Kriz Turkcell'e Teğet Geçti

filtrekahve

Doçent
Onursal Üye
Turkcell, bugün açıkladığı 2008 gelirlerinden memnun görünüyor. İşte firmanın 2008 gelirleri ve 2009 planları. Turkcell, global krizin olumsuz etkilerine rağmen büyümeyi sürdürüyor. 2008 yılına dair finansal sonuçlarını açıklayan firma 2009'a da umutlu bakıyor. Bugün düzenlenen basın toplantısında verileri açıklayan Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv 2008 sonunda toplam 37 milyon aboneye ulaştıklarını ve tüm Turkcell Grup şirketlerinin gelirlerinin 7 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.


Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, Turkcell'in 2008 performansından memnun.

Gelirleri dolar bazında geçen yıla göre yüzde 10,1 artan Turkcell, TL bazında da yüzde 8 büyümeyi başararak 8.845 milyon TL gelir elde etti. Şirketin net kârı ise 2007'ye göre yüzde 36 artarak 1,8 milyar ABD dolarına yükseldi.

Rakamlar Neleri Kapsıyor?

Yukarıda verdiğimiz rakamlar sadece Turkcell'in değil, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm Turkcell Grup şirketlerinin toplamını gösteriyor. Bu listede Türkiye'de Tellcom, yurtdışında ise Ukrayna'da "life" markasıyla faaliyet gösteren Astelit ile Kazakistan, Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan'daki faaliyetleri yürüten Fintur öne çıkanlar arasında yer alıyor.

Numara Taşınabilirliği Turkcell'e Yaradı

9 Kasım 2008'de başlayan numara taşınabilirliği, dünyada genelde hakim operatörün aleyhine olurken Türkiye'de tersi bir durumla karşılaşıldığını belirten Süreyya Ciliv, 2008 sonu verilerine göre gelenlerle gidenlere bakıldığında 90 bin net abone kazandıklarının altını çiziyor.

Abone Rakamları

Turkcell CEO'su Süreyya Ciliv, Turkcell'in 2008 yılında 1,6 milyon yeni abone kazandıklarını; yılın son çeyreğinde 651 bin abonenin Turkcell'e katıldığını ve toplam katılımdaki 1,6 milyon 1,1 milyonunun faturalı hat sahipleri olduğuna dikkat çekiyor. Turkcell'in yurtdışındaki iştirakleriyle beraber toplam abone sayısı ise 62 milyonu buluyor.

2009 Planları

Turkcell, 2009 içerisinde 1,6 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Bu yatırımın 1,3 milyonu Türkiye içerisinde Turkcell ve Tellcom için ayrılırken, kalan 300 milyon doların büyük çoğunluğu, 2008'i yüzde 71 büyümeyle kapatan Ukrayna'daki Astelit'e yapılacak. Süreyya Ciliv, toplantıda ayrıca Turkcell ve Tellcom arasındaki sinerjinin ve ortak çalışmaların daha da artacağını belirtti.

:: Turkcell'in hangi servislerini kullanıyorsunuz?

Yazan: Melih Çelik
SDN - http://shiftdelete.net
 

neet

Guru
Onursal Üye
Kampanyalarda rakiplerini alt etti...Hat değiştirme olayında ise açık ara fark attı rakiplerine...:)
 

resimadam

Asistan
turkcellin hangi servislerini kullanıyorsunuz sorusuna konuşmaktan başka birşe kullanmıyorum diyebilirim eskiden telefon meraklısydım son model cihazlar alırdım internete girerdim sık sık şimdi kullanmıyorum gprs edge olaylarına falan ama çok memnunum turkcellden 6 senedir kullanıyorum başka bir operatorde düşünmüyorum açıkçası turkcel'e pahalı diyenler paket tarife alsın faturalı ise bence uygun fiyalar
 
Üst