Kriz Turkcell'e Teğet Geçti

Bu konuyu okuyanlar

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Turkcell, bugün açıkladığı 2008 gelirlerinden memnun görünüyor. İşte firmanın 2008 gelirleri ve 2009 planları. Turkcell, global krizin olumsuz etkilerine rağmen büyümeyi sürdürüyor. 2008 yılına dair finansal sonuçlarını açıklayan firma 2009'a da umutlu bakıyor. Bugün düzenlenen basın toplantısında verileri açıklayan Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv 2008 sonunda toplam 37 milyon aboneye ulaştıklarını ve tüm Turkcell Grup şirketlerinin gelirlerinin 7 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

sureyyaciliv1235651960.jpg

Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, Turkcell'in 2008 performansından memnun.

Gelirleri dolar bazında geçen yıla göre yüzde 10,1 artan Turkcell, TL bazında da yüzde 8 büyümeyi başararak 8.845 milyon TL gelir elde etti. Şirketin net kârı ise 2007'ye göre yüzde 36 artarak 1,8 milyar ABD dolarına yükseldi.

Rakamlar Neleri Kapsıyor?

Yukarıda verdiğimiz rakamlar sadece Turkcell'in değil, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm Turkcell Grup şirketlerinin toplamını gösteriyor. Bu listede Türkiye'de Tellcom, yurtdışında ise Ukrayna'da "life" markasıyla faaliyet gösteren Astelit ile Kazakistan, Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan'daki faaliyetleri yürüten Fintur öne çıkanlar arasında yer alıyor.

Numara Taşınabilirliği Turkcell'e Yaradı

9 Kasım 2008'de başlayan numara taşınabilirliği, dünyada genelde hakim operatörün aleyhine olurken Türkiye'de tersi bir durumla karşılaşıldığını belirten Süreyya Ciliv, 2008 sonu verilerine göre gelenlerle gidenlere bakıldığında 90 bin net abone kazandıklarının altını çiziyor.

Abone Rakamları

Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, Turkcell'in 2008 yılında 1,6 milyon yeni abone kazandıklarını; yılın son çeyreğinde 651 bin abonenin Turkcell'e katıldığını ve toplam katılımdaki 1,6 milyon 1,1 milyonunun faturalı hat sahipleri olduğuna dikkat çekiyor. Turkcell'in yurtdışındaki iştirakleriyle beraber toplam abone sayısı ise 62 milyonu buluyor.

2009 Planları

Turkcell, 2009 içerisinde 1,6 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Bu yatırımın 1,3 milyonu Türkiye içerisinde Turkcell ve Tellcom için ayrılırken, kalan 300 milyon doların büyük çoğunluğu, 2008'i yüzde 71 büyümeyle kapatan Ukrayna'daki Astelit'e yapılacak. Süreyya Ciliv, toplantıda ayrıca Turkcell ve Tellcom arasındaki sinerjinin ve ortak çalışmaların daha da artacağını belirtti.

:: Turkcell'in hangi servislerini kullanıyorsunuz?

Yazan: Melih Çelik
SDN - http://shiftdelete.net

Yuzersif

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Turkcell haklı valla. İnsanlar daha çok Turkcel'e geçiyor.

Frespo

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Türkcell harika bir şirket hastasıyım her alanda ama azcık daha türk olsa..

Fox.

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Başımıza gelen bir olay olaraktan; Şirket hatlarına 8 Bin TL yazarsa tabi teğet geçer :D :D

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Kampanyalarda rakiplerini alt etti...Hat değiştirme olayında ise açık ara fark attı rakiplerine...:)

resimadam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
turkcellin hangi servislerini kullanıyorsunuz sorusuna konuşmaktan başka birşe kullanmıyorum diyebilirim eskiden telefon meraklısydım son model cihazlar alırdım internete girerdim sık sık şimdi kullanmıyorum gprs edge olaylarına falan ama çok memnunum turkcellden 6 senedir kullanıyorum başka bir operatorde düşünmüyorum açıkçası turkcel'e pahalı diyenler paket tarife alsın faturalı ise bence uygun fiyalar

emrah.yvz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tonlakazan - goller cepte - mobil imza süper servisler tavsiye ederim.

BuzzKnight

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Millet 4G e geçerken biz daha 3G nin adını anca anabiliyoruz

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
Turkcell sağlam kağıttır. :D Çizmişler bugün tahtasını ama...

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
yani Hamd olsun kriz bizede geçti pardon teğet geçti.

antilove

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
maşallah maşallah 37 milyon çok büyük bir sayı
onlar para basmasınlar da kim bassın?