Kira kontratı yardım

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar kira kontratım 01.10.2010 tarihinde bitiyor. Kira kontratında belirten bir maddeye göre taraflar bir ay evvel birbirlerine yazılı olarak bildirmekdikleri halde kira alanının bir sene daha kiraalanın kontratı yenilenmiş olur diye bi ibare var.

Sorum şu ev sahibimin ne zamana kadar bana noterden bildirim yaparsa evi boşaltmak zorundayım?

Burada 1 ay evvelden kasıt nedir? yani notere 1 ekim tarihinde gitmez ise cuma gününe denk geliyor, 4 ekimde gider ihtarmane çekerse bu 1 ay evvel olmadığı için bu ihtarname geçersiz olup benim kontrat yenilenir mi? şimdiden çok teşekkürler.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bir ay evvelden kasıt eylül 1...Eylül 1 den önce çıkman için sana bir bildirim gelmediyse kontrat yenilenmiş olur. Yalnız bildiğim kadarıyla beyaz eşya indeksi kadar kiraya zam yapman gerekir...

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bir ay evvelden kasıt eylül 1...Eylül 1 den önce çıkman için sana bir bildirim gelmediyse kontrat yenilenmiş olur. Yalnız bildiğim kadarıyla beyaz eşya indeksi kadar kiraya zam yapman gerekir...

10. ay kasım oluyor. sen eylül 1 demişsin ama ekim1 demek istedin sanırım değil mi? Kira kontratında yüzde 10 zam oranı ibaresi var o sorun değil zaten krizden dolayı zam yapmadık. yani 2007 yılında 250 tl idi. 2008 yılında 275 tl idi. 2009 yılında ise yine 275 idi. Malum eğer benim hakkım var kontrat yenileniyorsa 300 tl yaparım ben zaten o sorun değil.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
10. ay kasım oluyor.

10. ay ekim oluyor bu arada :)

Eğer 1 eylül cumaysa eğer o gün çekmesi lazım. Çekmezse kontrattaki madde otomatikman devreye girer. Süre uzar.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
10. ay kasım oluyor. sen eylül 1 demişsin ama ekim1 demek istedin sanırım değil mi? Kira kontratında yüzde 10 zam oranı ibaresi var o sorun değil zaten krizden dolayı zam yapmadık. yani 2007 yılında 250 tl idi. 2008 yılında 275 tl idi. 2009 yılında ise yine 275 idi. Malum eğer benim hakkım var kontrat yenileniyorsa 300 tl yaparım ben zaten o sorun değil.

Kasım 11. ay... Kontrat bitiş tarihi 01.10.2010 ve eline şimdiye kadar bir bildirim gelmediyse kontratın yenilenmiş oluyor...

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
10. ay ekim oluyor bu arada :)

Eğer 1 eylül cumaysa eğer o gün çekmesi lazım. Çekmezse kontrattaki madde otomatikman devreye girer. Süre uzar.

Ay kusura bakmayın valla iyice devre karıştı :D sende 1 eylül cuma demişsin:D 1 ekim cuma:D ya babamın yüzünden yanlış yazmışım:D kontratta 01.10.2007 yazıyor babamda sanırım kiranın yatıcağı tarihden kasıt olarak 1 kasım yazmış bende size diyorum 10. ay kasım diye :D

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Valla doğru diyosunuz biz 9. aydayız demi:D yuppi yenilendi:D hehe ev sahibine:d bildireyim ben:D hayırlısı olsun bi sene daha burdayım diye:D

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Şimdi kontrat yenilenmiş tamam onda sıkıntı yok geçti borun pazarı sür eşeği niğdeye filan oldu durum:D ay çok sevindim gelirse kapıya al bakalım evi nasıl alabiliyosan al evini elimde kapı gibi kontratom var nasıl alabiliyomuşsun görelim diyicem :D

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Siz olmasanız valla ben eşyaları toplıycaktım:d bana daha önümüzdeki günlerde gidiceğini söylüyor notere:d kontrat yenilendi haberi yok:D gözü görmüyo herhalde kira başlangıç tarigini 01.10.2007 :D yani ekim 1 :D şurda 12 gün kalmış:D 4 günde hafta sonları:D 8 günde notere gitsede bişi ifade etmiyor artık:D

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Peki ben birşey daha soracağım, ev sahibimin evi satarsa ne olacak bu kontrat süresince diyelim kafası attı kontrat yenilendi diyede canı sıkıldı evi sattı diyelim ekim ayı içinde, benim kontrat yenilenmiş oldu evi alan kişide kapıya dayandı evi boşalt diye ben ne yapacağım o zaman?

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Satamaz... Öyle bir hakkı yok. Kontrat bitiş tarihini beklemeli. Ama kontrat bitmeden sen evden çıkmak istersen ev sahibi ya yerine kiracı bulmanı yada kiracı bulana kadar kalan ayların kirasını talep edebilir...

Bir yıl daha evinde gönül rahatlığıyla oturabilirsin...

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Satamaz... Öyle bir hakkı yok. Kontrat bitiş tarihini beklemeli. Ama kontrat bitmeden sen evden çıkmak istersen ev sahibi ya yerine kiracı bulmanı yada kiracı bulana kadar kalan ayların kirasını talep edebilir...

Ben yarın haber verim ona :D oh içimin yağları eridi ya:D bu arada sanada teşekkür ederim bilgilerin için zaten önümüzdeki sene büyük ihtimal allahın izniyle kendime yeni ev satın alacağım :)

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Önemli değil de yaş doğrumu merak ettim. 20 yaşında ev satın almak herkese nasip olmaz :)

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Şimdiden hayırlı olsun darısı tüm kiracıların başına :D

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İnşallah hayırlısı olur, kiracı olmak çok zor ya:-s iyi kötü bi başını sokucak bi evi olsun herkesin.

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Yanlış bilgiler vermeyelim
Süresi bitiminde kiracının tahliyesi kira kanununa göre 15 gün önceden ihtar çekilmesine bağlıdır.
Ancak sözleşmede 1 ay yazılı ise o uygulanır.
Mülk sahibi mülkünü istediği gibi satabilir sözleşme yeni sahibi bağlamaz eskisine karşı hüküm ifade eder

TuranO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Her ev sahibi evini istediği zaman satabilir. Buna yasal bir engel yoktur. Şayet evde kiracısı var ise ve kiracı kendiliğinden çıkmak istemezse, o zaman yeni ev sahibi hemen 1 ay içinde noterden ihtar çekip, size bildirmek kaydıyla; ya kontratta yazan kira süresinin bitmesini bekleyecek, ya da ihtardan itibaren 6. ayın sonunda çıkmanızı isteyebilecektir. Yani, ben evi yeni satın aldım, hemen evden çık! demekle kiracı hemen çıkmak zorunda değil. Siz yeter ki kiralarınızı vaktinde ve düzenli olarak ödeyin.

Kirasını ödemeyen kiracılar, kontratın süresi bitmemiş olsa dahi mahkeme kararı ile her zaman tahliye edilebilir. Hiçbir ev sahibi, siz istemediğiniz sürece fiilen sizi evden zorla çıkartamaz, mutlaka mahkeme veya icra yoluyla olmalıdır. Kendisi evi açıp/açtırıp, eşyaları dışarı atamaz, bu bir suç olur.

Bunun dışında, süresi dolacak bir kira sözleşmesinin son süresinin dolmasından en az 15 gün öncesinden (ya da kontratta yazılı ise bu süreye göre) noterden ihtarname gönderilse dahi, siz kiraları yasal artışı ile birlikte ödediğiniz sürece ev sahiplerinin hemen sizi çıkartma hakkı yok. Yasal sebeplerin varlığı veya kendi ihtiyacı halinde evi boşaltmanızı isteyebilir. Boşaltmazsanız yine mahkeme yoluyla tahliyenizi isteyebilir. Bu da en az bir kaç ay sürer. Tabii, ev sahibi davayı kazanır ise mahkeme masrafları ve avukatlık ücreti de size ödetilir.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441

Arkadaşlar bilmeden konuşmayın. Sözleşmede aykırı bir madde yoksa bal gibi satar. Kiracıya da ihtarname çeker ya da satmadan önce haber eder. Ya yeni yer bul ya da yeni ev sahibi ile anlaş diye...

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Tamam özür dilerim bilmeden yorum yaptım...

Bana saçma geldiği için öyle bir yorum yaptım.Yeni ev sahibinin ihtardan 6 ay sonra çıkmanızı istemesi gayet mantıklı...

Tekrar özür dilerim...

O zaman kontrat yaptığım kişi evi satınca bana karşı bir sorumluluğu yok mu demek bu?

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Tamam özür dilerim bilmeden yorum yaptım...

Bana saçma geldiği için öyle bir yorum yaptım.Yeni ev sahibinin ihtardan 6 ay sonra çıkmanızı istemesi gayet mantıklı...

Tekrar özür dilerim...

O zaman kontrat yaptığım kişi evi satınca bana karşı bir sorumluluğu yok mu demek bu?

Önemli değil de biraz karışık ama bu yardımcı olur sanırım
YARGITAY 6.HD. 04.10.1993 TARİH 1993/9085 E, 1993/9566 K. SAYILI
KARARI
“Dava iktisap ve işyeri ihtiyacı nedeniyle kiralananın tahliyesi istemine ilişkindir. Mahkeme süre yönünden davayı ret etmiş hüküm davacı vekilince temyiz olunmuştur.

6570 sayalı yasa kapsamına giren kiralananı iktisap eden kimse dilerse eski malik ile kiracının yaptığı sözleşmeye dayanarak akdin hitamında isterse 6570 sayılı yasanın 7/d maddesindeki sürelerden yararlanarak kiracı hakkında ihtiyaç nedeniyle dava açabilir. Bu iki yoldan hangisi yararına ise onu seçmek yeni malikin hakkıdır.

Davada 6570 sayalı yasanın 7/d maddesine dayanılıyorsa yeni malikin dava açabilmesi için iktisaptan itibaren bir ay içinde satın aldığını ihtiyacında kullanacağını kiracıya bildirmesi ve yine iktisaptan itibaren altı ayın geçmesini beklemesi gerekir. İhtarın iktisaptan itibaren bir ay içinde kiracıya keşidesi değil tebliği şarttır. Davanın iktisabı izleyen altı ay geçtikten sonra açılması süreye bağlı değildir Akdin sonuna kadar dava ikamesi mümkündür.

Altı aylık süre dolmadan açılması nedeniyle dava ret edilirse bu süre dolduktan sonra aynı nedenle ikinci dava açılabilir.

Birinci davanın derdestliği ve kesin hüküm sayılması söz konusu değildir. Ancak iktisabı izleyen bir ay içinde ihtar tebliğ edilmemiş ise sonradan bunun giderilmesi mümkün değildir.

Önceki malik sıfatıyla davalı ile arasında yapılan sözleşme 1.1.1991 tarihli ve bir yıl sürelidir. Davalının davacı aleyhine almış olduğu tevdi mahalli kararı da bu sözleşmeye dayanmıştır. Bu itibarla 13.1.1993 tarihinde açılan dava akde göre süresindedir. Tarafların ihtiyaç delilleri toplanarakvarılacak sonuca göre bir karar verilmesi icap ederken bundan zühulle davanın süreden reddi doğru olmadığından BOZULMASI gerekmiştir. “
Yani yeni ev sahibi bu haklarını sürelere uymak koşulu ile istediği gibi kullanabilir diyor

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, en kötü şartla ben bu evi en erken 7 ay sonra boşaltmam gerekicek. Oda biraz zor görünüyor benim açımdan bunları öğrenmem haklarımı bilmem çok iyi oldu.

drsakal

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bizde öğrendik ama benim hala aklıma yatmayan noktalar var. Yeni ev sahibinin istediği gibi kullanması hakkı ona lafım yok. Eski ev sahibi meselesi aklımı karıştırdı. Şimdi mahkeme eski ev sahibinin satarken ihtiyacı olup olmadığını mı araştırıyor.Ben kiracımı çıkartmak istiyorsam evi birinci dereceden bir akrabama satıp 6 ayda evden çıkarabilir miyim...

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bizde öğrendik ama benim hala aklıma yatmayan noktalar var. Yeni ev sahibinin istediği gibi kullanması hakkı ona lafım yok. Eski ev sahibi meselesi aklımı karıştırdı. Şimdi mahkeme eski ev sahibinin satarken ihtiyacı olup olmadığını mı araştırıyor.Ben kiracımı çıkartmak istiyorsam evi birinci dereceden bir akrabama satıp 6 ayda evden çıkarabilir miyim...

Bende onları pek anlamadım aslında. Doğru diyosun akrabasına satarsa ne olacak :-s

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Mahkeme sonra oluyor satarken değil ki sattın ondan sonra yeni ev sahibi hadi çık dedi sende nereye çıkartıyosun kolaymı diyosun :) mahkemeye veriyor dava açıyor ondan sonra ortalık epeyce karışıyor sanırım. Ama ondan önce evi başkası alırsa 6 ay sonrası için tahliye etme isteğini noterden ihtarname çekebilir :-s aman çok karışık biri şunu açıklasın bize ölücem :D

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Aslında kiracı mağdur oluyor bu durumda:-s evi kiraya verdin 2 ay sonra sattın 3 senelik kontrat var kiracı mecburen en geç 6 ay içinde çıkmak zorunda kalıcak nerde kaldı kiracı hakkı 3 senesini belki ona göre ayarladı :-s mağdur durumda oluyor kiracı.

TuranO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayır, eski sahibi istediği nedenle evini (gerçekten) satabilir, ona kimse bir şey diyemez. Yani, satanın herhangi bir ihtiyacı olup olmadığına bakılmaz. Burada, önemli olan yeni ev sahibinin (eve kendisinin ihtiyacı var ise) size ihtar çekip evi boşaltmanızı istemesidir. Bu durumda da (yukarıda belirttiğim gibi), evi satın alır almaz en geç 1 ay içinde size ihtarname göndermek kaydıyla, ya eski mal sahibi ile yapılan kontrata uyup, oradaki sürenin bitmesini bekleyecek; ya da 6 ayın sonunda evi boşaltmanızı isteyecek. Burada tabii, en kısa süre hangisi ise onu tercih edecektir. Düşünün, daha 1-2 ay önce yenilenmiş bir sözleşmenin 10 ay sonra dolacak süresini beklemektense 6 aylık süreyi beklemek daha mantıklıdır. Burada mahkemeye gidildiğinde önemli olan ihtiyaç iddiasının doğruluğudur. Böyle gerçek bir ihtiyaç var ise mahkeme buna göre tahliye kararı verir.
Eski de olsa bir ev sahibi (isterse sözleşme uzun yıllar yenilenip durmuş olsun), kira dönemi içinde kendisinin, eşinin veya çocuklarından birisinin ihtiyacı doğacak olursa, kira sözleşmesinin bitiminde sizden o evi boşaltmanızı, yine ihtarname çekerek isteyebilir. Dediğim gibi, kiracı boşaltmaz ise mahkemeye başvurabilir ve mahkemede gerçekten ihtiyacı olduğunu ispat etmek zorundadır. Burada önemli olan devrin gerçekliği ve ihtiyacın samimiliği ve doğruluğudur.
Bahsettiğiniz şekilde (akrabaya vs.) hileli bir devir yapılır ve bu da mahkemede anlaşılır ise, böyle bir dava reddedilir. Ayrıca, ister eski, ister yeni ev sahibi olsun farketmez; bir evi kendisinin (eşinin ya da çocuklarının) ihtiyacı sebebiyle tahliye ettiren o evi sonradan başkasına kiraya veremez. Kendisi o evi kullanmak zorundadır. Başkasına kiraya verir ise, eski kiracının uğradığı tüm zararları faizi ile birlikte ödemek zorunda kalır. Bu işyerlerinde de aşağı yukarı böyledir.

TuranO

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Onun kolayı var. Kontratı tapuya şerh ettirebilir iseniz (bunu hangi ev sahibine kabul ettirebilirsiniz, o da ayrı mesele), orada yazan süreye yeni ev sahibi uymak zorunda kalır. Yani, kontrat süresi 3 yıl ise, bu sürenin bitmesini beklemek zorunda kalır.

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hayır, eski sahibi istediği nedenle evini (gerçekten) satabilir, ona kimse bir şey diyemez. Yani, satanın herhangi bir ihtiyacı olup olmadığına bakılmaz. Burada, önemli olan yeni ev sahibinin (eve kendisinin ihtiyacı var ise) size ihtar çekip evi boşaltmanızı istemesidir. Bu durumda da (yukarıda belirttiğim gibi), evi satın alır almaz en geç 1 ay içinde size ihtarname göndermek kaydıyla, ya eski mal sahibi ile yapılan kontrata uyup, oradaki sürenin bitmesini bekleyecek; ya da 6 ayın sonunda evi boşaltmanızı isteyecek. Burada tabii, en kısa süre hangisi ise onu tercih edecektir. Düşünün, daha 1-2 ay önce yenilenmiş bir sözleşmenin 10 ay sonra dolacak süresini beklemektense 6 aylık süreyi beklemek daha mantıklıdır. Burada mahkemeye gidildiğinde önemli olan ihtiyaç iddiasının doğruluğudur. Böyle gerçek bir ihtiyaç var ise mahkeme buna göre tahliye kararı verir.
Eski de olsa bir ev sahibi (isterse sözleşme uzun yıllar yenilenip durmuş olsun), kira dönemi içinde kendisinin, eşinin veya çocuklarından birisinin ihtiyacı doğacak olursa, kira sözleşmesinin bitiminde sizden o evi boşaltmanızı, yine ihtarname çekerek isteyebilir. Dediğim gibi, kiracı boşaltmaz ise mahkemeye başvurabilir ve mahkemede gerçekten ihtiyacı olduğunu ispat etmek zorundadır. Burada önemli olan devrin gerçekliği ve ihtiyacın samimiliği ve doğruluğudur.
Bahsettiğiniz şekilde (akrabaya vs.) hileli bir devir yapılır ve bu da mahkemede anlaşılır ise, böyle bir dava reddedilir. Ayrıca, ister eski, ister yeni ev sahibi olsun farketmez; bir evi kendisinin (eşinin ya da çocuklarının) ihtiyacı sebebiyle tahliye ettiren o evi sonradan başkasına kiraya veremez. Kendisi o evi kullanmak zorundadır. Başkasına kiraya verir ise, eski kiracının uğradığı tüm zararları faizi ile birlikte ödemek zorunda kalır. Bu işyerlerinde de aşağı yukarı böyledir.

Valla bu açtığım konuyu komple yazıcıdan çıktısını alıcam çok doğru bilgiler edindim çok faydalı oldu.

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Birde bazı ev sahipleri kiracı evden çıksın diye su ve elektrik aboneliklerini iptal ettirip kiracının evden çıkmasını sağlayabiliyor susuz elektiriksiz napsın evde kiracı mecburen çıkıcak. Ama bizim en büyük avantajımız bu oturduğumuz ev bizim eski evimizdi satmak zorunda kalmıştık alan kişide kira karşılığında oturmamıza izin verdi ve bizde oturmaya başladık. Elektrik ve su abonelikleri bizim üzerimize o yüzden de avantajlıyız.:D