"İzin verilirse Türkiye'nin tüm borçlarını kapatırım"

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Yaklaşık 50 yıldan beri definecilik yapan 85 yaşındaki Ali Rıza Ayaz, kendisine istediği yerde kazı izni verilmesi halinde Türkiye’nin tüm borçlarını kapatacağını iddia etti.

define-arayicisi_504136.jpg

Yıllarca definecilik yapan Ali Rıza Ayaz, Elazığ’da Firavun’dan kalma hazinenin yerini bildiğini, Adıyaman’ın Çelikhan ilçesi Pınarbaşı beldesinde ise büyük bir hazinenin olduğunu iddia ediyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na, Başbakanlığa ve Cumhurbaşkanlığı’na kazıyla ilgili izin talebinde bulunduğunu ifade eden Ali Rıza Ayaz, “Bana kazı izni verilmesi halinde ben Türkiye’nin tüm borçlarını karşılayacak bir hazine bulacağımı iddia ediyorum. Elimde harita ve aletler var. Avrupa ve dış ülkelerden bazı bilim adamlarıyla daha önceden yaptığım çalışmalar neticesinde hazinelerin yerini biliyorum. Devletin izin vermesi halinde çeşitli hükümdarların hazinelerine, yer altı saraylarına ulaşabilirim. Elazığ’da Firavun’un hazinesinin olduğu yeri biliyorum. Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı beldesinde üç hükümdara ait hazinenin yerini biliyorum. Devlet görevlilerinin nezaretinde, kazı yapmak için izin istiyorum. Adıyaman Müze Müdürlüğü’ne Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı beldesi için müracaatta bulundum” dedi.

İHA

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
şimdiye kadar boşaltmadılarsa iyi. hadi yap desinler.

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
Böyle birisi daha vardi. Kaziya baslamislardi. 300bin TL harcadim vb. seyler diyordu. Sahiden ne oldu o adama?

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Sen gömdün laaa defineyi, nereden biliyon değerini :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bakkal memet amcanın borcunumu kapatıyorsun :) Hacı amcanın kafa iyiymiş :)

Reaksiyon puanı
16,118
ben izin veriyorum yalnız geceleri sessizce kaz kimseyede söyleme ...

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Nedendir bilmem ama aklıma bu video geldi :D

[video=youtube;0Y8986Mx098]https://www.youtube.com/watch?v=0Y8986Mx098[/video]

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Çıkarılanlar tarihi eser olarak değerlendirelecek ne borcu dedecim.

krkmzmrt

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bide şu adam defineyi bulmuyormu burdakilere çok fena gülerim yav :D Arifin Manchestera attığı golden defineye nasıl geldim ben

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Amca'ya birisi söylesin, Türkiyenin dış borcu yok malesef.

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
dış borç var arkadaşım

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
acaba daha önceden hiç bulmuşmu?

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Adam bulmuş.
Ama kafayı.
Hayırlı olsun. Bys dayı.

Reaksiyon puanı
10,327
yahu dayı size iyilik yapmak istemiş, kafayı buluyorsunuz garibimle :D

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Amca'ya birisi söylesin, Türkiyenin dış borcu yok malesef.

[h=1]Türkiye'nin dış borcu 388.2 milyar dolar[/h][h=2]Türkiye Brüt Dış Borç Stoku, 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla 388,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.[/h]
Hazine'den yapılan açıklamaya göre, özel sektör borçlarının toplam dış borç stoku içerisindeki payı 267,0 milyar ABD doları ile yüzde 68,8 ve kamu kesimi borçlarının payı 116,0 milyar ABD doları ile yüzde 29,9 oldu. T.C. Merkez Bankası borçlarının toplam dış borç stoku içerisindeki payı ise 5,2 milyar dolar ile yüzde 1,3 oldu.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

1. Kamu Kesimi Dış Borçları:

Kamu kesimi dış borçlarının büyük bir çoğunluğu, uzun vadeli dış borçlardan oluşmaktadır.

1.1 Merkezi Yönetim Dış Borçları: Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na ekli I, II ve III sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinden oluşan Merkezi Yönetim Dış Borç Stoku, 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla 85,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu miktarın 55,7 milyar ABD doları tutarındaki kısmı, uluslararası finansal piyasalarda gerçekleştirilen tahvil ihraçları stokundan oluşmaktadır.

1.2 Diğer Kamu Kuruluşlarının Dış Borçları: Merkezi yönetim dışında kalan mahalli idareler, fonlar, kamu bankaları, KİT'ler ve diğer finansal olmayan kamu kuruluşlarının toplam dış borçları, 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla 30,3 milyar ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
2. Özel Sektör Dış Borçları:

2.1 Kısa Vadeli Özel Sektör Dış Borçları: 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla kısa vadeli özel sektör dış borcu 110,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutar içinde, bankacılık sektörünün payı 72,0 milyar ABD dolarıdır.

2.2 Uzun Vadeli Özel Sektör Dış Borçları: Özel sektörün 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla uzun vadeli dış borçları 156,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Finansal olmayan kuruluşlar 85,6 milyar ABD doları ile uzun vadeli özel sektör dış borç stoku içinde en büyük paya sahip olmuştur.

3. T.C. Merkez Bankası Borçları: TCMB uzun vadeli dış borçları, 2013 yılı dördüncü çeyrek döneminde 4,4 milyar ABD doları, kısa vadeli dış borçları ise 833 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.

Kur etkisi: Bilindiği gibi dış borç istatistiklerinde uluslararası standart, büyüklüklerin ABD doları cinsinden ifade edilmesidir. Bu durum, yayınlanan istatistiklerdeki dış borç büyüklüklerinin çapraz kurlarda gerçekleşen hareketlerden etkilenmesine yol açmaktadır. Bu çerçevede, 2013 Eylül - 2013 Aralık döneminde dış borç stoku, döviz kuru değişikliklerinden dolayı yaklaşık olarak 820 milyon ABD doları tutarında artış göstermiştir. "

[/FONT
http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/turkiyenin-dis-borcu-3882-milyar-dolar/93090]Kaynak

- - - Mesaj Güncellendi - - -

[h=5]T.C.[/h][h=5]BAŞBAKANLIK[/h][h=5]HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI[/h]

clip_image002.jpg

clip_image003.gif

Sayı: 2014/77 20 MAYIS 2014
[h=3][/h]

[h=4]BASIN DUYURUSU[/h]

30.04.2014 TARİHİ İTİBARIYLA MERKEZİ YÖNETİM BRÜT BORÇ STOKU

Merkezi yönetim brüt borç stoku 30.04.2014 tarihi itibarıyla 595,3 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.
Borç stokunun 409,4 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsi, 185,9 milyar TL tutarındaki kısmı döviz cinsi borçlardan oluşmaktadır.
Konuya ilişkin istatistiklerin detaylarına, Hazine Müsteşarlığı’nın internet sitesinde İstatistikler/Kamu Finansmanı/ Merkezi Yönetim Borç İstatistikleri bölümünden ulaşılabilir.

Kamuoyuna duyurulur.

Kaynak = Hazine Müsteşarlığı Resmi Sitesi

http://www.hazine.gov.tr/default.aspx?nsw=iqmgQocZByo=-H7deC+LxBI8=&id=5&nm=28

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sayı: 2014/54 31 Mart 2014
[h=3][/h]

[h=4]BASIN DUYURUSU[/h]
31.12.2013 İTİBARIYLA
TÜRKİYE BRÜT DIŞ BORÇ STOKU

2013 yılı dördüncü çeyrek dönem resmi Türkiye Brüt Dış Borç Stoku geçici verileri kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.
Türkiye Brüt Dış Borç Stokundaki Gelişmeler:
Türkiye Brüt Dış Borç Stoku, 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla 388,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Özel sektör borçlarının toplam dış borç stoku içerisindeki payı 267,0 milyar ABD doları ile yüzde 68,8 ve kamu kesimi borçlarının payı 116,0 milyar ABD doları ile yüzde 29,9’dur. T.C. Merkez Bankası borçlarının toplam dış borç stoku içerisindeki payı ise 5,2 milyar dolar ile yüzde 1,3’tür.

1. Kamu Kesimi Dış Borçları: Kamu kesimi dış borçlarının büyük bir çoğunluğu, uzun vadeli dış borçlardan oluşmaktadır.
1.1 Merkezi Yönetim Dış Borçları: Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na ekli I, II ve III sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinden oluşan Merkezi Yönetim Dış Borç Stoku, 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla 85,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu miktarın 55,7 milyar ABD doları tutarındaki kısmı, uluslararası finansal piyasalarda gerçekleştirilen tahvil ihraçları stokundan oluşmaktadır.
1.2 Diğer Kamu Kuruluşlarının Dış Borçları: Merkezi yönetim dışında kalan mahalli idareler, fonlar, kamu bankaları, KİT'ler ve diğer finansal olmayan kamu kuruluşlarının toplam dış borçları, 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla 30,3 milyar ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.

1. Özel Sektör Dış Borçları:
2.1 Kısa Vadeli Özel Sektör Dış Borçları: 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla kısa vadeli özel sektör dış borcu 110,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutar içinde, bankacılık sektörünün payı 72,0 milyar ABD dolarıdır.
2.2 Uzun Vadeli Özel Sektör Dış Borçları: Özel sektörün 2013 yılı dördüncü çeyrek dönem sonu itibarıyla uzun vadeli dış borçları 156,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Finansal olmayan kuruluşlar 85,6 milyar ABD doları ile uzun vadeli özel sektör dış borç stoku içinde en büyük paya sahip olmuştur.
3. T.C. Merkez Bankası Borçları: TCMB uzun vadeli dış borçları, 2013 yılı dördüncü çeyrek döneminde 4,4 milyar ABD doları, kısa vadeli dış borçları ise 833 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
Kur etkisi: Bilindiği gibi dış borç istatistiklerinde uluslararası standart, büyüklüklerin ABD doları cinsinden ifade edilmesidir. Bu durum, yayınlanan istatistiklerdeki dış borç büyüklüklerinin çapraz kurlarda gerçekleşen hareketlerden etkilenmesine yol açmaktadır. Bu çerçevede, 2013 Eylül – 2013 Aralık döneminde dış borç stoku, döviz kuru değişikliklerinden dolayı yaklaşık olarak 820 milyon ABD doları tutarında artış göstermiştir.
Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Kaynak =Hazine Müsteşarlığı resmi Sitesi

http://www.hazine.gov.tr/default.aspx?nsw=iqmgQocZByo=-H7deC+LxBI8=&id=5&nm=28

Bu arada yıllık borç hasılası senede 4 donem olarak belirlenir. Yılın bu 4 çeyreğinin her bir bölümünde açıklanır. Bu kayıtlar son 2013 'ün son çeyreğine ait kayıtlardır. 1947 den bu yana kapanmamış dış borcu son çeyrekten bu yana bu hükümet kapattıysa ...kları öpülcek adamlarmış