İspanya'dan Pardus İncelemesi

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
ispanya-haritali.png

Pardus 2011 kararlı sürüm için geri saydığımız şu günlerde, Pardus'a dünyanın ilgisini görmek, eminiz hepimize moral verecektir. Pardus 2011 RC Hasankeyf sürümümüzü inceleyen İspanyol bir İnternet sitesi, Pardus'un son kullanıcı için ne kadar doğru bir tercih olduğunu ortaya koydu. İncelemede Pardus'a ilişkin çok sayıda övgü mevcut.
Sizi daha fazla bekletmeyelim ve dilerseniz bu güzel Pardus 2011 RC incelemesini, Türkçe çevirisinden okuyalım:

Kullanıcı Dostu Pardus

Linux, genellikle bilgisayar guruları için bir işletim sistemi olmakla suçlanır ve Linux dünyasındaki birçok insan, sadece Afrikalı bir hayvanın adını alan dağıtımın kullanıcı dostu olduğunu düşünüyor. Ancak, Türkiye'den gelen ve maalesef göreceli olarak az tanınan bir Linux dağıtımı var kullanıcıyı mutlu edecek: Pardus 2011.
Bu ilginç dağıtım henüz son sürümünü duyurmadı fakat sürüm adayı iki DVD halinde test için kullanılabilir durumda. Hasankeyf kod adlı dağıtım, kullanıcılara sistemlerini test etmek için Çalışan DVD ve Kurulan DVD olarak seçenek sunuyor.

Pardus 2011 RC Kurulumu

DVD açılıyor ve ekranda kediciği görüyorsunuz, bu Pardus'un açılış ekranı. Sonra, kullanıcıya dil seçenekleri veriliyor. Ben İspanyolcayı seçtim ve çeviri çok güzeldi. Sonraki aşama GPL'i okumak ve kabul etmek.
Bundan sonra, diğer dağıtımlarda görmediğim isteğe bağlı bir adım var: Pardus kurulum esnasında bir hata olmaması maksadıyla yazılım paketlerinin doğruluğundan emin olmak için kurulum medyasını kontrol ediyor. Bana göre yeni başlayanlar için çok güzel bir özellik... Acemi birinin işletim sistemi kurmaya kalktığında karşılaşabileceği hiçbir şey, yanlış yazılmış CD/DVD nedeniyle alacağı hata mesajı kadar korkunç değildir! Sonra, Pardus en iyi klavye düzenini seçer ve kullanıcı tuşları test edebilir. Sonraki aşamadaysa zaman dilimini seçiyorsunuz.
Bu noktaya kadar süreç olabildiği kadar kolaydı. Ancak, hassas bir işlem geliyor: disk bölümleme. Pardus kullanıcılara üç seçenek sunuyor (tüm diski kullan, boş disk alanını kullan, özel disk bölümlendirme), fakat bu biraz kafa karıştırıcı ve amacı anlamak için diğer dağıtımlar kadar görsellerle desteklenmiş değil. Buna rağmen kullanıcı istediği gibi düzenleme yapabilir. Ben özel disk bölümlendirmeyi seçtim.
Pardus sonraki adımda standart KDE yapılandırmasını kullanıp kullanmayacağınızı ya da özleştirmek isteyip istemeyeceğinizi soruyor. Ben öntanımlı seçeneği seçtim (standart KDE). Sonra Pardus size bir özet gösteriyor ve gerekiyorsa geri dönebilmenizi sağlıyor. Eğer devam etmeye karar vermişseniz, sistem GRUB ve yazılım paketlerini yüklüyor. Bu esnada, yaklaşık 15 dakika Pardus ve özgür yazılım hakkında bilgilendirici slaytlar okuyabilirsiniz. Dolphin hakkındakilerden biri epey ilginçti!
Sistem size kurulumun başarılı olduğunu söylüyor ve yeniden başlatmanızı istiyor. Siz de aynen yapıyorsunuz ve ...sürpriz! Yeni işletim sisteminiz hazır. Basit, temiz ve kullanıcı hesabı oluşturmak için size yardım etmeye hazır. İsminizi ve şifrenizi giriyorsunuz ve hoş bir kenar notu olarak, devam etmeden önce sistem kibar bir şekilde size “Devam etmeden önce bir sorunumuz var: Parolanızı hatırlıyorsunuz, değil mi?” diyor. Ben bunu “Parolanızı unutmayın!” dan daha hoş buldum.

pardus-ispanya-inceleme.png

Yazılımlar Mini Kediciğin Pençesinde

Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, masaüstü özelleştirme sürecinde size yardım edecek etkili bir yapılandırma yardımcısı olan Kaptan ile karşılaşacaksınız. Böylece, KDE temasını, simge setini (ben Pardus'un resmi simge setini seçtim), KDE 4 ya da KDE3 görsel stillerinden hangisini kullanacağınızı, sanal masaüstü sayısını, menü stilinizi (Lancelot, Simple ve KickOut) ve kullanıcı resminizi seçiyorsunuz.
Tam burada, sanal ağa sistem özet bilginizi gönderen Smolt ile karşılaşıyorsunuz. Eğer kişisel bilgileriniz için endişeleniyorsanız, bu adım isteğe bağlıdır.
Pardus Çalışan DVD'den farklı olarak bu güzel dağıtımın yazılım yöneticisi olan sevimli kedicik PİSİ ile karşılaşıyorsunuz, nitekim sizin için birçok yazılım paketi bu mini kediciğin küçük pençesinde mevcut.
Performansını test ettim ve bir sürüm adayı olarak kararlı ve etkileyici bir şekilde yeterli buldum. Sonuç olarak, son sürümünü indirmek için dört gözle bekliyorum.
Bitirirken, bana göre daha önce denediğim son sürümlerden daha iyi çalışan bu sürüm adayı ile deneyimimi özetleyen Pardus slaytlarında okuduğum bazı sözleri hatırlatmak isterim: "La experiencia con Pardus es un desfile de esplendor y poder de software libre y abierto". Bundan daha doğru olamazdı.

Kaynak: Mandriva Linux Chronicles

Özgürlükİçin

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Pardus 2011'e son 8 gün... Heyecanla bekliyorum.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Pardus Gerçekten Çok Başarılı Yeni Sürümü Bekliyoruz

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
devlet de rusya gibi microsoftu bırakıp, pardüse geçmeli Türk malına destek vermeli. Ama pek sanmıyorum :hammer:

pckopos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
günümüzde ne yazıkki programlar hep windows için yazılıyor.
eğer ki pardusu üretenler bu sorunu aşarda bi uyumluluk modu geliştirebilirlerse neyleyeyim elin amerikalısının windowsunu :)

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Birde Pardus'un adını doğru telafus etsek daha iyi olurdu :D

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
yeni sürümünü denemek için bekleyenlerdenim...

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Birde Pardus'un adını doğru telafus etsek daha iyi olurdu :D

Yöreden yöreye şive farklılıkları oluyor :p Türk OS olduğundandır, aileden gibi görüyoruz :D Pardus'un 2011 RC sürümü bile çok güzel ve kullanışlıydı. Artık tüm okullar Pardus kullanmalı :D Linux sürümleri arasında en şık olanı Pardus 2011 sanırım :)

xmonte

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bende yeni sürümü kurmayı düşünüyorum ama pardus wikide 2009 un kurulumu anlatılıyor. 2011 kurulumunda değişiklikler yok mu? birebir aynı mı? ( Daha önce Pardus kurmadım)

2011 kurulumunun resimli anlatımı var mı acaba bulamadım da ( mümkünse win 7 nin yanına)

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
2011'de YALI değişti yani Pardus'un kurulum aracı. Biraz daha sabredersen kararlı sürümle birlikte nasıl kurulacağına ait de görsellere kavuşursun.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
2011'de YALI değişti yani Pardus'un kurulum aracı. Biraz daha sabredersen kararlı sürümle birlikte nasıl kurulacağına ait de görsellere kavuşursun.

Değişmemiş ki. Bir yerde okumuştum. Değişecekti ama sonradan vazgeçildi ve kurulum aşamaları 2009 ile aynı. 2009 un kurulumunu seyreden herkes 2011 de sorun yaşamaz.

Reaksiyon puanı
2,146
2009 kurulmamıştı bende, forumda da çözememiştik.
Bi daha da pardus denemedim :)

2008.1 miş pardon :)

Reaksiyon puanı
2,146
Kurmak istiyorum ama onu kurmak için ubuntuyu kaldırmam gerek, ya kurulmazsa olayı var bir de :D

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Değişmemiş ki. Bir yerde okumuştum. Değişecekti ama sonradan vazgeçildi ve kurulum aşamaları 2009 ile aynı. 2009 un kurulumunu seyreden herkes 2011 de sorun yaşamaz.
Kurumsal 2 veya 2011 kurup denediniz mi? Kurulum sistematiği değişti. 2009 için kullanıcı ayarları vs. herşey ilk seferde yapılıyordu şimdi ise sistem açılıp kapanıyor ve daha sonra yapılıyor bu işlem.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Kurumsal 2 veya 2011 kurup denediniz mi? Kurulum sistematiği değişti. 2009 için kullanıcı ayarları vs. herşey ilk seferde yapılıyordu şimdi ise sistem açılıp kapanıyor ve daha sonra yapılıyor bu işlem.

2009 ve 2011 kurdum ve bir süre kullandım. Ama ne bileyim bana farklı gelmedi :) Doğrudur :)

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Büyük fark yok ama yine de farklı :D LWM desteği ve farklı biçimlendirme yöntemleri eklendi vs...

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
evowinds pardus icin calisan ve kurulan bir dvd cd si icinde olacak deniyordu ,gerceklesmeyecekmi acaba

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Şimdilik hayır ama 2011.1 veya 2011.2 sürümüne çok farklı özellikler eklenecek muhtemelen biri de bu özellik olacak.
2011 için ÇOMAK projesi de bekliyor. Bu yıl bereketli bir yıl olacak inşallah.