Kediler Kaç Canlıdır?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Dora

14/08/2018
Yönetici
Super Moderator


Hayatımızın parçası, vazgeçilmez dostlarımız kediler hepimizin hayatında bir iz bırakmıştır illa ki . Tüm sevimlilikleriyle ve vazgeçilmez dostluklarıyla her zaman yanımızda olan bu sevimli tüy yumakları kediler, yanı başınıza sokulduğunda içinizi ısıtan dünyanın en cana yakın en sevimli varlıkları olurlar.


Çok iyi bildiğimiz bir konu da birbirinden garip davranışlara sahip kediler bizimle kafa mı buluyor yoksa gerçekten anlayamadığımız bir boyutta mı yaşıyor bilmiyoruz. Fakat kimi zaman eğlenceli, kimi zaman korkutucu bu delice hareketleri yüzünden onları çok seviyoruz.Bu yazımızda kedilere dokuz canlı denmesinin efsanelerinden bahsediyor olacağız. Kedilerin dokuz canlı olma efsanesinin bilimsel bir açıklaması elbette! Gelin bu efsanelerden bir tanesine birlikte göz atalım.Kediler dokuz canlı değildir. Fakat bazı insanlar kedilerin dokuz canlı olduğuna inanırlar. Bunun sebebi kedilerin, insanların ya da başka hayvanların yaralanabileceği kazalardan az yaralanarak kurtulmasıdır.Kedilerin dokuz canlı olma efsanesi de var. M.Ö. 1400′lü yıllara dayanan bu efsane mısır mitolojisindeki Bast tanrıçasından geliyor. İlk başta aslan olarak betimlenen Bast, zamanla ev kedisi olarak anılmaya başladı. Dört ayak üstüne düşmeleri tamamen içgüdüsel olan kutsal sayılan kedilerin, sürekli dört ayak üstüne düştüğünü gören insanlar bunu uğurlu sayıları dokuz rakamına bağlamışlardır. Bundan ötürü de kedilerin dokuz canlı olduğu inanışı ortaya çıkmış. Ayrıca kedilerin küçük hayvanlar olması da dört ayak üzerine düşmelerini kolaylaştırıyor ve kedilerin, hangi yönün aşağı olduğunu bulmalarını sağlayan içgüdüleri oldukça iyi ayaklarını aşağıya çevirerek dört ayak üstüne kolayca düşebiliyorlar.Bazı efsanelerde ise kediler dokuz canlı olarak bilinir. Bunun sebebi de yedi sayısının da dokuz gibi uğurlu sayılması. 2012 yılında Abd'nin Boston kentinde şanslı bir ev kedisi dışarıyı seyretmek üzere tırmandığı küçük camdan tutunamayarak tam 60 metre yükseklikten yere düştü.
19. kattan düştüğü halde sadece küçük bir çizikle sağ salim kurtulmayı başardı. Uzmanlar bu kadar yüksek bir yerden düşen kedilerin uçan bir sincap gibi bacaklarını açarak düştüğünü belirtiler . Bu kedinin de bu tür bir düşüş mucizesi gerçekleştirdiği sanılıyor. Ve bu da kedilerin dokuz canlı olma efsanesini bir kez daha gündeme getirmişti
 

rawkid

Dekan
8,9 belki 1. Her kedinin kaderi farklı maalesef. Sokaktan arka ayakları ve kaburga kemikleri parçalanmış, iç kanaması olan kediyi alıp 1 ayda sapasağlam hale getirip sahiplendirdim. Kendi kedimse bir anda gözümün önünde kalp krizi geçirdi ve kucağımda veterinere götürürken can verdi.
 
fantezi yapmaya gerek yok, her canlı gibi kediler de sadece 1 canlıdır. yüksekten düşmelerde kedi ölümleriyle sık karşılaşıyoruz. ancak bu yüksekten düşme tanımını yaparken 8-9-10. katlar gibi düşünmeyin. aslında 2, 3, 4. katlardan düşen kediler 8, 9, 10. katlara nazaran daha çok hasar alıyorlar. kediler yüksekten düşerken mesafe ne kadar yüksek ise doğru pozisyona "esnek oldukları için" daha çabuk giriyorlar. aşağı inerken kollarını ve bacaklarını iyice açıyorlar, tüyleri de bu durumda paraşüt etkisi yaratıyor. dolayısıyla rahat bir iniş gerçekleştirip hiçbirşey yokmuş gibi hayatlarına devam ediyorlar.
 
Üst
stat counter