Kablosuz modem tercihi

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Benim interneti iptal ettirip dayımlarla ortak kullanmak istiyorum. Modem onların evinde olacak. Modemle bilgisayarım arasında 20-25 metre + 5 betonarme duvar var (bizim ev 1. kat, onlarınki 2. kat). Evlerin arası 4 metre. Bu mesafeden çekebilecek bir modem kararı veremedim.

Her ihtimale karşı değiştirilebilir antenli modem almayı düşünüyorum. Sorun olursa yüksek dbi li anten alabilirim. Bunun için şu modeli düzündüm ama internette bu marka ve model ile ilgili olumsuz yorumlar gördüm:
http://www.vatanbilgisayar.com/zyxe...t-adsl2+-modem/productdetails.aspx?I_ID=36226

Diğer alternatifim ise şu (anten değiştirme özelliği var mı bilmiyorum):
http://www.vatanbilgisayar.com/airt...uz-usb-adaptor/productdetails.aspx?I_ID=39913

2 tane de kablosuz adaptöre ihtiyacım var. Modeme 150 küsür liradan fazla vermek istemiyorum. Bu pazar günü sınavdan çıkışta almayı düşünüyorum. Önerileriniz bekliyorum. :flowers:

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25
Kablo kullanman daha mantikli gibi geldi ama illa wireless olacaksa linksys n serisi modemlerden ve uyumlu adaptorlerden alman tavsiyemdir ama cebinde buyuk bir delik acilabilir kendimden biliyorum

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Modemdeki antenler yanılmıyorsam 2 dbi. Diyelim ki çekmedi, 7 dbi de mi çekmez. Fark eder mi?

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25
Modemdeki antenler yanılmıyorsam 2 dbi. Diyelim ki çekmedi, 7 dbi de mi çekmez. Fark eder mi?

teknik açıdan tamamen değişken. arada elekromanyetik parazit varsa 200db koysanda çekmez. arada televizyon buzdolabı radyo vb elektronik eşya yoksa o mesafede 2 db anca kurtarır. aradaki duvarlar yüzünden çok zayıflar çünkü hiç olmasa duvarların içindeki elektirik kabloları yüzünden. genede sen bula biliyorsan bi test et sonra masraf yap.:yes:

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Dış alanda çok farkeder ama iç alanda çok az farkedecektir. Modemi cama yakın bir yerde koyabilirseniz çok daha fazla etkili olacaktır. 5 betonarme duvar sonrası anten de çok pek farketmez. Ben evde kendim denedim, dlink 7dbi, airties 7 dbi ve birkaç 5dbi lik anten ile ve de birkaç usb kablosuz cihazlarla benzer şartlarda denedim. Birtek yönlü anten size faydası olabilir bence. 9dbi lik olanlardan alırsanız belki olabilir. Benim kendim yaptığım biquad anten bile yönlü olduğundan daha iyi sonuç vermişti diğer çubuk antenlerden. Onunla bağlanabiliyordum ama lehimi doğru dürüst yapamadığım için çabucak bozuldu :D
Modem konusuna gelince, alış hasasiyeti iyi olan birini tercih ediniz. Ama bunuda iyice araştırmak gerekiyor, ben kendim gömülü sistem toparlarlamıştım (pahalı), onu kullanıyoruz işyerinde. Modemlerin alış hassasiyeti hakkında bir bilgim yok, datasheetlerde yazıyor olması lazım yada internetten araştırınız.
Kolay gelsin

Ekleme:
Senin bilgisayarından bakıldığında televizyonun arkasında kalıyorsa çekmez, bende çekmemişti en azından. Önüne koy, mümkünse modemi başka yere koyup duvar sayısını azalt

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Modem cama yakın. Aslında ben bir el haritası çizip göstersem daha iyi olur gibi.

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25
ilk linkteki modem güzel air ties tavsiye etmem artık n standartı var ve o eski kalıyor. n daha geniş alan ve yüksek aktarım hızı sunuyor. cisco linksys modemler oldukça kaliteli ama harici anten takamzsın. ve sadece n standartında yayın yapan modem tercih etmelisin bence ve uyumlu adaptör alman tavsiyemdir. ama çok masraflı olur. cihazlar hem n hemde b/g standartlarında yayın yapamıyor. bu durumda sana en mantıklı yapabileceğinşey olarak kablo kullanmanı tavsiye ederim şimdilik çok pahallı bu modemler. daha hesaplı modeller var ama verimsiz standartlar oturana kadar ve n sisteminin verimi artana kadar 20 metre kablo en fazla 25 lira olur 20 lirada bir switch alırsın diğer modem çok çıkışlı değilse işini kablosuzdan daha verimli olarak görür kısa vadede. gene tercih meselesi. ben hertürlü sana bilgim kadar yardımcı olurum.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Şimilik iki ev de masaüstü kullanıyor ama yakın zamanda bizim eve 2 tane dizüstü gelebilir. Bu yüzden kablosuz istiyorum. Mesafe olarak en fazla 25 demiştim ama en az 15 te olabilir. İşte genel görünüm:

http://pic1.resimupload.com/r9/resim_418877250.PNG

resim_418877250.PNG

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25
bu durumda kroki tam doğruysa 9 db anten alsan birinci modemle yeterli olması lazım modemi tvnin diğer tarafına alman gerekiyor :) aslında antensiz(kendi anteni) bile çekmesi lazım genede teoriyle saha testi hep farklıdır. deneye biliyorsan dene derim mümkün olan en uzak yerlerde deneme yap bi evin bir ucuyla diğer evin öbür ucu. en sağlıklı böyle olur.

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Biraz aceleye gelecek bu deneme ama denemeye çalışırım. Modem aslında tam televizyonun yanında değil. Sol arka çaprazında :)

Kroki gerçeğe yakın. Metrelerde en azından hata payı 1-2 metre.

Denemeyi ancak tek antenli bir modemle deneyebilirim. Birinden dizüstü bilgisayarı alıp denemeler yaparım yarın. Teşekkürler :thumbup1:

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bir dene bencede. Olmuyorsa 2. bir tekrarlayıcı kablosuz ağ cihazı al onu da tv nin yan odaya koy, aldığı yayını eve dağıtsın. Gerçi biraz daha masraflı olur ozaman ama en azından arka odadaki bilgisayarda çeker.

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Bence dayınlardan sizin eve kablo çek ve bi tane access point bağla sizin eve daha rahat ve güzel olur..

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Airties rt 205 model ADSL modem var bende çift antenli...

75 metre uzaklıkta ki arkadaşımın evinden pencere kenarında internete tek tırnak da olsa girebiliyor...

ben modemi pencere kenarına taşırsam çok daha rahat girebilecek...