İşlemci Isısı ve Fan sesi

musagultekin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarın fanlarından ses geldiği için fanları temizledim ama sesde bir azalma olmadı. Bios dan işlemci ısına bakıyorum 53 derece civarı, cpu fan speed ise ortalama 3000 civarında. Win7 nin ekran araçlarındaki Cpu ölçer de ise max %100 rakamını gördum. Yani bütün bunlar normalmi yada ne yapmam gerekir.
Şimdiden Teşekkürler.

tr_alparslan

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hepsi Anormal.. %100 de çalışıyorsa eğer hiçbir program açık değilken.Virüs olma ihtimalin yüzde 80. Eğer makinan eski ise ve W7 varsa yüzde 70 ihtimallede bundandır. Isı olarak aşırı değil ama 60a gelirse iş tehlikeli olabilir, Tabi bu işlemcinn modeline göre değişir bnu bilmeden söylyorum. Ses için fan eski ise çok fazla birşey yapamazsn yeni bir işlemci soğutucu al hem ısıyı azaltırsın hemde bir nebze sesi. Tavsiyelerim Bunlar.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
fan sesinden kurtulmak için temizledikten sonra bu işler için kullanılan yağlar ile yağlayabilirsin...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Isı yükseldikçe fan daha hızlı döner... Bu da daha çok ses anlamına gelir... yağlama ile sesi azaltırsınız fanın daha rahat dönmesini sağlarsınız...

Bilgisayarınız kaç yıllık bilmiyorum ama eğer 3 yılı geçti ise en güzel çözüm fanı değiştirmektir... Çünkü sürekli kullanıldığı için aşınıyor eski dönme kuvvetini kaybediyor...

Bunun sonucu da daha yüksek fan sesi ve işlemcinin yeterli derecede soğutulamaması ısının ortalama değerlerin üstüne çıkması oluyor...

Ancak bilgisayar yeni ise bu kez sorun işlemciyi çok fazla kullanmanıza neden olan bir program yada virüs olabilir...

musagultekin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
evet bilgisayarım 3 yılı geçkin var.
fanı değiştirsem işlemcinin yada anakartın modeline göremi almam gerek yoksa hepsi standartmıdır?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
standart değil anakartın üzerindeki fan ayaklarının takılış şekli önemli... Eski fanı söküp benzerini alabilirsin... çünkü kimisi mandallı kimisi sıkmalı kimisi vidalı değişik değişik yani...

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Bilgisayara yük bindiren bişi olsa gerek yada windows 7 ultimate ise yorabiilir. çalışan uygulamaları kontrol et yoran bişi varsa kapatıp çözülebilir.

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
adam ilk mesajında biostan bakıyorum demiş siz hala işletim sistemi ve virüs diyorsunuz anlamıyorumki okumadanmı cevap veriyorsunuz ? :)

Elbruz46'nın dediğini yap arkadaşım sen en mantıklısı o zaten :) bende bi müddet temizleme ve yağlama yaptım ama çok dayanmıyor en temizi değiştirmek