Kısayol ve Programlardaki Kalkan İşaretini Kaldırma Rehberi - Basit ve Programsız / Windows

Bu konuyu okuyanlar

Yasin.Çelik

Asistan
Reaksiyon puanı
266
Bugünkü konumda aşağıdaki resimde göründüğü gibi kısayol simgesinin 4'de 1'ini kaplayıp kötü bir görüntü oluşturan kalkan simgesini programsız bir şekilde yalnızca iki ufak kod yazarak kaldırmayı göstereceğim arkadaşlar. Benim gibi bu tarz konulara takıntılı olup iyi bir görüntü olmasını isteyen arkadaşlar için bilgilendirici olur umarım. :)

1588371788730-png.9491

İlk olarak kalkan işareti bulunan kısayolumuza sağ tıklayıp en altta bulunan özellikler yazısına tıklıyoruz.

ekran-goeruentuesue-36-png.9494

Buraya tıkladıktan sonra karşımıza böyle bir sayfa açılacaktır. Eğer genel bölümü açılırsa üst taraftan "Kısayol" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

ekran-goeruentuesue-42-png.9497

Bu açılan sayfada bizi ilgilendiren bölüm "Hedef:" yazan yerdir. Orada yazıyı mavi seçimden çıkarıp yazının en başına geliyoruz.

Bu şekilde görünmesi gerekiyor;

ekran-goeruentuesue-51-png.9500

Yapacağımız ufak işlem ise burada başlıyor. Burada programın açılış yolunun yazdığı hedef bölümünün
en başına " cmd /c " yazıp en altta bulunan "Uygula" seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonrasında "Tamam" seçeneğine basıyoruz ve özellikler bölümü kapanıyor.

Bunun için aşağıdaki birinci, ikinci ve üçüncü adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz.

ekran-goeruentuesue-53-png.9504

Bununla birlikte yapacağımız işlemler sonlandı ve böylece kısayolumuzun üzerindeki kötü görüntü oluşturan kalkan işaretini kolayca kaldırmış olduk.

Kısayolun yeni görüntüsü bu şekilde olacaktır;

ekran-goeruentuesue-55-png.9506

Konuyu buraya kadar okuyup anlatılanları uyguladıysanız eğer kalkan işaretinin kalkacağına garanti verebilirim. Şunu belirtmeliyim ki konuyu hiç bilgisayar bilgisi olmayan birinin bile anlayıp yapabilmesi için uzun tuttum ve en ufak ayrıntısına kadar anlatmaya çalıştım. Eksik kaldığım yada tam açıklayamadığım bir yer olduysa affola.
Bu rehberi hazırlamam saatlerimi aldı. Bu nedenle eğer benden habersiz copy paste yapan olursa hakkımı helal etmem. Şimdi diyeceksiniz kim çalacak? Merak etmeyin öyle insanlar var ki hemen alıp kendi sitelerinde paylaşabiliyorlar.(Resimlere fligan koymayı unuttum maalesef ki ?) Umarım bu dediğim ile yanlış anlaşılmam.
Eğer yapmakta zorlanan olursa yazabilirler yardımcı olurum. Buradan sorunun çözümünde büyük katkısı olan isimsiz arkadaşa teşekkürlerimi sunuyorum. Çözümden herkesin rahatlıkla yararlanabilmesi için böyle bir konu açtığımı da belirtmek isterim. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.
Herkese iyi forumlar. :)

Not: Bu işlemler Windows 7/8/10'da çalışmaktadır ve programın çalışmasına kesinlikle olumsuz bir etkisi olmamaktadır.

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Bugünkü konumda aşağıdaki resimde göründüğü gibi kısayol simgesinin 4'de 1'ini kaplayıp kötü bir görüntü oluşturan kalkan simgesini programsız bir şekilde yalnızca iki ufak kod yazarak kaldırmayı göstereceğim arkadaşlar. Benim gibi bu tarz konulara takıntılı olup iyi bir görüntü olmasını isteyen arkadaşlar için bilgilendirici olur umarım. :giggle:

1588371788730-png.9491

İlk olarak kalkan işareti bulunan kısayolumuza sağ tıklayıp en altta bulunan özellikler yazısına tıklıyoruz.

ekran-goeruentuesue-36-png.9494

Buraya tıkladıktan sonra karşımıza böyle bir sayfa açılacaktır. Eğer genel bölümü açılırsa üst taraftan "Kısayol" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

ekran-goeruentuesue-42-png.9497

Bu açılan sayfada bizi ilgilendiren bölüm "Hedef:" yazan yerdir. Orada yazıyı mavi seçimden çıkarıp yazının en başına geliyoruz.

Bu şekilde görünmesi gerekiyor;

ekran-goeruentuesue-51-png.9500

Yapacağımız ufak işlem ise burada başlıyor. Burada programın açılış yolunun yazdığı hedef bölümünün
en başına " cmd /c " yazıp en altta bulunan "Uygula" seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonrasında "Tamam" seçeneğine basıyoruz ve özellikler bölümü kapanıyor.

Bunun için aşağıdaki birinci, ikinci ve üçüncü adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz.

ekran-goeruentuesue-53-png.9504

Bununla birlikte yapacağımız işlemler sonlandı ve böylece kısayolumuzun üzerindeki kötü görüntü oluşturan kalkan işaretini kolayca kaldırmış olduk.

Kısayolun yeni görüntüsü bu şekilde olacaktır;

ekran-goeruentuesue-55-png.9506

Konuyu buraya kadar okuyup anlatılanları uyguladıysanız eğer kalkan işaretinin kalkacağına garanti verebilirim. Şunu belirtmeliyim ki konuyu hiç bilgisayar bilgisi olmayan birinin bile anlayıp yapabilmesi için uzun tuttum ve en ufak ayrıntısına kadar anlatmaya çalıştım. Eksik kaldığım yada tam açıklayamadığım bir yer olduysa affola.
Bu rehberi hazırlamam saatlerimi aldı. Bu nedenle eğer benden habersiz copy paste yapan olursa hakkımı helal etmem. Şimdi diyeceksiniz kim çalacak? Merak etmeyin öyle insanlar var ki hemen alıp kendi sitelerinde paylaşabiliyorlar (Resimlere fligan koymayı unuttum maalesef ki ?). Bu yüzden öyle diyorum. Umarım bu dediğim ile yanlış anlaşılmam.
Eğer yapmakta zorlanan olursa yazabilirler yardımcı olurum. Buradan sorunun çözümünde büyük katkısı olan isimsiz arkadaşa teşekkürlerimi sunuyorum. Çözümden herkesin rahatlıkla yararlanabilmesi için böyle bir konu açtığımı da belirtmek isterim. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.
Herkese iyi forumlar.. :giggle:

Not: Bu işlemler Windows 7/8/10'da çalışmaktadır ve programın çalışmasına kesinlikle olumsuz bir etkisi olmamaktadır.
Belki Vista da da oluyordur.

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Ekte bıraktığım gibi bir şekil alıyor kısayol dediğini yapınca. Sadece kalkanı giderip, kısayolun resmini ayarlayamaz mıyız?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (227).png
    Ekran Görüntüsü (227).png
    10.6 KB · Görüntüleme: 132
  • Ekran Görüntüsü (227).png
    Ekran Görüntüsü (227).png
    10.6 KB · Görüntüleme: 134

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
He şimdi anladim bunu. Vista da da çalışıyor çünkü bu kalkan UAC nin logosu. Yeni anladım.

Yasin.Çelik

Asistan
Reaksiyon puanı
266
Ekte bıraktığım gibi bir şekil alıyor kısayol dediğini yapınca. Sadece kalkanı giderip, kısayolun resmini ayarlayamaz mıyız?
Yazıya eklemeyi unutmuşum dostum kusura bakma.
Eğer bu işlemi yaptıktan sonra simge konsol olarak değişirse yine özellikler bölümünden simge değiştire tıklayıp simge ayarlayabilirsin. Ben sana bir kaç saat içinde müsait olduğumda Zula oyunu için güzel bir simge atacağım. Anlayışın için teşekkür ederim. ?

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Bu işlem yönetici izni isteme sorununu da ortadan kaldırıyor mu?

MrGrфn

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,290
Hocam izin verirseniz bunun nasıl yapılacağıyla ilgili bir video hazırlayabilir miyim Youtube'a?

Yasin.Çelik

Asistan
Reaksiyon puanı
266
Bu işlem yönetici izni isteme sorununu da ortadan kaldırıyor mu?
Maalesef bir bilgim yok. Bende yönetici izni istemiyordu bu kalkan işaretine sahip dosyalar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam izin verirseniz bunun nasıl yapılacağıyla ilgili bir video hazırlayabilir miyim Youtube'a?
Ben 2 gün içinde hazırlayacaktım ama isterseniz tabiki siz de hazırlayabilirsiniz. Ama konuyu da link olarak bırakırsanız sevinirim. :)

Dostum senin için ikon gönderdim özel mesaj ile. Bu sorunu başka yaşayan olursa yazsın bana hallederiz.

He şimdi anladim bunu. Vista da da çalışıyor çünkü bu kalkan UAC nin logosu. Yeni anladım.
Moderatörler yazıyı görürse düzenlese iyi olur. Ben düzenleyemiyorum. Belirtmek lazım.

Son düzenleme: