Islık Çalan İşlemci

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
İşlemcim biraz zorlandığı zaman ince tiz bir ses çıkarıyor. Sesi nasıl tarif etsem; hani küçük uzaktan kumandalı arabaların motorlarını düşünün, çalıştığı zaman titrer ve ses çıkarırya motor, öyle bir ses işte.. Umarım anlamışsınızdır. Acaba neden olabilir ?

P4 3.0 Ghz

WARIORKRAL

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ben onu asiri sicakliktan dolayi diye biliyorum warning sesi gibi bisey biosda ayari war belli bir dereceye gelince uyariyordu o sesten bahsediyorsun sanirim

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
ben onu asiri sicakliktan dolayi diye biliyorum warning sesi gibi bisey biosda ayari war belli bir dereceye gelince uyariyordu o sesten bahsediyorsun sanirim

öyle bir şey olsa ilk açtığım zaman da vermez. yani pc yi yeni açıyorum hemen zorlayayaım yine çıkartıyor o sesi. yani emin değilim tam olarak işlemcimi diye ama kulağımı ona yakınlaştırdığımda ordan net geliyor.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
ya fanın sesidir yada bios'un hoperlöründen gelen sestir.
bios ayarlarından cpu temperature ayarı olarak bulabilirsen kapat bakalım hala ses geliyor mu
bu ses ilk açılınca da gelir işletim sistemi değil bios ayarlıyor bu sesi power'a bastığın andan itibaren bios da çalışır

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Sesin fandan gelip gelmediğini anlamak için bence kasanın kapağını aç ve çalıştır. Fan dönerken fanın ortasına parmağının ucunu hafiften değdir ve fanı yavaşlat bakalım seste azalma olacak mı.

Benim tahminim fanın altında dönme mekanizmasının olduğu yerde kurumlanma falan oluşabiliyo bazen ondan olabilir.

Ayrıca bios hoparlöründen gelse ince ve tiz bir ses olmaz herhalde.

Benimde laptoptan öyle ince tiz bir ses geliyo ara sıra ama söküp temizlemeye üşeniyorum.

WARIORKRAL

Doçent
Reaksiyon puanı
3
walla benim pcde en son biosdan ses geldigi zaman anakarti yaktiim zaman olmasi lazim :D dikkat edin bence o seslere pc elinizde kalmasin :D

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Alakasız olacak belki ama ben ekran yenileme sıklığını 75hz den 85e çıkartınca dediğin gibi bir ıslık sesi çıkmaya başladı monitörden neden bilmiyorum ama aynen dediğin gibi bir ıslık sesi çıkmaya başladı 75hz e düşürünce kesiliyor. ne zaman 85e çıkartsam öle oluyor anlamıyorum :D belki sende de böle bir sorun olabilir.