Koronavirüse İlaç Mı Bulunuyor?

Bu konuyu okuyanlar

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Corona virüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara herkesin merak ettiği o soruya yanıt verdi. Kara, ‘Normal hayata ne zaman döneriz’ sorusuna ‘Kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak Mayıs sonu Haziran başı gibi dönebiliriz’ yanıtını verdi.

ates-kara-dha-1_16_9_1587056612.jpg

Corona virüsü Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara NTV’de katıldığı yayında salgına karşı çok önemli bilgiler verdi.

Salgının en yüksek noktası olan pik noktasına yakında ulaşılabileceğini belirten Kara, Mayıs sonu Haziran başında hayatın normale dönebileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Ateş Kara şunları söyledi:

*Birkaç günkü ülke rakamlarımız olumlu bir tablo sunuyor. Bunu şimdiden cevaplamak için de aslında erken. Yarın gelecek rakamlara da bakmamız gerekiyor. Normal hayata dönüşümüz kurallara sıkı sıkıya bağlanırsak Mayıs sonu Haziran başı olabilir.

KLİMALAR RİSKLİ Mİ?

*Eğer filtresi düzenli temizleniyorsa çok ciddi bir sorun yaratmıyor. Eğer düzenli temizlenmezse ve bakımı yapılmazsa enfeksiyon olarak klima sıkıntı yaratabilir. Ama gerçek yaşamda bu oldukça düşüktür.

NERELERDEN BULAŞIYOR?

*Virüsün insan vücuduna giriş yolu solunum sistemi olarak gerçekleşiyor. Şu ana kadar gıdalarla ilgili bir virüs bulaşma durumu görmedik. Elinizi, yüzünüzü mutlaka yıkayınız ve yüzünüze sürmeyiniz. Bu daha korunaklı bir durumdur. Kumaşların üzerinde ise virüs bir nebze uzun yaşar. Ama kumaş üzerinde kalan virüs bizi daha mı hasta yapar, bu konuda henüz bir bulgu yok.

“BURUN AKINTISI ÇOK OLMAZ”

*Corona virüste ateş daha fazla görülür, boğazda daha kesin bir ağrı ve acı olur. Corona virüs bulgularında burun akıntısı çok fazla olmaz, bunu da biliyoruz.

BAĞIŞIKLIK KAZANILIYOR MU?

*Hastalanan kişi bir miktar kazanıyor. Ama bunu bir miktar olarak biliyoruz. Ama corona virüs enfeksiyonunda böyle bir özelliğe rastlamadık. Bir miktar bağışıklık kazandığını biliyoruz ve bu yüzden de plazma tedavisine başladık. Ancak bunun süresi ne kadar olacak bilmiyoruz.

AŞI SÜRECİ

*Corona virüsü aşısında Ocak ayı gibi belki Aralık gibi ilk uygulamayı bekliyoruz. Çok güzel sonuçlar elde ediyoruz fakat örnek vermek gerekirse de sıtma aşısı 32 senede bulundu.

*Kilolu grupta hastalığın daha ağır seyrettiğini öğrenmeye başladık. Ama sigara içenler de risk oldukça yüksek.

Ateş Kara değinmiş bu konuya.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Valla hemen her gün umut aşılayan haberler alıyoruz, hem de dünyanın birçok ülkesinden. Lakin ciddi olarak hiçbiri piyasaya sürülmesi şöyle dursun, bir daha adı bile anılmıyor. Ciddi olan haber ise altı aydan önce sahici bir aşı ya da ilacın olamayacağı yönündeki haberler.

Ercüment Ovalı epeydir haberlere konu olan bir bilimadamı. Bütün dualarım "Tamam, bu iş bitti... Hadi geçmiş olsun bütün ülkeme" diyeceği günün tez zamanda gelmesi. Umarım bir hayal kırıklığı olmaz.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Evet, aşı bulunması için genel fikir ortalama 1 yıla ihtiyaç olduğu yönünde. Burda Ercüment Hoca aşı değilde ilaç olarak bahsetmiş geliştirdikleri şeyi. Bu yönden umut verici olabilir. Acaba sürecin başında Çin'den Türkiye'ye getirilen koranivürüs tedavisinde etkili olan ilaca alternatif gibi bir durum mu söz konusu diye düşünmedim değil.

Yanı zannediyorum ki tam bir ilaç söz konusu değil. Ancak tedaviye yardımcı, pozitif yöne seyretmesini sağlayan bir ilaç geliştirilmiş olabilir.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Çin'in sorunu fırsata çevirme stratejisi üzerine kurduğu yalan yanlış tanı kiti ve ilaçlarından daha faydalı olacağını umuyorum.

İnşallah tedaviye yardımcı olur.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Yanı zannediyorum ki tam bir ilaç söz konusu değil. Ancak tedaviye yardımcı, pozitif yöne seyretmesini sağlayan bir ilaç geliştirilmiş olabilir.

Ercüment Ovalı'nın yaptığı bildiğim kadarıyla iyileşen kişilerden alınan kan numuneleriyle bağışıklık üzerine yapılan bir plazma çalışması. Bunu tam olarak başardıklarında tahminim bundan bir aşı olarak piyasaya sürüleceği...

Son düzenleyen moderatör:

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Keşke her şey kolay olsa da hemen bulabilseler de şu virüs den hemen kurtulsak.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Covid yada ne isim verirseniz artık, kendi içinde de mutasyona uğruyor yani hepsine etki edeni bulunması hayal bile edilemez lakin doğayı kendi halinde bıraksak daha fazla yayılmasak hani diyoruz ya Bak hayvancıklar şehre indi hayır inmedi ama bizler onlara yer bırakmayıp sürgüne gönderdik ve şimdi de kendimiz sürgünüz. Daha nereden bulaştığını çözemediler ve çözemiyecekler de hani çağ atlamıştık 2 tür canlı deniliyor bence az 5 tür canlıdan bu rahatsızlık oluşuyor ve bu günler iyi günlerimiz.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Covid yada ne isim verirseniz artık, kendi içinde de mutasyona uğruyor yani hepsine etki edeni bulunması hayal bile edilemez lakin doğayı kendi halinde bıraksak daha fazla yayılmasak hani diyoruz ya Bak hayvancıklar şehre indi hayır inmedi ama bizler onlara yer bırakmayıp sürgüne gönderdik ve şimdi de kendimiz sürgünüz. Daha nereden bulaştığını çözemediler ve çözemiyecekler de hani çağ atlamıştık 2 tür canlı deniliyor bence az 5 tür canlıdan bu rahatsızlık oluşuyor ve bu günler iyi günlerimiz.
Çin virüsün kaynağının araştırılmasına bile kısıtlama getirmişti. Bence Çin bu konuda gerçekleri manipüle etmeye çalışıyor.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Kimin ürettiğini söylüyorum hepimiz suçluyuz ama kabullenemiyorumçz sonumuz böyle basit mi olacaktı yada daha zamanımız olsa idi düzeltirdik çok küçük düşündük ve düşünmeye de zorluyorlar. Bu yüzden hepimiz ölmeliyiz az ama çok, İlahi güç ve adalete sığının Rabbimin vaadi kesindir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,977
Plague Oyununda Greenlande zor bulaştırıyordum vurüsü.
Realde de öyle oldu meğerse. Virüsü yöneten benim gibi amateur kişi bence

Reaksiyon puanı
769
Dediğini tam 7 kere okudum beynim intihar etti Allah aşkına bana burada ne demek istediğini söyle gece uyuyamam.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Hali hazırda bir ilaç. Etkin maddesi hocanın söylediği dornaz alfa denilen madde imiş. Buradan bakabilirsiniz. Hocanın belirttiği ilacın bu olduğu söyleniyor diyelim.
Ben ilkten sanırım biraz yanlış anlamışım. Hoca halihazırda bulunan bir ilacın etkisini keşfetti sanırım, bunu öneriyor. Yani sıfırdan bir ilaç bulunmasına konuda ihtimal vermedik ama durum öyle değilmiş.

miraceren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Cogu kisi 23 nisan icin umut bekliyor. Asinin 23 nisanda cikacagini dusunmuyorum. Ciksada hemen virus bitemez

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bu alternatif bir ilaç olacak gibi. Çin'den gelen tedavide etkili bulunan ilaç gibi yani. Uygun bulunursa kullanılacaktır.

Peki arkadaşlar bu ilacın etken maddesinin falan bu şekilde twitter üzerinden açıkça duyurulmasını nasıl yorumluyorsunuz? İlacın ne olabileceğini üst mesajımda attım. Bu ilacın bazı kesimler tarafından temin edilmeye çalışılabileceğini, belki bunun neticesinde eğer gerçekten uygun görülüp kullanılma kararı verilirse stok sorunu yaşanabileceğini düşünmedim değil. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Bu alternatif bir ilaç olacak gibi. Çin'den gelen tedavide etkili bulunan ilaç gibi yani. Uygun bulunursa kullanılacaktır.

Peki arkadaşlar bu ilacın etken maddesinin falan bu şekilde twitter üzerinden açıkça duyurulmasını nasıl yorumluyorsunuz? İlacın ne olabileceğini üst mesajımda attım. Bu ilacın bazı kesimler tarafından temin edilmeye çalışılabileceğini, belki bunun neticesinde eğer gerçekten uygun görülüp kullanılma kararı verilirse stok sorunu yaşanabileceğini düşünmedim değil. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Fiyatı çok yüksek. 2 bin 879 lira ne ya. Üstelik bu öksürük ve soğuk algınlığı için. Corona için müspet tesiri olacağı aşikar, ama vatandaşın bunu karşılayabilmesi çoğunlukla çok zor. Devlet üstlense altından kalkması zor, bu durumda belki başka bir yol bulabilirler. Etkin maddesinden benzer yapıda bir ilaç geliştirilebilir. ROCH almanların, bizim İbrahim Abdiye veya Eczacıbaşına yaptırabilirler.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bakalım, bekleyip göreceğiz. Edindiğim bilgiye göre bu ilaç SGK geri ödeme kapsamında bir ilaçmış. Bu durumda nasıl bir yol izlenir, kimlere uygulanabilir şu an için bilemiyoruz tabii. Bir test aşaması olacaktır mutlaka. Bir beklenti var, umalım boşa çıkmasın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sağlık Bakanı Koca'dan, Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın bahsettiği Dornaz Alfa ilacı için: "Uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Sosyal medya üzerinden insanların umuduyla oynanamaz."

Son düzenleme:

Son mesajlar