıştık

Reaksiyon puanı
298
ne marka macun kullandınız soğutucuyu eski macunu sökerken çizmiş olabilir misiniz babamın eski bir dell laptopu vardı ısınma sorunu oluyordu sonra fark ettikki işlemci ve soğutucu arasında boşluk kalıyormuş araya bir alüminyum parça koyup teması sağlamıştık
Konuyu güzel hortlattınız.

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Hocam termal macun sürdü adam temizledi benim o sırada işim vardı onu hallettim elimde ekipman olsa ben kendim yapıcam ama maalsef :( Yorumun için çok teşekkürler. w10 ağır gelir w7 kur dedi adam w10 desteklemiyor olarak gösteriyor dell in sitesinde de. ben de w7 geçtim tekrar.
Şuan için ısı değerleri boşta 50-55 derece arası gidip geliyor genelde 52 53 fan devirleniyor 49 a kadar düşüyor. Ekran kartı ise 55-56 derece civarı bu yazıyı yaparken ölçülen sonuçlar bunlar. Yukarda arkadaşın dediği üzere sanal bellek kapattım düştü gibi geldi bana. Oyunlarda ne kadar performans verir bilemiyorum. Bu aralar sınav dönemi pek deneyemedim ama yine de sağolun. İyi Forumlar
Hocam ben daha düşük bir işlemciyle(İ5-2410M) w10'u sorunsuz kullanıyorum. Ağır gelmez diye düşünüyorum. Şu an SSD var ama HDD ile de iyi çalışıyordu.