İstiklal Marşına yeni beste

Bu konuyu okuyanlar

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Aman avrupalı modernler :D geçenlerde biri diyordu ya aşın bunları artık modern olun diyordu onu kastettim. :D Kendi ütopyasını kurmuşlar kendini berlinde yaşıyormuş gibi hissedenler var. :D

Reaksiyon puanı
10,325
geçen hafta aselsan'ın mühendislerini öldürenlere hain dedim diye eray adlı mod. arkadaşımız siyaset yapıyor diye silmiş mesajımı... Allah bilir ya görebilirse bunu da silecektir.

o yüzden ki yorum yazmak için emek vermenin de pek bir önemi kalmadı.

halbuki istiklal marşı üzerine yazılacak o kadar şey vardı ki!

c0c41n3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İstiklal marsinin kendisi ve sozleri bu millet icin kutdaldir. Bestesine gelince bestesinin hatali oldugu bizzat besteleyen tarafindan ifade edilmistir. Su an alisik olmamiz ve hosumuza gitmesi yuzunden yadirgamiyoruz ancak beste sozlerin uzerine oturmuyor... Bu nedenle mars olarak soylerken sadece ezberden okunuyor icerigi manasi anlasilamiyor... Cumleler yarim yamalak kesiliyor hatta kelimeler bile olmadik sekilde bolunuyor...

"korkma sonmez bu safak"
Sonmeyen safak!!!

"Larda yuzen al sancak"
Larda nedir? bilen var mi?

Oysa ki sonmeyen safak degil safaklarda yuzen al sancaktir....

Simdi sozlerin uzerine oturmayan bu besteyi kutsamanin bir anlami yok...

Tabi bunca zamandan sonra degisir mi? hayir artik İstiklal marsi ile ozdeslesti bu beste ne kadar uzerine uymasa da...

Arkadaşım eğer beste hakkında yeterince bilgili olsaydın o "şafaklarda" sözcügünün ortasında nefes alarak "şafak" "larda" olarak okunmadığını bilirdin :wink:

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58
Şakanı yesinler..

Şaka?
Senin gibi vatanının varlığından kaygı duyan kişilere ecdadımız "Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" diyerek cesaret vermiş. Bütün bir nazım içinde de neden "korkma" dediğini bir güzel açıklamış. Ben sende de bu kaygıyı gördüm ve ecdadımın cevabıyla, bu kaygının yersiz olduğunu belirttim. Şaka yaptığımı sanmıyorum. Sen şaka olarak algıladıysan, yanlış algılamışsın; niyetim yukarıda yazdıklarımdır.

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şaka?
Senin gibi vatanının varlığından kaygı duyan kişilere ecdadımız "Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" diyerek cesaret vermiş. Bütün bir nazım içinde de neden "korkma" dediğini bir güzel açıklamış. Ben sende de bu kaygıyı gördüm ve ecdadımın cevabıyla, bu kaygının yersiz olduğunu belirttim. Şaka yaptığımı sanmıyorum. Sen şaka olarak algıladıysan, yanlış algılamışsın; niyetim yukarıda yazdıklarımdır.

Vatanımın varlığından en ufak bir şüphem yok. Vatana ihanet edenlere ithafen söylemiştim. Biraz dalga geçer gibi söylediğin için öyle algılamak zorunda kaldım.

Tamam o zaman anladım

the-godfather

Doçent
Reaksiyon puanı
32
mehter marşılar güzel olmuşş kimse bu vatanı bölemez ulann ...

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşım eğer beste hakkında yeterince bilgili olsaydın o "şafaklarda" sözcügünün ortasında nefes alarak "şafak" "larda" olarak okunmadığını bilirdin :wink:

Evet ama bu bir beste hatasıdır.Bizde bu hataları nefes alma yerlerini değiştirerek gidermeye çalışırız, ama bu, bestenin hatalı olduğu gerçeğini değiştirmez ki okullarda ve kitaplarda da bu hatadan bahsedilir.Ancak bu günden sonra bestede bir değişiklik olmaz tabiki.yeni besteler yapılmasında da bir sakınca göremiyorum ben.fakat istiklal marşı oynak bir şarkı veya türk sanat müziği sözü değildir. besteler yapılırkende istiklal marşının ruhuna uygun olmalı.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Bu 500 metrede yaşayanlar konuya yine damgasını vurmuş :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Beğendim. Hadise istiklal marşını okuduktan sonra her yorumlama bana normal geliyor. :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
500 metre olayı nedir? :D

Tarihin Arka Odasını izleyenler bilir. Bilip bilmeden her şeye muhalif olanlara 500 metrede yaşayanlar denir.
pis.png

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
[MENTION=75364]dgncn[/MENTION] 500 metreden kasıt cihangir'de oturup istiklalin 500 metrelik alanında yaşayanlardır. lafı ilk pelin batuya giydirmişti murat bardakçı.

"siz 500 metre içinde yaşadığınız için bunları bilmezsiniz. siz sabaha kadar içersiniz, sabahta istiklal protestolarında eylem yapıp, hak ararsınız." tarzında birşey söylemişti :)

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
[MENTION=75364]dgncn[/MENTION] 500 metreden kasıt cihangir'de oturup istiklalin 500 metrelik alanında yaşayanlardır. lafı ilk pelin batuya giydirmişti murat bardakçı.

"siz 500 metre içinde yaşadığınız için bunları bilmezsiniz. siz sabaha kadar içersiniz, sabahta istiklal protestolarında eylem yapıp, hak ararsınız." tarzında birşey söylemişti :)

Tarihin Arka Odasını izleyenler bilir. Bilip bilmeden her şeye muhalif olanlara 500 metrede yaşayanlar denir.
pis.png

Erhanla Murat Bardakçı sürekli alaya alıyorlardı kızı güzel söylemişler hoşuma gitti. :D Programda bitti galiba uzun zamandır yok.Kızda her programda programı terkediyordu. :D

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
İstiklal marşı genel geçer bir şarkı değildir, ergrlygmr, Bir ulusun bağımsızlığını ilan ettiği marştır( asla şarkı gibi müdahale edilmemeli) Yıllardır dinlediğin ve parçan olmuş, sana millet duygusu yaşatan değerlerimizle oynanmasına karşıyım ben. Bu bir politika farkedersen bazı şeyler yasaklanmıştı(hatırlatmayayım şimdi) Ama bu böyledir, önce beste değişir sonra sözleri, ben bu fikirdeyim. Bu büyük bir bilinçaltı illüzyonu, kandırılmayın. Bu hayra alamet bişey deil.

Sen olayı mı anlamadın yoksa öylesine mi yazıyon arkadaş. İstiklal Marşı nı kaldıralım filan demiyorlar. İstiklal Marşı değil bestesi değişiyor, sözleri değil. Sözler marşın ruhunu yansıtır. İlk besteside değil zaten bu. Birinci beste de Tür sanat müziği tarzında idi ve değişti.

Şu an ki İstiklal marşı bestesi Türk kültürüne has bir beste değil. "larda yüzen alsancak" , "nim milletimin" sana ne ifade ediyor. Anlam ifade eden sözler anlamsızca bölünmüş durumda. Okullarda çehreni ey nazlı hilali çocuklar çevreni nazlı hilal diye okuyor ( hoş 70 yaşındaki de bazen öyle okuyor nette örneği çok).

Tamam marş çoşkulu ama Mehmet Akif in o sözleri mahvoluyor.

Yeni yapılan bu çalışmada hoş ve coşkulu dediğim hatalar yok. İki defa değişen bir İstiklal marşı eğer daha güzeli yapılmazsa niye değişmesin. Hiç bir sıkıntı yok bence.

Duymadıysan buda ilk hali 6 yıl boyunca söylenmiş.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
@dgncn 500 metreden kasıt cihangir'de oturup istiklalin 500 metrelik alanında yaşayanlardır. lafı ilk pelin batuya giydirmişti murat bardakçı.

+

olarak bu da var
a701958d.png

cyberfalcon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir milletin kendi müziği yerine başka milletlerin müziğini kullanarak milli marşına beste yapması, kendi milletini, kültürünü küçümsediği yani Türk olmaktan utanç duyduğu anlamına gelir. Şu anda kullanılan bestenin yapılması, bu beste ile yıllarca söylenmiş olması bile Türk milleti için bir utanç kaynağıdır.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Bir milletin kendi müziği yerine başka milletlerin müziğini kullanarak milli marşına beste yapması, kendi milletini, kültürünü küçümsediği yani Türk olmaktan utanç duyduğu anlamına gelir. Şu anda kullanılan bestenin yapılması, bu beste ile yıllarca söylenmiş olması bile Türk milleti için bir utanç kaynağıdır.

Zaten İsmet İnönü zamanında Türk musikisi yasaklanmamış mıydı??

Arkadaşların yanında bazen arazbar peşrev dinliyorum ya da başka bir Osmanlı musikisi, bu ne doğru düzgün bir şey dinlesene diyorlar. Ne diyorum o doğru düzgün bir şey; yabancı grup ve şarkıcıların isimlerini söylüyorlar. Peki şarkının anlamını söyle diyorum, bu kadar insan anlamsız olsa boş yere dinlemez diye cevap veriyorlar. Böyle bir toplumda artık gerisini siz düşünün :)

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Zaten İsmet İnönü zamanında Türk musikisi yasaklanmamış mıydı??

Arkadaşların yanında bazen arazbar peşrev dinliyorum ya da başka bir Osmanlı musikisi, bu ne doğru düzgün bir şey dinlesene diyorlar. Ne diyorum o doğru düzgün bir şey; yabancı grup ve şarkıcıların isimlerini söylüyorlar. Peki şarkının anlamını söyle diyorum, bu kadar insan anlamsız olsa boş yere dinlemez diye cevap veriyorlar. Böyle bir toplumda artık gerisini siz düşünün :)

Sen benim aradığım seçilmiş kişi olabilirsin?!§ Bende bu bize ait sanatsal yanı olan musikileri dinliyorum ama tek bildiğim kişi Yaprak(Tarihin Arka Odasındaki kız).İşte bildiğin güzel Osmanlı müziklerini benimle de paylaşırsan mutlu olurum.En azından isim verebilirsin.Bu arada nihavend longa,şehnaz longa'yı çok seviyorum ama adam akıllı kaliteli seslendiren yok galiba.Birde Brenna adlı bir Kanadalı kadın var.Oda balkan şarkıları söylüyor.

Neyse konuyla alakalı olarak en uygun besteye göre okunmalı.Müzik bilgim olmadığı için fazla yorum yapamayacağım.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Bu tamamen saçmalık! Şiddetle karşı çıkıyorum buna! O istiklal marşı, mehter marşı değil! Bunu yapan zihniyete anlam veremiyorum. Oyuna gelme türk milleti..

abartmayalım lütfen. sadece yeni bir yorum ve tınısıda kulağa çok hoş geliyor. evhamı bir tarafa bırakalım artık...

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Sen benim aradığım seçilmiş kişi olabilirsin?!§ Bende bu bize ait sanatsal yanı olan musikileri dinliyorum ama tek bildiğim kişi Yaprak(Tarihin Arka Odasındaki kız).İşte bildiğin güzel Osmanlı müziklerini benimle de paylaşırsan mutlu olurum.En azından isim verebilirsin.Bu arada nihavend longa,şehnaz longa'yı çok seviyorum ama adam akıllı kaliteli seslendiren yok galiba.Birde Brenna adlı bir Kanadalı kadın var.Oda balkan şarkıları söylüyor.

Neyse konuyla alakalı olarak en uygun besteye göre okunmalı.Müzik bilgim olmadığı için fazla yorum yapamayacağım.

834 mb arşiv var elimde, upload edince yollarım size :) Yaprak Sayar'ın söylediklerini de arşiv yapsam iyi olacak :) Osmanlı musikisi bulmak çok zor yavvv :( zamanında ne istemişler musikimizden bilmiyorum :(

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Yazılmış, bestelenmiş, benimsenmiş.
Ne gerek var fuzuli işlere.
İstiklal marşımız yerine daha yazılacak yüzlerce destan var bu ülkede. Onlara beste yapılsın.

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
:D :D Yine kim uyuyormuş memlekette yaw biri desin bana? :w00t: Bu ne arkadaş adamlar içinden gelen besteyi uyarlamış sözlere, sana değiştir mi diyor? İstiklal marşı yine istiklal marşı..Değiştirmek isteyen olursa senden önce ben engellerim merak etme.Gerçi bu hükümetin ne yapacağı belli olmaz.Olaki kalkıştı öyle bişeye,yıllar sonra televizyondan izleriz artık Tay-yeap suikastının perde arkası diye :D

Bu arada şahsen beğenmedim besteyi.Bugünkü İstiklal Marşının coşkusu hiç bi bestede yok..

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
çok kötü olmamış bence ama şimdikine hiç bir şeyi tercih etmem

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
834 mb arşiv var elimde, upload edince yollarım size :) Yaprak Sayar'ın söylediklerini de arşiv yapsam iyi olacak :) Osmanlı musikisi bulmak çok zor yavvv :( zamanında ne istemişler musikimizden bilmiyorum :(

Hocam mümkünse şu arşivi upload ile veya olmazsa PTT Kargo vasıtası ile DVD olarak da alabilirsem, çok makbule geçer :)

Eğer hızın iyi ise upload da yapabilirsin. Yada benim wupload hesabımı vereyim oraya upload yap sonra ben onu tam bir arşiv halinde geri uploadlarım :)

Düşüncelerini Ö.M. ile bildirmeni isterim :) Sağlıcakla kalın.

Son mesajlar