Yardım Kuşum kokuyor, nasıl doğru bir şekilde yıkayabilirim?

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Şimdi, bir kuş banyosu almıştım kare küp gibi bir şey içine su dolduruyoruz ve giriyor biraz takılıp çıkıyor lakin ne kafası ıslanıyor, ne kokusu gidiyor duş almak bile denmez yani sadece ıslanıp çıkıyor. İnternette kuşu elime alıp hafifçe şampuanlı suyla sonra temiz suyla yıkamanın zararlı olduğuda yazıyor, bu kuşun kokusunu giderip nasıl temizleyebilirim? Birde kuş korkuyor her şeyden, normalde korkmaz ama böyle anormal şeyler yapıldığı zaman direkt strese giriyor. Uzun süre yıkanmadığı zamanda ceresinin üstü kahverengileşiyor kirden ve kokmaya başlıyor dediğim gibi. Düzgün bir yıkama yöntemi var mı bildiğiniz?

Lord Erenify

Imperial Lord
Reaksiyon puanı
563
Banyoda yüzüne gelmiyecek şekilde sırtını ve ayaklarını yıkayabilirsin.

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Kuş Kafesi kokmaması için ne yapmalı?

Eksildiğinde bir miktar çam peleti veya mısır granülü eklenir. Ayda bir kez dökülerek işlem tekrarlanır. Ama mutlaka kafeste ızgaralık olması gerekiyor.

Kaynak: .
Kafes kokmuyor hocam, kuş kokuyor düzgün yıkanmadığı için.

Roy Ackerman

Asistan
Reaksiyon puanı
157
Mesajı düzenledim tekrardan bakın.
Bununda zararlı olduğunu söylüyorlar, ben sol elime biraz şampuanlı su koyup kuşu sol elime yatırıp kendi elimle temizlemeyi düşünüyorum sonra temiz suyla tekrar aynı taktikle temizlemeyi düşünüyorum ama yararlı mı bilemedim.

Lord Erenify

Imperial Lord
Reaksiyon puanı
563
Bununda zararlı olduğunu söylüyorlar, ben sol elime biraz şampuanlı su koyup kuşu sol elime yatırıp kendi elimle temizlemeyi düşünüyorum sonra temiz suyla tekrar aynı taktikle temizlemeyi düşünüyorum ama yararlı mı bilemedim.
Bence elinize göz yakmayan hafif şampuan sıkın. Sonra elinizi köpürtün ve elinize birazcık su ekleyin. Sonradan kuşunuzun sırtını (neresini temizleyecekseniz) hafifce ovalayın. Benim önerim bu.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,323
En iyi yöntem temiz su ile kendisinin yıkanmasını beklemek. Ben sürekli o şekilde yapıyorum.

Bir kap su koyuyorum ve kendini temizliyor. Şampuan vs. hepsi sonuçta içerisinde yabancı madde mevcut.

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Kuş en azından su harici bir şeyle yıkanmaz. Kafese banyoluk takıp kendi yıkanmasını beklersiniz. Ancak bir yöntemi var. Temiz bir spey şişesi ile sadece su kullanarak kuşu yağmurdaki gibi hafif hafif ıslatırsanız olabilir. Boğmamaya dikkat !!!.

BHA

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ufak bir kase ile yarısına kadar temiz su koyun o kendini yıkayacaktır.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,660
Tepeden damla damla akan bir su kuşların yıkanması için yeterli. Siz bir şey yapmadan kendileri her yerini yıkıyor zaten. Şampuana falan gerek yok.