Laptop Bataryası Nasıl Kullanılmalı?

Bu konuyu okuyanlar

developerman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Merhabalar. Bir kaç sitede araştırma yaptım ancak pek düzgün bir sonuca varamadım. Her yerde farklı farklı yazılar var. Soruma gelecek olursak örneğin benim bazen bataryaya ihtiyacım olmuyor yani prizde kullanma imkanım var. Şöyle yapmak doğru mu? Veya daha iyi bir fikri olan var mı batarya sağlığı açısından; prizde kullanırken bataryayı tamamen çıkarayım mı? Veya telefon kullanır gibi doldurup boşaltıp kullanmak mı daha sağlıklı?

Soru biraz karışık olabilir, kusura bakmayın. :)

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Sabit bir yerdeyseniz bataryayı kesinlikle çıkarın. İlla batarya kullanacaksanız doldurun şarj bitene kadar kullanın.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
prizde kullansan bile bataryayı asla çıkarma
anlık yüksek gerilim cihazını kötü duruma sokabilir .varsın şarjı tam olsun ama zaten batarya %100 olunca şarj'ı keser cihaz şebeke akımından çalışır .

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
anlık yüksek gerilim cihazını kötü duruma sokabilir .varsın şarjı tam olsun ama zaten batarya %100 olunca şarj'ı keser cihaz şebeke akımından çalışır .
Hayda farklı şey söyledik :eek:

developerman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33

Cevabınız için teşekkürler. Yani bildiğimiz akıllı telefon gibi kullansan batarya sağlığnı olumsuz etkilemez değil mi? Bazı yerlerde kullanmadığın zaman çıkar bataryayı diyor ancak öyle de tak çıkar pek sağlıklı değil gibi. Benim için batarya ömrü önemli. :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Eninde sonunda batarya ölecektir yenisini alırsın ama gel görki yüksek akım geldi anakart gitti ne yapacaksın ?

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
gördüm ama ellemedim özellikle her yorumun ayrı bir değeri vardır doğru veya yanlış
Hocam dediğiniz önlem amaçlı. Öyle olacağı ihtimalini düşünemedim. Elektrik falan kesilirse sorun çıkabilir. Haklısınız :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
tam işi halletmişsin elin ctrl +s ye gidiyor pat elektirik gitti :) hayda saatlerden beri uğraştığın proje ders gitti :( o yüzden işini sağlama al

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
asus uncle bataryayı bundan gömdü çoğu kişi servisi kazansın desede külliyen yalan macbooklarda yıllardır gömülü...
bataryayı çıkartıp kullanırken motherboard'u yakanlar yüzünden.

Son mesajlar