Kira kontratı yardım

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ama işte kontrat yapılırken o olur sanırım. Ben şimdi şu anki ev sahibine bahsetsem bunu kabul etmiycektir kabul ederse tabi yeni eve talipli olan kişide bunu göz önüne alarak ya evi satın alır yada almaz. Ama alırsa 1 sene kira geliri elde eder oturduğu ev kira ise bizden aldığı kirayı kendi kirası olarakda ödeyebilir aslında bunlar karşıdaki insanın anlayışınıda bağlı insan gibi bi insan alırsa evi sıkıntı çekmezsin. Ama benim sanırım yarın şu anki ev sahibine kontratımızın yenilendiğini belirtmem gerekicek çünkü kira kontratında tarih 01.10.2007 idi şu anda 17.09.2010 tarihindeyiz yani 13 gün kalmış kontratda yenilendi bana bugün daha gitmemiş gideceğini öyledi notere ihtarname çekicekmiş çıkmamız için evi sattım sayılır gibi bişiler dedi belkide gıcık oldu bize çünkü 3 ay önce o evi satmak istemişti eve gelen taliplilere duvardaki çatlakları göstermiştim gelenlerde vazgeçmişti. Belkide yalan söylüyor onun düşüncesi sanırım, Hani kontrat bitti evden bunları çıkarayım başkası gelsin zaten zorluk çıkarıyolar düşünceside olabilir mantıklı dimi?

TuranO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mahkeme sonra oluyor satarken değil ki sattın ondan sonra yeni ev sahibi hadi çık dedi sende nereye çıkartıyosun kolaymı diyosun :) mahkemeye veriyor dava açıyor ondan sonra ortalık epeyce karışıyor sanırım. Ama ondan önce evi başkası alırsa 6 ay sonrası için tahliye etme isteğini noterden ihtarname çekebilir :-s aman çok karışık biri şunu açıklasın bize ölücem :D

Sevgili kardeşim, konu yeterince açıklandı. Yeni ev alan kişi (ya da sonradan kendi ihtiyacı ortaya çıkan eski ev sahibi), ... süre ya da 6 ay sonra evi boşalt, diye size noterden ihtarname gönderdi diyelim. Siz de ihtardaki bu süreye uymadınız ve evi boşaltmadınız, o zaman yapabileceği tek şey, mahkemeye gidip, dava açması ve sizin tahliyenizi istemesidir. Mahkeme de tahliye kararı verir ise o zaman evi boşaltmak zorunda kalırsınız ve ayrıca, dava masraflarını ve avukatlık ücretini de ödemek zorunda kalırsınız. Olay bu kadar basit...

TuranO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birde bazı ev sahipleri kiracı evden çıksın diye su ve elektrik aboneliklerini iptal ettirip kiracının evden çıkmasını sağlayabiliyor susuz elektiriksiz napsın evde kiracı mecburen çıkıcak. Ama bizim en büyük avantajımız bu oturduğumuz ev bizim eski evimizdi satmak zorunda kalmıştık alan kişide kira karşılığında oturmamıza izin verdi ve bizde oturmaya başladık. Elektrik ve su abonelikleri bizim üzerimize o yüzden de avantajlıyız.:D

Gider kendi adına yeni sözleşme yapar ise, ev sahibi nasıl kapattırabilir bunları. Kendi adınıza sözleşme yapın her zaman.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bu konuyu gayet net anladım...

Bir soruda ben sorayım izninizle. Eski ev sahibimle kira karşılığı bir yıllık senet imzalamıştım. Kirayı bankadan ödüyordum. Bankadan yatırdığım için bir sorun çıkmayacağını düşünerek evden ayrılırken senetleri almadım. Ev sahibimlede iletişimim tamamen kopmuş durumda. Bu senetler ilerde sorun çıkarabilir mi bana...

TuranO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tabii, benim tüm bu açıklamalarım ev sahipleri aleyhine imiş gibi yorumlanmasın. Dürüstçe davranan her mal sahibi, evi üzerinde dilediği gibi hareket edebilmelidir. Önemli olan, her iki tarafın gönül rızalığıdır. Adam dürüstçe kirasını vs. ödüyor ise, ona kimseler pek bir şey demez zaten. Kirasını, apartman aidatını, elektrik, su vs. borcunu ödemeyen bir çok kiracı da vardır. İnsanlık hali, gerçekten parası olmayabilir, buna sözüm yok ama; diğer yandan giyime kuşama, içkiye, kumara, sigaraya vs. para harcayıp da evinin kirasını ödemeyen bir sürü de insan var. Bunların yüzünden kendi çoluk çocuğu da mağdur oluyor, ev sahipleri de. Hatta bazı ev sahiplerinin kira dışında başka bir geliri de olmayabiliyor. Bunun örnekleri çoktur. Dediğim gibi önemli olan her zaman karşılıklı iyiniyettir, gönül rızalığıyla oturmaktır. Anlaşma daima iki taraflıdır.

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kendi adımıza yaptırdık zaten diyorum ya bizim şu anda bu evde 10 senedir oturuyoruz son 3 senedir aynı evde kiracıyız elektrik ve su aboneliği bizim üzerimize doğal olarak.

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Anladım sen yazdıkdan sonra demedim zaten sen zaten yeterince açıkladın.

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
drsakal;

Banka dekontlarını bul ve sakla ödediğin tutardan daha fazla bi senet imzaladıysa sorun olabilir ama imzaladığın senet tutarı kadar banka aracılığı ile senette ismi geçen şahısın hesabına kiraları yatırdıysan sorun çıkmaz sadece banka dekontlarını elinde bulundur.

TuranO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu konuyu gayet net anladım...

Bir soruda ben sorayım izninizle. Eski ev sahibimle kira karşılığı bir yıllık senet imzalamıştım. Kirayı bankadan ödüyordum. Bankadan yatırdığım için bir sorun çıkmayacağını düşünerek evden ayrılırken senetleri almadım. Ev sahibimlede iletişimim tamamen kopmuş durumda. Bu senetler ilerde sorun çıkarabilir mi bana...

Çıkmadan senin sorunu da kısaca cevaplayayım o zaman. Bu senetten kontratta bahsediliyor ise (başkasına ciro etmez ise) pek sorun çıkmayabilir. Siz o zaman, senedin kiraların teminatı olarak verildiğini ve kiraları da bankadan ödediğinizi ispat ederek, hemen mahkemeye gider itiraz eder iseniz, bu senedi sizden bir daha tahsil edemezler. Ancak, senedi bir başkasına ciro ederse (devrederse) o kişi senet bedelini sizden tahsil edebilir. Zira, senet üzerinden anlaşılmayan hususlar, o 3. kişiyi bağlamaz. Burada bir husus da senedin üzerinde vade tarihinin olup olmadığıdır. Vade yazılı ise, bu vadenin üzerinden 3 yıl geçer ise o zaman bu senedi kullanamaz. Vadesi yazılı değil ise istenilen tarih yazılıp, kullanılabilir. Size tavsiyem, her ihtimale binaen; senedinizi gidip istemeniz ve alınca da üzerini çizip ya da yırtıp iptal etmenizdir. Vermez ise, noterden ihtar çekip, senedin veriliş sebebinin ortadan kalktığını belirterek, iadesini istemelisiniz. Yine vermez ise, iptali için mahkemeye gitmeniz gerekir. Şayet senet ortada yok ise veya kaybedilmiş ise buna dair bir belge düzenleyip altını imzalatmalısınız ve bunu da saklamalısınız. Yarın birisi bu senedi sizden ister ise, o zaman o ev sahibinizden bu zararınızı isteyebilirsiniz. Unutmayın, hukuk ispata dayalıdır. Mahkemede durumu ispat edemez iseniz, bu şekil verilen tüm teminat senetlerini sizden tahsil edebilirler. Her zaman tedbirli olmak lazımdır.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Senetlerin arkasına kira karşılığıdır diye not düşmüştük. Ayrıca bankadan ev sahibimin hesabına, kira ödemesi olarak yatırdım. Bu durumda sorun çıkar mı?

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Senetlerin arkasına kira karşılığıdır diye not düşmüştük. Ayrıca bankadan ev sahibimin hesabına, kira ödemesi olarak yatırdım. Bu durumda sorun çıkar mı?

Turan0 arkadaşımızın dediğine ve senin dediklerine göre sorun çıkacak gibi görünmüyor onun yazdıklarında sana uyan bi durum muhakkak vardır şüphen varsa mahkemeye gitmen gerekebilir.

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya arkadaşlar ben birşey sorcağım şimdi aklıma bişey takıldı. Şerh i biliyorsunuzdur. kontrat üzerinde şerhle ilgili bişi yok kontrat 20 gün önce yenilendi ama ev sahibi her an evi satabilir konumda:-s diyorum ki ben tapuya gidip kontratımı göstererek kontrat yenilendi 1 sene var bitmesine ev sahibinin tapusuna şerh koydurtmak istiyorum diyebilirmiyim?
(şerh yeni evi alan olursa o kişi tapuda bunun üzerinde şerh olduğunu görüyor alırsa ona göre alıyormuş)

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar şimdi ben ev sahibine kontrat yenilendi diyicem ama korkuyorum. Kontrat bitiş tarihi yazmıyor :-s
Kira müddeti : BİR YIL
Kirabaşlanğıç tarihi : 01.10.2007

şimdi bana daha yazılı olarak bildirmedi ayın 1 ine 10 gün kaldı bu saatten sonra bildirim gelsede bişey yapamaz dimi:-s sonra morarıp kalmayayım.

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Son mesajımda içimi rahatlatacak birisi yok mu?

VOLKANKOŞ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benım noterden ve normal yapmış oldugumuz kira sözleşmesi hazıran 15 te bıttı komparatıf dukkanıydı . 3 aylık kıramız bırıkmıstı bırıken kırayı temmuzda verdık. 2 kıra odenmez ıse ıhtar cekıp cıkartma hakları vardı. ondan sonra agustos ayında kıra sozlesmesının yenılenmesını ıstedım 3 ay gectı yenılemedıler bende bu zaman zarfında kıra vermedım kırama 25 tl zam oldugnu soyledıler. suanda kasım15 de dukkandan cıktım benden 4 aylık kıra bedelı ıstıyorlar ben bu kırayı vermek mecburıyetındemıyım. kontrat yapmadılar. iş yerını zaten zararla kapattım. sızce ne yapmam lazım. ıcraya falan verebılırlermı yoksa ısbat edemezler mı.

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
EVET ARKADAŞLAR YİNE BEN YİNE ZORLU BİR YOLCULUK:) YARDIMLARINIZI TEKRAR BEKLİYORUM.

Merhaba, bugün elimize ulaşan noterden ihtarname içeriğinde mesken ihtiyacı nedeniyle kendisinin 01.10.2011 tarihinde evi tahliyesini istemekdedir.

Konuyla ilgili bu ihtarnameye itirazım olabilecekmidir? (ihtarnamede şu kadar gün içinde itirazınız varsa edin diye bir bilgi yok)

Kira başlangıç tarihi 01.10.2007 ihtarname tebliğ tarihi 01.08.2011 yani 2 ay evvel. Kira sözleşmesinde 1 ay diye belirtilmekde. 2 ay önce çekilen ihtarnamenin hükmü varmı? Kiralayan 1 ay bilgisine özen göstermeden kendini 2 ay önceden garantiye almak istemiş.

Ev sahibi ile mesajlaşmalar sonucunda 20.11.2011 tarihinde evleneceği, kendisi ve eşi ile oturacağını belirtmiştir,ama ihtarnamede sadece kendisi oturucağını belirtiyor.
Tahliye davası açar ise davada bu mesajlar gösterilerek aslında eşi ve kendisi oturmak istiyordu ama gönderdiği ihtarnamede kendisi oturacağını belirtiyordu diyebilirmiyiz?

Kira sözleşmesinde kiralayanın soyadı yanlış yazıyor. Ama ihtarnamede banka hesap bilgilerinde doğru yazıyor. Kira sözleşmesinde yazan yanlışsoyad nedeniyle tahliye davası açar ise davada herhangi bir işimize yarar mı?

Kira sözleşmesindeki imzası ile ihtarnamede yer alan imza birebir değil. Açık şekilde farklılık belli oluyor. İmzayla ilgili birşey yapabilirmiyim?

İhtarname babamın adına gönderilmiş ama ben teslim aldım. Muhatap babamdır. Bununla ilgili birşeyler yapabilirmiyim?

Noterden gönderilen ihtarnamede anlıycağınız ben kendim oturucam evi tahliye edin diye belirtiliyor. Bu kadar bu olay basit mi?