İşlemci Fanı Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

matuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar..

Amd phenom 2 x6
işlemcili bir masaüstü bilgisayarım var. Özellikle render alırken işlemci fanı çok bağırıyor ve bir süre sonra pc kendini resetliyor.
Sanırım işlemcinin çok ısınması ve fanın bunu yeterince soğutamamsından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

150 tl ye kadar, işlemciyi çok rahatlatacak kaliteli bi fan almak istiyorum ama bu konuda bilgim yetersiz. Söylediğim fiyatı geçmeyecek ve işlemciye uyumlu önerebileceğiniz işlemci fanı modellerini belirtirseniz çok sevinirim...

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler öncelikle, yalnız aynı yerde bir de şu var, daha ekonomik, fiyat performans bakımından kıyaslarsanız sizce hangisini almalıyım?
sizin seçme şansınız kasa ile ilgili diye düşünüyorum...alacağınız soğutucunun kasaya sığması ile ilgili sıkıntı yaşamamak için derinliği ölçüp ondan sonra arayışa girin..
ben t4 üde bir makinemde kullanıyorum.rutin işler için gayet stabil.biraz tosbağa kılıklı olduğundan 1.slota yüksek ram takamıyorsunuz .onun harici herşeyi iyi..ben boyundan dolayı aldım.neredeyse her kasaya sığar..
hiper 212 kenarda duruyor yüksekliğinden dolayı takamadım(Türkiyede yok.yurtdışından hediye geldiydi).....

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
overclock yapmıyorsan orjinal fanı yeterli gelmesi gerekiyor. yeni bir soğutucu alarak bunu çözemezsin.
bu sorunu yaşamanın birkaç sebebi olabilir. en olası sebep kasanın çok tozlanması ve hava giriş çıkışlarını engellemesidir.
fanları ve kasanın hava giriş çıkış yerlerini iyice temizle. yine çözülmezse termal macun sorunu olabilir.
montajda veya fabrika çıkışında termal macun eksik veya hatalı koyulmuş olabilir. teknoloji marketlerden termal macun alıp uygulayabilirsin.

yine çözülmezse ortamın normalden sıcak demektir. benim ölçümlerimde intel i serisi sandy bridge ve ivy bridge işlemcilerde ortam ısısı 28 dereceyi geçtiğinde aşırı ısınma meydana geliyor
burada ortamdan kasıt kasanın hava giriş ve çıkışlarında bulunan alandır. eğer bu alanları soğutamıyorsan su soğutma seçeneğini düşünebilirsin.

matuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel ürüne benziyor değerlendiricem, teşekkürler...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

oc yapmıyorum ama 3dsmax te render alıyorum, programı az çok biliyorsan pc yi çok kasan işlemciyi sömüren bi işlem olduğunu bilirsin, bu anlarda zaten pc resetliyor kendini, macun yenilemesinide denemiştim çözüm olmadı, tozlanma ihtimali olabilir kasa kapağı hep açık duruyor ama normalde yapmazken sadece render sırasında yapması bana işlemcinin aşırı ısınması gibi geliyor...

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
kasanın kapağını açık tutmak zaten ısınmaya davetiyedir...amd işlemciler ısınmaya hevesliler..kaliteli t.macun iyi temas ettirilmiş yüzey birazda kaliteli soğutucu...
işlemcinin arızalı olabileceğinide göz ardı etmeyin..imkan varsa başka bir işlemci ile denemekte fayda var..

KetosDog

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba 2 önerim olacak overclock yap yada yapma fark etmez 2 side bütçenin üstü biraz ve 2 sinide uzun zamanlı kullanabilirsin biri fanlı sistem diğeri sıvı soğutma .

Sıvı Soğutma 172 TL : http://www.vatanbilgisayar.com/thermaltake-water-30-performer-sivi-sogutma-sistemi.html

Fanlı 241 TL : http://www.vatanbilgisayar.com/cnps...m2_am2-_am3-islemci-sogutucu-1717.html?srt=PU

- - - Mesaj Güncellendi - - -

merhaba 2 önerim olacak overclock yap yada yapma fark etmez 2 side bütçenin üstü biraz ve 2 sinide uzun zamanlı kullanabilirsin biri fanlı sistem diğeri sıvı soğutma .

Sıvı Soğutma 172 TL : http://www.vatanbilgisayar.com/thermaltake-water-30-performer-sivi-sogutma-sistemi.html

Fanlı 241 TL : http://www.vatanbilgisayar.com/cnps9900-max-intel-lga775_1156_1366--amd-am2_am2-_am3-islemci-sogutucu-1717.html?srt=PU

matuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ürünler güzel ama beni kararsız kılan şey, 90-100 tl lik bir fan işimi çözecek ise eğer, gereksiz yere bu fiyatları vermek istemiyorum, bilgisayarda 8 gb ram yetecek işler yapılacaksa, bu bilgisayara 32 gb ram takmak nasıl gereksizse ben de 100 tl lik fan işimi görecekse 250 tl lik fanı almak istemiyorum. Ama tabi 100 tl lik fan derdime derman olurmu bununda garantisi yok, sorun da burada sanırım, deneme şansım olsaydı deneyerek doğru fanı bulabilirdim ama böyle bir imkan yok maalesef, karar verip gidip almak gerekiyor.

Bu arada ben sıvı soğutmayı hiç düşünmemiştim, artıarı eksileri neler bilmiyorum, önerirmisiniz sıvı soğutmayı?

KetosDog

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tekrar merhaba sıvı soğutmayı öneririm tabikide 3-4 yıl sorunsuz götürür ve render yapacağınızı söylüyorsunuz işlemciyi zorlicaksınız doğal olarak 100 tl altı fanda öneririm tabikide ama aşırı ısınmadan dolayı fanın devri % 60 yada daha üstüne çıkınca fan dönme devri artacak buda ses yükselmesine neden olacak ama şu var ki sıvı soğutmada işlemci kısmında fan devrinin artması gibi bi sorun olmicağı için doğal olarak ses te olmicak

Sıvı soğutma bu bakımdan iyi ama para yatırmam diyorsanız bide

http://www.vatanbilgisayar.com/hype...6--am2_am2-am3_am3-_fm1-islemci-sogutucu.html

Buna bakın buda anakarttan yada ekstra bi kablo ile güç verebilirsiniz anakartınız iyiyse şayet fanı anakarta bağlayıp fanın devrini kontrol edebilirsiniz.

matuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hafta sonu taktım 212 yi, yalnız gözüm stok fana alışmış, 212 yi görünce bi şoka uğradım, dev gibi bi sağutucu, kasaya zor sığdı:) Montajıda zormuş anakartı falan sökmek gerekti, ama neyse çok faydasını görecek gibiyim, işlemci ısısını yük altında 48-49 derecelerde sabitliyor, daha üstüne çıkarmıyor, çokta sessiz...