Yardım Laptop aşırı fan sesi

Bu konuyu okuyanlar

aynenW

Öğrenci
Katılım
9 Aralık 2023
Mesajlar
2
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Merhaba, ASUS TUF Dash F15 FX517ZM-HN118 modeline sahibim. Oyuna girdiğimde aşırı yüksek derecede fan sesi başlıyor. Yani neredeyse uçacak.
Düzeltmenin bir yolu var mı?
 

cskn95

Öğrenci
Katılım
5 Aralık 2023
Mesajlar
12
Reaksiyon puanı
4
Puanları
3
Yaş
21
ASUS Armoury Crate yazılımını kurcala, oradan fan hızı ayarlanabiliyor olması lazım. Laptopu alttan hava alabileceği şekilde yükselt, ızgaraları tıkama. Son çare olarak Windows Mobility Center'dan güç tasarrufuna almayı deneyebilirsin.

Cihaza uzun süredir bakım yapılmadıysa bakım yapmak da sorunu çözebilir. Makine kaç derecede çalışıyor oyunlarda?

Ek olarak yüksek ses var yüksek ses var. Kişiden kişiye değişen bir olgu. Laptop dediğin oyunda ses çıkarır, buna çare yok. Yukarıdakiler çözüm olmuyorsa sana önerim her şey için tek laptop yerine ucuz, günlük işler için bi' laptop ya da tablet + oyun için masaüstü PC veya konsol + laptop ikililerine yönel.

Pek verimli olmayan bir diğer çözüm de Thunderbolt girişli ve güçlü işlemcili bir laptop alıp harici olarak Thunderbolt destekli "Type-C" portundan masaüstü ekran kartı bağlamak ancak dediğim gibi, pek verimli olmuyor. Kartın tüm gücünden faydalanamıyorsun.
 

aynenW

Öğrenci
Katılım
9 Aralık 2023
Mesajlar
2
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
78-80 derecelerde çalışıyor oyunda. Armoury Crate'de fan hızı vs ayarlanıyor lakin nasıl ayarlamam gerek bilgim yok. Yardımcı olabilecek varsa ekran görüntülerini bıraktım
 

Ekli dosyalar

  • armoury1.png
    armoury1.png
    145.2 KB · Görüntüleme: 13
  • armoury 2.png
    armoury 2.png
    143.8 KB · Görüntüleme: 15
Üst