Ku'ran Sitesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mehmet
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
@braveheart.fb

bilimde çöpe gitmek gibi birşeyin olduğunu düşünmüyorum, çünkü bilimde kesinlik diye birşey yok sürekli şüphecilik var.

ayrıca "bu çöpe gitti" teorinizle ilgili kaynak verebilirmisiniz kimler kabul etti bu düşünceyi ? yoksa sadece Caner taslaman'ın bakış açısından mı yola çıkıyorsunuz.

Bunun için Cern deneyini incelemenizi tavsiye etmiştim.İnternete “big bang” yazmanız halinde çıkacak sonuçları biraz okuduğunuzda big bang kuramının evrenin bir başlangıcı birde sonun olduğunu gösterdiğini görecekseniz.Pek bu teori ateist ve materyalist inanışı nasıl yerle bir etmiş olabilir.?

Bunun için “önce ne dediler, sonra ne oldu?” sorusuna cevap arayarak anlayabiliriz.

Önce ne dediler: evrenin bir başlangıcı yoktur. Aynı zamanda sonu da yoktur. Dolayısıyla bir yaratıcıya da ihtiyaç yoktur.

Sonra ne oldu: Big bang evrenin bir başlangıcı olduğunu kanıtladı. Aynı zamanda bir sonunda olacağını da kanıtladı. Dolayısyla bir yaratıcın varlığını kanıtlamış oldu.

Mesajlarınızdan anladım kadarıyla "agnostik" bir kişisiniz.(yanıldıysam af ola)

Ancak agnostik görüşte yerle bir olmuştur. Çünkü ortada bir "bilinmeyen" kalmamış, her şey "kesinlik" kazanmıştır.

Son mesajında dünyada "Avrupa’da özellikle muhteşem bir inançsızlık yükselişi var" demişsin. Yanıldığını anlamak için google’ye “Avrupa’da İslam’ın yükselişi”
yazman yeterli olacaktır...

Sevgili romantic konunu dışına çıktığımızı düşünmüyorum.Sonuçta tartıştığımız konu tanıtılan siteyle doğrudan ilgili...Ama yinede çıktığımıza inanıyorsan tartışmayı burda kesebiliriz...

sabayon

Asistan
Reaksiyon puanı
6
şimdide bunlar burayamı geldi yaw virüsmüsünüz siz yaa

---------- saat 23:22 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:18 eklenmişti ----------

okdr ayrıntıyı bilemem sadece marx gibi gözle görülmeyen ve elle tutulmayanlara madde denmez bende gözle görülmeyen ve elle tutulmayanlara inanmam :)

zeka diyede bişy yok ozaman sende olduğuna inamıyosundur oda elle tutulur gözle görülür değil aynı zamnda ruh da yok kısaca sende yoksun
burda yazıyosun ama elle tutulup gözle görülmüyosun

selfishloop

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Bunun için Cern deneyini incelemenizi tavsiye etmiştim.İnternete “big bang” yazmanız halinde çıkacak sonuçları biraz okuduğunuzda big bang kuramının evrenin bir başlangıcı birde sonun olduğunu gösterdiğini görecekseniz.Pek bu teori ateist ve materyalist inanışı nasıl yerle bir etmiş olabilir.?

Bunun için “önce ne dediler, sonra ne oldu?” sorusuna cevap arayarak anlayabiliriz.

Önce ne dediler: evrenin bir başlangıcı yoktur. Aynı zamanda sonu da yoktur. Dolayısıyla bir yaratıcıya da ihtiyaç yoktur.

Sonra ne oldu: Big bang evrenin bir başlangıcı olduğunu kanıtladı. Aynı zamanda bir sonunda olacağını da kanıtladı. Dolayısyla bir yaratıcın varlığını kanıtlamış oldu.

Mesajlarınızdan anladım kadarıyla "agnostik" bir kişisiniz.(yanıldıysam af ola)

Ancak agnostik görüşte yerle bir olmuştur. Çünkü ortada bir "bilinmeyen" kalmamış, her şey "kesinlik" kazanmıştır.

Son mesajında dünyada "Avrupa’da özellikle muhteşem bir inançsızlık yükselişi var" demişsin. Yanıldığını anlamak için google’ye “Avrupa’da İslam’ın yükselişi”
yazman yeterli olacaktır...

Sevgili romantic konunu dışına çıktığımızı düşünmüyorum.Sonuçta tartıştığımız konu tanıtılan siteyle doğrudan ilgili...Ama yinede çıktığımıza inanıyorsan tartışmayı burda kesebiliriz...

evet agnostiğim ama bilinmeyen birşey yok fikrinizde çok aceleci olduğunuzu düşünüyorum çünkü daha bilinmeyen bir sürü şey var.

dediğiniz gibi big bang kuramı evrenin nasıl oluştuğunu açıklıyor , maddenin değil , ama siz maddenin oluşumunu bir tanrıya bağlıyorsunuz ki bu bilimsel değil yani maddenin oluşumu hakkında bir kesinlik yok.

birşeyi bilmiyoruz diye tanrı yaptı demek kolaya kaçmaktır bana göre "maddeci bilim" ve insan aklı bir sürü sorunun cevabını bulacaktır.

islam yükselişi olacağını ayrıca düşünmüyorum çok büyük göç olmadıkça
ab'de çünkü sağolsun amerika islam=terorist fikrini beyinlere iyi kazıttı.

siz hep kesinlikten bahsediyorsunuz bu bilimsel bir ifade değil dediğim gibi bilimde kesinlik yok şüphecilik var çünkü kesinlik dogmatiktir.

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
insanlar karanlığa karşı küfür etmekte neden bu kadar ısrarcı olur ?

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Benim en çok hoşuma giden tartışmalar başlamış burada ya Hu!
Neden çağırmadınız, aşkolsun.
Şimdi gelelim yeni yetme, hızlı ve ateşli ateist arkadaşlarımızdan birinin ifadelerine, bunlardaki eksik bilgilere ve çelişkilere dikkat çekmeye.
Vira bismillah:

....
dediğiniz gibi big bang kuramı evrenin nasıl oluştuğunu açıklıyor , maddenin değil , ama siz maddenin oluşumunu bir tanrıya bağlıyorsunuz ki bu bilimsel değil yani maddenin oluşumu hakkında bir kesinlik yok.

Aksine sevgili arkadaşım asıl maddedinin ve ardından evrenin nasıl yaratıldığını açıklıyor. Üstelik Bing Bang şu anda siz materyalistlerin pek bir sevdiği "elle tutulur, gözle görülür, keraat cetveli ile hesaplanır" bilimsel referanslarla oluşturuldu. Günümüz gözlemcileri, tüm sistemlerin birbirinden büyük bir hızla uzaklaştırklarını farkedince "Genişleyen Evren Modeli" oluşturuldu. (Bkz. "Bir de göğe bakın Biz onu kuvvetle bina ettik ve şüphe yok ki Biz onu genişletmeye de malikiz." Zariyat/47)
Bu noktaya kadar sorun yoktu fakat bundan sonra genişleyen bir evrenin geçmiş zamanda birbirine daha yakın unsurlara sahip olması gerekiyordu. Matematik ile zamanda daha geriye gidildiğinde evreni oluşturan tüm maddenin başlangıçta bir arada olması gerektiği hesaplandı. Bu kadar yoğun bir kütlenin bir arada bulunması demek kendi oluşturacağı çekim kuvveti yüzünden kendi içine çökmesi demekti ki bunun sonunda sıfır hacimli (yani olmayan) ve sonsuz kütleli bir noktadan bahsedilmeliydi. (bkz. Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking) Yani aslında bahsedilen "Yok"luktan başka birşey değildi.
İşte bu netice karşısında ateist bilim insanları reddiyelerini bildirmeye başladılar. Çünkü her bir hesaplama ve kanıt her ne kadar bilimsel ve doyurucu olsa da maddenin ezeli olmadığının söylenmesi materyalist "inançlarına" ters düşmekteydi.
Neyse biz konumuza dönelim işte bu başlangıcın hemen öncesi maddenin ve enerjinin, yani hareketin, yani ısının ve hatta zamanın bile olmadığı o yoklukta 'bir şey' oldu. Ardından madde oluştu. Ve evren. (Bkz. O olmasına murad ettiğinde ol der oluverir Kün fe yekûn Bakara-117)

....
bana göre "maddeci bilim" ve insan aklı bir sürü sorunun cevabını bulacaktır.
Of ki ne of....
Maddeci bilim dediğin şu senin ünlü Newton Fiziği değil mi? Hani şu neden sonuç ilişkileri vs vs...
Doğrusunu istersen mikro planda newton fiziği geçmiyor. Yani senin her yerde tanrı diye tapındığın maddeci bilimin forsu mikro alanda sönüveriyor.
Kuantum fiziğinde sonuçlar nedenleri oluşturuyor. Bir parçacık aynı anda iki ayrı yerde olabiliyor, hatta aynı anda hem oluyor hem de olmuyor. Birbiri arasında hiçbir bağlantı bulunmayan iki parçacık en uzak noktalarda olsalar bile birine yapılan müdahale diğerini de etkiliyor...
Ben şimdi maddenin mikro planda gösterdiği özellikleri bizim yani makro planda ne zaman yaşamaya başlayacağımızı merak eder oldum. Eminim; nasıl ki önceden gök kanunları farklı sayılıp yerde bir şimşek çakmasının imkansız olduğu kabul ediliyormuş fakat elektriğin anlaşılmasından sonra olay çözülmüş şimdi istediğimiz yerde şimşek çaktırabiliyorsak, çok yakın gelecekte kuantum fiziği sayesinde aynı anda iki yerde olabilmek ve daha başka niceleri gibi çok enteresan deneyimler yaşayacağız. (Bkz. Bast-ı zaman ve tayy-ı mekân)
Ve sanırım o sırada maddeci fizik köşesinde oturmuş eski günleri yad ediyor olacaktır.
Çok güzel şeyler olacak çoook.

....
dediğim gibi bilimde kesinlik yok şüphecilik var çünkü kesinlik dogmatiktir.
Bir elbise satın almak istiyorsunuz. Mağazadaki görevli ölçülerinizi soruyor, bilmiyorsunuz. Beden ölçülerinizi tespit edebilmek için yol üzerinde bir dükkandan bir mezure satın alıp evinizde beden ölçülerinizi not ediyorsunuz.
Ertesi gün elinizde ölçüleriniz mağazaya gidiyorsunuz. Fakat sizin klavuz ölçülerinize göre denemeniz için getirilen hiçbir giysi üzerinize uymuyor.
Oradan çıkıp öfkeyle mezure aldığınız dükkana gidiyorsunuz. Satıcı binbir özürlebu gun yeni bir mezurenin geldiğini, bunun çok sağlıklı olduğuna sizi ikna edip gönderiyor. Fakat bu kez de bel ölçünüz doğru çıkıyor da omuz hatalı...
Her seferinde mezureleri değiştirip değiştirip doğru giysiyi almak için kaç kez denemeye sabır gösterirsiniz?
Günümüz bilim adamları mezure satıcısı gibiler, onların tekelindeki bilim ise ayarı kaçmış mezure gibi...
Elbette kesinlik yoktur bilimde, olamaz da zaten.
Şüphecilik bilimin temelinde vardır. Bilim, en başta da kendinden şüphe eder. Fakat bilim tapıcılarının işlerine geldiği zaman bilimsel(!) olmadığı, yani içinde şüpheye hiç yer ayırmadığı için reddettikleri dini inançlar gibi "Evrim teorisi hakkında en ufak bir şüphem yok", "bilim ve akıl bir çok sorunun cevabını bulacaktır", "Din afyondur kesinlikle bir gün dünya üzerinden silinecektir" gibi BİLİMSEL ŞÜPHEden daha çok DİNİ İNANÇvari sözler sarfetmektedirler.
Allah hidayet nasip etsin.

....
insanların önyargılarını yıkmak zordur , ben inanan kişilerin aptal olduğunu düşünmüyorum sadece dediğim gibi böyle yetiştirildikleri için dogmalarından kurtulamadıklarını düşünüyorum.

Anası babası ateist olup ellerinden geldiğince iyi(!) yetiştirdikleri evlatlarının birgün yetişkin olduğunda kelime-i şehadet ve samimi bir imanla müslüman olduğunu gördüklerinde de böyle senin gibi düşünebiliyorlar mı acaba?
Bunu çok (ama çok) yakından yaşamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki akıl ermeye başladığında neyin iyi neyi kötü, neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamaya başlıyorsun. İşte bu yüzden senin dediğin yönde bir değişme olmazken tam tersi ateistken müslüman olan insan sayısı oldukça fazla elhamdülillah.

selfishloop

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Benim en çok hoşuma giden tartışmalar başlamış burada ya Hu!
Neden çağırmadınız, aşkolsun.
Şimdi gelelim yeni yetme, hızlı ve ateşli ateist arkadaşlarımızdan birinin ifadelerine, bunlardaki eksik bilgilere ve çelişkilere dikkat çekmeye.
Vira bismillah:

Aksine sevgili arkadaşım asıl maddedinin ve ardından evrenin nasıl yaratıldığını açıklıyor. Üstelik Bing Bang şu anda siz materyalistlerin pek bir sevdiği "elle tutulur, gözle görülür, keraat cetveli ile hesaplanır" bilimsel referanslarla oluşturuldu. Günümüz gözlemcileri, tüm sistemlerin birbirinden büyük bir hızla uzaklaştırklarını farkedince "Genişleyen Evren Modeli" oluşturuldu. (Bkz. "Bir de göğe bakın Biz onu kuvvetle bina ettik ve şüphe yok ki Biz onu genişletmeye de malikiz." Zariyat/47)
Bu noktaya kadar sorun yoktu fakat bundan sonra genişleyen bir evrenin geçmiş zamanda birbirine daha yakın unsurlara sahip olması gerekiyordu. Matematik ile zamanda daha geriye gidildiğinde evreni oluşturan tüm maddenin başlangıçta bir arada olması gerektiği hesaplandı. Bu kadar yoğun bir kütlenin bir arada bulunması demek kendi oluşturacağı çekim kuvveti yüzünden kendi içine çökmesi demekti ki bunun sonunda sıfır hacimli (yani olmayan) ve sonsuz kütleli bir noktadan bahsedilmeliydi. (bkz. Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking) Yani aslında bahsedilen "Yok"luktan başka birşey değildi.
İşte bu netice karşısında ateist bilim insanları reddiyelerini bildirmeye başladılar. Çünkü her bir hesaplama ve kanıt her ne kadar bilimsel ve doyurucu olsa da maddenin ezeli olmadığının söylenmesi materyalist "inançlarına" ters düşmekteydi.
Neyse biz konumuza dönelim işte bu başlangıcın hemen öncesi maddenin ve enerjinin, yani hareketin, yani ısının ve hatta zamanın bile olmadığı o yoklukta 'bir şey' oldu. Ardından madde oluştu. Ve evren. (Bkz. O olmasına murad ettiğinde ol der oluverir Kün fe yekûn Bakara-117)

Of ki ne of....
Maddeci bilim dediğin şu senin ünlü Newton Fiziği değil mi? Hani şu neden sonuç ilişkileri vs vs...
Doğrusunu istersen mikro planda newton fiziği geçmiyor. Yani senin her yerde tanrı diye tapındığın maddeci bilimin forsu mikro alanda sönüveriyor.
Kuantum fiziğinde sonuçlar nedenleri oluşturuyor. Bir parçacık aynı anda iki ayrı yerde olabiliyor, hatta aynı anda hem oluyor hem de olmuyor. Birbiri arasında hiçbir bağlantı bulunmayan iki parçacık en uzak noktalarda olsalar bile birine yapılan müdahale diğerini de etkiliyor...
Ben şimdi maddenin mikro planda gösterdiği özellikleri bizim yani makro planda ne zaman yaşamaya başlayacağımızı merak eder oldum. Eminim; nasıl ki önceden gök kanunları farklı sayılıp yerde bir şimşek çakmasının imkansız olduğu kabul ediliyormuş fakat elektriğin anlaşılmasından sonra olay çözülmüş şimdi istediğimiz yerde şimşek çaktırabiliyorsak, çok yakın gelecekte kuantum fiziği sayesinde aynı anda iki yerde olabilmek ve daha başka niceleri gibi çok enteresan deneyimler yaşayacağız. (Bkz. Bast-ı zaman ve tayy-ı mekân)
Ve sanırım o sırada maddeci fizik köşesinde oturmuş eski günleri yad ediyor olacaktır.
Çok güzel şeyler olacak çoook.

Bir elbise satın almak istiyorsunuz. Mağazadaki görevli ölçülerinizi soruyor, bilmiyorsunuz. Beden ölçülerinizi tespit edebilmek için yol üzerinde bir dükkandan bir mezure satın alıp evinizde beden ölçülerinizi not ediyorsunuz.
Ertesi gün elinizde ölçüleriniz mağazaya gidiyorsunuz. Fakat sizin klavuz ölçülerinize göre denemeniz için getirilen hiçbir giysi üzerinize uymuyor.
Oradan çıkıp öfkeyle mezure aldığınız dükkana gidiyorsunuz. Satıcı binbir özürlebu gun yeni bir mezurenin geldiğini, bunun çok sağlıklı olduğuna sizi ikna edip gönderiyor. Fakat bu kez de bel ölçünüz doğru çıkıyor da omuz hatalı...
Her seferinde mezureleri değiştirip değiştirip doğru giysiyi almak için kaç kez denemeye sabır gösterirsiniz?
Günümüz bilim adamları mezure satıcısı gibiler, onların tekelindeki bilim ise ayarı kaçmış mezure gibi...
Elbette kesinlik yoktur bilimde, olamaz da zaten.
Şüphecilik bilimin temelinde vardır. Bilim, en başta da kendinden şüphe eder. Fakat bilim tapıcılarının işlerine geldiği zaman bilimsel(!) olmadığı, yani içinde şüpheye hiç yer ayırmadığı için reddettikleri dini inançlar gibi "Evrim teorisi hakkında en ufak bir şüphem yok", "bilim ve akıl bir çok sorunun cevabını bulacaktır", "Din afyondur kesinlikle bir gün dünya üzerinden silinecektir" gibi BİLİMSEL ŞÜPHEden daha çok DİNİ İNANÇvari sözler sarfetmektedirler.
Allah hidayet nasip etsin.

Anası babası ateist olup ellerinden geldiğince iyi(!) yetiştirdikleri evlatlarının birgün yetişkin olduğunda kelime-i şehadet ve samimi bir imanla müslüman olduğunu gördüklerinde de böyle senin gibi düşünebiliyorlar mı acaba?
Bunu çok (ama çok) yakından yaşamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki akıl ermeye başladığında neyin iyi neyi kötü, neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamaya başlıyorsun. İşte bu yüzden senin dediğin yönde bir değişme olmazken tam tersi ateistken müslüman olan insan sayısı oldukça fazla elhamdülillah.
bunun üstüne tek şey diyebilirim , görmek istediğinizi görüyorsunuz ,kuran'dan bir ayet bularak (ki arapça tercümesi ile ilgili bir sürü çelişki var) birşeyleri doğrulamaya çalışıyorsunuz.cern deneyi birşeyleri kanıtlayabilir ozaman ha şöle deriz birşeyler düşünürüz bu konu hakkında sizin gibi kesinliklere ve dogmalara inanmıyoruz maalesef.

dediğimi tekrarlıyorum evet tanrı olduğu çıkabilir deneyin sonucunda ama olmadığı farklı birşeyler olduğuda çıkabilir siz sadece kendi doğrunuzun üstüne giderek subjektifliğinizi gerçek gibi anlatıyorsunuz.

ayrıca mesajınızda bir alaycılık sezdim ki buna gerek yoktu , demekki dininizdeki erdemli olma fikrini benimseyememişsiniz. birde birşey yaşadınız diye genelleme yapmak nasıl bir yüzeyselliktir bilemedim.

edit:
aslında şimdi dikkatimi çekti, cern deneyindeki kendi doğrunuz olan tanrının kanıtlanması fikrine inanıyorsunuz bu sizin için bilimsel, ama evrim teorisi dininize ters olduğu için bilimsel kabul etmiyorsunuz öylemi ? bu ikiyüzlülük değilde ne şimdi? sadece kendi doğrularını destekleyen bilimi savunmak ayrı bir gariplik olsa gerek.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Fikirlere fikirlerle cevap verilir; peşin hükümlerle, mesnedsiz yakıştırmalarla, kişisel sataşmalarla değil.
Mesajıma verilen cevaba bakıyorum; yeni bir fikir yok. Eh öyleyse benden de bu kadar deyip köşeme çekilme vakti gelmiştir.
Dinimin erdemli olmaya gösterdiği hassasiyete vurgu yaparak İslam dinini övmüşsünüz, teşekkür ederim. Demek ki adalet terazinizin halen doğru tartabildiği husular yok değil. Sizin için de Rabbimden hidayet niyaz ediyorum.

Belki düşündüğünüz şekilde erdemlilik gösteremiyorum fakat kişisel sataşmalara cevap vermeyerek erdem konusunda beklentilerinizi bir miktar da olsa tatmin etmiş olurum inşaallah. Selametle.

Edit: Keşke yazınızı editlemeden önce benim yazdıklarımı tamamen okuma sabrı gösterseydiniz. Gösterseydiniz de CERN deneyinden bir katre olsun bahsetmediğimi görseydiniz. Böylece CERN Deneyi ifadesini kullanarak bana cevap vermez, en azından komik duruma düşmezdiniz.

Muhatabı ben olmadığım halde merakınızı gidermek amacıyla yine de cevap vereyim sorunuza: Hayır arkadaşım ikiyüzlülük değil. Çünkü bizim bilime tapma gibi derdimiz yok, bilime karşı hiçbir mesuliyetimiz yok. Bilim ne söylerse doğru kabul ederiz gibi bir bilimi putlaştırma halimiz yok. Biz İnançlarımızı referans alırız. İnançlarımıza ters bir ifade ne olursa olsun ister bilimsel, ister sanatsal, ister her ne haltsa bizim için zerre kıymet taşımaz.
İnancımız sizin inançlarınız gibi rüzgarın estiği yöne doğru eğilmez. Diğer yönlerimiz devr-i alem etse dahi dinimiz, inancımız pergelin sabit ucu gibi aynı noktadan bir milim kaymaz. İşte bu sayede tüm alemi içine alabilecek çok geniş bir anlayış çemberine sahip oluruz. Olaylar bizim çevremizi sarmaz. Biz olaylara hakim oluruz. Velhasıl-ı kelam bilim dediğin kutsal inek ağzıyla kuş tutsa Kur'an-ı Kerim'e aykırı bir harfini dahi kabul etmeyiz.

selfishloop

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Fikirlere fikirlerle cevap verilir; peşin
Edit: Keşke yazınızı editlemeden önce benim yazdıklarımı tamamen okuma sabrı gösterseydiniz. Gösterseydiniz de CERN deneyinden bir katre olsun bahsetmediğimi görseydiniz. Böylece CERN Deneyi ifadesini kullanarak bana cevap vermez, en azından komik duruma düşmezdiniz.

izin verirseniz sizin seviyenizle bende biraz seviye düşüreceğim.

burda benim big bang maddenin oluşumunu açıklamıyor fikrime siz bu şekilde cevap vererek big bang ı ve dolayısıyla cern'i işaret ettiniz demekki bundan bahsediyorsunuz ama her "inanan" gibi cevap veremeyince 180 derece dönmeyi yine yapıyorsunuz değişmiyorsunuz hiç yahu!

rüzgar gibi yön değiştirme konusunda da haksızsınız , bence bu dünyada sürekli değişen ayakta kalır , kesinliklere inananlar değil tabi bu benim fikrim.

bilimi putlaştırmıyorsunuz haklısınız yine her dindarın yaptığı gibi kendi doğrusunu destekleyen bilimi putlaştırıyorsunuz eğer bütün bilim sizin doğrunuzu destekleseydi onuda putlaştırırdınız yani iş çıkarcılıkta.

son olarak,
tetrapanazomi dedi ki:
Keşke yazınızı editlemeden önce benim yazdıklarımı tamamen okuma sabrı gösterseydiniz

benim editleme tarihine bakarsanız sizin mesajınızı atma tarihinde önce ama siz sanırım bunu görecek kadar "sabırlı" değilsiniz ama başkasına sabırsız diyebiliyorsunuz anlaşılan çok acelecisiniz karşınızdakine çeşitli ithamlarda bulunmada.

neyse umarım biran önce "doğru" yolu bulursunuz.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@selfishloop; aşağıdaki ifadenle ateist görüşünü bağdaştıramadım. Yoksa deist misin?

dediğimi tekrarlıyorum evet tanrı olduğu çıkabilir deneyin sonucunda ama olmadığı farklı birşeyler olduğuda çıkabilir siz sadece kendi doğrunuzun üstüne giderek subjektifliğinizi gerçek gibi anlatıyorsunuz.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Gozunu kapatan ancak kendine gece yapar. Jeaquares; madem varligina inaniyorsun gel iman et. Zor bi sey degil. Neden bu kadar inat edilir anlamiyorum.

inkar eden arkadaslara desen ki herhangi bir cep telefonu markasini yapan uretici firma yok, kabul etmiyorum desen. sana deli misin der. Elbette bir fabrikada uretiliyor der. Peki bir telefon bile fabrikada uretiliyorsa ve bir ureticisi varsa aceba su dunyanin en degerli varligi olan insani ve butun varliklari bi yaratan olmamasi mumkun. Hasa... Elbette bizleri ve ve bu kainati Allah'u Teala yaratti.

Inanmayan arkadaslara Allah islah etsin diyorum ve inattan gelin vazgecin....

Bu arada bi site de ben vereyim. www.kuran.tv

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Böyle bir konuyu da kilitlettirdiniz ya helal olsun !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...