An operating system wasn't found Hatası?

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Herkese merhaba. Forumda yeniyim o yüzden konuyu nereye açacağımı bilemedim. Adminler doğru yere taşısın. Şaka şaka tamam vurmayın :D

Aldığım hata
an operating system wasn't found. try disconnecting any drives that dont contain an operating system. &RÊNTFS

Windows 10 lisans satıcısı olduğum için bende windows 10 kullanıyorum :mrgreen: Sistemin yanına Manjaro Linux XFCE yükledim. Kurulumu windows un yüklü olduğu SSD bölümünü küçültüp windows un yanına kurdum. Kurulum bitince sistemi yeniden başlattım ve hata karşıma çıktı. Araştırmalarıma göre sorun BIOS kaynaklı imiş ama BIOS u sıfırladım, Boot sekmesinde SSD yi en üste çıkardım filan ama nafile. SSD yi komple silip sadece windows yüklemek istedim bu seferde kurulum sırasında bölüm seçim ekranında "Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık." hatası ile karşılaştım. Bu hatayı bir şekilde çözüp windows 10 u tekrar yükledim ama sorun düzelmedi.

Şunu da belirteyim laptop kullanıyorum ve HDD'yi söküp DVD sürücüsü yerine taktım HDD yerine de SSD taktım. 2 yıldır sorunsuz bu şekilde kullanıyordum. DVD yuvasında takılı olan HDD yi çıkarınca bu hatayı vermeden sorunsuz açılıyor sistem.
Bunun üzerine HDD ile SSD yerlerini değiştirdim yine olmadı. HDD yi komple biçimlendirdim yine olmadı. :(:unsure::confused1:

Açılışta F10 tuşuna basıp Boot menüsüne giriyorum ve windowsun kurulu olduğu SSD yi seçiyorum sistem açılıyor. :blink::eek:hmy:

Yardım edin lütfen :unsure:

EKLEME: Sorunu çözen arkadaşa Windows 7 Pro, Windows 8.1 Pro ya da Windows 10 Pro lisanslarından birini hediye edeceğim :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
sorunu çözdüm :clap:

Format sırasında Bilgisayarınızı Onarın kısmından Komut İstemi'ni çalıştırıp sırasıyla şu komutları girdim

bcdedit /export C:\BCD_Backup
c:
cd boot
attrib bcd -s -h -r
ren c:\boot\bcd bcd.old
bootrec /RebuildBcd

bu işlem sonrasında boot kısmı komple bozuldu ve bilgisayar hiç açılmaz oldu :D
Daha sonra yine Bilgisayarınızı Onarın kısmından Başlangıç Onarma'yı çalıştırdım ve sorun düzeldi. :thumbup: