Kiyamet alametleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
[MENTION=29639]Mta[/MENTION] sevgili dostum yalnız telefon örneği olmamış arkadaşlar yoktan var olan bir şeyi insanoğlunun yaratıp yaratamadığını sormuşlar sana sen ise cep telefonu demişsin cep telefonu için gerekli meteryaller zaten dünya da mevcut senin verdiğin örneğe göre yemekleride insan yarattı ne de olsa bir patates kızartması ya da bir döner insanoğlu yarattı :D sonuçta hepsi insanoğluna sunulmuş biz sadece keşfederiz insanın sıfatında yaratmak denilen bir yetenek yoktur sadece yaradana ait bir sıfattır. tabi fikirler kurşun geçirmediği gibi benim buraya yazdığım 2 satırda düşüncelerinde bir değişikliğe sebep olmayacak olsa da en azından fikirlerimi belirteyim dedim :)

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
tüm insanlar aynı şeye bakar fakat bazı insanlar farklı farklı şeyler görebilir bu insanların bakışında ve mantığında gizlidir örnek kimi bir telefonu eline alıp vaybe şu insanlar ne büyük işler yapmışlar deyip hayran olur bir diğeride aynı telefona bakıp o telefonun metallerine kimyasallarına hatta otomlarına kadar gürebilir ve kendi kendine düşüne bilir allahın yarattığı şu atomlar karşısında insanların yaptığı allahın yarattığı birtakım kimyasalları değiştirerek birşeyler yapmaya çalışmış oldukları aletler ne kadarda ilkel ve basit duruyor

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
MTA telefon ornegini verecek en son kisi sen idin , senide kayp ettik :) mi acaba :)

Havana-NYX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugünkü şaşkın hâlleri; eylemişti, Resûl beyân,
Demişti: (Birgün gelecek; garip olur bana uyan.
Her evde çalgı çalınır; işitilmez olur ezân,
Âlim bulunmaz bir yerde; câhillere kalır meydân!

Mü'minler, olur zavallı; kâfirler sanki Süleymân.

Kadına uyar her erkek; olur evde hâkim, zenân,

Yüksek binâlar yapılır; kelp dişi gibi apartman.

Yolculuk sür'atli olur; uzaklık kalkar aradan.

Âlim diye tanıtılır, dinden haberi olmayan,

Zâlime ikrâm olunur, kurtulmak için belâdan,

Hayâsızlık pek çoğalır, deyyûslara kalır meydân,

İnsanların en alçağı, meclislerde okur fermân.

Herkes kendin âlim sanır, Müslümana denir nâdan,

Doğru konuşan azalır, yalancı söyler durmadan,

Çok medh edilen kimsede, bir zerre bulunmaz îmân,

Erkekler de kadın gibi, ipek giyer, sıkılmadan.

Alâmetlerin meşhûru, sarhoş olur, pek çok kesân.

Kadınlar dar libâs giyer, hep açılır baldır, gerdan

Fitne kaplar her tarafı, adam öldürülür yoktan.

Bid'at yayılır her yere, kalmaz sünnetlere uyan.

İslâmiyet kötülenir, harâm işlenir her yandan,

Müslümanlık lafta kalır, ses için dinlenir Kur'ân,

Mü'mine gerici denir, kayırılır mürted olan.

Bunların hepsi muhakkak, olur kıyâmet kopmadan.

Büyük alâmet Deccal'dir, çıkacağı yer Horasân,

Sonra, Şâm'daki câmiye İsâ inecek semâdan.

Bir hadîste buyuruldu: (Kızım Fatma evlâdından,

Babası Abdullah olan, Mehdî adında bir civân,

Çıkıp dîne kuvvet verir, cihâna yayılır îmân,

İsâ aleyhisselâmla, birleşerek ol pehlivân,

Deccâl'ı da öldürürler, dünya dolar adl-ü emân.

Ye'cüc Me'cüc adındaki, kavim çıkar sed ardından.

Sayısı milyonlarcadır, her tarafta dökerler kan,

Dâbbe-tül-erd çıkar sonra, Mekke'de Safâ altından,

Dağ kadar bir hayvandır, ayırır iyiyi fenâdan.

Daha sonraki alâmet, güneş doğacaktır garbdan,

Kâfirler bunu görünce, îmâna gelecek cem'an.

Fakat, kabûl olmaz artık, doğru yola gelen mihmân,

Alâmetlerin biri de, Aden'den çıkan bir duhân.

Kâbe'yi yıkacak hem de, Habeş renkli birkaç yabân.

Yer yüzünde kalmayacak, büyük nîmet olan Kur'ân,

Müslümanlar hep ölecek, yaşayacak ehl-i tuğyân.

Her kötülüğü yapacak, insan adlı canaverân,

Lâkin, Hicâz'dan bir ateş, verip herkese heyecân,

Şaşkın, azgın dolaşırken, kıyâmet kopar nâgehân.

Daha neler olur ammâ, söyleyemez onu lisân.)
Ne hazîndir, ne yazıktır, Ma'bûd oldu, falan filân,

İlâhî, sen korumazsan, olur hep sonumuz giryân!

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Bir ironi yapayım.

Susadın mı? Su iç.
-Can Yücel-

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Uzun cevaplardan nefret ediyorum. Kısa ve öz verin cevap vereyim. Yani bi soru sorun o soruyla devam edelim cevaplanana kadar sizin yaptığınız sadece uzun cevap ver gitsin.
Siz bu kadar şeyi insan yaratamaz o zaman tanrı var diyorsunuz. Bende bunu asla kanıtlayamazsınız diyorum.

Havana-NYX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uzun cevaplardan nefret ediyorum. Kısa ve öz verin cevap vereyim. Yani bi soru sorun o soruyla devam edelim cevaplanana kadar sizin yaptığınız sadece uzun cevap ver gitsin.
Siz bu kadar şeyi insan yaratamaz o zaman tanrı var diyorsunuz. Bende bunu asla kanıtlayamazsınız diyorum.

Allah hidayet versin demek düşer bana

de-

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hepsinden vazgeçtimde tanker yanmasıyla,depremle tsunamiyle kıyamet alameti oluyorsa olsun be insanoğlu kendi kıyametini kendi yaratıyor doğanın önüne geçerek.

Havana-NYX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bahsettikleriniz birer vesiledir. hem o zaman imtihanın bir anlamı kalmazdı değilmi ?

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Ne imtihanı ? Sadece Hindistanda 25.000 tane Tanrı'ya inanç var ? Hangisi imtihan edecek ?

de-

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Vesile de niye bunu hemen çağımıza uyarlayarak istismara açık hale getiriliyor.Yeryüzü var olduğundan beridir hiçmi felaketler olmamıştır.Ya da her felakette kıyamet alameti deyip bir takım fırsatlar mı oluşturulmuştur.

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8

O kanitlanabilmis olsaydi o zaman herkes ona inanirdi. Demekki kendisi onu istemiyor. Ozgur bir irade vermis ve herkesin o ozgur iradesi ile onu bulmasini istiyor.
Elbetteki ben veya birisi oturup tanri vardir veya yoktur diye bir ispat ortaya koyamaz. iste buna herkesin sinavi deniyor. Ortada bir suru sey var ama hepsi supheye acik. Allah isteseydi kafamizi kaldirdigimizda belki onu gorurduk ama oyle istememis. Simdi su denilebilir ortada dunya var galaksiler var insan var hepsi bir sekilde olusmus. ben matematik,fizik,kimya adina bunlarin nasil olustugunu bilmiyorum ama bunlari Allah yaratti diyorum cunki o ben yarattim demis , ben hep dogruyu soylerim diyor , yalanci da olamayicagina gore ben ona inaniyorum. Simdi sende buyuk ihtimal matematik, fizik, kimya adina benim gibi herseyin varligin olusumunu ispatlayamazsin ve bunun usutune ne nediyorsun ? Allah yaratti demedigine gore ne diyorsun ben onu merak ediyorum :)

- hindistantaki 25k tanriya cevapen: burda cok sacma birsey soylemissin ama umarim sonradan fark edersin. Bizim burada tanridan kast ettigimiz Allah tir. sen hindistan diyorsun. yok artik mta'cim :)

- hani sen Kuranda beynin(aklinin) almadigi birseyin ornegini yazacaktin ne oldu ?

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
İşte orda bir paradoks başlıyor. Dediğin doğru kanıt olsaydı herkes ona inanırdı. Amma velakin bu şurda çürüyor ; önceki zamanlarda ( efsanelerin bol oldugunu zamanlarda) taş yağmış denizler ikiye bölünmüş felan fişman. Yani bi kanıt göstermek zorunda hissetmiş Tanrı. Nedense insanlar daha pislik halde olduğu halde hiç bişey yapmıyor :)

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
mta , yapsa gelip eliyle mi yapacak. Sen o eli gorsen o zaman sende inanirdin. Bunlarin ispati olmaz. ya inanirsin , ya inanmazsin. Allaha ve onun hesap gunune inaniyorsan geregini yaparsin. inanmiyorsan
o zaman taa tepede dedim. Git kendine uzume , incire vur. olmadi ps3 e takil. yani ne isin var bu din konularinda. hadi beni cevirdin ateist yaptin eline ne gececek ? cennete mi girecen :)

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
arkadaşım bende sana diyorum ki madem etrafındaki bu kadar nesne rastgele yoktan var olmuş ve sende insanın yarattığına inanıyorsun bir insan olarak bana bu evrende bulunmayan bir atom var et ve o atomu nesneye dök ya da meteryale dönüştür :) insanoğlu aslında okadar aciz varlık ki kendisine verilmiş olan özgür iradeyi ve akılı kullanamıyor :) yeryüzündeki her türlü nimet insanoğluna bahşedilmiş ama göremiyor işte :) sözde kendisine verilen akıl ile kendisini haklı çıkarmaya çalışıyor. Şunu unutmayın gören göz değil beyindir evrendeki bu müthiş denge de herhalde insanın kudretiyle yürümüyor :D varsa öyle bir arkadaş buyursun hodri meydan :D Ayrıca bana göre hiç bir insan hiç birşeye inanmadan yaşayamaz varoluş sebebini çözemez :)

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
kıyamet alametinden bol ne var ki. su içerken bardağı iki elle tutmak bile alamet sayılır yakında.

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
İşte orda bir paradoks başlıyor. Dediğin doğru kanıt olsaydı herkes ona inanırdı. Amma velakin bu şurda çürüyor ; önceki zamanlarda ( efsanelerin bol oldugunu zamanlarda) taş yağmış denizler ikiye bölünmüş felan fişman. Yani bi kanıt göstermek zorunda hissetmiş Tanrı. Nedense insanlar daha pislik halde olduğu halde hiç bişey yapmıyor :)

Belki o zamanlar bu zamandan kat kat daha kotuydu ve birseyler yapmistir. Bende senin gibi ayni seyi dusunuyorum. irakta bebekler diyorum vesaire diyorum. Fakat olum bize gore bir son olmadigi icin belki bu olen sucsuzlar direk cennete giriyorlardir. bu isin dini boyutuna giriyor burda oturup onuda tartismayalim. Ama istersen bilen bir hocama bu meseleyi sorup ona gore cevap yazayim.

- Ayrica sana cok aptalca cevap verenler var onlar icin bende uzuluyorum.

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10

eğer bu soruyu umursamadan sadece karşınızdakini mat etmek için sormuş değilseniz size tavsiyem sorunuzun cevabını muhatabından direk alabilirsiniz. (isra suresi 15. sure 59. ayet)ha eğer ben okuyunca anlamam diyorsanız benim aklımın aldığı kadarıyla şunu diyor. bugüne kadar Allah inkar edilmesi imkansız, apaçık (denizin yarılması, taştan deve çıkması vb.) sayısız mucize gönderdiği halde o insanlar bunları amaaaan sıradan şeyler yahut bunu sen sihirle yaptın diyerek görmezden geldiler ve yalanlamaları arttı dedikleri için artık Allah gözün göreceği değil, akıllı insanların gözleriyle görülecek ayetleri göstermiştir. o ayetleri bulanları oooo amma büyük bilim adamıymış deyip kutsuyoruz ama o ayetleri, yani doğayı evreni bir kanun ile yaratan o gücü görmemekte ısrar ediyoruz.
ha böyle yapıyoruz da farklı bir şey olmuyor. bizden öncekiler de böyle yapmıştı biz de böyle yapıyoruz aklını kullanmayan yüz milyonlarca insan böyle yapmaya devam edecek. yani tanrıyı tanımamak iş değil, körlüktür. o tür körler için güneş olsa da olmasa da kalpleri kararmış olduğu için hiçbir mucize kar etmez.

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yazılanların hepsini okuyamadım ama namaz ile ilgili bir kaç şey yazılmış, ona cevap vermek istedim. İnananlar veya inanmayanlar hiç farketmez; namazının faziletlerini bilseniz bu kadar tartışmaya mahal vermek yerine başınızı secdeden kaldırmazdınız!

Allah(c.c.) yar ve yardımcınız olsun.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
@blauzahn Peygamber efendimiz (s.a.v.) bile demiş zamanında özellikle sabah namazının faziletini bilseydiniz camilere sürüne sürüne giderdiniz diye :) Tabi göremeyen kişilere bunları ne kadar söylesekte boş :)

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Konu başlığı gibi bazı yorumlarda kıyamet alameti.

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Dediğim gibi her zaman ki gibi cevap yazalım bol gözüksün misali. Tanrı işine gelince 200 kişi etmeyen guruba taş şimdi çıplaklar şehri var ama onlara para :D Ve Tanrı benim kadar bile zeki değil mi ki o kadar din yollamış.
Size din yolluyorum ee bozulacak ama. Eee siz genede dediklerimi yapın. Bir kaç yüz denemeden sonra kesin bir din yollayacağım.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
okadar din dediğin 4 din var zaten 1 tamamlanamıyor 2 si ise insanlar tarafından değiştiriliyor ve değişmeden günümüze kadar gelen tek din islam oluyor :) ayrıca daha öncede dediğim gibi inanmak ya da inanmamak kişiye kalmıştır o yüzden özgür irade verilmiştir insanoğluna ne ekersin onu biçersin ve sadece kendinden sorumlusundur kim ne kadar inkar etsede kurulu bir düzen ve denge var bu kıyamet aletleri ya da daha önceden yaşanmış felaketler gibi yani bu işin sonu yok taki kıyamet günü gelinceye kadar bunun nedenide insanın sürekli arayış içinde olmasıdır :) Ayrıca bir kaç yüz deneme değil 4 dür dediğim gibi şu anda geçerli tek din islamdır nedeni ise Kuran indiğinden bu zamana kadar değişmemiştir. inanmak ya da inanmamak işte sorun bu :D zamanında mucizelere gözleriyle tanıklık ettiği halde inanmayanlar olduğunu düşünürsek şu zaman da görmeden inancı zayıf olanlardan ya da olmayanlardan inanmalarını beklemek saçmalık olur :) ayrıca türkçeyi biraz daha düzgün kullanırsan ne demek istediğini anlamamda daha iyi olacaktır :)

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Dediğim gibi her zaman ki gibi cevap yazalım bol gözüksün misali. Tanrı işine gelince 200 kişi etmeyen guruba taş şimdi çıplaklar şehri var ama onlara para :D Ve Tanrı benim kadar bile zeki değil mi ki o kadar din yollamış.
Size din yolluyorum ee bozulacak ama. Eee siz genede dediklerimi yapın. Bir kaç yüz denemeden sonra kesin bir din yollayacağım.

Kurani gonderdiginde bu son Kitap dir demis ve onun korunmasi ve degismemesinin sorumlulugunuda uzerine almis. 1500 yildan beri Allah yeni din ve kitap gondermedigine kuranda degismedigine gore Demekki sozunun eriymis :) normalde 300-500 yilda bir kitap ve peygamber gonderilmis. Birde ben sahsen kitaplarin ve peygamberlerin kademe kademe siraysiyla onemine gore gonderilmesinde bir problem goremiyorum.

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
Orda dur bakalım..Biz sizin inançlarınıza saygı gösteriyorsak sizde bizimkine göstermelisiniz.Tarih boyunca insanlar tanrılar yaratmışlar kafalarında.Güneşin doğup batmasına bir anlam verememişler, Ra'yı yaratmışlar.Şimşeklerin nasıl oluştuğunu bilmedikleri için Zeus'u yaratmışlar.Fakat hepsinin bugün uydurma olduğunu biliyoruz.Evet, İnsanlar kendilerinden üstün bir varlık yaratmaya eğilimli.Belkide bu güdüyü tanrı vermiştir insanlara.Ama bu tanrının olduğunu kanıtlamaz.Kur'an da kanıtlamaz, senin sorduğun sorularda.Ayrıca senin ateistlere olan hakaretlerin sana sevap kazandırmaz.

İmam-ı a'zam hazretlerine bir ateist, bir muaaaile, bir de cebriyeci üç kimse gelir.

Ateist sorar: (Allah var diyorsun. Var olan muhakkak görülür. Görülmediğine göre yok demektir. Var diyorsan ispat et.)

Akılcı olan muaaaile sorar: (Cehennemde ateş var. Şeytan ateşten yaratılmıştır. Şeytana ceza verilmesi mümkün mü?)

Cebriyeci de sorar: (İnsan kaderine mahkumdur. Allah her işi zorla yaptırır. Sen ise iradi cüziyye var diyorsun. Her şeyin halıkı Allah iken insan ne yapabilir ki?)

İmam-ı a'zam hazretleri, yerden nemli 3 avuç toprağı top gibi yapıp, her topu birine atar.

Üçü de, durumu kadıya şikayet eder. Kadı niye çamur topu attığını sorar.

İmam-ı a'zam hazretleri der ki: (Bunlar bana soru sordu ben de cevap verdim. Ateist, Allah varsa, var olan şeyin görünmesi lazım demişti. Toprak başımı ağrıttı dedi, madem ağrı var, ağrıyı göstermesi lazımdı. Ağrıyı bile göremeyen Allahı nasıl görebilir ki? [Ateistler akılsızdır, akılları varsa göstermeleri gerekir. Ruh da akıl gibi görünmez, ama yaptıklarından anlaşılır. Allahü teala da, yeri göğü yaratması, onun varlığını gösterir.]

Ayrıca;

İmamı Azam ve bir ateist buluşup münazara etmek üzere anlaşırlar. İmamı azam hazretleri kasten toplantıya bir saat kadar geç gelir. Ateist gecikince, bakın imamınız korktu gelemiyor der, gelince de niye geç kaldın diye sorarlar. O da, kayık yoktu. Irmaktan geçemedim, bir de baktım ki, ağaçtan kopan dallar kendiliğinden bir kayık oluverdi, ben de binip geldim, ondan geciktim der. Ateist gülmeye başlar, (Gördünüz mü nasıl yalan söylüyor, hiç kendiliğinden bir ustası olmadan kayık yapılır mı?) der. İmamı azam hazretleri hemen taşı gediğine koyar:

Bre ateist, bir kayık ustasız kendiliğinden olamazsa, bu koca kainat kendiliğinden nasıl var olur?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Allahın varlığına örnek mi istiyon al sana örnek. İnanıp inanmamak sana kalmış. İnanmayıp cehenneme gitmekte inanıp cennete gitmekte senin elinde. Ben buna karışmam

Castiel Squier

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ateistleri anlamıyorum, herşey kendi kendine olmuş, yoğurt mu mayalıyosunuz, Allah aşkına :)

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Herseyin kendi kendine olduguna inan bir turk veya turkiyeli :) olduguna ben inanmiyorum. Onun bir background u yok. Ateistler bigbang teorisine inaniyor. ondan otesini kimse bilmiyor zaten. Hocam birakin Ateistler sorgulasin onlar sorguladikca biz cevap buldukca faydasi bize oluyor. Varmi sorusu olan ? :)

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
"Rablerini inkâr eden kimseler için Cehennem azabı vardır. Ne kötü bir dönüştür. Oraya atıldıkları zaman onun kaynarken çıkardığı uğultuyu işitirler. Nerede ise öfkesinden çatlayacak gibi olur. İçine her bir topluluğun atılmasında bekçileri onlara: "Size bir uyarıcı gelmemiş miydi" diye sorarlar. Onlar "Evet, doğrusu bize bir uyarıcı geldi; fakat biz yalanladık ve Allah hiç bir şey indirmemiştir, siz büyük bir sapıklık içerisindesiniz, demiştik " derler. "
(Mülk, 6-9)

Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır.
Geceyi, gündüzü, Güneş'i ve Ay'ı sizin emrinize verdi; yıldızlar da O'nun emriyle emre hazır kılınmıştır. Şüphesiz bunda, aklını kullanabilen bir topluluk için ayetler vardır. Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de. Şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır. Denizi de sizin emrinize veren O'dur, ondan taze et yemektesiniz ve giyiminizde ondan süs eşyaları çıkarmaktasınız. Gemilerin onda (suları) yara yara akıp gittiğini görüyorsun. (Bütün bunlar) O'nun fazlından aramanız ve şükretmeniz içindir. Sizi sarsıntıya uğratır diye yerde sarsılmaz dağlar bıraktı, ırmaklar ve yollar da. Umulur ki doğru yolu bulursunuz. Ve işaretler de; onlar yıldız(lar)la da doğru yolu bulabilirler. Yaratan, hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp-düşünmez misiniz? (Nahl Suresi, 10-17)

Allah Hidayet versin..

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
O sağ kalan 4 tane din :) Çok merak ediyorum Tanrı diğer dinleri niye korumamış :) Bunun korunduğunu iddia edenler niye mezhepler var ? Birinde oruç yok birinde namaz yok. Ama oda müslüman :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...