Kış lastiklerimiz takıldı mı?

Kış lastiklerini taktınız mı?

• Evet. (Güvenlik önemli hayatımızı taşıyoruz sonuçta)

Kullanılan: 22 44.0%
  • Hayır. (Ama en kısa zamanda taktıracağım)

Kullanılan: 5 10.0%
  • Ne gerek var. (Gelip bizi mi bulacak?)

Kullanılan: 11 22.0%
  • Önce arabayı alalım :)

Kullanılan: 12 24.0%

• Kullanılan toplam oy
    50

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Yasalarla zorunlu olan, ancak en önemlisi kendi güvenliğimiz ve hayatlarımız için aracı olan arkadaşlar kış lastiklerimizi taktırdık mı?

Ne düşünüyoruz bu konuda? Gerçekten gerekli mi? yoksa zorunluluk mu?

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Millet kış lastiğinden önce kabak lastiklerle çıkmasın yola. Sağlam 4 mevsim lastik + Honda VSA (ESP vs..) karda buzda dahi saçmalamıyor araba. Güvenlikten şüphe etsem, ihtiyaç duysam alırım ama gerek duymuyorum. Anca şehirler arası yolculuk yapacaksam yada kış tatiline vs. çıkacaksam alırım. Acil durumlar için arabada zincir zaten bekliyor.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Stepne dahil kış lastiği olacak diyor, yasalar. Ancak bazı araçlarda stepne yok. yeri bile yok.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Millet kış lastiğinden önce kabak lastiklerle çıkmasın yola. Sağlam 4 mevsim lastik + Honda VSA (ESP vs..) karda buzda dahi saçmalamıyor araba. Güvenlikten şüphe etsem, ihtiyaç duysam alırım ama gerek duymuyorum. Anca şehirler arası yolculuk yapacaksam yada kış tatiline vs. çıkacaksam alırım. Acil durumlar için arabada zincir zaten bekliyor.

Ama bu dediklerin bir trafik kontrolünde maalesef hiç işe yaramıyor. Cezayı yiyip üzerine 1 hafta da süre veriliyor taktırman için. Taktırmazsan trafikten men ediliyor diye duydum.

Kanun maddesi der ki:
Yapılacak denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesine göre 77 lira İdari Para Cezası kesilecek. İkinci kez yakalanan araçlar ise trafikten men edilecek.

oinomaos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kış lastiği 10 c derece altına düşen hava şartlarında kullanılması gerekir diye bilgilendiriliyoruz. İzlediğim videolarla da bunu kanıtlıyorlar.
Ancak ilgili yasayı bir türlü bulup okuyamadım. Binek araçlar için nasıl bir madde yer alıyor merak etmekteyim.
Bu yasalar aniden niye patladığına dair duyduğum dedikodular da şu yöndedir: Lastik üretici/satıcı firmaları devlete belirli tehditler(üretimi farklı ülkeye taşıyacağız) savurarak satış için destek beklemiştir. Yasalarda bu satışları artırmak için düzenlemeye gitmiştir. Yanı sıra lastikleri dişsiz bile oldukça uzun zaman kullanan insanları görüyorum. Bir arkadaşım teli çıkan lastiğiyle kaza yapınca ön lastik kayması sonucu değiştirmişti lastiklerini.

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
yasayı boşverin kendi canınız için kış lastiği takın ;)

haldunaksoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yasa ile zorunlu kılınmış ise bence devlet teşvik etmesi gerekir. Ben aldım zamanında ve az bir ücrette ödenmiyor. En azından kdv de indirime gidilse ve insanlar teşvik edilse eminim çoğu kişi rahatlıkla alabilir.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
İki şık işaretleme olsaydı iyiydi.
önce arabayı alalım diyorum kendim için.

evdeki arabaya babam havalar soğuyunca direk taktırdı.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İstanbulda yaşayan biriyim, şuan burda hava gayet güzel 15 derecelerde falan. Gel gelelim bu sıcaklıklar kış lastiği için değil 4 mevsim için ideal. Ben kış lastiği takarsam arabamın frenleri daha az tutmuş olacak. Kar yağdığında da zincirin yerini tutamıyor. Yerde sürekli kar olan illerde zorunlu , İstanbulda serbest olması kannatindeyim.

Ruberto

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bundan önceki kış mevsimlerinde hep aracımın üzerindeki 4 mevsim ile dolaştım. ama zorunluluk gelince mecburen aldık. birde bilkent üniversitesinde polisler kış lastiği kontrolü yapınca bu iyiki aldım dedim. kış koşullarının ağır geçtiği yerlerde bence trafiğe çıkan herkes kullanmalı.

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
Daha önce hiç kış lastiği kullanmamıştım.Lastiklerin değişim zamanı gelmişti.1 ay önce yeni lastik almaya gittiğimde eleman "önümüz kış, kış lastiği takalım abi" dedi.Bende tamam dedim.Yoksa kış lastiğine falan ilgim yoktur.Kaliteli bir 4 mevsimlik yeni lastikle kışı rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Bu arada bilgim yok.İstanbul'da binek araçlar içinde kış lastiği zorunlu mu ?

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
İstanbul'da Yaşıyorum.Aracımı ilk aldığımda Kış Lastiği vardı üzerinde.Nisan ayında Hava Hafif sıcak iken Bir Işıklarda Frene Basmıştım,Arabam Sanki Buzda kayar gibi Önümdeki Pikapa Santimetreler kala zor durmuştum.O zaman abs filan hikaye olmuştu.
Şu andada Sıcaklık İstanbul'da 15 derecelerde,Doğru Dürüst ne Kar Ne Buz görmüyoruz.
İstanbul'un Bu zorunluluktan çıkarılması gerekir.Ticarilere Bir şey diyemem.
Hem Öyle Güzel Dört Mevsim Lastikler var ki,Kış Lastiğini aratmıyor.
Birde Fazlaya Çıkan 4 Lastiği ne yapacağız.Lastik oteli deniyor ama oda bir Külfet getiriyor.
Diyeceğim Ben almayı düşünmüyorum.Zira Kar yağdığında zaten aracımı kullanmam,çok zorunlu olmaz isem.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bisiklete biniyorum ben takmadım takmam..:D

Ruberto

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Daha önce hiç kış lastiği kullanmamıştım.Lastiklerin değişim zamanı gelmişti.1 ay önce yeni lastik almaya gittiğimde eleman "önümüz kış, kış lastiği takalım abi" dedi.Bende tamam dedim.Yoksa kış lastiğine falan ilgim yoktur.Kaliteli bir 4 mevsimlik yeni lastikle kışı rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Bu arada bilgim yok.İstanbul'da binek araçlar içinde kış lastiği zorunlu mu ?

Evet İstanbul da kış lastiği zorunlu binek araçlar için

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Saçmalıktan öte birşey. Öyle yollar var ki bırak kar lastiğini zincir bile fayda etmiyor. Ama belli ki bazıları lastikçilerin kar etmesini istiyor.

Daha 3 ay önce 750 TL saydık yeni lastik aldık, şimdi buna da mı para ödeyelim yani...

ALPARS

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Kar ne zaman yağarsa artık o zaman :)

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Biz taktık ama bırakın kış lastiğini kabak lastikle dolaşan şahinci ergen magandalara karşıda bir önlem alınması lazımu

4 mevsim diye bir lastik çeşidi yoktur, kimse böyle bir şey uydurmasın. Açın google amcayı sorun istersniz

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
araba aslan gibi yatıyor ben okuyorum. gidince de bir ay öyle binmeyi düşünüyoruö ocak yarısından itibaren acı ama gerçek.Takın taktırın.:D

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Kar yağana kadar beklesin diyenler yanılıyor. Kış lastiğiyle kar lastiği aynı şeyler değil.
İsim olarak ikisi de aynı kategoriye girer ancak bir lastik var kış mevsiminde kullanılıyor, lastik var karlı zeminde kullanılıyor(genelde çivili olur).
Kış lastiğinin tek amacı karlı zeminlerde güvenli gitmek değildir. Hava sıcaklığı belirli bi sıcaklığın altına düşünce kullanılması gerekir.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kış lastiğinin en önemli özelliği soğuk havalarda yumuşak kalarak yola daha iyi tutunmayı sağlıyor. Bende araba yok ama servis olarak beni taşıyan araçlarda var :D

Reaksiyon puanı
16,118

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Twiterde trafik bilgisi veren bir yeri takip ediyorum.
Attığı 10 mesajın 5-6 tanesi araç arızası yüzünden trafik yoğunluğu...

Trafikteki araçlar o kadar bakımsız, ilgisiz alakasız ki ve sürücüler o kadar bilinçsizki...

Kışın kar yağdığında bizim araç gittiği halde biz gidemiyoruz. Neden? Çünkü öndeki araç ya hurda, ya lastiği yok, ya adam ne yapacağı konusunda zerre miktar bilgisi yok.

Eğitim şart.

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
Otomatik Suzuki vitara sağ olsun hiç sorun yaşatmıyor kışın ve ya karlı havada :)