Kaspersky Rescue Disk 07.11.2010

Bu konuyu okuyanlar

Militarist

Dekan
Katılım
4 Mayıs 2008
Mesajlar
7,621
Reaksiyon puanı
107
Puanları
63
kasperskybootablecd.jpg


Kaspersky Rescue Disk 07.11.2010
Kaspersky Rescue Disk; (Kaspersky Kurtarma Diski) dünya anti-virüs ve zararlı temizleme yazılımı devlerinden biri Kaspersky Labs firmasının ürünü olan bir temizleme aracıdır.

Program temel olarak küçük boyutlu bir Linux işletim sistemi üzerine gömülmüş Kaspersky Anti-Virus tarayıcısından oluşmaktadır.

Normalde herkesin bilgisayarında bir anti-virüs, internet security ve benzeri güvenlik yazılımları bulunur. Fakat bazı durumlarda virüsler işletim sistemimizin kuytu köşelerine saklanır ve aktif olmadan bekleyebilir. Daha sonra aktif olarak sistemimize zarar verebilir. Veya kullandığınız güvenlik programının zararlı tespit yapısını bir şekilde atlatmış bir zararlı da olabilir. Bazen de bahsettiğimiz zararlılar aktif olmuş fakat kullandığımız güvenlik yazılımı işini tam olarak yapamamış, zararlı programcık aktif olmuş ve sistemimize zarar vererek sistemimizin açılmasını engelliyor olabilir.

Bu gibi durumlarda imdadımıza Kaspersky Labs yetişerek bizlere Kaspersky Rescue Disk aracını sunuyor.

Kaspersky Rescue Disk aracının kullanımı oldukça basittir. Biz yine de ilk defa kullanacakların acemilik çekmemesi açısından yardımcı olarak aşağıda kullanım tarifini yazıyoruz.

Kaspersky Rescue Disk Aracının Kullanımı :

İnnDirmiş olduğunuz ISO uzantılı Kaspersky Rescue Disk dosyasını boş bir CD'ye yazdırın. CD'nizi yazdırırken Nero ve benzeri cd yazdırma programlarının çoğunda olan "Bootable Disk" , "Otomatik Açılan CD" şeklinde yazdırmalısınız. Aksi halde cd üzerinden sisteminizi başlatamazsınız.
Bilgisayarınızın Boot (ilk açılış) ayarlarından açılış sürücüsünü CD/DVD olarak ayarlayın. Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınız açılırken ilk ekranda gelen "Boot Menu F11" gibi bir ibare beliriyorsa oradan yapabilirsiniz. Bu seçenek yoksa BIOS ayarlarınıza girip Boot menüsünden birinci boot aygıtınızı CD/DVD olarak seçmelisiniz.
ÖNEMLİ NOT : Daha önce BIOS'a girmediyseniz veya BIOS'un ne olduğunu bilmiyorsanız bu işi yapması için bir bilgisayarcı veya bilgisayar konusunda bilgili bir tanıdığınıza başvurunuz. BIOS'ta yapacağınız ufak bir hata bilgisayarınızın bir daha açılmaması veya düzeltilmesi daha güç sorunlara yol aşabilir.
ISO dosyasını yazdırdığınız CD'yi bilgisayarınıza takın ve bilgisayarınızı başlatın.
Sistemi CD/DVD'den açmak isteyip istemediğinizi soran mesaj geldiğinde herhangi bir tuşa basıp CD/DVD'ye bağlanılmasını bekleyin.
Daha sonra bilgisayarınız CD/DVD'den Kaspersky Rescue Disk ile başlayacaktır.
Açılışta Enter tuşuna basarak programı çalıştırın.
Sonrasında program otomatik olarak sistem özelliklerinizi ve donanımınızı tarayacaktır. Bu işlem bilgisayarınızın donanım özelliğine ve eski/yeni olmasına göre 1-2 dakika sürebilir. 5-10 dakika gibi uzun süreler bekliyorsa bir sorun oluşmuştur ve işleme devam edemezsiniz.
Bir sonraki ekranda Dil Seçenekleri gelmektedir. İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça desteklenmektedir. İngilizce seçerek devam ediniz.
Bir sonraki ekranda Kaspersky kullananların daha aşina olduğu Kaspersky ekranı gelmektedir.
Üst kısımda "Scan" ve "Update" secenekleri bulunmaktadır.
"Scan" seçeneğinden tarama yaptıracağımız sürücüleri belirterek "Start Scan" tuşuna basınız.
Program otomatik olarak seçtiğimiz bölümleri tarayacak ve bulduğu zararlı dosyaları size sorarak silecektir. Tüm zararlılar silindikten sonra sisteminizi tekrar yeniden başlatınız.

HATIRLATMA : İşiniz bittiğinde sisteminizin BOOT ayarlarını Sabit Diskten açılır şekilde değiştirmeyi unutmayın.

Daha önce cd üzerinden Linux tecrübesi yaşamamış olanların işi bittikten sonra başlat menüsü ve sistemin genelinde bir Linux turu atmalarını tavsiye ederiz.

Kaspersky Rescue Disk ile hala zararlılardan kurtulamamış iseniz Kaspersky Rescue Disk'in faydalarından biraz daha faydalanarak bilgisayarınızın C sürücüsü, masaüstü, belgelerim ve diğer verilerinizi D sürücüsü, Flash bellek, CD/DVD gibi yerlere kopyalayıp bilgisayarınızı yeniden kurmak için bir fırsatınız olduğunu göreceksiniz.

Sistem açıldığında aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

kasperskybootablecd.jpg
 

ByKaMiKaZe

Profesör
Katılım
2 Ocak 2009
Mesajlar
1,457
Reaksiyon puanı
20
Puanları
38
her an lazım olabilir atalım bir köşeye :)
 

Son mesajlar

Üst