Kur’ân’da geçen cehenneme girecek 25 kişi

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,298
O zaman yeryüzünde çok çok az insan kalırdı, yani yeryüzünde yaşamanın mantığı kalmaz. Kısacası; herkesin aynı şartlarda, aynı yerde hesap verilmesi gerektiğinden bahsediliyor:

“Şayet Allah zulümleri yüzünden insanları cezalandıracak olsaydı, dünyada tek canlı bile bırakmazdı. Fakat onları takdir ettiği bir vâdeye kadar bekletir. Vâdeleri gelince ne bir an öne alabilir ne bir an geriye bırakabilirler.” (Nahl, 16/61)

“Şayet Allah insanları yapıp ettikleri yüzünden hemen cezalandıracak olsaydı, yerin üstünde tek bir canlı bırakmazdı; fakat onlara belirlenmiş bir vadeye kadar mühlet veriyor. Vâdeleri dolduğunda ise, Allah kullarını hakkıyla görmektedir." (Fatır, 35/45)

Kaynak: "Eğer Allah, yaptıkları zulümler yüzünden insanları cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı..." anlamındaki ayette geçen "insanlar" kimlerdir? | Sorularla İslamiyet
O zaman öbür dünyada kötü insanların azap ızdırap çektiğini nerden bilecez?

Öbür dünyadan dönüpte beni yaktılar yada ben cennette hurileri şey yapıp döndüm diyen oldu mu hiç?

İnanan varsa da onun işine karışamam.
Sabah akşam gözümün önünde ibadet etsin bende Duaların kabul olsun derim.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
O zaman öbür dünyada kötü insanların azap ızdırap çektiğini nerden bilecez?

Öbür dünyadan dönüpte beni yaktılar yada ben cennette hurileri şey yapıp döndüm diyen oldu mu hiç?
Bazen rüyalar aracılığıyla yakınının ızdırap çektiğini görüyorsun, kaldı ki din manevi bir kavram :) Hatta bazen cehennemde nasıl acı çektiğini bile görüyorsun ve tövbe edebilirsin.
Sabah akşam gözümün önünde ibadet etsin bende Duaların kabul olsun derim.
Orasını Allah bilir, zaten ibadeti de O'na yapıyor :)

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,298
Bazen rüyalar aracılığıyla yakınının ızdırap çektiğini görüyorsun, kaldı ki din manevi bir kavram :) Hatta bazen cehennemde nasıl acı çektiğini bile görüyorsun ve tövbe edebilirsin.
Neye kendini inandırırsan onu da bilinç altın sana gösterir rüyada veya gerçekte.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,513
Bütün herkesin cehenneme gideceği bir ayette yazıyor. Bütün insanlar ,müslümanlar da dahil olmak üzere, cehenneme gidecek fakat günahımıza göre orada acı çekeceğiz ve orada kalacağız.
"İçinizden, oraya (cehenneme) varmayacak hiçbir kimse yoktur"mealindeki 71. âyette geçen cümle ile devamı üç türlü yorumlanabilir:

a) Bunlardan maksat sırattan geçenlerdir. Mümin olsun kâfir olsun bütün insanlar aynı zamanda cehennemin üstünde kurulmuş olan sırattan geçmek zorunda oldukları için oraya uğramış olurlar. Ancak 72. âyete göre "kötülükten sakınanlar" cehennemden esirgenirken "zalimler diz üstü çökmüş olarak"orada bırakılacaktır.

b) Maksat kâfirlerdir ve bunlar cehenneme gireceklerdir.

c) Potansiyel olarak her insan ameline göre cennete olduğu kadar cehenneme de girebilecek durumdadır. (Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an Tefsiri, III / 522-523)

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
"İçinizde Cehenneme uğramayacak hiç kimse yoktur. Bu, Rabbinin kesin hükmüdür. Allah’tan sakınanları oradan kurtarır; zalimleri (kâfirleri) de dizüstü çökmüş olarak orada bırakırız."[Meryem 71, 72]

Bahsettiğim ayet buydu ve cehenneme girmemiz peygamber efendimiz ile olacak iş değil çünkü adaletsizlik meydana gelmiş olur. Allah en iyi şekilde adaleti sağlayacağı için hepimizin cehenneme girmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu ana kadar hiç günah işlemedik mi? Cevabını biliyorsunuz ve affedilme olayı da şu şekilde olabilir; cehennemde daha az canı yanacak.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
hadis:
(Allahü teâlâ iman sahiplerine, Cehennemde, günahları kadar azap eder. Sonra imanları sebebiyle ebedi olarak Cennete sevk eder.) [Ebu Nuaym]

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Hmmm, ateist ya da deistsin büyük ihtimalle. Fikrin değişir mi bilmem ama Kur'anda bilimsel bazı mucizeler var, araştırıp kendin bulursun. Attığım videolarda ateist, deist, agnostiklerin sıklıkla sorduğu sorular ve cevapları mevcuttur. İstersen aşağıdaki kanalın videolarını izleyebilirsin:

Cehennemde daha az canı yanacak.
Bu cümleyi neye göre yorumladın? Biraz daha detay vermen gerekiyor. Samimi tövbe edip bir daha işlemezsen günahın azabını çekeceğini sanmıyorum. Peygamber olmadığımız için kusursuz olamayız, salih olabiliriz fakat mutlaka günahımız olur.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Hmmm, ateist ya da deistsin büyük ihtimalle. Fikrin değişir mi bilmem ama Kur'anda bilimsel bazı mucizeler var, araştırıp kendin bulursun.
İyide bilimsel mucize olması onun dediği her şeyi doğru yapmaz hem öyle olsa bir çok kehanette bulunan ve aynı zamanda ilah olduğunu iddea eden bir insanın kehanetleri tutarsa onun ilah olduğuna inanman lazım.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
İyide bilimsel mucize olması onun dediği her şeyi doğru yapmaz hem öyle olsa bir çok kehanette bulunan ve aynı zamanda ilah olduğunu iddea eden bir insanın kehanetleri tutarsa onun ilah olduğuna inanman lazım.
Ben İslam dinine körü körüne inanmıyorum ki, en basitinden şeriatı istemiyorum. Onun yerine ağır cezalı, müebbet hapis gelebilir. Ayrıca ben her dediğinin doğru olduğunu söylemedim, bilime inanıyorsa baksın. Bilim bir noktadan sonra durur. Big Bang ve doğum öncesi gibi. Ek olarak, kehanetleri tuttu diye ilah olarak görmem. Kur'anda yazılanlara mı kehanet diyorsun acaba?

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Ben İslam dinine körü körüne inanmıyorum ki, en basitinden şeriatı istemiyorum.
Şöyle bir şey var şeriat din ile eşdeğer anlamlı ve şeriat ile yönetilmek İslam dininin koyduğu kurallar ile yönetilmektir yani şeriat istememek İslam'ı istememek gibi bir şeydir ki biliyorsun bir dini istemiyorsan ona inanmıyorsundur kısaca her müslüman şeriat istemek zorundadır.
Bilim bir noktadan sonra durur. Big Bang ve doğum öncesi gibi.
Hayır bilim o yerlerde de işler.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Anlat bakalım o zaman Big Bang'den öncesini bilim ile.
Not: Big Bang'den öncesinden bahsedebilmek için Big Bang'den önce zaman olması gerekir o yüzden Big Bang'den önce zaman olduğunu varsayıyorum.

İlk önce bazı nedenlerden ötürü (zaman olduğunu varsaydığım için bazı nedenlerden ötürü dedim ama zaman yoksa herhangi bir neden olmasına gerek yok) evrenin bütün kütlesi çok minik bir yere sıkışmış şekilde durmaya (veya oluşmaya) başladı daha sonra bu sıkışmış kütle bazı nedenlerden (burada da zaman olduğunu varsaydığım için bazı nedenlerden dedim yoksa bir neden olmasına gerek yok) genişlemeye başladı ve bu hale geldi.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,298
Anlat bakalım o zaman Big Bang'den öncesini bilim ile.
Madde var ve her zaman olacak. Bing Bang olduğunu kim kanıtlayabilir onada inanmak Dine inanmak gibi bir şey.

Bilinmezden konuşuyorsunuz şu anda.

3-5 aklını kaçıran bilim adamı da konuştu diye onada pek inanmam.

Big bang denen şey gerçekleşmemiş.

2 zıttı maddenin Patlama sonucu boşluk açıp gezegenler oluşturmasına da gülerim. Çünkü Açılan boşluk aynı hızla kapanmalıydı geriye.

Su altında mermi atıyorlar Ve boşluk açılıp kapanıyor ya aynı hızla onun gibi.

2 zıttı madde varsa zaten durduğu bir nokta olmalı. Oranın da kendi fizik kuralları var yüksek ihtimal.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Kısaca her müslüman şeriat istemek zorundadır.
Madem böyle genelleme yapıyorsun, o zaman ben de ateist, deistlerin fikrinin değişeceğini sanmıyorum. Komik atanlar neden komik olduğunu açıklayabilir mi? Anlattıkların da hep varsayıma dayalı, yani açıklayamadın.
2 zıttı madde varsa zaten durduğu bir nokta olmalı. Oranın da kendi fizik kuralları var yüksek ihtimal.
Sonuç?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,298
Madem böyle genelleme yapıyorsun, o zaman ben de ateist, deistlerin fikrinin değişeceğini sanmıyorum. Komik atanlar neden komik olduğunu açıklayabilir mi? Anlattıkların da hep varsayıma dayalı, yani açıklayamadın.

Sonuç?
Sonuçu bilmek için Evrenden bile büyük canlı olup evrenin dışında ne döndüğünü görebilmenden asılı