İstiklal Marşına yeni beste

pearljam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu tamamen saçmalık! Şiddetle karşı çıkıyorum buna! O istiklal marşı, mehter marşı değil! Bunu yapan zihniyete anlam veremiyorum. Oyuna gelme türk milleti..

ertgrlygmr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu bir beste sadece bu tepki neden anlam veremedim.Şu an bu besteylede okuyor olabilirdik.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Yıldırım Gürses bestesi gibi olmuş. Değişik ve çok hoş...

pearljam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu bir beste sadece bu tepki neden anlam veremedim.Şu an bu besteylede okuyor olabilirdik.
İstiklal marşı genel geçer bir şarkı değildir, ergrlygmr, Bir ulusun bağımsızlığını ilan ettiği marştır( asla şarkı gibi müdahale edilmemeli) Yıllardır dinlediğin ve parçan olmuş, sana millet duygusu yaşatan değerlerimizle oynanmasına karşıyım ben. Bu bir politika farkedersen bazı şeyler yasaklanmıştı(hatırlatmayayım şimdi) Ama bu böyledir, önce beste değişir sonra sözleri, ben bu fikirdeyim. Bu büyük bir bilinçaltı illüzyonu, kandırılmayın. Bu hayra alamet bişey deil.

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Herşey küçük olaylarla kendini göstermeye başlar... Farkeden farkeder...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İstiklal marsinin kendisi ve sozleri bu millet icin kutdaldir. Bestesine gelince bestesinin hatali oldugu bizzat besteleyen tarafindan ifade edilmistir. Su an alisik olmamiz ve hosumuza gitmesi yuzunden yadirgamiyoruz ancak beste sozlerin uzerine oturmuyor... Bu nedenle mars olarak soylerken sadece ezberden okunuyor icerigi manasi anlasilamiyor... Cumleler yarim yamalak kesiliyor hatta kelimeler bile olmadik sekilde bolunuyor...

"korkma sonmez bu safak"
Sonmeyen safak!!!

"Larda yuzen al sancak"
Larda nedir? bilen var mi?

Oysa ki sonmeyen safak degil safaklarda yuzen al sancaktir....

Simdi sozlerin uzerine oturmayan bu besteyi kutsamanin bir anlami yok...

Tabi bunca zamandan sonra degisir mi? hayir artik İstiklal marsi ile ozdeslesti bu beste ne kadar uzerine uymasa da...

ertgrlygmr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ortada olay flan yok bir beste yapılmış sadece.İstiklal Marşı ilk yazıldıgındada farklı besteler yarışa tabi olmuş ve su anki hali tercih edilmişti.buda onlar gibi bir beste

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
İstiklal marşı genel geçer bir şarkı değildir, ergrlygmr, Bir ulusun bağımsızlığını ilan ettiği marştır( asla şarkı gibi müdahale edilmemeli) Yıllardır dinlediğin ve parçan olmuş, sana millet duygusu yaşatan değerlerimizle oynanmasına karşıyım ben. Bu bir politika farkedersen bazı şeyler yasaklanmıştı(hatırlatmayayım şimdi) Ama bu böyledir, önce beste değişir sonra sözleri, ben bu fikirdeyim. Bu büyük bir bilinçaltı illüzyonu, kandırılmayın. Bu hayra alamet bişey deil.

Herşey küçük olaylarla kendini göstermeye başlar... Farkeden farkeder...

İlk bestelerini dinlediniz mi?

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
[video=youtube;WPRPaD8Wo6s]http://www.youtube.com/watch?v=WPRPaD8Wo6s[/video]

[video=youtube;VrDGfeu0N_Y]http://www.youtube.com/watch?v=VrDGfeu0N_Y[/video]

[video=youtube;Z0QIvBM9CWU]http://www.youtube.com/watch?v=Z0QIvBM9CWU[/video]

pearljam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İlk bestelerini dinlediniz mi?
Bilinen bestesini dinledim mr_rain. ilk bestesinde ne gibi hatalar yapıldığını bilemem fakat demek istediğim şu ki; Kulak, göz ve hisler bir insanı etkilemenin ve gözünün boyanmasını sağlayan 3 duyu organı, özellikle bunların en görünmeyeni fakat en tehlikeli olanı hisler ve duygular, Bilinç altına değişik etkilerlerle girmenin en sağlam yoludur.(örn; reklamlar biraz araştırırsanız göreceksiniz) Korkarım ki bu delilik türk miletinde yenilik adı altında bir gerilik olmaz. Yakında ilahi bestelerle istiklal marşı söylersek hiç şaşırmayacağım!

sözün özü; bestede değişiklik yapılacaksa kendi bestesi üzerinden yapılsın, değiştirilmesin veya mehter marşı bestesi kullanılmasın. Zira milli marşlarını komik bulduğumuz Kazakistanlılar bile milli marşlarını değiştirmiyor ve sahip çıkıyor.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441

Bilinen bestesini dinledim mr_rain. ilk bestesinde ne gibi hatalar yapıldığını bilemem fakat demek istediğim şu ki; Kulak, göz ve hisler bir insanı etkilemenin ve gözünün boyanmasını sağlayan 3 duyu organı, özellikle bunların en görünmeyeni fakat en tehlikeli olanı hisler ve duygular, Bilinç altına değişik etkilerlerle girmenin en sağlam yoludur.(örn; reklamlar biraz araştırırsanız göreceksiniz) Korkarım ki bu delilik türk miletinde yenilik adı altında bir gerilik olmaz. Yakında ilahi bestelerle istiklal marşı söylersek hiç şaşırmayacağım!

sözün özü; bestede değişiklik yapılacaksa kendi bestesi üzerinden yapılsın, değiştirilmesin veya mehter marşı bestesi kullanılmasın. Zira milli marşlarını komik bulduğumuz Kazakistanlılar bile milli marşlarını değiştirmiyor ve sahip çıkıyor.

Mehter marşı formu gayet hoş ve coşturucu olmuş. Dünyayı asırlarca yöneten ecdadın marşına benzetilmiş olması neden rahatsız etti anlamadım.

İlahi meselesine gelince... Geçenlerde Mehmet Ali Birand şöyle bir şey demişti " 10 yılda şeriatı getiremedilerse bundan sonra hiç getiremezler".

Bilmem anlatabildim mi?

pearljam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mehter marşı formu gayet hoş ve coşturucu olmuş. Dünyayı asırlarca yöneten ecdadın marşına benzetilmiş olması neden rahatsız etti anlamadım.

İlahi meselesine gelince... Geçenlerde Mehmet Ali Birand şöyle bir şey demişti " 10 yılda şeriatı getiremedilerse bundan sonra hiç getiremezler".

Bilmem anlatabildim mi?
Güzel anlattınız. Ama şunuda söylemeden geçemeyeceğim, 10 yılda çökmedik diye 11. veya 15.yılda çökmeyeceğimizin hiç bir garantisi yok. Burası Türkiye her an dengeler değişebilir sizde farkındasınızdır. Kaldıki Türk milleti 'Milli beraberlik duygusu' en gelişmiş ülkelerden birisi, bu beraberliği bozmakta bir 10 seneden fazla zamanı alır tabi ki. Karşında ki insanlarında sabırlı olduğunu düşünürsek vazgeçmeyeceklerdir. Neyse Oyuna gelmeyelim, anlatmak istediğim bu...

Reaksiyon puanı
4
bu osmanlıdan nefreti anlayamıyorum.bazı dingil beyinler ataturku överken osmanlıya söverler.ataturkun bır osmanlı subayı oldugunu söyleyincede sessiz kalıp dingilliklerini tastik ederler.ben cok acık birsey soyliyeyim keşke osmanlı gibi olabilsek.birsey daha ben olsam resmi dairelere okullara falan mete hanın,selçuk beyin ,osman beyin, fotograflarınıda asarım.1923 den beri cumhuriyetiz de ne oldu. bazı ülkeler ve birileri tarafından sömürüldük.Eminim ataturk boyle bir cumhuriyet olacagını bilseydi osmanlı meclisi meclisi mebusanı devam ettirirdi.bır devletin degeri tarihinden gelir ve bize birileri alın avrasyada cumhuriyet kurun diyerek bu toprakları vermediler. biz yani osmanlı 700 sene dunya süper gücü yani bugunun abd si olmasaydık araplardan falan farkımız ne olurdu.Dünyada ABD yi vergiye baglayan tek ülkenin osmanlı oldugunu eminim biliyorsunuz.bu abd belgelerinde var geçen yılda yayınladılar. ayrıca son birsey daha su andakı bayragımız olan ay yıldız bayragımız osmanlı devletinin bayragıdır.bu geçmşini sevmeme zihniyeti çarpık bi zihniyettir.buda bize ulusalcılıkla milliyetçilik arasındakı farkı gösteriyor.

Cedriic

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Afedersiniz Ama . Tartışma Yerimi Bura Canııım. Mod'um Bari Sen Etme.

astronash

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İstiklal marsinin kendisi ve sozleri bu millet icin kutdaldir. Bestesine gelince bestesinin hatali oldugu bizzat besteleyen tarafindan ifade edilmistir. Su an alisik olmamiz ve hosumuza gitmesi yuzunden yadirgamiyoruz ancak beste sozlerin uzerine oturmuyor... Bu nedenle mars olarak soylerken sadece ezberden okunuyor icerigi manasi anlasilamiyor... Cumleler yarim yamalak kesiliyor hatta kelimeler bile olmadik sekilde bolunuyor...

"korkma sonmez bu safak"
Sonmeyen safak!!!

"Larda yuzen al sancak"
Larda nedir? bilen var mi?

Oysa ki sonmeyen safak degil safaklarda yuzen al sancaktir....

Simdi sozlerin uzerine oturmayan bu besteyi kutsamanin bir anlami yok...

Tabi bunca zamandan sonra degisir mi? hayir artik İstiklal marsi ile ozdeslesti bu beste ne kadar uzerine uymasa da...

Elbruz;
marşın bestesinde oturmama gibi sorun yoktur. Yanlış okuma gibi bi sorun vardır.. Bahsettiğin 'şafak' ve 'larda' arada hiç nefes almadan birleşik halde okunur. Ya da 'en son ocak obe-nim' kısmı da tire oaln yerde birleşik okunur. Ama malesef müzik öğretmenlerimiz böyle öğretmiyor. Öğretmenimin kıymetini şimdi daha iyi anlıyorum..

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
İngiltere, İspanya ve daha başkaları hala kraliyet ruhunu yaşatırken bizdeki Osmanlı'ya küfür etme aptallığı anlaşılır değil gerçekten...

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
hocam senin dediğin gibi sesli okumayı denesene bi, ortaya ne çıkıyor :)

St. Benoit

Profesör
Reaksiyon puanı
6
tüm besteleri dinledikten sonra anlaşılıyor ki osman zeki üngör büyük adammış.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Ezberden konusmayin... Oncelikle tartisma iki boyutlu yanlis gidiyor... Biincisi burada siyaset yasaklandi hala siyaset derdindesiniz... İstiklal marsini yazan Mehmet Akif'in hangi gelenekten geldigini once bir hatirlayin bu gun istiklal marsinin sozlerini degistirecegini iddia ettiginiz kisiler Mehmet Akif'in ogretileri dogrultusunda yasayan onun takipcileridir. Siz galba Mehmet Akif'i solcu beyaz Turklerden zannediyorsunuz...

Konunun ikinci kismina gelince Gazi Mustafa Kemal'in bu ulkenin kurucusu olarak ne buyuk isler yaptigini kimse inkar edemez. Ancak burada unutulmamasi gereken bir sey var. Turkiye modernlesmeye Ataturk ile baslamadi... Malum inkilap kitaplarinin prppagandasini artik bir kenara birakin... Osmanli'nin son 250 yili ciddi anlamda batili tarzda modernlesme calismalari ile gecmistir ve bu calismalar devlet nezdinde oldugu kadar halk nezdinde de olmustur... Bunun sonucnda cok kiymetli modern dusunce yapisina sahip kadrolar yetismistir. Gazi Mustafa Kemal de iste bu kadrolarin icindedir. Ataturk bir peygamber degildi onun dusunce yapisi Osmani sisteminde aldigi birikimin bir sonucudur. Sonucta kendisi jon Turkler gibi avrupada yetismemistir... Son olarak Kadinlarin Ataturk ile ozgurluklerine kavustuklari hikayesine gelelim... O doneme bakarsaniz kadinlarin bugunku anlamda ozgur olduklari dunyada zafen pek bir yer yoktu... Ancak bu donemde siz Osmanli'yi bu gunku Sudi Arabistan gibi bir anlayisa sahipti zannediyorsaniz tek kelimeyle bu cahilliktir. Osmanki'nin son 200 yilinda kadinlar ciddi anlamda orgutlenmis entellektuel acidan donemin sartlarinda cok onemli seviyelere gelmislerdir. Mesela kurtulus savasi doneminde surekli ismi gecen Halide Edip Adivar bir Osmanlu Aydinidir ve kendisini Turkiye degil Osmanli yetistirmistir... Turkiye'de kadinlara verilen haklara baktigimizda bu haklari Ataturk'un kafasina esip iyilik cagdaslik olsun diye bir anda verdigini zannediyorsaniz ciddi anlamda yaniliyorsunuz demektir. Bahsettigim kadin orgutlerinin sistemli bir sekilde Ataturk'ten israrla bu haklari istemesi sonucunda bu haklar verilmistir. Bu bilgiler bu gercekler Ataturk'u kucultmez aksine yalan yanlis bilgilerle Ataturk'u buyultmeye calismak Gazi icin bir hakarettir onun yaptiklarini yeterli gormeyip kendince onu daha yuceltme cabasidir ki bu sagliksiz bir zihnin isidir.
Gazi Mustafa Kemal bu ulkenin kurucusu bir dehadir.
Osmanli soylenenin aksine doneminde hic de geri kalmis bir devlet olmayan ancak uniter devlet anlayisinin dunyada yayilmasiyla imparatorluklarin devrinin kapanmasiyla tarih sahnesinden cekilen her zaman ovunecegimiz bize tecrube ve esin kaynagi olan atalarimizdir...
İstiklal marsi yedi duvele hadlerini bildirip istiklalimizden asla vaz gecmeyecegimizin fermanidir. O marsi anlamamiz lazim her sozunu her keimesini tek tek anlamamiz uzerinde duunmemiz gerek muzigi degil manasi onemli sekli degil icerigi onemli bu yuzden sekilcilikten artik uzaklasmamiz gerek...

lawgiverkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet @ellbruz46. M.Akif zaten sürgün edilmiştir. Nedeni ise Hilafet yanlısı olarak belirtilmiştir. Ve öldüğün de geriye sadece alınamamış reçeteler kalmıştır.
Şu an ki beste ise İstiklal Marşı'na yakışan bir beste değil. Çünkü kelimeler ikiye bölünmüştür artı ayrıntısını bilmiyorum ama bir batı bestesinden uyarlama olduğu da söyleniyor.Bu şekilde nasıl Milli bir marş olabilir?
Bu arada mp3 şekline dönüştürdüm. Belki Milli Marşımıza yetersiz kalabilir bu beste ama gerçekten güzel bir beste olmuş.

http://www.mediafire.com/?f289acufxn3pp1a
Buradan indirebilirsiniz..

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bu besteyi de söylemesi zor. Eskisinden farkı yok

lawgiverkhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yok kardeş ben de öyle diyordum ama şimdi çok rahat söylüyorum dinleye dinleye. Keşke bestesinin değişme şansı olsa Mili Marşı'mızın...

Kurşun Kalem

Profesör
Reaksiyon puanı
58