Issd'ye Boot Partition'u Taşıma Nasıl Olabilir?

Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

veritas
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Merhaba arkadaşlar,
Elimde pek kullanılmayan bir Samsung bilgisayar var. Üzerinde anakarta entegreli 24 GB kapasiteye sahip bir SSD var, şu anda bu bilgisayara harcama yapmak istemiyorum çünkü BIOS'da bazı sorunlar var. Yeni takılan diskleri algılamama vs. gibi. Ben de üzerindeki SSD'yi nasıl değerlendirebilirim diye düşünmeye başladım. Daha sonrasında bilgisayara kendi Recovery CD'si ile format attığımda 24 GB'lık SSD'ye boot bölümünün otomatik olarak yüklendiğini fark ettim. Ayrıca Windows'un performansı da oldukça arttı. Aynı şekilde CMD üzerinden uyguladığım format yoluyla Windows 8.1'i bu SSD'ye sığdırmayı başardım. Fakat dediğim gibi alan çok kısıtlı ve bir Chrome yükleyince bile doluyor nerdeyse. ExpressCache'ye benzer bir mantıkla çalıştığını anladım lakin üzerindeki CD Windows 7 ile gelmekte. Benim istediğim aynı işlemi Windows 10'da yapabilmek. Üzerindeki HDD oldukça eski ve SATA 2, bundan ötürü de bilgisayarda sıklıkla donmalar oluyor. Aslında sistem özellikleri hiç de fena değil, 8 GB çift kanal DDR3 RAM ve i5 3317U işlemci bulunuyor. Burdaki asıl sorum ise, aynı Windows 7'deki gibi Boot bölümünü nasıl bu SSD'ye enjekte edebilirim?
1621500126806.png

Yukarıda gördüğünüz üzere üzerindeki Seagate ST9750420AS model HDD oldukça yaşlı ve SATA III destekli bir laptoba göre oldukça saçma kalıyor. Samsung'un neden böyle bir HDD kullandığını anlamış değilim ancak SSD'yi değerlendirebilirsem çok iyi olacak. SSD'den HDD'ye aktarma yada UEFI olarak enjekte etmeyi denedim ancak no bootable device hatası veriyor. Bilen varsa ve yardımcı olabilirse sevinirim.