[Karşılaştırma] Sony Xperia Z1 mi LG G2 mi?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
of ya z1 almak istiyorum ama ekranda sag alt çalışmaya biliyomuş

S

SDN Okuru

SDN Okuru
çok teşekkürler emek harika araştırma şahane ama şahsi fikirlerim diye yazdığın bazı cümleler harfiyen youtube de tekno incelemelerden kopyalanmış ama bunu yazıya dökmek te ayrı bir maharet sabır tabi kendi incelemelerin de yok değil yorumların yerinde ve oturaklı diceksin hiç mi araştırmayalım tabi ki de destekliyorum araştırman çok güzel ama farklı deneyim paylaşma okumak isteyenler için (ben) tekrar gibi hissettim emeğine sağlık beğendim ama :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
teknosaya , vatana falan gittim lg g2 diyorlar ama internette bakıyorum falan videolara hep Z1 yorumlara bakıyorum %80 z1 i seçmişler bencede Z1 ha birde kameraları karşılartırdım gittim zomm yapıldığında z1 karıncalanıyo netleşmiyor, g2 biraz daha nez zoom yapıldığında.

TURKER

Profesör
Reaksiyon puanı
11
teknosaya , vatana falan gittim lg g2 diyorlar ama internette bakıyorum falan videolara hep Z1 yorumlara bakıyorum %80 z1 i seçmişler bencede Z1 ha birde kameraları karşılartırdım gittim zomm yapıldığında z1 karıncalanıyo netleşmiyor, g2 biraz daha nez zoom yapıldığında.

Kardeşim bütçen Z1 e yetiyorsa boyutlarınıda sevdiysen Z1 al. Bütçen yetmiyorsa en iyi seçenek G2 dir.

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
SteadyShot u açıp zoom yapmalısın
Ayrıca 2 çeşit zoom seçeneği var kendin değiştirebiliyorsun
8x dijital zoom
veya
4x clear zoom yani optik zoom

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
İnternette okuduklarımla değil iki telefonu da derinlemesine inceledim öyle fikrimi söyleyebilirim.

Kamera olarak Z1'in megapixel olarak daha büyük olması dışında bir artısı yok, ikisininde kamerası gayet yeterli ve kaliteli, hatta G2nin kamera performansı ve içerdiği modları ince ayarları daha güzel buldum bi tık daha güzel gözüküyor fotoğraflar, ki zaten yabancı kaynaklarda bunu doğrulamış. z1de kağıt üstünde g lens bionz motoru vs deniliyor ama ben çıplak gözle; tamam ya bu özellikler resme yansımış z1 bariz daha iyi diyemedim.

Dış ses G2 de daha yüksek, sonuçta ikisinde de ortalama hoparlörler var ama z1 suya dayanıklı olduğu için hoparlör belli katmanlarla korunmak zorunda buda sesi kesiyor ama çok abartı kısık değil duyuluyor yani yeterli. Kulaklık performansları bana birebir aynı geldi ikisinde de kaliteli kulaklıklar geliyor. Sesi bırakıp müzik yazılımlarına bakarsak walkman bulunan sony tabiki görsel olarak daha iyi.

Kullanılan malzeme ve bu malzemenin elde verdiği his, tasarım vs tartışmasız z1'de daha iyi. Arayüz, menüler, ikonlar, yazılım, verdiği premium hava falan bambaşka. g2 ile yanyana getirince g2 oyuncak gibi kalıyor, rengarenk menüler çizgifilm ikonlar. Bence ne g2 ne iphone piyasadaki en şık telefon z1. Ama g2'nin yazılımınında iyi yönü her tarafı en ince ayrıntısına kadar kişiselleştirilebiliyor.
Z1de alt üst boşlukları sevmeyen olabilir gayet normaldir ama bu boşukların ve yan metal kasanın sağlamlık kattığı su götürmez, z1in ekranını kırmak için özellikle uğraşmak lazım. Su geçirmezlik falan zaten pek rakibi yok.

Triliminos Ekran, X-reality vs vs kağıt üstünde güzel özellikler var ama hd ips ekran her türlü daha güzel görünüyor bir kere bakınca anlaşılıyor. LG'de samsung gibi ekranın renklerini biraz patlatmış ki göze hoş görünsün insanların hoşuna gitsin işede yarıyor tabi ama çektiğiniz resim telfonda başka bilgisayarda bambaşka görünüyor.
Ama sonuç olarak telefondaki ekran g2'de daha iyi, ki zaten hd ips ekranın ötesi yok. hemde daha büyük.

Güncelleme olarak iki firmada sabıkalı ben ikisinede güvenmiyorum 1-2 ana versiyon güncellemesi sonrası unutulurlar gibi geliyor. Ayrıca g2'nin mevcut yazılımı daha sorunlu hem kamerada herkesin bildiği sorunlar var hemde ekrana dokunarak kilidi açma vs özellikler tam düzgün çalışmıyor. Daha acil güncellenmesi gereken g2.

CPU/GPU/Chipset aynı olduğu için performans farklı beklemek zaten saçma günümüzdeki her oyunu her programı sorunsuz çalıştırırlar, arka karkaya sentetik test yapılsa bi z1 bi g2 önde çıkar yani kullanıcıya bir getirisi yok.
Son olarak 1 dakikalık videonun 100 küsür mb yer kapladığı telefonlarda artırılabilir hafıza önemli üstelik 16 denilen telefonlara bakmayın size kalan 9,5-10 gb.

Bu kadar yazdıktan sonra gelelim en önemli noktaya g2 1500 lira olmasa yada iki telefonun fiyatları aynı olsa Sony dururken kimse LG'nin yüzüne bakmazdı bu da bir gerçek. Ama iphone da dahil hiçbir telefon 2200 lira etmez. ikisi arasında g2 alınabilir seviyede.
çok güzel anlatmışsın bende benzer bir şey yazacaktım ama gerek kalmadı ben bir şeye aıklık getirmeye çalışıyorum hiç bir telefonun ekranını kırmak için ugraşmak gerekmez kırmak isteyen her türlü kırar sonuçta demir yada çelik değil ekran üstü bir betona atsan gitti ekran :) yada çakıl taşlarına yüz üstü(ekran üstü) atsan gitti ekran ne ugraşcan :D ayrıca arkadan biri tutsa yumruk atarak bile kırarsın camı.... :) (kırmak isteyen her türlü yol bulur ugraşmaz)...

TURKER

Profesör
Reaksiyon puanı
11
İnternette okuduklarımla değil iki telefonu da derinlemesine inceledim öyle fikrimi söyleyebilirim.

Kamera olarak Z1'in megapixel olarak daha büyük olması dışında bir artısı yok, ikisininde kamerası gayet yeterli ve kaliteli, hatta G2nin kamera performansı ve içerdiği modları ince ayarları daha güzel buldum bi tık daha güzel gözüküyor fotoğraflar, ki zaten yabancı kaynaklarda bunu doğrulamış. z1de kağıt üstünde g lens bionz motoru vs deniliyor ama ben çıplak gözle; tamam ya bu özellikler resme yansımış z1 bariz daha iyi diyemedim.

Dış ses G2 de daha yüksek, sonuçta ikisinde de ortalama hoparlörler var ama z1 suya dayanıklı olduğu için hoparlör belli katmanlarla korunmak zorunda buda sesi kesiyor ama çok abartı kısık değil duyuluyor yani yeterli. Kulaklık performansları bana birebir aynı geldi ikisinde de kaliteli kulaklıklar geliyor. Sesi bırakıp müzik yazılımlarına bakarsak walkman bulunan sony tabiki görsel olarak daha iyi.

Kullanılan malzeme ve bu malzemenin elde verdiği his, tasarım vs tartışmasız z1'de daha iyi. Arayüz, menüler, ikonlar, yazılım, verdiği premium hava falan bambaşka. g2 ile yanyana getirince g2 oyuncak gibi kalıyor, rengarenk menüler çizgifilm ikonlar. Bence ne g2 ne iphone piyasadaki en şık telefon z1. Ama g2'nin yazılımınında iyi yönü her tarafı en ince ayrıntısına kadar kişiselleştirilebiliyor.
Z1de alt üst boşlukları sevmeyen olabilir gayet normaldir ama bu boşukların ve yan metal kasanın sağlamlık kattığı su götürmez, z1in ekranını kırmak için özellikle uğraşmak lazım. Su geçirmezlik falan zaten pek rakibi yok.

Triliminos Ekran, X-reality vs vs kağıt üstünde güzel özellikler var ama hd ips ekran her türlü daha güzel görünüyor bir kere bakınca anlaşılıyor. LG'de samsung gibi ekranın renklerini biraz patlatmış ki göze hoş görünsün insanların hoşuna gitsin işede yarıyor tabi ama çektiğiniz resim telfonda başka bilgisayarda bambaşka görünüyor.
Ama sonuç olarak telefondaki ekran g2'de daha iyi, ki zaten hd ips ekranın ötesi yok. hemde daha büyük.

Güncelleme olarak iki firmada sabıkalı ben ikisinede güvenmiyorum 1-2 ana versiyon güncellemesi sonrası unutulurlar gibi geliyor. Ayrıca g2'nin mevcut yazılımı daha sorunlu hem kamerada herkesin bildiği sorunlar var hemde ekrana dokunarak kilidi açma vs özellikler tam düzgün çalışmıyor. Daha acil güncellenmesi gereken g2.

CPU/GPU/Chipset aynı olduğu için performans farklı beklemek zaten saçma günümüzdeki her oyunu her programı sorunsuz çalıştırırlar, arka karkaya sentetik test yapılsa bi z1 bi g2 önde çıkar yani kullanıcıya bir getirisi yok.
Son olarak 1 dakikalık videonun 100 küsür mb yer kapladığı telefonlarda artırılabilir hafıza önemli üstelik 16 denilen telefonlara bakmayın size kalan 9,5-10 gb.

Bu kadar yazdıktan sonra gelelim en önemli noktaya g2 1500 lira olmasa yada iki telefonun fiyatları aynı olsa Sony dururken kimse LG'nin yüzüne bakmazdı bu da bir gerçek. Ama iphone da dahil hiçbir telefon 2200 lira etmez. ikisi arasında g2 alınabilir seviyede.

Mükemmel açıklamış bence paran yetiyorsa git Z1 al yetmiyorsa G2 al bu kadar basit.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
[h=1]Güncelleme meraklılarına kötü haber..

Sony listelediği güncellemeleri hala gerçekleştirmedi!
[/h]
Geçtiğimiz ay içerisinde Sony tarafından güncelleme vereceği cihazlarla ilgili takvim yayınlanmıştı. Sony ‘nin birçok cihazını içeren listede Android 4.3 JellyBean güncellemesi alacak cihazların tarihleri de verilmişti. Android 4.3 JellyBean ‘e güncellenecek cihazlar arasında Xperia SP, Xperia T, Xperia V bulunmaktaydı. Ne yazık ki bu takvimde yer alan güncellemelerin hiçbiri hala bu telefon kullanıcıları için yayınlanmadı. Sony tarafından gerçekleştirilmeyen bu güncellemelerle ilgili henüz bir bilgi ve açıklama bulunmamaktadır.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Sony her zaman geciktirir zaten ama güncelleme romu sızdı bir iki haftaya gelir

yigitk2834

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tabi ki de sony tartışmaya gerek yok aradaki kalite farkı dağlar kadar..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Burdaki Tartışmayı Tekrardan Ateşlemek İstemem Ama Bende Z1 ve LG G2 Arasında Kalmıştım

Para Sorunumda yoktu (Samsung'a uzaktan bile Bakmam). Pahalı Daha iyidir Mantığı ile Haraket Edip Z1
Satın almaya Gittim LG G2 'de yanındaydı Harbi İçerik Arayüz Donanım Tasarım LG Döktürmüş
Z1'de Donanım olarak Eşdeğer Ama Tasarım Çok Berbat Telefon Çizgisinden Çok Uzaklaşmış . Pil ve Pil Kalibrasyonu ile ilgili LG Çok daha iyi VB notlarıda Atlamamak Gerekli

LG G2'im var ve Çok Çok Memnunum ... Şiddetlede Tavsiye Ederim

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Sanmam z kullananlar 4.3 ten çok memnun muhtemelen sp icinde çıkan en iyi rom bu olacak.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bence 4.3 vermeyecekler, samsung'un 4.2.2 sızdırıp 4.3 vermesi gibi Sony de 4.3 sızdırıp 4.4 verebilir.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Yok yahu daha z 4.3 aldı sp'ye 4.3 verecekmiş gibi yapıp 4.4 vermez sony. Daha önce alacak cihazlar var sp'den.
Ben zaten gecikeceğini biliyordum ama beklediğime değecek diye düşünüyorum . Sony bu. Geç verir ama adam gibi güncelleme verir.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Yok yahu daha z 4.3 aldı sp'ye 4.3 verecekmiş gibi yapıp 4.4 vermez sony. Daha önce alacak cihazlar var sp'den.
Ben zaten gecikeceğini biliyordum ama beklediğime değecek diye düşünüyorum . Sony bu. Geç verir ama adam gibi güncelleme verir.

Eğer 4.3 verirse 4.4 almanız daha çok gecikir öyleyse. 4.3 bile 1 ay gecikti. Orta segment cihazların 4.4'e daha çok ihtiyacı var.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
4.4 güncellemesi bence 4.3 gibi olmayacak. Bunda biraz daha erken davranır diye düşünüyorum.
Bana sorarsan sony hiçbir cihaza 4.3 vermemeliydi. Direk 4.4 için çalışma yapmalıydı. Yani sonuçta 4.1 de ın 4.3 te. Böylelikle diğer firmalardan bir adım önde olurdu. Ama sony''nin beni dinleyecek hali yok ya :D

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
Xperiablogda Xperia Sp , Xperia T , Xperia TX , Xperia V için Sony nin güncelleme sertifikası aldığı ve yakında dağıtılacağı yazıyor [MENTION=374275]Bloother[/MENTION] bilgin olmadığı konularda bence boş yere yorum yapıp insanların kafasını karıştırma.
Ayrıca Sony ne Samsung gibi sorunlu rom gönderir ne de LG gibi güncelleme vermeye üşenir geç verir ama sağlam sorunsuz rom verir .

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
4.4 güncellemesi bence 4.3 gibi olmayacak. Bunda biraz daha erken davranır diye düşünüyorum.
Bana sorarsan sony hiçbir cihaza 4.3 vermemeliydi. Direk 4.4 için çalışma yapmalıydı. Yani sonuçta 4.1 de ın 4.3 te. Böylelikle diğer firmalardan bir adım önde olurdu. Ama sony''nin beni dinleyecek hali yok ya :D

Evet LG gibi 4.3 ile uğraşmayıp 4.4.2'ye yönelmeliydi. Şimdi LG bu durumda 1 adım öne geçti. Gerçi sadece amiral gemisinde veriyor şimdilik ama süpriz olabilir. Çünkü tüm cihazlarını 4.1.2'ye yükseltmişti. Satış politikası bunlar, G2'de istediği satış rakamını bulamadığı için alt cihazlara daha geç verir eğer verirse de. Cihazlarına 4.3 verip kullanıcıları oyalamaz doğrudan 4.4.2 verir tahminimce. Zaten her cihazını son sürüme çıkaracak diye bir şey yok. Sadece optimus serisini 4.4.2 yapar. Hatta 4.2.2 bile yeterli.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
G2 nin direkt 4.4 almasi iyi oldu çünkü muhtemelen ilk ve son güncellemesi olacak:)

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
Tek güncelleme verip geçecek gibi bence klasik LG işte :)

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
G2 nin direkt 4.4 almasi iyi oldu çünkü muhtemelen ilk ve son güncellemesi olacak:)

Nedense kullanıcılardan daha çok siz derdine düşüyorsunuz. Almayacaksanız düşünmenize de gerek yok. Bırakın onu biz düşünelim. =) kullanıcılar olarak 4.4.2'ye bile ihtiyaç duymazken 4.4.2den sonra 2 yıl güncelleme ihtiyacı duymayacağız. Muhtemelen de 5.0 çıktığında G3'e geçmiş oluruz. Zaten G3'ün 5.0 ile çıkacağı söylentiler arasında. Sonuçta LG makul fiyattan satıyor. Herkes alabilir. =)

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Benimde merak ettigim her lg yorumunun cevabi derdine neden sen düşüyorsun? Sen cevap vermeden yada iznini almadan yorum yapamiyacakmiyiz? :) birakta neye yorum yapacagimizida biz düşünelim degilmi! :)

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Benim de merak ettiğim neden her LG yorumunuzda kullandığımız cihazları kötülüyorsunuz? Bırakın da buna kullananlar karar versin değil mi? =)
Bu arada evet, Yorumlardan Sorumlu LG Savunma Bakanıyım ben. hey Allah'ım. =))

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Yukarda sony yorumu yapanda benim dimi:) kotuleyenin krali sensin bilader. Benim söylediklerim birebir gercektir. Gercekler aciysa yapacak bisey yok:)

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Benim de merak ettiğim neden her LG yorumunuzda kullandığımız cihazları kötülüyorsunuz? Bırakın da buna kullananlar karar versin değil mi? =)
Bu arada evet, Yorumlardan Sorumlu LG Savunma Bakanıyım ben. hey Allah'ım. =))

Arkadaşların LG'yi kötülemesinin nedenleri var uzak değil 2 yıl önce televizyon,telefon vb konularda LG'lerin çıkardığı teknik sorunlar bunlarla bir gıdım ilgilenmeyip tamir ettik bahanesiyle daha da bozan teknik servisten dolayı LG'nin sevilmemesi çok normal ben de sevmem 470 liraya aldığım kf700 tamirden geldikten sonra ekranın ikiye bölünmesi ve bu kargoda olmuştur diyerek ilgilenmemeleri gibi kötü bir tecrübem var telefon gayet iyi olsada altında LG yazıldığı için sevilmeyebilir çünkü LG her ne kadar değiştik desede güvenilmez bir firmadır ama telefona sözüm yok gayet iyi bir telefon Optimus G de öyle iyi bir telefon ama LG gibi vurdumduymaz bir firma olduğu için güvenilmez ama çok abartan kişilerde var

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Yukarda sony yorumu yapanda benim dimi:) kotuleyenin krali sensin bilader. Benim söylediklerim birebir gercektir. Gercekler aciysa yapacak bisey yok:)
Yukardaki sony yorumu değil, sony ile ilgili çıkmış bir haberdir. Sadece kopyalayıp yapıştırdım. Kötüleyenin kralı benim ha. vay babam vay. =)) tamam dostum bu son tartışmamız. Artık ne yazarsan yaz cevap vermeyeceğim.. =)

Arkadaşların LG'yi kötülemesinin nedenleri var uzak değil 2 yıl önce televizyon,telefon vb konularda LG'lerin çıkardığı teknik sorunlar bunlarla bir gıdım ilgilenmeyip tamir ettik bahanesiyle daha da bozan teknik servisten dolayı LG'nin sevilmemesi çok normal ben de sevmem 470 liraya aldığım kf700 tamirden geldikten sonra ekranın ikiye bölünmesi ve bu kargoda olmuştur diyerek ilgilenmemeleri gibi kötü bir tecrübem var telefon gayet iyi olsada altında LG yazıldığı için sevilmeyebilir çünkü LG her ne kadar değiştik desede güvenilmez bir firmadır ama telefona sözüm yok gayet iyi bir telefon Optimus G de öyle iyi bir telefon ama LG gibi vurdumduymaz bir firma olduğu için güvenilmez ama çok abartan kişilerde var

Sevilmiyor olması ayrı çamur atılması ayrı dostum. Bıktık palavra okumaktan. Adam eskiye bakarak geleceğe çamur atıyor. Sonra da hoş karşılanmasını bekliyor. Sanki dersin müneccim... Ben daha ilk kez LG kullanıyorum. Geçmişini de araştırmadım, gerek de duymadım. Şuanda da gayet memnunum. Kullanmayanların sesi bizden daha çok çıkıyor benim ayar olduğum nokta bu..