Kullanılabilir ram miktarı sorunu

Bu konuyu okuyanlar

gokhantugral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Selam dostlar,

Öncelikle konuyu yanlış bir yere ya da yanlış şekilde açtıysam özür dilerim ilk defa bir foruma üye oluyorum.

Windows 10 kullanmaya başladığımdan beri ilk defa karşılaştığım ve bir türlü çözemediğim konu hakkında değerli tavsiyelerinizi rica ediyorum;

Bilgisayarıma format atıp tekrar Windows 10 pro yükledikten sonra 10 gb ram takılı olan sistemimin kullanılabilir ram miktarının 3,99 gb'a düştüğünü gördüm.
64 bit yüklü olmasına rağmen bu sorunla karşılaştım. Ayrıca takıldığım bir konu daha var. Formattan önce bilgisayarım/sağ tık/özellikler menüsünü açtığımda işletim sistemi, yüklü ram miktarı vs. bilgilerin olduğu ekran artık eskisi gibi görünmüyor. Daha önce defalarca Windows 10 kurmama rağmen hiç böyle bir ekran çıkmamıştı. screenshot ekledim. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    45.4 KB · Görüntüleme: 225

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Ayrıca takıldığım bir konu daha var. Formattan önce bilgisayarım/sağ tık/özellikler menüsünü açtığımda işletim sistemi, yüklü ram miktarı vs. bilgilerin olduğu ekran artık eskisi gibi görünmüyor. Daha önce defalarca Windows 10 kurmama rağmen hiç böyle bir ekran çıkmamıştı.
Orası win 10 20h2 ile ayarlara taşındı ramin az gözükmesi hakkında çok fikrim yok windows isosunu nereden indirdiniz?

gokhantugral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Orası win 10 20h2 ile ayarlara taşındı ramin az gözükmesi hakkında çok fikrim yok windows isosunu nereden indirdiniz?
Anlıyorum. Microsoft sitesinden indirdim ve flash disk kullanarak formatladım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anlıyorum. Microsoft sitesinden indirdim ve flash disk kullanarak formatladım.
Siz söyledikten sonra win 10 20h2 hakkında biraz araştırma yaptım ve bu sürümde çok hatalar olduğunu gördüm. Acaba bununla ilgili mi bu problem?

Son düzenleme:

"Melih"

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Başlat msconfig gelişmiş seneçekler tıkla bellek üst sınırı kapalı olsun.
1607783091680.png

"Melih"

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Memtest86 usb test etiniz belki bellek bozulmuş olabilir.

gokhantugral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar daha önce ramlarin yerlerini değiştirmeyi denemiştim ama sonuç alamamıştım. 4 adet ram takılı toplamda 10GB. Şimdi çok fazla deneme yaptım neredeyse tüm kombinasyonları denedim ve şuan sorun çözüldü. İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Hlev Mordo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar daha önce ramlarin yerlerini değiştirmeyi denemiştim ama sonuç alamamıştım. 4 adet ram takılı toplamda 10GB. Şimdi çok fazla deneme yaptım neredeyse tüm kombinasyonları denedim ve şuan sorun çözüldü. İlgilenen herkese teşekkür ederim.
söyle denedin mi windows 8 yap sonra yine kulanabilir diyorsa ramde problem vardır ama eğer yazmıorsa windowsun sitesinden uptade asistanını indir

Son mesajlar