Kapanma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaklaşık 2 3 yıl önce kardeşlerim için topladığım bilgisayar aniden açılmamaya başladı bilgisayarcıya götürdüğümde sorunun anakartta psu yüzünden anakartta bir elektirik sorunu olduğunu tamirciye vereceğini bana da yeni bir psu almam gerektiğini söyledi ben de yaptırdım. Ve bir arkadaşımın ikinci bilgisayarındaki psuyu aldım. Onu yaptırdıktan birkaç gün sonra normal bir şekilde kullandım ve bilgisayar 6 7 saat sonra önce 2 3 kez resetleyip en sonunda kapanmaya başladı 3 4 saat soğuyana kadar açılmamaya başladı. Bilgisayarcıya tekrar gittiğimde bana anakart arızasını yaptığını ısınma sorunu için yeniden para istedi ben de yaptırmadım. İlk önce işlemcinin ısındığını düşünerek yeni bir işlemci soğutucu aldım stok fan kullanıyordum bu sefer resetleyip kapanma süresi 10 15 saat arası oldu(sıcaklık 50 55 arası stabil kalıyor) artık eskisi kadar çabuk kapanmıyor ama hala kapanma sorunu ve kendi kapanmadan kapatsam bile soğumadan açılmama sorunum devam ediyor onun dışında 10 15 saat sorunsuz kullanabiliyorum. Açılmadığı zaman ekran kartı hariç bütün fanlar dönüyor mause yanıyor ama klavye yanmıyor. Açıldığı zaman ekran kartı fanı dönüyor ekran kartında bir sorun yok. Ekran kartını çıkarsam da sorun aynı
Anakart: msi a68hm e33
İşlemci: amd a8 7600k

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Yaklaşık 2 3 yıl önce kardeşlerim için topladığım bilgisayar aniden açılmamaya başladı bilgisayarcıya götürdüğümde sorunun anakartta psu yüzünden anakartta bir elektirik sorunu olduğunu tamirciye vereceğini bana da yeni bir psu almam gerektiğini söyledi ben de yaptırdım. Ve bir arkadaşımın ikinci bilgisayarındaki psuyu aldım. Onu yaptırdıktan birkaç gün sonra normal bir şekilde kullandım ve bilgisayar 6 7 saat sonra önce 2 3 kez resetleyip en sonunda kapanmaya başladı 3 4 saat soğuyana kadar açılmamaya başladı. Bilgisayarcıya tekrar gittiğimde bana anakart arızasını yaptığını ısınma sorunu için yeniden para istedi ben de yaptırmadım. İlk önce işlemcinin ısındığını düşünerek yeni bir işlemci soğutucu aldım stok fan kullanıyordum bu sefer resetleyip kapanma süresi 10 15 saat arası oldu(sıcaklık 50 55 arası stabil kalıyor) artık eskisi kadar çabuk kapanmıyor ama hala kapanma sorunu ve kendi kapanmadan kapatsam bile soğumadan açılmama sorunum devam ediyor onun dışında 10 15 saat sorunsuz kullanabiliyorum. Açılmadığı zaman ekran kartı hariç bütün fanlar dönüyor mause yanıyor ama klavye yanmıyor. Açıldığı zaman ekran kartı fanı dönüyor ekran kartında bir sorun yok. Ekran kartını çıkarsam da sorun aynı
Anakart: msi a68hm e33
İşlemci: amd a8 7600k
Şu iki program ile strest testi yapıp 5 dk filan bekle sıcaklık 85 iekn testi durdur ve kaç dk da ısındığını not alıp buraya foto ile at...

1606657233029.png

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    103.6 KB · Görüntüleme: 197

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mesajınızı görür görmez cpu z indirip denedim yaklaşık 10 dakika felan test yaptım 20 derecenin üzerine çıkmadı. Core temp proğramı zaten yüklüydü oyun oynarken test yapıyordum yine ortalama 20 25 derece olarak gösteriyordu. Hala ya anakartta ya da psuda sorun olduğunu düşünüyorum
Kaç dk test yaptın, hiç sorun sıkıntı oldu mu?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
1606659872146.png

Anakartta çipset soruınlu olabilir fakat bu program ile hepsini kararlılık testi yapabilirsin yine bi şey çıkmaz ise psu bakılmalı... :( Yalnız 20 derece bi işlemci için baya baya düşük bir sıcaklık, emin misin doğru ölçtüğüne...

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana da saçma geliyor HWMonitor ile baktığımda Package 20
Ekli dosyayı görüntüle 126348
Anakartta çipset soruınlu olabilir fakat bu program ile hepsini kararlılık testi yapabilirsin yine bi şey çıkmaz ise psu bakılmalı... :( Yalnız 20 derece bi işlemci için baya baya düşük bir sıcaklık, emin misin doğru ölçtüğüne...

Bana da saçma geliyor HWMonitor ile baktığımda Package 20 derece Cores 60 70 arasında gidip geliyor. Önerdiğiniz proğramı deniyorum şuanda sonucu sizle paylaşacağım teşekkürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 126348
Ekr1an Alıntısı.PNG

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Dostum senin cpuya çok aşırı voltaj veriyor anakart :)

Normali şöyle olmalı:
Frequency ?3100 MHz
Maximum turbo frequency3800 MHz
Boosted P states [1]#1: 3800 MHz, 1.125V
#2: 3700 MHz, 1.025V
#3: 3300 MHz, 0.775V

Anankartın bios bölümünden voltajı 1,150V ya da 1,200V 'e sabitle, sorun düzelir büyük ihtimalle...

Senin sorun da buna benzer :

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum senin cpuya çok aşırı voltaj veriyor anakart :)

Normali şöyle olmalı:
Frequency ?3100 MHz
Maximum turbo frequency3800 MHz
Boosted P states [1]#1: 3800 MHz, 1.125V
#2: 3700 MHz, 1.025V
#3: 3300 MHz, 0.775V

Anankartın bios bölümünden voltajı 1,150V ya da 1,200V 'e sabitle, sorun düzelir büyük ihtimalle...

Senin sorun da buna benzer :

Söylediğinizi uygulamaya çalıştım fakat ayarlar kilitli hiçbir değişiklik yapamıyorum nasıl bir yol ile kilidi açabilirim

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartın biosundan o bölümünden bi kaç foto at, hangi kısımdan bi bakalım...

Anakartın biosundan o bölümünden bi kaç foto at, hangi kısımdan bi bakalım...
dosya boyutu yüzünden buraya yükleyemedim

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Söylediğinizi uygulamaya çalıştım fakat ayarlar kilitli hiçbir değişiklik yapamıyorum nasıl bir yol ile kilidi açabilirim
Kilit olduğunu nasıl anladın, mesaj mı çıktı? Core vid yani voltaj yazan yeri seçip + veya - ile düzenleme yapamıyor musun?
1606765280609.png

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o bölüme gelemiyorum o bölümün rengi soluk bir aşağı yukarı hareketi yapamıyorum sadece geri gidebiliyorum normalde ayarlarını değiştirebildiğim yerlerin rengi daha parlak
Kilit olduğunu nasıl anladın, mesaj mı çıktı? Core vid yani voltaj yazan yeri seçip + veya - ile düzenleme yapamıyor musun?
Ekli dosyayı görüntüle 126535

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
o bölüme gelemiyorum o bölümün rengi soluk bir aşağı yukarı hareketi yapamıyorum sadece geri gidebiliyorum normalde ayarlarını değiştirebildiğim yerlerin rengi daha parlak

Bu konuda @met 35 zamanında voltaj ayarı yapılamıyor demiş :( Anakart çok kısıtlı imiş... ama yapabileceğin diğer ayarlar için met 35 yardımcı olabilir belki...

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Önce tüm kablolamayı sök,tekrar tak. Olmadı,temiz bi format at. Ramlerini çıkart slot yerlerini yumuşak bi silgi le sil ,tekrar tak. Sonucu bi yaz. Bu meret, kapanma ,resetleme olaylarını hemen donanım sorununa bağlamamak lazım Başıma çok geldi ,çünkü.

Hiç açılmayan pc nin anakartını radyatör peteğinde 3 -4 saat tutup, pc nin şak diye çalıştığına bile şahit oldum.

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önce tüm kablolamayı sök,tekrar tak. Olmadı,temiz bi format at. Ramlerini çıkart slot yerlerini yumuşak bi silgi le sil ,tekrar tak. Sonucu bi yaz. Bu meret, kapanma ,resetleme olaylarını hemen donanım sorununa bağlamamak lazım Başıma çok geldi ,çünkü.

Hiç açılmayan pc nin anakartını radyatör peteğinde 3 -4 saat tutup, pc nin şak diye çalıştığına bile şahit oldum.
Sorunu yaşadığımdan beri dediğiniz herşeyi denedim farklı ramlerle bile uzay montaj da yaptım kasada elektirik kaçağı olmasına karşı.fakat sorundan kurtulamıyorum. Şuan aklıma tek gelen arkadaşımdan aldığım psu eski ve markasız onun da elektirik ile ilgili bişe olmadığindan eminim çünkü en az 10 saat sonra kapanıyor ve kapanma saatleri ortalama birbirine çok yakın. psu ömrünü doldurduğu için belirli bir duruma gelince kendini kapatıp açmasından baska bişe gelmiyor aklıma psu dan kaynaklandığından emin olmak istiyorum yeni bir psu almak için sizce bu sorunun anakarttan veya psudab olma ihtimali kaçtır hangisini almam gerekiyor ikisini birden alamam bu şartlarda

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
OCCT nin bi power testi olması lazım,onu bi netten araştırsana.

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunu hala yaşıyorum ve bugün fark ettim ki bilgisayarı ne kadar yoğun kullanırsam o kadar çabuk kapanıyor. Çok zorlayarak kullandığımda 6 7 saat içinde kapandı sıradan kullanımda 13 14 saat kadar dayanıyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Dostum aklıma şimdilik bunlar geldi, bir de hd tune ile hdd testi yapabilir misin? @met 35 bu konuda daha bilgili, bilgisayar benim yanımda olsa bakacam ama uzaktan çok zor oluyor, mutlaka atladığımız bi şey var...

goktankaraoglan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
HDTune_Error_Scan_WDC_WD10EZEX-35WN4A0.png

Burda da bir sıkıntı bulamadı. Sanırım bu sorunu çözemeyeceğiz :(