• Logitech G305 Lightspeed inceleme!

    Kaliteli oyuncu ekipmanları ile tanıdığımız Logitech markasının fiyat performans oyuncu faresi G305 Lightspeed modelini inceledik.

İstanbul'un Silüetini Bozan Kulelere Yıkım Kararı

Bu konuyu okuyanlar

Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
35,339
Reaksiyon puanı
19,168
Puanları
113
'Onaltıdokuz'a Siluet Tıraşı: İstanbul'un Silüetini Bozan Kulelere Yıkım Kararı

529ae1fa04a11be925001ec5.jpg


'Onaltıdokuz'a Siluet Tıraşı

'Onaltıdokuz'
kulelerine yıkım kararı çıktı. Gökdelenlerin önce uygulama imar planları ile yapı ruhsatını iptal eden İstanbul 4. İdare Mahkemesi bu kez tarihi siluete etki eden katların yıkılmasına karar verdi.


İstanbul ’un siluetine hançer gibi saplanan Zeytinburnu’ndaki ‘OnaltıDokuz’ kulelerine yıkım kararı çıktı. Gökdelenlerin daha önce uygulama imar planları ile yapı ruhsatını iptal eden İstanbul 4. İdare Mahkemesi bu kez tarihi siluete etki eden katların yıkılmasına karar verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararı 30 gün içinde kararı uygulamak zorunda. Binaların sahibi Astay Gayrimenkul İnşaat Yatırım Şirketi Danıştay’dan 30 gün içinde yürütmeyi durdurma kararı alamaz ise gökdelenlerin siluete etki eden katları yıkılacak. Siluet tartışmalarından sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Zeytinburnu’nda 85 metre olarak imar verilen başka bir otel inşaatının yüksekliğini siluete girmemesi için 45 metreye düşürmüştü.


İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme’de 89 pafta 771 ada 12 parselde yapılan 3 gökdeleni Radikal, 14 Eylül 2011 günü ‘Tarihi siluete giren gökdelen’ haberiyle gündeme getirmişti. Ardından tüm kamuoyunda gökdelenlere nasıl izin verildiği tartışmaları yaşanmış ancak inşaatlar hızla yükselmişti. Gökdelenler için Bölge İdare mahkemesinde iki ayrı dava açıldı. Davalardan biri gökdelenlerin yapımına izin veren 1/5000 ile 1/1000 ölçekli nâzım imar planlarının iptaline, diğeri ise Avukat Cihat Gökdemir tarafından açılan ve inşaatın mühürlenerek durdurulması, silueti bozan kısmın yıkılmasıan yönelikti.


Planlar iptal edilmişti


İlk dava ile ilgili İstanbul 4. İdare Mahkemesi bilirkişi tayin etmişti. Mimar İhsan Sarı, Doç. Dr. Darçın Akın, Prof. Dr. Can Binan, Doç. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu ve Mimar Mehmet Kaya’dan oluşan bilirkişi 38 sayfalık raporda, ‘Daha önce 1 olan emsalin 2.5’e çıkarılarak İmar Yasası’na aykırı hareket edildiği; (inşaatın) Dünya Miras Alanı Tampon Bölgesi sınırı içinde yer aldığı; İstanbul kara surlarının silueti içinde kaldığı, (inşaatın) İstanbul’un tarihi siluetini olumsuz etkileyerek kamu yararı taşımadığı’ sonuçlarına varmıştı. Mahkemede bilirkişi raporuna uyarak; “Yapıların İstanbul’un Tarihi Yarımada bölgesi ve Türkiye ’nin korumayı taahhüt ettiği Dünya Mirası Alanı üzerinde olumsuz bir durum ortaya koyduğu, Dünya Miras Alanı koruma ilkeleri ve ulusal koruma ölçütleri ile uyuşmadığı anlaşıldığından dava konusu planların şehircilik ilkeleri, planlama esas ve teknikleri ile kamu yararına aykırı olduğu sonucuna varılmıştır” diye karar verdi. Gökdelenlerin sahibi Astay İnşaat ise bu kararı temyiz için Danıştay’a gitmişti.


İkinci dava devam ediyordu


Ancak Avukat Cihat Gökdemir’in, koruma kurulunun 15.08.2011’de gökdelenlerin siluete olumsuz etki ettiği yönündeki kararının uygulanması, siluete etki eden kısımların yıkımı için İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde açtığı dava ise devam ediyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi mahkemede inşaatın yürürlükte olan plana uygun olarak yapıldığını savunurken, Zeytinburnu Belediyesi yıkım talebinin hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü. Dosyayı inceleyen mahkeme önce davalıların usul yönünden yapılan itirazlarının hukuki zemini olmadığını ve davacının dava açma ehliyeti bulunduğu tespitini yaptı. Mahkeme yine, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Tarihi Yarımada’ya dikkat çekerek, inşaatın sur tecrit bandı içinde kaldığını, İstanbul’un Tarihi Alanları Yönetim Alanı sınırı içinde olduğunu, İstanbul’un Marmara silueti kapsamında kaldığını, dünya miras alanı üzerinde olumsuz bir durum oluşturduğuna yönelik İstanbul 4. Numaralı Koruma Bölge Kurulu’nun 15.08.2011 tarihli kararda belirtildiği gibi Tarihi Yarımada siluetini doğrudan etkilediği vurgusu yaptı.


Fazla katları yıkın


Mahkeme kararında 09.05.2013 tarihli yapı ruhsatını ve imar planlarını iptal ettiği kararını da hatırlatarak şunları dile getirdi: “Yapıya ilişkin yapı ruhsatlarının ve dayanağı imar planlarının hukuka aykırı olduğunun yargı kararıyla ortaya konularak iptaline karar verilmiştir. Bu iptal hükmü ile söz konusu yapıların, hukuka uygun olarak tesis edilen bir takım işlemler silsilesini geçirmek suretiyle inşa edilmemiş olduğunun belirlenmesi hususu da göz önünde bulundurulduğundan 2863 sayılı kanunun 61. maddesinde öngörülen ‘Kamu kurum ve kuruluşları ve belediyeler ile gerçek ve tüzel kişiler koruma kurullarının kararlarına uymak zorundadır’ hükmü karşısında İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 15.08.2011 tarihli kararı doğrultusunda uyuşmazlığa konu yapıların yıkımı gerekirken aksi yönünde tesis edilen işlemlerde hukuka uygunluk bulunmamıştır.’’


KaynaK
 

BERVA

Doçent
Katılım
24 Nis 2011
Mesajlar
712
Reaksiyon puanı
5
Puanları
18
Karar hem sevindirici hem de üzücü.

O gökdelenlerin inşaatına izin verenler kim ?
O gökdelenlerin inşaatı bitene kadar niye bir şey yapılmadı ?
O gökdelenlerin inşaatına izin veren Zeytinburnu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine,
özellikle İBB'ye temyizden de yıkım kararı çıkarsa tazminat davası açılırsa ne olacak?
 
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
35,339
Reaksiyon puanı
19,168
Puanları
113
Karar hem sevindirici hem de üzücü.

O gökdelenlerin inşaatına izin verenler kim ?
O gökdelenlerin inşaatı bitene kadar niye bir şey yapılmadı ?
O gökdelenlerin inşaatına izin veren Zeytinburnu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine,
özellikle İBB'ye temyizden de yıkım kararı çıkarsa tazminat davası açılırsa ne olacak?

bu konuda haklısın berva, iş o raddeye getirilmemeliydi.
yaptırılıp o şekilde bitirilmesine göz yumanlar da hesap vermeli mutlaka...
her kimse...
 

St. Benoit

Profesör
Katılım
7 Nis 2009
Mesajlar
1,357
Reaksiyon puanı
5
Puanları
38
16-9 un önünden geçerken "para olaydı da alaydım şunlardan bi daire" çok demişimdir.
 
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
35,339
Reaksiyon puanı
19,168
Puanları
113
O gökdelenlerin inşaatına izin verenler kim ?

Günay: Onların gücü beni aştı

Eski Kültür ve Turizm Bakanı, İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yargının İstanbul'un siluetini bozan gökdelenler hakkında yıkım kararı verdiğini hatırlattı ve ekledi: ''Kaç kez itiraz ettim ama onların gücü beni aştı.''


Günay'dan Twitter'dan çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.


İşte Günay'ın açıklamaları:
''Tarihi görüntüyü bozan yapılara kaç kez itiraz edip Belediyeleri uyarmıştım. Nihayet bir karar çıktı!
Zeytinburnu gökdelenlerinin tarihi yarımadaya zarar verdiğini 2011'de Belediyelere yazdım, devam ettiler.
İşte, Mahkeme yıkım kararı verdi!

İstanbul'da şehrin tarihi görünümünü bozan yapılar, Zeytinburnu'ndakilerden ibaret değil;
Hepsine itiraz ettim, ama onların gücü beni aştı!

Bu itirazlarımı kaç kez kamuoyuyla paylaştım: Niye istifa etmedin diyenlere anımsatma: Ben görevdeyken Gezi Parkı'na kışla talebi red edilmiş ve AKM'nin restorasyonu başlamıştı
Ya şimdi?''

22382376.jpghttp://www.hurriyet.com.tr/gundem/25269267.asp
 
Üst