Konuşamıyorum...

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aklımda yeterince bilgi olmasına rağmen bir görüşü savunmak ya da karşı çıkmak için çabalamama rağmen kelimeler boğazımda tıkanıyor. Heyecanlanıyorum. Başkası güle güle derken bile ne diyeceğimi bilmiyorum. Abartmıyorum. Cesaret ile ilgili galiba ya da kendimi düşük biri olarak görme ile ilgili. Bilmiyorum. Sorunum bu.

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Cahillerle tartisirsan boyle olur lafi agzina tikarlar psikolojik baski altina alip konusturmazlar

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Oda var ama... Daha çok ben kusurluyum.

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Oda var ama... Daha çok ben kusurluyum.
Kendini kusurlu olarak ilan etme boşuna şahsen karşındaki kişiyide karşında büyültme bazen boş biri olarak gör onu o şekilde o konuşmaya çalış bak ne kadar rahat olucaksın :)

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Başka önerisi olan yazsın buraya..

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çözülmedi... Bu arada @lqnd'ye destekleri için teşekkürler. Önceki konuda da bilgilendirdi bizi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
insanları bu kadar umursama. acaba yanlış bir şey söylesem rezil olurmuyum gibi düşünceleri at kafandan. rahatla. bir fincan çay iç mesala. kimse senin eleştiremez.

bol bol kitap okumanı tavsiye ederim. şiir de oku kesinlikle. ve herşeyden öncesi inan. başarması oldukça kolay. bir çok arkadaşımda vardı bu sorun. çözümü basit ve kısa süreli. kendinle barışık ol. heyacan gibi düşünceleri at kafandan. tabi hiç heyacanlanmamaya çalışma anlamında değil. bizler insanız. robot değiliz. tabi herşeyde heyacan olcak. ama fazla büyütmemek lazım. sadece tadını çıkar.

yaş kaçtı bu arada?

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Çoğunlukla istemediğin kişiler veya yerle alakalı bir durumdur.Tabi tamamen psikolojık yapınla da ilgili.Uzun surelı yanlızlıklarda veya baska bir alanda (özellikle son zamanlarda , ör: internet dünyasında farklı bir insan, veya bu alanda kimliğinden uzak bir kişilik oluşturma) dış dünyadan soyutlayarak oluşturulan kişilik yapılarıyla da ilgili olabilir.Genellikle bu tür alanlarda kişi kendısını rahat hisseder ve burada oluşturduğu kişilik üzerinden yaşamını sürdürmek ister.Dış dünyada hep bir çegingen davranışlar sergiler ve sürekli streslidir( Tedavisi tamamen bu sanal dünyadan veya oluşturduğu sanal kişilk yapısından uzun süre uzaklaşmasıdır.).Bu iki durumun genellikle nedeni tamamen Özgüven eksikliğidir.kişi kendınde kusurlar arar, ve kusurlar üzerinden sürekli kendini ve kişiliik yapısını yıpratır.Sağlıklı düşünemez ve zihni sürekli karışıktır.Heriki durumda da mutlaka bu davranışlardan uzak durmak gerekır.Asla ve asla fiziki yapısı veya psikolojık yapısıyla ilgili, başaramadım, başaramam, yapamam,o benden daha ıyı, benden daha çalışkanlar, benden daha güzeller vs vs vs gibi özgüvenını zedeleyecek türde düşünce yapısında olmamalılar.Bazı insanlarda her nekadar özgüvene sahip olsalarda kişilikleri gereği kalabalık ortamlarda bulunamaz ,çegingen ve stresli bir hal içinde olabilirler.Yapmaları gerekense mumkun olduğunca bu tür alanlardan uzak durmak veya bu tür alanlarda yalnız olamamaktır.Kendinizde bu tür davranışları sergıledığınızı göruyorsanız mutlaka ama mutlaka sevdığınız kısılerle bırlıkte olun.Yalnız dolaşmayın.Kişiler sevdıklerı ve yakın görduklerı kişiler arasında daha rahat davranış ve söz içinde olurlar.Özelliklede belli bir yaş üzerine çıkıldı ise ve sorunlar devam edıyorsa mutlaka bir uzmanla görüşülmesi gerekir.Tedavısı yoktur.Sıkıntılar azaltılabilir. KENDİNİZDE BU TÜR DAVRANIŞLARI GÖRÜYORSANIZ MUTLAKA YAZILANLARI UYGULAMAYA ÇALIŞIN (KARARLILIKLA!). Tabi bu yazdıklarınızdan çıkardığım kendimce yorumladığım bir durumdur.Sıkıntınız tamamen farklıda olabilir.Yinede sanal ortam da kendinizce sorununuzun çözümünü aramak yerine bir uzmanla görüşmeniz daha hızlı yol alamanızı sağlar.Ertelemek sorununuzu dahada buyutebılır.

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=402332]GraFitee[/MENTION] anlatığın iki durumda var. Bu mümkün mü?

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=402332]GraFitee[/MENTION] Önceki konuda da yardım etmiştiniz. Onun için ve bu konu için teşekkürler.

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İki atasözü ile durumu izah etmeye başlayabilirim. Az ve öz konuş, bin düşün bir söyle.

Hepimiz bazen kekeliyoruz hayırlı günler diyen birine hayırlı akşamlar bile diyebiliriz bunu yaparken bazen kafamız başka birşeyde oluyor bazen sevdiğimiz karşısında heyecanlandığımız birisi olduğunda yapıyoruz.

Konuşamıyorum diye canını sıkma herkes bu aşamadan geçmiştir nasihat vermek gibi olmasın herkesin lafını kesmeden başka birşey düşünmeden dikkatlice dinle söylemek istediğin birşey varsa söyle. Çok dinle az konuş az gül.çünkü çok konuşmak,çok gülmek kalbi katılaştırır maneviyen gevşetir. Dediğimi yaparsan inşallah düzelir. [MENTION=402332]GraFitee[/MENTION] kardeşimin dediği gibi radyo,televizyon makale gibi şeyler ve özellikle kitap düzgün hitap etmeyi kelimeleri telaffuz etmeyi sağlar. Allaha emanet ol.

GraFitee

Asistan
Reaksiyon puanı
4
@GraFitee Önceki konuda da yardım etmiştiniz. Onun için ve bu konu için teşekkürler.
Bir nebze sıkıntını giderebildimse ne mutlu bana.Hayat kısa bir şeyleri kafana fazla takmak zaten kısa olan hayatını daha da anlamsız yapar.Gönlünün istedığını yap.Zihnın genellıkle oyun oynar!.

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@ihtiyar Teşekkürler. Desteğin için...

Bir nebze sıkıntını giderebildimse ne mutlu bana.Hayat kısa bir şeyleri kafana fazla takmak zaten kısa olan hayatını daha da anlamsız yapar.Gönlünün istedığını yap.Zihnın genellıkle oyun oynar!.
Söylediğinizi yapacam. :)

Türe

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Bu daha çok pratikle ilgili bana kalırsa. Önceden ben de çok fazla konuşamaz sürekli yukarılara bakardım gözlerimi kaçırırdım. Ama biraz üstüne gittim sorun yok. Sadece aşırı sinirlenince gözlerim doluyor onu da çözemedik. :glare:

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
[MENTION=64474]rozabay[/MENTION] 'a beni sorabilirsin nasıl konuştuğumu :D Senden beterim emin ol hepsi heycandan yada söylemek istediğim şeyi unutucam düşüncesi ile karışıyor aklım :p

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Aga bendede şöyle bir sıkıntı var :uzun süre kesintisiz konuşunca kullanmaya karar verEmediğim iki kelimeyi birleştiriyorum .(Örneğin;200 km hızla giderken ikiye ayrılan yolda hangi yoldan gideceğine karar veremeyip bariyere çarpmak gibi.) Varmı böyle bir durumda olan benden başka

@Bizzle
Benim böyle bi sorunum yok ama sana ayna karşısında alıştırma yapmanı ve mümkünse arkadaşlarınla münazara yapmanı tavsiye ederim.Çok işe yarar ,hızlı karar verirsin

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Akıcı konuşmak karakter meselesidir. Allah bu yeteneği herkese vermemiştir. Çok bilgili de olsan, bazen diyeceğin kelime aklına gelmez, bazen sen kısa kesip bitirmek istersin konuyu, çoğu zaman da zaten lafı uzatmayı sevmezsin ve az konuştuğunu bilirsin.

Bunu değiştirmek çok zor, sonuçta enin fıtratında olan bişey. Çok konuştuğun anlarda olmuştur, ama önemli olan az ve öz konuşmaktır zaten.

Maximilian

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar çok sağolun öyle bir ışık saçtınız ki daha buradan aydınlandım :) teşekkürler :)

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=405250]Bizzle[/MENTION] bazı konularda avantajın olmadığını düşünüyorsan bazı alanlarda hayata dezavantajlı bir şekilde başladığını düşünüyorsan bunu avantaja çevirmek de senin elinde o dezavantaja "ya ben zaten başaramıyorum baksana işte şu konuda şuyum yok bu eksik ne yapsam düzelmez" gibi bir düşünceyle yaklaşmak da."Evet bu konuda şu yönlerim diğer insanlara göre eksik ama benim de şurdan fazlam var ve bundan hoşlanan insanlar da var" diyebilirsen yaşayabilirsin hayatı.Örnek olarak bazı kişiler alkol alınca saçmalayan insana kötü gözle bakarken bazı kişiler de çok sempatik olduğunu tatlı olduğunu düşünür.

2 arkadaş grubun var biri ile alkol aldın vedalaştın eve gideceksin diğerleri çağırdı biz burdayız gelmek ister misin dedi.

2 seçenek var teşekkür edip eve gitmek ve diğer arkadaşlarının yanına gitmek.
Sen eve gitmeyi seçtin diyelim çünkü çok yorgunsun veya o arkadaşlarının yanında tanımadığın kişiler var gidip gitmemekte kararsızsın.

Gitmemeyi seçtin çünkü tanımadığın kişiler sana kırıcı bir laf söyleyebilir diye düşünüyorsun(kendine güvenmediğin için)

Gitmeyi seçtin sen baya bi saçmaladın tanımadığın kişiler iyiki çağırmışsınız dedi çok eğleniyoruz ve samimiyeti kurdun.Ego tavan yapıyor.

Gitmeyi seçtin sen yine saçmaladın ama bu sefer tanımadığın kişiler dilden söylemese de yaptıklarından pek memnun değil hatta arkadaşlarında pişman keşke çağırmasaydık rezil olduk diye düşünüyorlar.

En kötü ihtimalde düşünmen gereken:"Beni her halimle her anımda kabul edemiyeceklerse bu onların ayıbıdır.Demek ki onların istediği gibi davrandıkça beni seviyorlar.Varsın sevmesinler kendileri bilir ekmeğimi suyumu vermiyorlar bugün varlarsa yarın yoklar."

Çok uzun oldu ama özet olarak ailenden başka kimseye bel bağlama ve çok değer verme.Bu demek değil ki onları değersiz gör.Sadece gittiklerinde üzülme zaten gittiklerinde görmezden geldiğin birçok kötü yanları aklına gelicek.Kız olsun erkek olsun tüm arkadaşlıklar için bu böyledir.

Kimseyi kendinden üstün görme.Görüyorsan da körü körüne üstün deme.Kendinden üstün gördüğün kişiden eksiklerini araştır ve bunları nasıl kapatabileceğine bak.Bir de o kişinin kime neye göre üstün olduğuna da.

Kendi üstünlüğünden haberdar olan ve bunu hissettirmeye çalışan insanla da ilişkiyi kes.

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=345240]lqnd[/MENTION] Teşekkür ede ede bir hal oldum :) Teşekkürler. Çok yardımınız dokundu.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
çözümün burda değil. yaşam koçuna yada bir psikoloğa gidip destek al. Psikolog kelimesinden çekiniyorsan yaşam koçluğu hizmeti al onlar sana yardımcı olur en kısa sürede üstündeki bu durumu atarsın ;) kolay gele

Ka-Shar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aklımda yeterince bilgi olmasına rağmen bir görüşü savunmak ya da karşı çıkmak için çabalamama rağmen kelimeler boğazımda tıkanıyor. Heyecanlanıyorum. Başkası güle güle derken bile ne diyeceğimi bilmiyorum. Abartmıyorum. Cesaret ile ilgili galiba ya da kendimi düşük biri olarak görme ile ilgili. Bilmiyorum. Sorunum bu.
,

kaç yaşındasın bilmiyorum ama lise veya üniversite her neyse taban puanı en az 480 olan bi okulu çalışıp kazan orda kimse devlet okulundaki gibi kötü değildir hiç kimse bişey dedin yanlış bişey yaptın diye dalga geçmez aksine yardım ederler ilgilenirler sonuçta hepsi çalışkan olgun orda konuşma sıkıntın da geçer arada hem eğlenirsin hem öğrenirsin sorun olmaz...

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Yapacağın iki şey var. Birincisi organik sorunların var mı diye doktora gitmelisin. Organik sorunlar fiziksel olarak ortaya çıkmadan belirtileri başlar. Vücudunu iyi izle. Her şeyin kolayı var. Endokrinoloji bölümüne gidip bir defaya mahsus kan check-up'i yaptır. Sorunu doktoruna anlat. Benim yaşadığım bazı sorunlar var ve bu sorunların organik bir sebepten olup olmadığını bilmek istiyorum dersen yardimci olur. Olmazsa da o doktora diplomasını yirtmasini söyle ve başka bir doktora git. Organik bir sorunun yansımalarını psikolojik belirtiler şeklinde yaşayabilirsin. Bu özgüven eksikliği olabileceği gibi başka bir sorun da olabilir. Belki basit bir vitamin eksikliğidir. Kisacasi araştırılmadan bilinemez. Vücudunda organik bir sorun bulunmadığında nöro psikiyatriste gidersin. O da en son is. Her şeyin bir sebebi vardır. Sebebi bilim yolunda aramak gerekir. Aynı sorunları ben de yaşadım. İnsanın fiziksel anlamda Sağlığı iyiyse psikolojisi de de aynı şekilde iyi oluyor. Senin bu yaşadıklarını şimdi aklımdan gecirmiyorum bile. Kendi başımın çaresine kendim baktım. Gitmediğim poliklinik kalmadı ama 7 senelik mücadelede ben haklı çıktım.

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=279733]goodtornado[/MENTION] Aslında eskiden ben böyle değildim organik sorun dediğin olabilir. Sebebi ise saç dökülmesi. son 2 yılda aşırı saç dökülmesi yaşadım ve şimdi saçım epey seyreldi. Doktora da gitmek istemiyorum. Sorunu kendim halletmeye çalışıyorum. Saç dökülmesinin sebebi ise saçlarım çok yağlı ve ....

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=279733]goodtornado[/MENTION] Aslında eskiden ben böyle değildim organik sorun dediğin olabilir. Sebebi ise saç dökülmesi. son 2 yılda aşırı saç dökülmesi yaşadım ve şimdi saçım epey seyreldi. Doktora da gitmek istemiyorum. Sorunu kendim halletmeye çalışıyorum. Saç dökülmesinin sebebi ise saçlarım çok yağlı ve ....
Sac dökülmesinin birkaç sebebi var. Testesteron seviyesinin yüksek oluşu veya genetik denilen aileden gelen bir sorun. Testesteron seviyesinin yüksek oluşu saç dökülmesi ile doğru orantılıdır. Bu dökülme genetik bir sorun değilse dermatolog uzmanı bir doktora gitmeniz gerek. Hormon testi yaptırabilir ve sonrasında ilaç tedavisi verebilir. Belki de basit bir nedenden dolayıdır bu saç dökülmesi.

Deutsch

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende böyleydim,sonra düzeldim :) Bu nasıl oldu şimdi her yorumunda da yazıyoor denmesin :) Hitler çok okudum ben 7 yıl kadar şimdide susmak bilmiyorum hakkımı arıyorum yani hayatını değiştirecek bir adamı örnek alabilirsin :) Bençee

Bizzle

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anladım..

Ama benim sorunum öyle değildi ki benimki kelimeler takılıyor. Konuşurken nefesimi tutuyorum. Heyecandan olsa gerek.

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
aklıma ilk okul yıllarım geldi, ilk okula yazılmadan önceside olabilir tam hatırlamıyorum.
bi arkadaş ortamında tam lafa giricem giremiyordum, boğazımda takılıyordu evde sesli bağıra bağıra kitap okumanın çok faydasını gördüm, tavsiye ederim.