Kargo Hasar Tespit Tutanağı

Bu konuyu okuyanlar

Teknoloji Doktoru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Pazrtesi ünü kargom aras kargo ile gelecek. Bilgisayar kasası sipariş etttim . Hasarlı Gelmesinden korkuyorum. Eğer hasarlı elirse ne yapmam gerek. Başına böyle bir olay gelen veya bu konuda bir bilgisi olan üyeler lütfen yardım edin. Hasar tspit tutanağını nasıl tutacağım. Bu hasar tespit tutanağı bende mi klacak yoksa kurye mi alacak. Eğer alırsa dağıtım arabasına binnce yırtıp atabilir. Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum...

Mehmetakiftural

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Öncellikle böyle bişey benimde başıma geldi.İkinci el üründe sorumluluk kabul etmiyorlar ama sıfır üründe kargoyu kuryenin yanında açar ona hasar aldığını teyit ettirirsen hasar tespit tutanağı tutturabilirsin.Parayı almak biraz uzun sürüyor ama

ArdaBoys485

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kargocu kapıya geldiğinde onun yanında paketi aç diğer türlü ispatlaman zor oluyor.
Ürünü aldığına dair imza isteyecektir bu imzayı atmadan ürüne bak atarsan yine sorun çıkartabilirler.
Eksik Veya Hasarlı ürün geldiyse Tutanak Tuttur Ve ürünü geri gönder , satıcıyı arayıp bilgi ver.
Satıcıya bilgi vermessen iade süresi biraz uzayabiliyor.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Öncellikle böyle bişey benimde başıma geldi.İkinci el üründe sorumluluk kabul etmiyorlar ama sıfır üründe kargoyu kuryenin yanında açar ona hasar aldığını teyit ettirirsen hasar tespit tutanağı tutturabilirsin.Parayı almak biraz uzun sürüyor ama
Hocam bu dediğiniz çok doğru ancak kargo firmaları kesinlikle beklemiyor. Laptop aldım ben de geçen yaz Monster'dan. Ayıptır söylemesi 6 bin liralık ürünü teslim ederken bana ne bir kimlik sordu ne de imza attırdı. Adımı sordu onayladım, paketi elime tutuşturdu. Paketi odama bıraktım döndüm baktım ki adam çoktan gidiyor bile. Durum bu yani.

Sorunuza gelirsek endişeniz normal. Para veriyoruz sonuçta ve genelde hatrı sayılır bir miktar oluyor bilgisayarlar. Ancak paketlemesi güzel yapıldıysa herhangi bir sorun çıkacağını sanmam. Kargo firması paketi açmanızı vs beklemeyecektir. Sizin için en garanti yol kutuyu açarken videoya almanız olacaktır. Kamera önünde kendiniz, kutu gözükecek şekilde videoya alın ve öyle açın. Hasar var mı yok mu bir kontrol edin. Gerisine bakarsınız zaten.

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Bu bilgisayar kasası sıfır ürün mü?

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Bu işi şöyle yap. Ürünü al. Video kaydına al. Detaylı video çek. Ben tüm elektroniklerde aynı şeyi yaptım. Gelen kargocuya söyle. Çoğu kez hasar tespit tutanağını işine girmezler. Eğer kargocu hayır derse hiç polemiğe girme. Al kolini içeri. Çek video kaydına. Kolinin bantlı yerlerini faturayı filan çek. Birşey görürsen (hasar vs.) onu zaten video kaydına aldığın için sıkıntı olmaz. Diyelim ki hepsiburada ürün değişimini yapmadı elimde video kaydı var dersin. Gidersin hakem heyetine. Ne yazık ki bu durum herkes için can sıkıcı

Teknoloji Doktoru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Bu işi şöyle yap. Ürünü al. Video kaydına al. Detaylı video çek. Ben tüm elektroniklerde aynı şeyi yaptım. Gelen kargocuya söyle. Çoğu kez hasar tespit tutanağını işine girmezler. Eğer kargocu hayır derse hiç polemiğe girme. Al kolini içeri. Çek video kaydına. Kolinin bantlı yerlerini faturayı filan çek. Birşey görürsen (hasar vs.) onu zaten video kaydına aldığın için sıkıntı olmaz. Diyelim ki hepsiburada ürün değişimini yapmadı elimde video kaydı var dersin. Gidersin hakem heyetine. Ne yazık ki bu durum herkes için can sıkıcı
Kutuda belirgin hasar ezik yırtık varsa mı istemeliyim hasar tespit tutanağını? Kabul etmezse zaten szin dediğniz gibi ypacağım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kutumdaki hasarı gördü ve tutanğı kabul etti diyelim. Bundan sonra ne olacak?

Videolu kanıt tüketici hakem heyetine başvurmak için yeterli olur mu?

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Kolide hafif şekil bozukluğu olabilir. Normaldir. Zaten paketlemesini ona göre yaparlar. Aman aman birşey varsa eğer kargocu ile birlikte aç. Önemli olan içi zaten. Kasa sana gerekli olan koliye çok takılma. Kargoyu iade edersin. Hepsiburada ile iletişime geçersin. Sitesinde zaten ayrıntılar yazar. Diyelim ki koli sağlam. Kargocu beklemedi senin paketi açmanı gitti. Sen açtım koliyi bir baktın kasa darbe almış birşey kırılmış. Sen bunları video kaydına aldığın için en baştan itibaren mecbur değişim yapacak hepsiburada. Çünkü senin yapma ihtimalin yok. Video çekmekten kasıt bu maç bana ayıplı geldi buna hasarı ben vermedim demek. Kargon gelsinde umarım hasarlı gelmez. Sıkıntı olursa yaz buraya tekrar :)

ArdaBoys485

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Alırken Ve İmzalarken Kaydı kesmessen Sorun Çıkmaz Hakem Heyetine Başvurabilirsin
Güvenlik kamerası görüntüleri dahi kanıt değeri taşıyor

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Benden tavsiye kargo kolisinde hasar varsa hiç teslim almayın ve hasar tespit tutanağı tutturun. Zaten kolide hasar yoksa teslim imzası atmadan kargoyu açmaya izin vermiyorlar. Bazen imza atmadan izin verenler de çıkıyor.

Daha önce internetten plastik bir tencere almıştım. Teslim aldıktan sonra koliyi açınca tencerenin kulbu kırık çıkmıştı.
Sürat Kargo'dan hasar tespit tutanağı istedim ama şubeye gitmemi söyledi.

Şubeye gittim. Bir tutanak verdiler. Bence bu tutanağın aslının sizde kalmasında fayda var. Bir nüshası da zaten kargo firmasında kalıyor. N11'i arayıp hasar tutanağının aslını mı göndermem gerektiğini sordum. Evet, falan dedi. Ben kargoyu iade ederken tutanağın aslını satıcıya gönderdim.
Ama şöyle bir sorun da var: eğer satıcı iadeyi kabul etmezse tutanağın aslı da ortada yok. Çünkü tutanağı kargo kolisinin içinde ürünle birlikte satıcıya gönderdim. İspatı zorlaşacak. Tutanağın bir nüsha kopyası da kargo firmasında var ama onunki ıslak imzalı değil karbon kopya. En iyisi asıl tutanağın sizde kalması. Tüketici Hakem Heyetlik bir konu olursa elinizde belge olur.

Tutanak şuydu:

IMG_20200405_165802.jpg

Bir tavsiye de şu:
PC, telefon, tablet vs. türü pahalı ürünleri evden teslim almak yerine şubeden teslim almak ispat açısından daha güvenli. Çünkü şubelerde kamera vs. var.

Evden teslim alırken kargo kontrolü yapmaya başlayınca kargocu öfleyip püfyeyebiliyor. Psikolojik baskı oluşturuyor. Detaylı bakamıyorsun. Kargocu gittikten sonra eksik kırık çıkarsa kargocuya bu kırığı/eksiği bizim yapmadığımızı ispatlamak mümkün olmuyor ve tutanak tutmaya yanaşmıyor.

Ama şubeden alınca her şey şeffaf. Sizin kırmadığınız veya içinden malzeme almadığınız ortaya çıkar. Tabi kargoyu açarken güvenlik kamerası açısına giriyorsanız.

Son düzenleme:

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Benden tavsiye kargo kolisinde hasar varsa hiç teslim almayın ve hasar tespit tutanağı tutturun. Zaten kolide hasar yoksa teslim imzası atmadan kargoyu açmaya izin vermiyorlar. Bazen imza atmadan izin verenler de çıkıyor.

Daha önce internetten plastik bir tencere almıştım. Teslim aldıktan sonra koliyi açınca tencerenin kulbu kırık çıkmıştı.
Sürat Kargo'dan hasar tespit tutanağı istedim ama şubeye gitmemi söyledi.

Şubeye gittim. Bir tutanak verdiler. Bence bu tutanağın aslının sizde kalmasında fayda var. Bir nüshası da zaten kargo firmasında kalıyor. N11'i arayıp hasar tutanağının aslını mı göndermem gerektiğini sordum. Evet, falan dedi. Ben kargoyu iade ederken tutanağın aslını satıcıya gönderdim.
Ama şöyle bir sorun da var: eğer satıcı iadeyi kabul etmezse tutanağın aslı da ortada yok. Çünkü tutanağı kargo kolisinin içinde ürünle birlikte satıcıya gönderdim. İspatı zorlaşacak. Tutanağın bir nüsha kopyası da kargo firmasında var ama onunki ıslak imzalı değil karbon kopya. En iyisi asıl tutanağın sizde kalması. Tüketici Hakem Heyetlik bir konu olursa elinizde belge olur.

Tutanak şuydu:

Ekli dosyayı görüntüle 92108

Bir tavsiye de şu:
PC, telefon, tablet vs. türü pahalı ürünleri evden teslim almak yerine şubeden teslim almak ispat açısından daha güvenli. Çünkü şubelerde kamera vs. var.

Evden teslim alırken kargo kontrolü yapmaya başlayınca kargocu öfleyip püfyeyebiliyor. Psikolojik baskı oluşturuyor. Detaylı bakamıyorsun. Kargocu gittikten sonra eksik kırık çıkarsa kargocuya bu kırığı/eksiği bizim yapmadığımızı ispatlamak mümkün olmuyor ve tutanak tutmaya yanaşmıyor.

Ama şubeden alınca her şey şeffaf. Sizin kırmadığınız veya içinden malzeme almadığınız ortaya çıkar. Tabi kargoyu açarken güvenlik kamerası açısına giriyorsanız.
Kameralar çalışıyor mu :) ya aklıma binbir sorun geliyor. Güvenemiyorum. En net çözüm bireyin kendisininde kayıt oluşturması.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Kameralar çalışıyor mu :) ya aklıma binbir sorun geliyor. Güvenemiyorum. En net çözüm bireyin kendisininde kayıt oluşturması.
Tabi, öyle bir risk var. Kameralar çalışmayabilir. Ya da çalıştığı halde çalışmadığı iddia edilebilir, vazgeçirmek için.

Kargo alıcısının kendi kaydını alması faydalı olur. Ama kendi çektiğimiz videonun ispata delil teşkil ettiği kesin mi? Yani hukuki açıdan kendi aldığımız video kaydının hükmü nedir? Bu konuda bilgim yok. Ama en azından delil olmada bile Tüketici Hakem Heyeti veya mahkeme doğru söylediğimize inanırlar. Heyet veya mahkemeyi haklı olduğuna inandırmak da çok önemli bir şey.

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Tabi, öyle bir risk var. Kameralar çalışmayabilir. Ya da çalıştığı halde çalışmadığı iddia edilebilir, vazgeçirmek için.

Kargo alıcısının kendi kaydını alması faydalı olur. Ama kendi çektiğimiz videonun ispata delil teşkil ettiği kesin mi? Yani hukuki açıdan kendi aldığımız video kaydının hükmü nedir? Bu konuda bilgim yok. Ama en azından delil olmada bile Tüketici Hakem Heyeti veya mahkeme doğru söylediğimize inanırlar. Heyet veya mahkemeyi haklı olduğuna inandırmak da çok önemli bir şey.
Bende nokia 6 vardı. Telefonun bir sıkıntısı vardı. 4 defa servise gitti. Benim belirttiğim sorunu beyefendiler görememiş. Video kaydına aldım. Cd ye aktardım ve telefon ile göndermiştim. Yine değişen birşey olmadı. Cihaz aynı şekilde geri geldi. O çektiğim videoları ve servis kağıtlarını bulunduğum şehirdeki hakem heyetine götürdüm. Paramı aldım. Haklı buldular beni. Verdim cihazı.