Bu konuyu okuyanlar

_X_

Profesör
Katılım
22 Ağustos 2013
Mesajlar
3,014
Reaksiyon puanı
1,530
Puanları
113
Kahve içmenin sağlıksız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu ve bunun gibi bir çok efsane, en sevdiğiniz kahveden bir bardak içmenizi engelleyebilir. Bu makalede kahve hakkındaki bazı yanlış bilinenleri açığa çıkaracağız!

9100_kahve.jpg
Kahve hiç şüphesiz ki dünyadaki en yaygın tüketilen içecektir. Ancak pek çok insan kahvenin faydalarından habersiz olmalarının yanında, kahvenin zararlı olduğunu da düşünüyor. Bu keyifli içecek hakkında çıkan pek çok yalan haber de işleri daha da kötüleştirmektedir. Bu efsanelerin kökenini izlemek zor olsa da, arkasındaki gerçeği bilmek kesinlikle yardımcı olacaktır. Bu yazımızda halk arasında yayılan bu bilgilerin bir kısmını çözecek ve arkalarındaki gerçeği açığa çıkaracağız. Kahve hakkındaki bu yanlış bilinenleri tartışmaya hazır mısınız?

1) Yanlış: Kahve İçmek Sağlığınız İçin Zararlıdır.


Doğru: Kahvenin içerisindeki nispeten yüksek kafein içeriği sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilirken, aynı fincan kahvenin içinde sağlığınıza pek çok fayda sağlayabilecek başka bileşikler de vardır. Günlük kahvenizi içtiğiniz zaman Parkinson Hastalığı, karaciğer sirozu, şeker hastalığı ve hatta kolon kanseri geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz. Dahası, kahvenin içerisindeki antioksidanlar hücre hasarıyla savaşmakta ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmaktadır. Kahve konsantrasyonunuzu da geliştirir ve günlük işlerinizi hatırlamanıza yardımcı olur. Ancak her şeyde olduğu gibi kahvenin de fazlası zararlıdır günde 3-4 bardaktan fazla kahve içmemelisiniz.

2) Yanlış: Kahve Dehidratasyona (vücudun susuz kalmasına) Sebep Olur.


Doğru: Bu efsane, kahvedeki kafeinin hafif bir diüretik (idrar söktürücü) olmasından kaynaklanmaktadır. İdrar söktürücü özellikteki maddeler, alınan sıvı miktarını aşan idrar üretimini veya sıvı kaybını teşvik eder. Bununla birlikte, araştırmalar kafeinin az miktarda tüketildiğinde vücutta su kaybına yol açmadığını kanıtladı. Rahatlıkla günde 3-4 bardak kahve tüketebilirsiniz. Ayrıca, sıvı kaybını dengelemek için çok fazla su içmeyi unutmayın.

3) Yanlış: Dekafeine Kahvede Hiç Kafein Bulunmamaktadır.


9100_ec90a933766ff810b538a750598e950f66c262c5_edmonton_cafe_credo-blog_coffee-300x240.jpg


Doğru: Pek çok insan dekafeine (kafeinsiz) kahve içtiğinde kafein tüketmediklerine inanmaktadır. Bu doğru değildir çünkü kafeinsiz kahvenin kafein içeriğinin büyük bir kısmı kaldırılmıştır ancak tamamı değil. Bir kahvenin kafeinsiz sayılabilmesi için kafein içeriğinin %97 sinin kaldırılması gerekmektedir. Bu nedenle bir bardak kafeinsiz kahvede bile çok az bir miktarda kafein bulunmaktadır.

4) Yanlış: Az Yağlı Süt En İyi Kahve Dokusunu Oluşturur.


Doğru: Düşük yağlı veya kaymağı alınmış sütün, kahveyi mükemmel bir doku ile demlemek için kullanılması gerektiği yaygın bir inançtır. Ancak bu doğru değildir çünkü kremsi ve lezzetli görünen bir fincan kahve yapmak için daima tam yağlı süt kullanmalısınız. Yağsız süt bir çok kişi tarafından tercih edilir çünkü tam yağlı süt ile karşılaştırıldığında köpük oluşturmak daha kolaydır. Eğer aradığınız yoğun ve lezzetli görünen kaliteli bir içecek ise tam yağlı sütü tercih etmelisiniz.

5) Yanlış: Kahve Stres Seviyelerini Arttırmaktadır.


Doğru: Çoğu kimse, bir kaç bardak kahve içtiğinde stres altına girdiğini iddia etmektedir. Bunun nedeni kahve içerisindeki kafeinin vücutta adenosin üretimini bloke etmesidir. Adenozin stres giderici olduğundan, çok fazla kahve içen bir kişi artmış stres seviyelerine maruz kalabilir. Bununla birlikte, kahve tek başına stres seviyelerini tetiklemez.

6) Yanlış: Kahve Çekirdektir.


Doğru: Hepimizin kahve çekirdeği olarak bildiğimiz kahvenin teknik olarak çekirdek olmadığını biliyor muydunuz? Peki, neden kahve çekirdeği olarak adlandırılmaktadır? Bunun nedeni görünüş olarak çekirdeğe benzemeleridir. Gerçek şu ki kahve çekirdeği olarak adlandırdığımız şeyler aslında Rubiaceae ailesine ait olan kahve bitkisinin tohumlarıdır.

7) Yanlış: Espresso Farklı Bir Kahve Çekirdeği Türüdür.


9100_kahveee.jpg


Doğru: Pek çok kişi yanlış bir şekilde espressonun, espresso kahvesi yapmak için kullanılan farklı bir tür kahve çekirdeği olduğunu düşünmektedir. Bu doğru değildir çünkü, espresso sadece kahve yapmak için kullanılan bir yöntemdir ve herhangi bir kahve çekirdeğini kullanarak espresso kahve yapabilirsiniz.

8) Yanlış: Kahve Uykusuzluğa Neden Olmaktadır.


Doğru: Bu bilgi muhtemelen kahvenin içinde bulunan bir uyarıcı olan ve sizi uyanık tutan kafein içeriği nedeni ile ortaya çıkmıştır. Ancak, kafeinin vücudunuzdan atılması çok kısa sürmektedir. Araştırmalar sonucunda kafein içeriğinin yarısından fazlasının kahve tüketiminden 5 saat sonra vücuttan atıldığı gösterilmiştir. Bu nedenle günde 2-3 fincan kahve içmek, uyku alışkanlıklarınızda herhangi bir sorun yaratmaz tabi ki uyumaya gitmeden önce içmediğiniz sürece!

9) Yanlış: Kahve Akşamdan Kalmanız Durumunda En Etkili Çözümdür.


9100_275px-a_small_cup_of_coffee.jpg


Doğru: Kahvenin akşamdan kalmalık için en iyi çözüm yollardan biri olduğuna kuvvetle inanan bir kaç kişi var. Ne yazık ki, bu doğru değil. Gerçek şu ki akşamdan kalmalık ile uğraşırken yapmanız gereken en son şeylerden biri kahve içmektir. Peki, neden? Akşamdan kalma hissini yaşamanızın nedeni alkolün idrar söktürücü etkisi ile vücudu susuz bırakmasıdır. Bu durumda kahve gibi başka bir idrar söktürücünün daha alımı durumu sadece daha da kötü hale getirir. Bunun yerine, vücudunuzdaki sıvı içeriğini dengelemek için çok miktarda su içmelisiniz.

10) Yanlış: Espresso Normal Kahvelere Göre Daha Fazla Kafein İçermektedir.


Doğru: Espresso kahvesinin kafein içeriğinin, damlama (drip) kahveden daha yüksek olduğu oldukça yaygın bir düşüncedir. Damlama yöntemi ile demlenen kahve, espressoya kıyasla daha yavaş bir demleme yöntemidir. Bu da, suyun kahve çekirdekleri ile temas ettiği sürenin diğer yöntemlere göre daha uzun olması demektir. Kahve ve suyun temas süresi uzadıkça damlama kahvesi hazırlanırken kahve çekirdeklerinden ekstrakte edilen kafein miktarı artar.

11) Yanlış: Kahve Çekirdekleri En İyi Buzdolabında Saklanır.


Doğru: Bu doğru değildir. Eğer her kahve içtiğinizde taze kahve içmek istiyorsanız, kahve çekirdeklerini hava geçirmez bir kaba koyup mutfak kabininde saklayın. Kahve çekirdeklerini dondurucuya koymak iyi bir fikir değildir çünkü çok düşük sıcaklık kahve çekirdeklerinin kalitesi bozarak, onları kurutur. Kahve çekirdeklerini buzdolabında saklamamanız için bir başka neden ise, kahve çekirdeklerinin çevreden gelen kokuları kolayca emmesidir. Eğer kahvenizi soğanların yanında saklarsanız, bir sonraki kahvenizi nasıl bir aroma ile içeceğinizi artık biliyorsunuz! Ayrıca kahveyi 2 haftadan uzun süre saklamamanız önerilmektedir.

12) Yanlış: Kahve Hamile Bayanlar İçin Tehlikelidir.


Doğru: Daha önceden kahvedeki kafeinin gebe kadınların sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği, düşüklere ve düşük doğum ağırlığına neden olduğuna inanılıyordu. Bununla birlikte, araştırmalar başka türlü olduğunu kanıtlamıştır. Günde sadece bir fincan kahve içmek, hamile ve emziren kadınlar için güvenlidir. Ancak bir fincandan fazlasının zararlı olabileceğini unutmayın!

13) Yanlış: Kahve Çekirdeklerini Ne Kadar Kavurursanız Kafein İçeriği O Kadar Artar.


Doğru: Kavrulma işlemi ile birlikte kahvenin kafein içeriğinin arttığına inanılmaktadır. Ancak bu doğru değildir çünkü kavrulma işlemi kafeinin bozulmasına yol açar. Bu nedenle kavurma işlemi ne kadar fazla ise kafein içeriği o kadar azalır. Bu nedenle daha düşük bir kafein içeriğine sahip bir kahve seçmek istediğinizde, demin renginin sizi aldatmasına izin vermeyin.


Kaynak
 

ShiftBoss

Asistan
Katılım
15 Mart 2017
Mesajlar
416
Reaksiyon puanı
289
Puanları
63
Kahve candır, her türlüsü makbuldür üstadlar :)
 

friendly

Rektör
Katılım
19 Mart 2009
Mesajlar
11,875
Reaksiyon puanı
656
Puanları
113
Kahvenin yeri ayrıdır.
İnsanın kendini yorgun, bitkin, düşünemez durumda hissettiği zamanlarda koyu ve şekersiz bir kahve çok iyi geliyor.
 

_X_

Profesör
Katılım
22 Ağustos 2013
Mesajlar
3,014
Reaksiyon puanı
1,530
Puanları
113
Kıvamı iyi tutturulmuş ve servisi konusunda eksiksiz olan menengiç kahvesi tek favorimdir.
Alternatif olarak Mırra takip eder.
 

TreajenV1

Öğrenci
Katılım
14 Haziran 2017
Mesajlar
2
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
20
Türk kahvesinden mi bahsediliyor yoksa nescafe mi? Türk kahvesini sevmiyorum ama deli gibi nescafe içerim.
 
Üst