işletim sistemi bulunamadi sorunun

Bu konuyu okuyanlar

resen00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba öncelikle iyi gunler bir sorunum vardi bana yardimci olursaniz cok sevinirim windows 7 olan laptop bilgisayarimi resmi olarak Windows 10a yukseltirken bir hata olup yukleyemedi ve Windows 7 yi geri yuklemeye basladi ve laptopu tekrar baslatti sonrasinda ise " an operating system wasnt found . try discinnecting any drivers that dont contain an operating system " hatasi aldim ve yeniden baslattihimda da hep ayni hatayi veriyor lutfen bana yardimci olur musun

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Büyük ihtimale sisteminiz çöktü.
Yükseltme ve güncelleme esnasında güç kesintisi meydana gelirse sistemler de çökme görülebiliyor.

Windows kendi portalında şu şekilde bahsetmiş fakat ben direkt format atmanızı öneririm.

Çözüm
Komut İstemi'ni başlatmak için Windows 7 veya daha üst sürüme sahip önyüklenebilen USB veya DVD gerekir. Kullanılabilir bir önyüklenebilen medyanız yoksa, burada bulunan yükleme medyası oluşturma adımlarını izleyerek önyüklemeli bir medya elde edebilirsiniz.

Komut istemini başlatmak için:

1. Bir DVD veya USB Windows 7, 8 veya 10 medyasından önyükleme yapın.
  2. Windows Kurulumu ekranına (Dil, Saat ve Klavye ayarlarını seçtiğiniz ekran) ulaştıktan sonra Komut İstemi'ni başlatmak için SHIFT + F10 tuşlarına basın.
Diskinizin GUID Bölümleme Tablosu (GPT) veya Ana Önyükleme Kaydı (MBR) olarak ayarlanmış olup olmadığını belirleyin:
  1. Komut İstemine diskpartyazın ve Enter tuşuna basın.
  2. list disk yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. Diskinizi bulun ve GPT sütununda bir yıldız işareti (*) olup olmadığını kontrol edin, bu işlem diskin GPT olup olmadığını gösterecektir. Yıldız işareti yoksa, disk MBR olarak ayarlanmıştır.
  4. exit yazın ve Enter tuşuna basın.
MBR ise:

1. Komut İstemi'ne dir a: yazın ve Enter tuşuna basın.
    1. Sürücü A: bulunursa ve bir dizin görüntülenirse, dizindeki \Windows klasörünü denetleyin. Klasör bu konumdaysa, bu sürücü Sistem Sürücüsü'dür. 2. adıma geçin.
    2. Sürücü bulunamazsa veya \Windows klasörünü içermiyorsa, dir b: yazın ve Enter tuşuna basın. \Windows klasörünü bulunana kadar alfabedeki diğer harfleri yazmaya devam edin, ancak X: sürücüsünü atlayın. Bu sürücü, kullandığınız USB veya DVD'den yükleme dosyalarıdır. En sık kullanılan konum C: sürücüsüdür, bu nedenle makalenin geri kalanında örnek olarak kullanılacaktır.
  2. Bulduktan sonra şunu yazın: bcdboot C: \Windows /S C:
    1. Bu durumda Windows klasörünün bulunduğu sürücü C'dir. Windows klasörü farklı bir sürücüde ise, yukarıdaki bcdboot komutunda "C" yerine o sürücü harfini kullanın.
  3. Devam edebilmeniz için Boot files successfully created (Önyükleme dosyaları başarıyla oluşturuldu) iletisi görüntülenmelidir.
  4. diskpart yazın ve Enter tuşuna basın.
  5. list disk yazın ve Enter tuşuna basın.
  6. sel disk C yazın ve Enter tuşuna basın.
    1. Bu durumda Windows klasörünün bulunduğu sürücü C'dir. Windows klasörü farklı bir sürücüde ise, yukarıdaki sel disk komutunda "C" yerine o sürücü harfini kullanın.
  7. list vol yazın ve Enter tuşuna basın.
  8. sel vol C yazın ve Enter tuşuna basın.
    1. Bu durumda Windows klasörünün bulunduğu sürücü C'dir. Windows klasörü farklı bir sürücüde ise, yukarıdaki sel disk komutunda "C" yerine o sürücü harfini kullanın.
  9. active yazın ve Enter tuşuna basın.
    1. Birimin başarıyla etkin olarak ayarlandığına dair bir onay almanız gerekir. Bu onayı almazsanız, disk GPT'ye (MBR değil) ayarlanmıştır veya diskte bir sorun vardır. Doğru diski çalıştırdığınızdan emin olun.
  10. exit yazın ve Enter tuşuna basın.
  11. Cihazı yeniden başlatın. Bu işlemi komut satırına aşağıdakileri yazarak hızlı bir şekilde yapabilirsiniz: shutdown -f -r -t 00 ve Enter tuşuna basın.
GPT ise:
  1. Komut İstemi'ne dir a: yazın ve Enter tuşuna basın.
    1. Sürücü A: bulunursa ve bir dizin görüntülenirse, dizindeki \Windows klasörünü denetleyin. Klasör bu konumdaysa, bu sürücü Sistem Sürücüsü'dür. 2. adıma geçin.
    2. Sürücü bulunamazsa veya \Windows klasörünü içermiyorsa, dir b: yazın ve Enter tuşuna basın. \Windows klasörünü bulunana kadar alfabedeki diğer harfleri yazmaya devam edin, ancak X: sürücüsünü atlayın. Bu sürücü, kullandığınız USB veya DVD'den yükleme dosyalarıdır. En sık kullanılan konum C: sürücüsüdür, bu nedenle makalenin geri kalanında örnek olarak kullanılacaktır.
  2. diskpart yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. list disk yazın ve Enter tuşuna basın.
  4. sel disk C yazın ve Enter tuşuna basın.
  5. list part yazın ve Enter tuşuna basın.
  6. System (Sistem) olarak etiketlenmiş bölümü bulun.
  7. Bulduktan sonra bölüme R harfini atayın. R harfi alınmışsa, atanmamış bir harfi seçebilirsiniz. Harf türünü atamak için: assign letter=r: yazın ve Enter tuşuna basın.
  8. exit yazın ve Enter tuşuna basın.
  9. Komut istemine dönün, her satırdan sonra Enter tuşuna basarak ve her seferde bir satır yazacak şekilde aşağıdaki satırları yazın:
    1. cd /d r:\EFI\Microsoft\Boot\
    2. ren BCD BCD.bak
    3. bcdboot c:\Windows /l en-us /s m: /f UEFI
      • Not Komutun /l en-us bölümü Windows dilini İngilizce olarak ayarlar. Farklı bir dil belirlemek için en-us kodunu farklı bir dil kodu ile değiştirin (Almanca için de-de gibi).
  10. Cihazı yeniden başlatın. Bu işlemi komut satırına aşağıdakileri yazarak hızlı bir şekilde yapabilirsiniz: shutdown -f -r -t 00 ve Enter tuşuna basın.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
merhaba öncelikle iyi gunler bir sorunum vardi bana yardimci olursaniz cok sevinirim windows 7 olan laptop bilgisayarimi resmi olarak Windows 10a yukseltirken bir hata olup yukleyemedi ve Windows 7 yi geri yuklemeye basladi ve laptopu tekrar baslatti sonrasinda ise " an operating system wasnt found . try discinnecting any drivers that dont contain an operating system " hatasi aldim ve yeniden baslattihimda da hep ayni hatayi veriyor lutfen bana yardimci olur musun
UEFI Windows 10 kurun eninde sonunda 7 Legacy olarak kurulduğunu biliyoruz. Tabii Laptop modeline bağlı.

resen00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vestel nb onyx plus 15,6 inch 2011 yili uretimi

Mehmetakiftural

Asistan
Reaksiyon puanı
53
vestel nb onyx plus 15,6 inch 2011 yili uretimi
Vestel çok güzel televizyon yapıyor ama laptopla, telefonu tutmuyor malesef; Çok kalitesiz buluyorum telefonları sök tak yaptığın zaman tırnak ikinciye kırılıyor umarım aynı şeyler laptobun içinde olmaz!