Kafein zararlı mı?

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Nescafe vs. yi geçtim. 15 yaşındayım ve günde birden fazla kahve içmeme izin verilmiyor. Kahve zararlı değil değil mi? Günlük tehlikeli doz miktarını 400 mg olarak biliyorum.

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
500 mg dan sonrası zararlı. O kadara kadar bir sıkıntı olmaz.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Ben küçükken günde kaç tane içiyordum bilmiyorum yani,ama bir zararını görmüş değilim şimdiye kadar.:)

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Her şeyde olduğu gibi kafeinde de fazlası zararli günde 1 bardak kahve bir sey yapmaz ama sadece kahvede yok kafein dikkat etmek lazim

ata1996

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Abartmadan kullanın. Fazlası kalp ritmini bozar. Günde 1-2 türk kahvesi bir şey yapmaz. Nescafe va toz kahveleri içmeyin içinde her halt var. 2si bir aradaya bile glikoz şurubu basmışlar. En temizi türk kahvesi için.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Abartmadan kullanın. Fazlası kalp ritmini bozar. Günde 1-2 türk kahvesi bir şey yapmaz. Nescafe va toz kahveleri içmeyin içinde her halt var. 2si bir aradaya bile glikoz şurubu basmışlar. En temizi türk kahvesi için.

Filtre kahve içiyorum genelde

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aşırıya kaçmazsanız zararı yok, aksine bir miktar kafein senin spor, ders performansını artıracak ve aynı zamanda kilo vermene, kas yapmana da yardımcı olacaktır. Aşırı kafein tükettiğinde belirtilerini zaten hissediyorsun. Ölmek pahasına içmeye devam etmezsen ölmezsin :D Ama şu var ki günde 6 çay kaşığından fazla içme, gerekse 3 çay kaşığına kadar indirebilirsin. Onun yerine yeşil çay iç, biraz gevşetir.

Not, 3 çay kaşığı = 1 kupa

İçmeden mg hesaplaması yapmıyorsan o değerleri geç, 400mg falan bu değerler bünyeden bünyeye değişir üstelik.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ayrıca kahveyi kremalı içme, şeker bir şey yapmaz ama krema kilo aldırır. Kilo vermek istiyorsan krema kullanma. Sade (kremasız) içmek için nescafe gold öneririm.

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
Kafein mss uyarıcı etkisi var ayrıca idrar yapmayı tetikler

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
kolayla kahveyi bir iç bakalım ne hale geliyorsun. bence zararlı. fakat insan vücudu az miktarda olduğunda başa çıkabiliyor.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,196
2 haftada 1 3ü bir arada içiyorum. Bence bu kadarı bile biraz sağlıksız.

Koyehel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Gece çok içersen taşikardiye neden olur

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
kolayla kahveyi bir iç bakalım ne hale geliyorsun. bence zararlı. fakat insan vücudu az miktarda olduğunda başa çıkabiliyor.
Kolada ki şeker oranı aşırı fazla,ben kaç gündür hiç tüketmiyorum.:eek: :)

Uber

Profesör
Reaksiyon puanı
798
4 yaşımdan berri bilimum çay kola kahve ne varsa içerim. Şuan günde 12 bardak çay içiyorum bi sıkıntı yaşamadım

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
4 yaşımdan berri bilimum çay kola kahve ne varsa içerim. Şuan günde 12 bardak çay içiyorum bi sıkıntı yaşamadım
Kafein zaten benim bildiğim kadarıyla çayda yok yanlışım varsa düzeltilsin çünkü ben evdeyken sabah kahvaltısı 3bardak en aşağı,öğlen yemeği 3-4 bardak,akşam yemeği 3-4 bardak,gece kitap okumak için yaparım on da da aynı yani aşırı çay seviyorum ama yurtta büyük sıkıntı.:(

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Kolada ki şeker oranı aşırı fazla,ben kaç gündür hiç tüketmiyorum.:eek: :)
sadece şeker değil kolada kafein de var. kahveyle birleşince 24 saat gözünü kapatamıyorsun. miden altüst oluyor.
bir kere denedim bir daha savaş durumu dışında denemem.

Tilkißey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
UpToDate bilgisini toparlayayim kaba taslak.

Yetiskinlerde gunluk maksimal doz 400 mg. Adelosan yaslarda degiskenlik arz ettigi icin ozellikle enerji icecegi gibi urunlerin tuketiminde dikkat edilmesi gerekmekte.

Kanser risklerini arttirdigi yonde de azalttigi yonde de calismalar yapilmis, iki tarafli kaynaklar da bulunmakta.

Yuksek kullanimi anskiyete, depresyon, tremor gibi akut sonuclarla seyredebilir.

Yuksek kullaniminin koroner rahatsizliklara ve aritmiye sebep olabilecegi gibi miyokardiyal bir hastalikla iliskilendirilmemis.

Yani tumden ortada birakilmis gorunuyor su anda. Ama yine de her seyde oldugu gibi kafeinde de abartidan uzak durmak gerekiyor.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
UpToDate bilgisini toparlayayim kaba taslak.

Yetiskinlerde gunluk maksimal doz 400 mg. Adelosan yaslarda degiskenlik arz ettigi icin ozellikle enerji icecegi gibi urunlerin tuketiminde dikkat edilmesi gerekmekte.

Kanser risklerini arttirdigi yonde de azalttigi yonde de calismalar yapilmis, iki tarafli kaynaklar da bulunmakta.

Yuksek kullanimi anskiyete, depresyon, tremor gibi akut sonuclarla seyredebilir.

Yuksek kullaniminin koroner rahatsizliklara ve aritmiye sebep olabilecegi gibi miyokardiyal bir hastalikla iliskilendirilmemis.

Yani tumden ortada birakilmis gorunuyor su anda. Ama yine de her seyde oldugu gibi kafeinde de abartidan uzak durmak gerekiyor.

Bu maddeleri kimsenin aldırmadığını düşünüyorum

Umut Can ORAL

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Valla aslında genelleme olucak ama azı yarar çoğu zarar. Günde 2 fincan içsen bir yararını görmezsin ( ben 3 içiyorum yine görmedim )

Feelthedevil

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
kafein 400 mg kadar zararlı değildir ama neskafe içme hocam onun yerine türk kahvesi yap daha sağlıklı o

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Faydalı deyil o belli ama aşırı zararlıda deyildir