İstanbul'da okullar yarın tatil

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
ogrenci8.jpg

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 85'inci yıl dönümü kutlamaları kapsamında yarın ilk ve orta öğretim okulları tatil edildi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, yaptığı açıklamada, 6 Ekim'in İstanbul'un kurtuluş yıl dönümü olduğunu belirterek, bu nedenle okulların bir gün tatil olduğunu bildirdi.

Özer, ancak okul yöneticileri ile Vatan Caddesi'nde yapılacak törene katılacak öğrenci ve öğretmenlerin görev başında olacağını kaydetti.

http://haber.mynet.com/sayfali/bilim-egitim/Istanbul-da-okullar-yarin-tatil/05Ekim2008/N177996/0

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Tatiller güzel tabiki ama okulların iş yerlerinin sürekli tatil olması ne kadar doğru düşünmek gerekir.

Hele de okulların zaten açıldığı ne oldu ki tekrar tatile hem de kısa sayılmayacak bir tatile girdiler...!
Zaten tatil piskolojisinden sıyrılıp öğrenci sorumluluklarının farkına varmak oldukça zor oluyorken bir de sürekli araya tatil girince ne kadar verimli bir eğitim yılı geçirecekleri tartışılır sanırım.!
İstanbulun düşman işgalinden kurtuluşunu okulları tatil ilan ederek değil de o günün anlam ve önemini işleyen çeşitli eğitimler verilse daha güzel olur diye düşünüyorum.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Millet manipülasyona ne kadar da müsait. :) Türkiye'de yıllardır "kurtuluş günleri"nde tatil yapılır. Ama ne zaman medya "çok tatil yapıyoruz bu hükümet kaka" dedi, o zaman millet tatillere böyle bakmaya başladı. :)

Bu tatiller 85 yıldır var; herkesin aklına yeni mi geliyor? :)

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Kimsenin aklına yeni gelmedi sadece düşüncelerimizi beyan ettik. :)

Kimse hükümete de bişey söylemedi neden oraya çekiyorsun..?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu tatil tartışmaları 85 yıldır yapılmıyor diyorum; halbuki 85 yıldır tatiller aynı tatiller, bir değişiklik yok. ;) Ne değişti de bu fikirler yeni çıktı ortaya? (Değişen tek şey hükümet.)

"Niye oraya "çekiyorum", bilakis bu soruyu benim sormam lazım. Çünkü buraya çeken ben değilim, "9 günlük tatil bize fazla, çok çalışmamız lazım, meclis ne yapıyor böyle" diye soranlar. Asıl onlara sormalısın "konuyu neden oraya çekiyorsunuz" diye. Çünkü dediğim gibi, bu tatiller 85 yıldır zaten var; neden herkesin aklına yeni geldi bu tatillerin "çok" olduğu? Üstelik Türkiye'de çalışma koşullarıyla ABD/AB 'deki çalışma koşullarını kıyaslarsak bu tatiller bir işe yaramıyor bile.

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
ben 21 yaşındayım üniversiteye kadar tatilleri çok severdim ama üniversiteye gelip de çalışmanın ehemmiyetini anlayınca tatillerin bu kadar uzun olmasına hep sitem etmişimdir
85 yıl önce yoktum tatil nasıldı bilmiyorum
3 sene önce aklım havadaydı olayın farkında değildim

o yüzden benim şimdi aklıma geliyor

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Şahsi almamalısın bunu. Biz "yeni yetişen gençler"den bahsetmiyoruz, bunu "gündem" haline getiren "büyüklerimiz"den bahsediyoruz.

İkinci olarak, yukarıda bir şey daha söyledim; gelişmiş ülkelerle çalışma koşullarını kıyaslarsanız tatillerin hiç de "çok" olmadığını görürsünüz. "Türkiye dünyada en çok tatil yapan ülkedir" fikrini aşılıyor gazeteler, oysa bu yalan. Daha nasıl anlatılabilir ki?

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Elmacık kimse hükümete birşey demeiyor ama sen direk hükümete çektin olayı şu nedenle olabilir mi ...!

Bu sene bütün tatiller hafta içine denk geliyor belki bu yüzden bu kadar dikkat çekmiştir. :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Şirine ablacım, yukarıda da söyledim, bu konuda bir "gündem" yaratıldı, olayı buraya çeken ben değilim yani. Bilakis buraya çekilmesini eleştiriyorum. :)

Esasen "9 günlük bayram tatili" daha önce çok defa bu şekilde denk geldi. Hatta meclis 1.5 günü değil, bazen 2 günü bile birleştirdi 9 gün olması için. Üstelik bu 9 günün yarısı zaten haftasonu. Ama millet sanki 9 iş günü tatil yapılmış gibi yansıtmaya çalışıyor.

Ben bu tatillerin çok normal olduğu kanısındayım. Diğer gelişmiş devletlerin tatilleri bizden daha fazla.

Herkes olayı kas gücüne bağlamış, biz çok tatil yaptığımız için değil, kalitesiz iş yaptığımız için bu haldeyiz. (Bu sözümün kanıtı bizden daha gelişmiş olan ve bizden daha çok tatil yapan ülkelerdir.)

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Elmacık kardeşim sanırım bir yakının öğretmendi :) sor bakalım öğrenciler ne durumdaymış...! Tabi okul açıldıktan sonra.

memof1team

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biz Ankara'da yaşıyoruz...
Başkent olmamıza rağmen ne 27 Aralık'ta ne 13 Ekim'de herhangi bir tatil göremiyoruz....
İlgililere duyurulur:!

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Elmacık valla şöyle diyim.. 85 yıldır bu kutlamalar tatiller var evet.. Haklısın.. Birde şunu getireyim aklına.. insanlarımız eskiden cahillerdi, ama şimdi cahil insan kalmadı gibi bir duruma geldik.. Bakıyoruz gençlerimizin geneli üniversite mezunu veya üniversite öğrencisi.. Dolayısı ile bi bilinçlenme sürecinden geçmişiz ve kalkınmak istiyoruz.. Kalkınmak içinde çok çalışmak gerekiyor sanırım (Ben yanlış bilmiyorsam).. ee şimdi tekrar soruyorum.. Herşeye tatil vermek ve bu verilen tatile tepki göstermek bizim anne babalarımıza saygısızlık mı(?) yoksa insanlar bilinçlenmiş neyin ne olduğunu artık biliyorlar mı oluyor ? Cevabı sana bırakıyorum..

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Gökhan kardeşim, 85 yıldır cahildik ve birden bire bu yıl mı cehaletten kurtulduk? :)

İkinci olarak, "çok çalışmak gerek" sözüne karşılık bir şeyler söylemiştim zaten yukarıda. Bizden daha çok kalkınmış ülkeler nasıl bizden daha çok tatil yapıyor? Kalkınmak için 5 saat fazla çalışmak değil, işini daha düzgün yapmak gerekir. Şöyle ifade edelim; sen günde 24 saat de çalışsan, eğer bunun ekonomiye katkısı yoksa veya birileri cebine daha çok para indiriyorsa sen kalkınmazsın, daha çok çökersin.

Yani bizim kalkınmamamızın tek sebebini gerçekten İstanbul'un bir gün tatil yapmasına mı bağlıyorsunuz? :) Diyecekseniz ki "oradan bir gün şuradan bir gün derken zaten tatiller çoğalıyor", ben de o zaman derim ki "kalkınmış" ülkelere bakın, yanıldığınızı göreceksiniz.

Fox.

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Başka şeye vermezler böyle şeylere veriyolar.

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bizden daha çok kalkınmış ülkeler nasıl bizden daha çok tatil yapıyor?

Elmacık hangi bizden daha kalkınmış ülke daha çok tatil yapıyor ? araştırsana hem bizde bilgileniriz..

ve artı olarak çok çalışmak deneyimi yanında getirir.. Örnek vermişsin 24 saat çalışsanda diye başlıyor cümlen.. Peki çalışmayan bir insanın iş temposundan tut verimliliğine kadar düşün.. Hangisi daha etkili olur ?

Şu dediğinde de haklısın ekonomiye katkı olmadıktan sonra.. Bunu işçiler çalışanlar değil hükümet yapacak.. Amerika ekonomik krizde bankalar batıyor AB öyle ama dolar hala daha artıyor ülkemizde ? Bunu da işçilere maletmemek gerek sanırım.. dediğin gibi istersen seneler boyu durmadan çalış bu doların artmasına ekonomiyi düzeltmemize imkanımız olmaz olamaz.. Amerikan sömürgesi altında oynarız biz.. :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Gökhan kardeşim, KESK'in araştırmasına göre, Türkiye'de bir çalışanın çalıştığı saat miktarı yıllık 1918 saat. Buna karşılık bizden daha gelişmiş olan bazı ülkelerde bak bakalım çalışma saatleri ne kadar:

Hollanda: 1391 saat,
Norveç'te 1407 saat,
Almanya'da 1436 saat,
Fransa'da ise 1564

Aramızda uçurumlar var. Ayrıca yine KESK'in araştırmasına göre OECD ülkeleri arasında çalışma saati olarak en çok çalışan 6. ülkeyiz. (30 ülke arasında.) OECD ülkelerinden ortalama 141 saat, AB ülkelerinden ortalama 293 saat daha fazla çalışıyoruz.

Hala düşünemediğiniz, çalışmanın fazlalığı ile çalışma veriminin birbirinden çok farklı olduğu. Hani hep matematik derslerinde problemler konusunda deriz ya; "Ahmet bir işi 10 saatte bitiriyor, Mehmetse aynı işi 16 saatte" gibi.. Verimlilik çalışma saatiyle ölçülmez, yapılan işin kalitesidir önemli olan; ve siyasi/milli kararlardır. "Devletin malı deniz" anlayışı tüm halkımızda hakimdir; bu anlayış var oldukça 365 gün çalışsak bir yere varamayız sadece yorulduğumuzla kalırız.

Yine ayrıca, diğer bir çok ülke "dini bayram"larda bizden iki üç kat fazla tatil yapıyor. Örneğin bildiğim kadarıyla Noel'de bazı ülkeler 2 hafta tatil yapıyor.

Bizim yaptığımız 9 günlük tatil ise bayram tatili değildir. Fırsatçılar "9 gün tatil neyimize" diyerek olayı da ayrıca çarıpıtıyorlar. Çünkü bu 9 günün 4'ü zaten haftasonu!! 9 günün sadece 3,5 günü dini bayramdan dolayı tatil; Yani devlet normal tatile sadece 1,5 gün idari izin verdi. Bu 1,5 gün uygulaması neredeyse 85 yıldır var. Herhalde 85 yıl cahil kalıp birden bire bu yıl medeniyete kavuştuğumuzu iddia etmeyeceksin?

Üstelik öyle inanıyorum ki, sizler de işçi veya memur olsaydınız devlet 1,5 gün idari izin vermeseydi o zaman da bundan şikayet ederdiniz. :) Çünkü memur ve işçiler 9 gün tatil kararı çıkana kadar hükümete veryansın ediyordu, eminim siz olsanız siz de ederdiniz. Çünkü insanlar bayramlarda memleketlerine gitmek, aileleriyle bir araya gelmek istiyorlar. Ama sadece 1,5 gün idari izin verilmeseydi, bir çok insan bir deşarj olan ve ülkenin vatandaşları için önemli bir deşarj olan memleket/aile ziyaretlerini yapamayacaktı.

Bir de şu var ki; daha dün 1 Mayıs'ta devlet 1 Mayısı tatil yapmıyor diye kızanlar bugün "çok tatil yapıyoruz" diye eleştiriyorlar. Dini bayramlar ağırlarına gidiyor. Aslında bu kadar da basit değil, kasıtlı olarak kendilerinin bile inanmadıkları şeyleri atıp tutuyorlar. Millet de akıl edip sormuyor siz 85 yıldır neredeydiniz, şimdi mi bunu söyleyeseniz geldi? Üstelik de söylediklerinin hiç bir doğruluk payı yokken, yani büyük bir aldatmaca ve yalanken..