İstanbul'a Central Park geliyor!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu'nun olduğu bölgede İstanbul'un en büyük parkını inşa edeceklerini söyledi.

130728_veliefendi640.hlarge.jpg

Sultanahmet Meydanı'nda vatandaşlarla sahur yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Topbaş, bir soru üzerine, Çırpıcı Çayırı olarak bilinen 500 bin metrekarelik alanda Büyükşehir Belediyesi’ne, İSKİ'ye ve özel sektöre ait araziler bulunduğunu belirterek, "Bunları birleştirmek suretiyle büyük bir park yapabilir miyiz, burayı bölgedeki 3 milyon insanın kullanabileceği kent parkı haline getirebilir miyiz diye bir düşüncemiz vardı. Bu kıymetli alanın özel sektöre ait kısmını kamulaştırabilir miyiz diye 2 yıldır bir çalışma yürütüyoruz" diye konuştu.

Veliefendi Hipodromu'nun arazisinin SİT alanı ilan edilmesi veya tescillenmesi konusunda da bir müracaat olduğunu ve hipodromun yöneticileriyle bu konuyu görüştüklerini aktaran Topbaş, şöyle devam etti:

"Bölgeyle ilgili 2 seneden beri yapmakta olduğumuz bir çalışma vardı. 500 bin metrekarelik Çırpıcı Çayırı'nın arkasından Veliefendi Hipodromu da tescillenip yapı yapılamaz hale geldiğinde, bölge bir milyon metrekare kadar alana kavuşmuş olacak. Bu, İstanbul'un kent merkezi için söyleyebileceğimiz en büyük alan. Burada Central Park ve diğer Avrupa merkezlerinde gördüğümüz gibi önemli bir park inşa edeceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisimiz de arazisi Büyükşehir Belediyesine ait Çırpıcı Çayırı'nın E-5 tarafındaki alanın imarını kaldırarak daha önce kent park projemiz için bir adım atmıştı. Böylece Zeytinburnu'nda çok önemli bir bölge parkı ortaya çıkacak. Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören ve Bahçelievler başta olmak üzere önemli bir coğrafyanın kent parkı haline gelecek. Bu bölgeye raylı sistem ve deniz ulaşımı imkanı olduğu için İstanbul'un Avrupa yakasının rahatlıkla kullanabileceği kent içinde büyük bir park ortaya çıkmış olacak."

Topbaş, İstanbul'da birçok yeşillendirme çalışmalarının da bulunduğunu anlatarak, birilerinin bahsettiği gibi yeşil alanları imara açma değil, çok yüksek değerdeki arazileri yeşil alan olarak halkın kullanımına sunma çalışmaları olduğunu kaydetti.

Bunun daha bir başlangıç olduğunu dile getiren Topbaş, "Geçen ayki Belediye Meclisimizde ayrıca Kuşdili Çayırı diye bilinen ama çayırlık olarak esamesi okunmayan, eskiden Salı Pazarı olarak kullanılan ve trafiği yoğun şekilde etkileyen bu alanla ilgili de bir adım attık. Daha önce yapılan planları iptal ettik. Buranın bir çayıra dönecek şekilde imarını kaldırdık ve yeşil alan olarak İstanbul'a kazanımını sağlayacağız. Bu alandaki çalışmalarımız inşallah devam edecek" ifadelerini kullandı.

Topbaş, daha sonra vatandaşlarla sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

AA - ntvmsnbc

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Bu zamana gelene kadar yıkılmış/korunamamış birşeyi yeniden yapmanın bence bir manası yok fakat bu central park olayı hoş olabilir altından birşey çıkmasın da.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Rant mı var ne var?
Bazı olaylardan sonra bu tür projeler bana hiç ama hiç samimi gelmiyor.

VincentVega

Profesör
Reaksiyon puanı
3
50-60 yıllık ağaçların olmadığı, heryeri fidan dolu bir yeri park diye yutturacaklar millete. Zaten bizim milletimize 2-3 piknik mangal yeri, biraz çayır çimen yapsan park sanıyor.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
TEM'in , E5'in kenarında piknik yapan halk için alternatif işte !

rtgrlndr

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Rant mı var ne var?
Bazı olaylardan sonra bu tür projeler bana hiç ama hiç samimi gelmiyor.

rant olacak olsa daire, rezidans, iş merkezi yaptırırlar yaptırırlar oraya. Park olması gayet güzel. Aile ile gidilebilecek bir olur inş.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
istanbul'u manhattan yapacaklar projelerle :)

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Yahu rant olmadan bu işler olurmu.Bir yerin haberi bile yapılsa otomatikman o yerin değeri yükselmiyormu. sanki Rant Türkiye ye 12 sene önce gelmiş gibi konuşuyorsunuz.Yani rant olcak diye hiçbirşey yapılmayacakmı.Birileri köşeyi dönecek bu hep böyleydi zaten.

Bakırköy ile Zeytinburnu arasına sıkışmış ve gelişmemiş yerlerden bir kaçı.Hatta Gelişmek üzereyken bir darbe yemiş.Bölgede terkedilmiş fabrikalar var çünkü. Gönül isterdiki daha ortaya biyere yapılsın.çünkü hemen aşağısında sahil var.Levent Maslak Zincirlikuyu tarafına yapılabilirdi (yer kaldıysa tabi). işte o zaman Central Park gibi olurdu.Niye böyle dedim.Çünkü o bölgede kimlerin yaşadığını biliyorum.Hipodromun güneyindeki Kennedy caddesinden geçerseniz dediğimi anlarsınız.Hiçbir insan evladı afedersiniz Zeytinburnu nun tüm pisliğinin geçtiği tabiri caiz ise bir boklu derenin orda yaşamaz.O bölgeye yapılcak bir parka o pisliği benimsemiş madde bağımlısı sokak serserisi kesimi gider.Rezillik çıkar.Nerden mi biliyorum çünkü Hemen o bölgenin yaklaşık 10 km doğusunda böyle bi park yapıldı dediğim kesim gitti.Ama Levent tarafına yapılcak bir park a Avukat muhasebeci sekreter danışman kesimi gider.

TosunPasaa

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Yapılan her şeyin altında farklı şeyler aramamak lazım bence. Şimdi bazı arkadaşlarda gelir der ki yerel seçimler yaklaşıyor ondan bu çalışmalar.

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Çok güzel olacak, birileri durdurmaya götürmese iyi :)

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
50-60 yıllık ağaçların olmadığı, heryeri fidan dolu bir yeri park diye yutturacaklar millete. Zaten bizim milletimize 2-3 piknik mangal yeri, biraz çayır çimen yapsan park sanıyor.

ama o 50-60 yıllık ağaçlar öyle marketten alınmıyor. yeni ağaçlar dikilecek üzerinden zaman geçecek ki ağaçlar büyüsün kocaman olsun. yavaş yavaş olacak şeyler bunlar. amerikadaki central parktan örnek veriliyo sürekli ama o parkın açılış tarihi 1857. üzerinden 156 yıl geçmiş bu hale gelmiş.

CardinaLe

Doçent
Reaksiyon puanı
18
ama o 50-60 yıllık ağaçlar öyle marketten alınmıyor. yeni ağaçlar dikilecek üzerinden zaman geçecek ki ağaçlar büyüsün kocaman olsun. yavaş yavaş olacak şeyler bunlar. amerikadaki central parktan örnek veriliyo sürekli ama o parkın açılış tarihi 1857. üzerinden 156 yıl geçmiş bu hale gelmiş.

Bak işte adamlar bundan 156 yıl önce yapmışlar olayı. Ama biz daha yeni yapıyoruz (Gerçi çok iyi bişi olacağını sanmıyorum bizim yapacağımızın ama). İşte farkı ortada. Ha bu arada Türk Halkına yeni mangal alanı hayırlı olsun. Ama bence bu proje foslar. Demedi demeyin...

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
iyi de ne yapalım geç kaldık diye bir daha yapmayalım mı? bırakalım böyle mi kalsın. niye ileriye dönük ve telafi etmeye yönelik bakmıyosunuz. siz belki piknik yapacaksınız sadece ama bundan 50 yıl sonra torunlarınızın parkı olucak.

CardinaLe

Doçent
Reaksiyon puanı
18
iyi de ne yapalım geç kaldık diye bir daha yapmayalım mı? bırakalım böyle mi kalsın. niye ileriye dönük ve telafi etmeye yönelik bakmıyosunuz. siz belki piknik yapacaksınız sadece ama bundan 50 yıl sonra torunlarınızın parkı olucak.

Dostum doğru sölüyosun ama birde bardağın boş tarafına baksan keşke. Şöyle ki; 1 ay öncesinde sadece 20-30 ağaç için insanlar kendilerini telef etti. 3. Köpru yapılcak diye binlerce ağaç söküldü. Bunların üstüne sen kalkıp burda İstanbul ücra bir yerine Central Park yapıcam diyor isen bu olay bana gülünç geliyor. Aklıma soru işaretleri takılıyor. Neden şimdi diye sorasım var. Ayrıca bir soru daha neden o kadar uzağa yapılıyor. Hadi yapılıyor bu iş için daha erkezi bir yer bulunamazmıydı. Sorular soruları açar böyle uzar gider o yüzden, sanırım fazla araştırmamak, dibini karıştırmamak lazım. Mutlaka bir "ÇIKAR" çıkacaktır.

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
tabiki mutlaka çıkar çıkacaktır fakat yapılan şeylerin de çıkar var diye göz ardı edilmesi saçma. hangi yönetim gelirse gelsin yapılan her işte çıkar olacaktır. dünyanın neresinde bu yok ki? bana örnek verebilir misiniz? gezi olayında insanlar ağaçlar için değil hükumet karşıtlığı için kendini telef etti benim düşüncem.

bütün bunları bi yana bırakalım yeni yapılacak her proje için ağaç kesilmesi zorunlu. neden mi dersin şuan istanbulda boş olan her yer ağaçlık, ağaçlık olmayan her yer dolu. bu yüzden şehir dışına yapılacak her projede maalesef ağaçların kesilmesi kaçınılmaz. adamlar bir taraftan keserken bir taraftan da telafi etmeye çalışıyorlar fakat buna hiç kimse dikkat etmiyor. siz eğer 3.köprü için ağaçları kesip, sonra başka yerde de park açmaya çalışmasalardı belki bu konuda haklı olabilirdiniz. fakat bir taraftan hizmet verirken bir taraftan da telafi etmeye çalışan bir yapı var ortada. belki orda bilmemkimin oğlunun fidanlığından alınacak fidanlarla yapılacak o park fakat bana kalırsa o paralar ceplere direkt ineceğine, bize hizmet gelirken çıkar için yapılmasını tercih ederim. en azından ucu bize de dokunur, verdiğimiz paralar bize de gelir.