Kaçak sigaraya karşı ortak savaş başlıyor!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Bayramdan sonra kaçak sigaraya karşı ortak savaş başlıyor. Behzat Ç., Polat Alemdar gibi dizi kahramanlarına da teklif gidecek.

fft5_mf850428.Jpeg

Kaçak sigara ile mücadelede kamuoyunu bilinçlendirmek için televizyonlardaki dizilerden yararlanılması planlanıyor. Dizilerde kaçak sigaranın zararlarının yanı sıra sınırdan sigaraların nasıl yurtiçine sokulduğu, bunlarla nasıl mücadele edildiği ve kaçak sigara operasyonlarının da yansıtılması hedefleniyor. Bu kapsamda Behzat Ç., Kurtlar Vadisi ve Arka Sokaklar gibi TV dizilerine teklif götürülecek.

Kaçak sigara ile ilgili eylem planı açıklayan hükümet, çalışmalara başladı. Kurban Bayramı’ndan sonra Maliye, Emniyet, Gümrük, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yetkilileri bir araya gelecek. Nokta operasyonlar için altyapı oluşturulacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın daha önce kaçak sigaranın hangi illerden yurtiçine nasıl girdiği ve dağıtımının hangi iller üzerinden olduğuna yönelik çalışmaları olduğunu anlatan yetkililer, bu çalışmaların altyapı olarak kullanılacağını söyledi.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nda da sadece kaçak sigara ile mücadele için 5 kişilik bir ekip oluşturuldu. Kaçak sigara ile mücadelede tüketicilerin de önemli olduğunu anlatan yetkililer, bu nedenle sigara ve içkide kaçak sigarayı deşifre edecek görsellikler üzerinde de çalıştıklarını söyledi.

İhraç ediliyor sonra tekrar giriyor

Sigara bandrolü ile ilgili de yeni bir ihale açılacak. Türkiye’de üretilen ancak ihraç edilen sigaralara Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) hesaplanmadığı için bandrol yapıştırılmıyor. Toplam kaçak sigaranın yüzde 30’unun ihraç şartıyla üretilmiş ancak tekrar yurtiçine sokulmuş sigaralar olduğu belirlendi. Bu nedenle ‘kare barkod’ sistemi devreye alınacak. Kare barkod ile sigaranın Türkiye’de hangi tarihte üretildiği ve tüm geçmişi anlaşılacak.

Radikal

1lk3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
alanda satanda aynı zihniyete hizmet eder oda terör...

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Ben sigara kullanmam.
ama.
kullananların yolunacak kaz, koyun veya sığır türünden algılanmasına karşıyım.
Tiryakilik diyorlar ben inanmıyorum
ama
Çoğunluğun kullandığı realitedir.
Devlet bir taraftan yasaklama numarası yaparken diğer taraftan içeni nasıl yolarım diye düşünmektedir.Bu gün normal 2 paket sigara içen garibanın sigara masrafı mutfak giderlerine yaklaşmıştır bazılarında geçmektedir[3 adet 5 tl veya 2 adet 7,5 tl =15 tl]
Devlet zaten vergileriyle vatandaşın kanını emmektedir daha emecek ne kalmıştır.
Kaçak sigaranın kalitesi değil vergisi konuşulmaktadır o zaman insani değerler yitirilmiş sigara içen hayvan cinsinden algılanmıştır et gibi
Sigara içmesem dahi bu aldatmacaları kınıyorum

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
devlet milleti yolunacak kaz gibi baktığı için yaşasın kaçak sigara nidalari dilden düşmez o kadar kampanya yapacağına fiyatları indir millet gidip almasın kaçak falan değilmi.

semih61

Profesör
Reaksiyon puanı
43
guneyden gelen kaçak sigaralar alınmamalı şahsen trabzona genellıkle herzaman oldugu gibirusya tarafın gelıyor kacak sıgaralar piyasada 10 olacak olan sıgara 4 tl,hükümetimiz sağ olsun resmen teşvik edıyor.ben sıgara zamlandı dıye sıgarayı bırakan kımseyı gormedım henuz,alkoldede durum farklı değil.herkez ya kaçaga yada daha ucuzuna yonellıyor

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
millet gidipde kaçak almaya çalışacağına sigarayı bırakmaya çalışsın, ben geçen ay bıraktım. iykide bırakmışım, yıllardır dumana ne kadar para verdik karşılığında sağlığımızı aldı. 2 kat çıkamaz oldum yaa, ama olsun zararın neresinden dönersek kardır. yakında spora da başlayacağım tam olacak.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Kaçak sigarayı azaltmak isteniyorsa halkı bilinçlendirmenin yanı sıra öncelikle kendi üzerlerine düşen görevi yerine getirip kaçakçılığı önlesinler bence. Bizde vergiler bu denli yüksekken komşu ülkelerdeki vergi oranları ne alemde ona bakmak lazım.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Lafi uzatmaya gerek yok askerlerimize bir kursun da sen sikmak istiyorsan pkk ya yardim etmek istiyorsan ic o zikkimi. Gelmisler burada temel ihtiyac gibi bahsediyorlar. Sigara almaya paran yok sigara parasi bir ailenin gida masrafi kadar diyorsun bunu derken yuzun kizarmiyor mu? Zengin olmayan biri sigaraya para verip ailesinin bogazindan kisiyorsa o sigara hem haramdir o adam da adam degildir. Burada sigarayi savunanlar da iradesiz gucsuz zavalli acinacak durumdaki kisierdir. Devlet yoluyormus icmezsen sigarayi kimse yolmaz sni bu kadar basit bu is. Birakamiyorum diyen de yalancinin onde gidenidir...

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Lafi uzatmaya gerek yok askerlerimize bir kursun da sen sikmak istiyorsan pkk ya yardim etmek istiyorsan ic o zikkimi. Gelmisler burada temel ihtiyac gibi bahsediyorlar. Sigara almaya paran yok sigara parasi bir ailenin gida masrafi kadar diyorsun bunu derken yuzun kizarmiyor mu? Zengin olmayan biri sigaraya para verip ailesinin bogazindan kisiyorsa o sigara hem haramdir o adam da adam degildir. Burada sigarayi savunanlar da iradesiz gucsuz zavalli acinacak durumdaki kisierdir. Devlet yoluyormus icmezsen sigarayi kimse yolmaz sni bu kadar basit bu is. Birakamiyorum diyen de yalancinin onde gidenidir...

Sana haddini aşmamanı öneriyorum !

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Hükümet böyle önlemler alacağına sigaraya zam yapmasın. Okadar zenginlerden vergi alınmıyor gelip garibanın sigarasına göz dikiyor. Kim içerse içer sanane. Bide sigarayı bırak diyor Erdoğan. O kadar kolay mı? Zamanında vergisini söke söke alıp sattığın sigaralar bağımlı yapınca bırak diyor üstüne bide zam yapıyor. Sigarayı bırakıp bırakmamamız Kimsenin umrunda değil tabi. Sadece zam yapıldığı için konu başka yere çekiliyor, saptırılıyor. Sen zam yaparsan millette kaçak sigara içer. Kim gidip 6.5 milyon verecek en kötü sigaraya. Kaçak sigara 2,50 tl iken. Sen yap bakalım sigarayı 3 lira bak bakalım kaçakcılık kalıyor mu? Umarım bu yazdığım bir işe yararda yetkililerden biri okur!

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Sana haddini aşmamanı öneriyorum !
Sen once kendine bak. Mavisin diye ahkam kesme hakkina sahp degilsin mesaj senin keyfine dusuncelerine dunya gorusune uygun olacak diye bir kural oldugunu bimiyorum. Mesajim forum kurallarina uymuyorsa onaylamazsin. Uyuyorsa kimseye had bildirme hakkina sahip degilsin.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Sen once kendine bak. Mavisin diye ahkam kesme hakkina sahp degilsin mesaj senin keyfine dusuncelerine dunya gorusune uygun olacak diye bir kural oldugunu bimiyorum. Mesajim forum kurallarina uymuyorsa onaylamazsin. Uyuyorsa kimseye had bildirme hakkina sahip degilsin.

Bir kere mesajı ben onaylamadım artis artis konuşup adamın kafasını bozma seninde sigara içenler hakkında atıp tutmana izin veremem by elbruz46.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Kaçak sigara ile savaşta, kaçak yapılaşma ile ilgili savaş söz konusu mu? Depremin rihter ölçeği ile övünen bakanımız var. :)

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bende karşıyım savalı parası olmayan vay haline

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Sigara içmem yanımda içenede gıcık olurum ama.
Sigara içme kapitalist sistemin bir oyunudur
Şöyleki
Kanser ilacı satılacak ülke 30 sene öncsinden sigaraya alıştırılıyor.
Bu süre zarfında zararına satış üretici ve ilaç firmalarınca sübvanse ediliyor.
Şöyle diyelim ingilterede fiat beş misli abd de fark daha açık.
sizin içtiğiniz bir paket sigara ne kadar ki konuşuyorsunuz bir kutu kanser ilacı binler ce lira düşünün 6000 tl olsa o sigarayı iki senede içemezsin.
Sigaralar tütünün dışında bağımlılık yapan maddeler içeriyor onun için bir başka marka içemiyorsunuz.
Bu konuyu tam hatlarıyla yazmaya kalksak kitaplar dolar o zaman hoş olmayan bir örnekle özetliyelim.
Hatır sayılır bir ağa olan amcamız kanseri bir sene çekti son üç ayında ciğerleri eridi üç ay kan çıkardı.
onca ilaç ve kanser tedavisive mutlak ölüm.
Şimdi anlamışsınızdır Kapitalist sistemlerde tröstler vardır her türlü konuda ticaret yaparlar ve bizim gibi 3. dünya ülkelerine sömürgelerine bu siyaseti uygularlar.
Unutmayın tır şöförleri bir koli sigarayı ingiltereye sokabilseler köşeyi dönüyorlar.
Devlet bu düzenin yıllarca içinde sömürüye teşne olmuş sigara yasağı dahi hikaye.
çevrenize bir bakın kanserli hastalar sarmış.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Sigara zammı olmadan tam 1 gün önce bilindik kaçak marka sigaranın lafı geçti. Konuyu açan arkadaş PKK sigarası bu falan dedi. Sigara zammından bir gün sonra PKK sigarası diye bahsettiği kaçak sigarayı almış ve içiyor. Dedim >bu PKK sigarası değil miydi? Cevap : >>Devlet yapmasın zam içmeyeyim. 24 şehidimizin olduğu gününden sonra >her yaktığın sigara Mehmetçiğe bir kurşun farkında mısın? Cevap : >>Ya aslında ben araştırdım PKK'nın sigarası değilmiş. Bir de arkadaş hepimizden daha çok milliyetçiyim diye övünür.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bana çelme atana , bende tekme atarım . Mantık bu. O kadar milliyetçi isek Neden gidip ısrail den tüketim malları heron lar alıyoruz yada amerika dan beş telefonu alıyoruz bırakın bu işleri. O amerika ve ısrail her gun müslüman kanı döküyor lar o yüzden kimse bana kalkıp yok milliyetçiyim diye geçinmesin

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Forumda biri sigara zamLarından sonra bir yorum yapmıştı.

"Garibanın bi sigarası vardı,onada dokunduLar"

Eee garibansa içmesin,o paraya 2 gün karnı doyar aiLesinin.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Ben sigara içmeyi seviyorum nerelerden geldiğinide biliyorum doğuda sınırda askerliğimi yaptım bunada devlet göz yumuyor sigara

içmeyenler kadar içenlerinde hakkı var kaçak içiyorum yukarıdaki arkadaşların yazdığı gibi kendileri karşı diye içenleri yoluyorlar

sanane kardeşim benim sigara içmemden sanane içmiyorsan saygı duyarım ama içiyorsam sanane ...

berkant35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler. komple sigarayı bırakıp bütün sigara baronlarına kazığı çaksana...

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
kimse kusura bakmasın ama sigara içen insanları zayıf ve aciz varlıklar olarak görüyorum bunu arkadaşlarımın yüzüne bile söyledim. temel ihtiyaç olmadığı halde ve de zararlı olduğu halde sözde keyif verici bir maddeye bel bağlamak ne kadar acizce :) kaçağa zaten bir şey denilecek yanı yok satanların alayı terörist zaten :) o yüzden kalkıpta sigarayı mataf birşeymiş gibi savunmayın burada. sigara yüzünden kendinizi küçük duruma düşürmeyin :) Ayrıca bilmeyenler olabilir sigara HARAMDIR ve KUL HAKKI yersiniz. Neden kul hakkı derseniz etrafınızdaki insana da dumanından zarar versiniz ve rahatsız edersiniz. Ki ben hakkımı helal etmiyorum zaten :)

Cihan Köse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Sigaraya zorla mi Baslattilar?

Sen sigara içmiyor olabilirsin. O konuda sana saygım var ama sen sigara içenlere saygı duymak zorundasın.
Sen Forum kurallarına gore yorum yapmamıs sigara ıcenlere resmen hakaret etmıssın. Bende sigara içiyorum ve hatta su anda cebimde kacak sigara var. Sigaranın nereden geldıgınıde cok iyi biliyorum. Sana gore guneydogu dan Turkıyeye gıren tum sıgaralar veya kacak seylerın hepsi pkk ya gıdıyor olabılır. O zaman o mantıkla Kıbrıstan gelenlerde Rumlara gıdıyordur.
Bazı seylerı bılmeden yorum yapmaın.
Burada sıgara ıcenler sıgarayı savunmuyorlar. Sigaraya yapılan zamma laf edıyorlar. Isteyen ıstedıgını kullanır kanun yasaklamadıkca ve buna kımse ama kımse karısamaz. Kanun bana kapalı alanda sıgara ıcme demıs ve ıcmedıgım surece sen hıcbır hakla bana sıgara konusunda laf soyleyemessın. Ve bir kısının yurtdısından ıcerıye 3 karton sıgara sokma hakkı var. tutupta burada bana bırazdan kacakcı muamelesi yapma dıe dıorm.

Kısacası Bazı seylere saygı duy

icaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
9 ay bir fiil mücadele ettik, bir dünya yakaladık ama bitmez bu iş.

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ya kısacası isteyen icer istemeyen içmez Pkk gidiyor diye laf cıkarmayın Pkk okdar büyük bir şey degildir.ve gözünüzde büyütmeyin. isteyen istedigi yerden temin ede bilir. İsteyen azlatır siteyen sarma yapar daha hesaplı sigaray zam geldi diye bırakan insan görmedim saga sola dagılımını azalttı. kacak içene kdar sarma yap kaliteli tütünden bak rahatına...
2006 nın 11. ayında bırakytım sigarayı 7 yıllık içi ciydim..

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
sigara her türlü zarar niye hala içiyorsunuz ki ?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Cocugunun bogazindan kesiyorsa ailesinin temel ihtiyaclarindan kisiyorsa haramdir istedigin yerde arastir.
Zaten durumu iyi olan zamdan fiyattan sikayet etmez. Hem param yok diyeceksin hem de sigaraya dunya para ayiracaksin yok oyle...
Bu arada bu oyle bir illettir ki sigarayi icen dinden cikar diye bir hukum olsa bu muptelalar sigara icin dinden cikmaya da razi olurlar...

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Sigara haram değil mekruhdur... (Haram diyen arkadaşlara)
Sigara mekruhtur ama israf olarak düşünürsen veya vucuduna verdiği zarar olarak düşünürsen haram deriz ama kesin nass yok diyemiyoruz ama
Bu sadece normal tütünden yapılmış sigaralar için şaraba batırılmış veya içine eklemeler yapılmış sigara haramdır
değil dersen hemen sohbeti ekleyelim