İşlemci fanı (ses problemi)

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu soruyu sormaktan bıktım artık. yapmadığım şey kalmadı. sorun şu ki benim fan java oyunu hatta flash oyun oynarken bile çok çalışmaya ve çalıştığı kadar da ses çıkarmaya başladı.

fanı söküp temizledim, içine yağ damlattık, termal macunu temizleyip yenisini sürdüm. fanspeed programını yükleyip ayarlamaya çalıştım.

vs bunlar gibi şeyleri yaptım fakat artık kafam şişti. internete girerken bile uwwwwwwwwwww diye bi ses duymaktan bıktım. yardımcı olacak veya bilgisi olan varmı? bu sese çözüm bulabilecek varmı acaba..

birde sessiz çalışan fanlar varmış. bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
fanın işlemci üzerine tam oturduğundan emin misin?

biosadan baktın mı işlemci hangi sıcaklıkta iken fan hızlı devir dönmeye ayarlanmış?

yeni bi soğutucu alıcaksan zalman soğutuculara bak en sesiz fanları onlar yapıyo

buarada işlemcin ney?

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemci intel p4 3.00 ghz

fanın üstünde de intel markası var ama model olarak okunmuyor. üstüne tam oturduğundan eminim.

birkaç programdan sıcaklığa baktım 76-80 çıktığı bile oluyor...

sebu23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar işlemcin eğer Pentium D serisi ise normal kullanımda bile fazla ses yapar. Ben de bir zamanlar

Pentium D serisi bir işlemci kullanmıştım. Çok fazla ses yapıyordu. Çıkardığı ses artık dayanılmaz

olmuştu. Araştırmalarım sonucunda AMD (AMD Athlon 64X2 5000+) işlemcili bir kasa topladım. AMD

işlemciler için daha önceden duyduğum bütün söylenenlerin doğru olmadığını anladım. Kasa

havalandırmasını da iyi yaparsan çok sessiz bir bilgisayarın olur...

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
amdye geçmeyi çok düşündüm. hatta çift çekirdekli fln istiyorum ama alacak parayı bulamadım. bunu kullanmaya devam ettik. aynen dediğin gibi ses sürekli çıkıyor. bigün yanma veya patlama gibi bi durum olacak diye bekliyorum artık... bu kadar ses olunca kasanın kapağını da açtım ama nafile, dinlemiyor...

sebu23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Senin işlemcin büyük bir ihtimalle Pentium D 930 serisi bir işlemcidir. Bu işlemciler gerçek

tek çekirdek ve sanal ikinci bir çekirdekli versiyonudur. İşlemci çift çekirdekli gibi

görünmesine rağmen aslında tek çekirdekli bir işlemcidir. Bu nedenle aşırı ısınmaktadır.

Bana kalırsa başka bir CPU soğutucu fan da işini görmeyecektir. İşlemciyi değiştirmen

gerekir. Benim fikrimi soracak olursan AMD ye geçme zamandır. Fiyatları da gayet makul bir

durumda...

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
bu soruyu sormaktan bıktım artık. yapmadığım şey kalmadı. sorun şu ki benim fan java oyunu hatta flash oyun oynarken bile çok çalışmaya ve çalıştığı kadar da ses çıkarmaya başladı.

fanı söküp temizledim, içine yağ damlattık, termal macunu temizleyip yenisini sürdüm. fanspeed programını yükleyip ayarlamaya çalıştım.

vs bunlar gibi şeyleri yaptım fakat artık kafam şişti. internete girerken bile uwwwwwwwwwww diye bi ses duymaktan bıktım. yardımcı olacak veya bilgisi olan varmı? bu sese çözüm bulabilecek varmı acaba..

birde sessiz çalışan fanlar varmış. bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Görev yöneticisinden işlemci kullanımı ne kadar bakabilir misin?? eğer virüs vs zararlı yazılımlar sistemine sızmışsa işlemci sen kullanmasan bile %100 lere kadar çalışır.. hem sistem ısınır hem de fan hızlı çalışır..
ayrıca o ses kasa fanından yada psudan da geliyor olabilir. eğer işlemci fanından geldiğinden eminsen ve temizlemen de fayda vermezse yeni bir fan alman en doğrusu olur..

Bilgisayar işlemcin eğer Pentium D serisi ise normal kullanımda bile fazla ses yapar.

ben de stock fan ile pentium d 820 kullanmıştım uzunca bir süre.. hiç de dediğin gibi bir sorun yoktu.. ne ısınma sorunu ne de fan sesi.. senin kullandığın modelde bir sorun olmasın..
ayrıca bu kadar intel düşmanı olma bence.. intel olmasaydı amdnin fiyatları bu kadar düşük olmazdı.. :D
Ayrıca pentium d de sanal çift çekirdek felan değil.. istersen buradaki ve buradaki işlemci mimarisi resimlerie bakabilirisn..

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hayır sürekli şu anlamda demek sitedim. mesela mynet veya gamyun gibi sitelerde okey tavla oynuyorsam java uygulamasını kullanıyor. yeni bir masa açarken yada bir taş alıp atarken çok hızlanabiliyor.

pcde virüs olmadğına eminim. işlemci fanının sorunlu olduğundan da eminim. söküp takmaktan da bıktım artık. haftada 1 söküp takıyorum ama temizlenecek de bişey bulamıyorum.

hatta bir keresinde fanın pimleri (kablo giriş) anakarta takmayı unutmuşum. hiç ses gelmeyince farkettim ki unutmuşum ve pc'i kapatıp takmıştım.

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
birde şöyle bir durum var. büyük boyutlu oyunlar oynarken (fifa09,pes09, crysis vb. gibi) gene aynı şey oluyor..

Senin işlemcin büyük bir ihtimalle Pentium D 930 serisi bir işlemcidir. Bu işlemciler gerçek

tek çekirdek ve sanal ikinci bir çekirdekli versiyonudur. İşlemci çift çekirdekli gibi

görünmesine rağmen aslında tek çekirdekli bir işlemcidir. Bu nedenle aşırı ısınmaktadır.

Bana kalırsa başka bir CPU soğutucu fan da işini görmeyecektir. İşlemciyi değiştirmen

gerekir. Benim fikrimi soracak olursan AMD ye geçme zamandır. Fiyatları da gayet makul bir

durumda...

p4 kardeşim D değil. Bunu bilmeyecek kadar da değilim :D

sebu23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pentium D 820 ile D 930 arasında işlemci hız çarpanı farkı olduğundan dolayı 820 ile 930

arasında fark olacaktır. Kendi stok fanını çıkartıp başka CPU soğutucu fan kullanmama

rağmen yine ısı artışı yüksekti.

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
görev yöneticisinden baktığımda opera.exe %50 %60 oluyor. (internet explorer kullanmayı sevmediğim için opera browser kullanıyorum.)

sebu23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öyleyse işlemci fanını değiştirmen gerekir. Sadece tavsiye...

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
görev yöneticisinden baktığımda opera.exe %50 %60 oluyor. (internet explorer kullanmayı sevmediğim için opera browser kullanıyorum.)

operayı ve diğer tüm işlemciyi yorabilecek programları kapatıp 5-10 dakika bekleyin.. eğer sıcaklık ve fan hızı normale dönmezse işlemci fanınızda sorun var demektir..

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
birkaç forumda da sordum aynısını. özellikle online oyun oynayanlar (silkroad, knight, metin2 gibi) da bu problemle çok sık karşılaşıyorlarmış. ben çok sık dosya indirdiğim için linklerini ayarlayıp geceleri genelde açık bırakıyordum pc'i ama bu ses problemi giderek arttığı için bunu da yapamaz oldum.

operayı ve diğer tüm işlemciyi yorabilecek programları kapatıp 5-10 dakika bekleyin.. eğer sıcaklık ve fan hızı normale dönmezse işlemci fanınızda sorun var demektir..

peki bu gpu-cpu sıcaklığının kaç olması lazım normalde?

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
birkaç forumda da sordum aynısını. özellikle online oyun oynayanlar (silkroad, knight, metin2 gibi) da bu problemle çok sık karşılaşıyorlarmış. ben çok sık dosya indirdiğim için linklerini ayarlayıp geceleri genelde açık bırakıyordum pc'i ama bu ses problemi giderek arttığı için bunu da yapamaz oldum.

peki bu gpu-cpu sıcaklığının kaç olması lazım normalde?

sisteminize ve kasanıza göre değişir.. ne kadar az olursa o kadar iyi.. mesela eski işlemcim pentium d820 40 dereceyi hiç görmedi.. eski ekran kartım 7300gs de 50 yi hiç geçmedi.. ama yeni sistemim kasa havalandırmam zayıf old. için (ekran kartını kasaya zor sığdırdım) işlemcim boştayken bile40'ın altına inmiyor.. ekran kartı ise boşta 55 de.. yük altındaki halini siz düşünün bide..

son olarak; kasanızdaki diğer fanlar da düzgün olarak çalışıyor mu?? yani sorun sadece işlemci fanında mı ??

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sisteminize ve kasanıza göre değişir.. ne kadar az olursa o kadar iyi.. mesela eski işlemcim pentium d820 40 dereceyi hiç görmedi.. eski ekran kartım 7300gs de 50 yi hiç geçmedi.. ama yeni sistemim kasa havalandırmam zayıf old. için (ekran kartını kasaya zor sığdırdım) işlemcim boştayken bile40'ın altına inmiyor.. ekran kartı ise boşta 55 de.. yük altındaki halini siz düşünün bide..

son olarak; kasanızdaki diğer fanlar da düzgün olarak çalışıyor mu?? yani sorun sadece işlemci fanında mı ??

toplam 2 fan var zaten. ekran kartında bile fan yok. işlemci fanının arızalı olduğu çıkardığı sesden belli. birde sıcaklık değerlerini göstereyim. bence anormal bir durum ortada ama.

adszomy.png

ses çıkarmıyor haldeyken böyle ama patlamaya ramak kalmış gibi. internette gezerken 2000 rpm ye kadar çıktığı da oluyor.

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
toplam 2 fan var zaten. ekran kartında bile fan yok. işlemci fanının arızalı olduğu çıkardığı sesden belli. birde sıcaklık değerlerini göstereyim. bence anormal bir durum ortada ama.

adszomy.png

ses çıkarmıyor haldeyken böyle ama patlamaya ramak kalmış gibi. internette gezerken 2000 rpm ye kadar çıktığı da oluyor.

peki psu ne durumda.. fanı çalışıyor mu?? ayrıca sisteme yetersiz geliyorsa da böyle sorunlar oluşabilir.. bir de ekran kartın cayır cayır yanıyormuş :D benim kart bile daha 75'i görmedi :d

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sinir oldum. ekran kartını kullanamıyorum ki yansa nolur. pesde de aynı sorun fifada da. nfs serisinde de vs. herşeyde aynı şey. artık yanarsa yansın. isterse havaya uçsun diyecek duruma geldim. bu resimdeki seviyelere göre ses çıkarmadan çalışıyorlar ama pek faydaları yok.

muko

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Benim eski bilgisayarımda da aynı sorun vardı. fana baktım ki dişlerinden birisi kırılmış ve oraya sıkışmış
neyse kırılan dişi cıkardım buseferde bir diş eksik olduğu için dengesiz gönerek ses çıkardığını farkettim
kırılan dişin tam karşısındaki dişi de ben kırdım. dengesi düzelsin diye
sesi biraz azaldı. ama yine pek fark yoktu. en son bir yöntem buldum
kasayı yere yan koydum. kasanın kapağını da kapatmadım o şekilde olunca ses çıkarmıyor :)

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Bilgisayar yanıyor resmen. :scared:
En güzeli maddi durumun müsait olduğunda hemen değiştir.

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim eski bilgisayarımda da aynı sorun vardı. fana baktım ki dişlerinden birisi kırılmış ve oraya sıkışmış
neyse kırılan dişi cıkardım buseferde bir diş eksik olduğu için dengesiz gönerek ses çıkardığını farkettim
kırılan dişin tam karşısındaki dişi de ben kırdım. dengesi düzelsin diye
sesi biraz azaldı. ama yine pek fark yoktu. en son bir yöntem buldum
kasayı yere yan koydum. kasanın kapağını da kapatmadım o şekilde olunca ses çıkarmıyor :)

:D ilginç ama yere yatırmak için kablolar yetmez ki :D modem, yazıcı, 4+1 ses sistemi, güç kaynağı var. daha klavye fare monitör fln demedik bile :D zaten bu gidişle ben söküp elimle kıracam fanı

Bilgisayar yanıyor resmen. :scared:
En güzeli maddi durumun müsait olduğunda hemen değiştir.

e boşuna demedik ki az sonra havaya uçacak diye :(

öss var zaten komple interneti de pc'i de kaldırıp kurtulmayı düşünüyorum. (pardon yeni adıyla ygs ve lys)

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
eğer oyun oynamicaksan ekran kartını kullanma.. onboard ekran kartını kullan. çünkü ekran kartın 81 derecede olduğu sürece senin kasanın içi fırın gibi olacaktır..

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer oyun oynamicaksan ekran kartını kullanma.. onboard ekran kartını kullan. çünkü ekran kartın 81 derecede olduğu sürece senin kasanın içi fırın gibi olacaktır..

onboard ekran kartı bozulduğu için bu ekran kartını almak zorunda kaldım malesef :thumbdown: :glare:

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
küçük bir fan alıp ekran kartının pasif soğutma bloklarının üzerine monte et bence.. senin tüm sorunun ekran kartından dolayı gibi.. biliyoruz ki ısınan hava genleşir, yoğunluğu azalır ve yukarı doğru yükselir.. ekran kartının tam üstünde de işlemci olduğu için fanın döner döner durur..

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu pcden ümidimi kestim artık. zaten 5. yıl oluyor bu sene. eğer düzgün biyer kazanırsam laptop tarzı daha sağlam bişey almayı planlıyoruz . ddr2 ram desteği yok. ddr ramler ddr2 lerden 2-3 kat daha pahalı. bi ara ram almaya karar vermiştimki fiyatları görünce yine vazgeçtim. geçen gün fanlara baktım. 110TL civarıydı. bu böyle olmaz dedim modifiyeden vazgeçtim. en akıllıcası yeni almak bence.

muko

Profesör
Reaksiyon puanı
12
benimde 5 yıl olmuştu demek 5 yıl sonra gidiyor :D
ama yan yatırma işini dene bence
bende kablolar yetti ayağımın altında kasa
kasanın üstüne basıyorum :D:D

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
bu pcden ümidimi kestim artık. zaten 5. yıl oluyor bu sene. eğer düzgün biyer kazanırsam laptop tarzı daha sağlam bişey almayı planlıyoruz . ddr2 ram desteği yok. ddr ramler ddr2 lerden 2-3 kat daha pahalı. bi ara ram almaya karar vermiştimki fiyatları görünce yine vazgeçtim. geçen gün fanlara baktım. 110TL civarıydı. bu böyle olmaz dedim modifiyeden vazgeçtim. en akıllıcası yeni almak bence.

5 tl'ye 8 cm lik bir fan alıp ekran kartına monte et bence.. ama öncesinde 12 volt tan 7 yada 5 volta indir fanı ki çok ses yapmasın.. birkaç kablosunun yerini değiştiriyosun, basit bir işlem.. ayrıca eğer fan alırsan ekran kartına doğru üflettir havayı..

tehlike724

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
5 tl'ye 8 cm lik bir fan alıp ekran kartına monte et bence.. ama öncesinde 12 volt tan 7 yada 5 volta indir fanı ki çok ses yapmasın.. birkaç kablosunun yerini değiştiriyosun, basit bir işlem.. ayrıca eğer fan alırsan ekran kartına doğru üflettir havayı..

voltu düşürmek yene yarayacak anlayamadım?

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
voltu düşürmek yene yarayacak anlayamadım?

eğer çok ses çıkartırsa (ki ucuza aldığın için çok ses çıkartıcaktır) voltajını düşürerek dönüş hızını yani sesi azaltabilirsin.. tabii soğutma etkisi de nispeten azalacaktır..

fanayar.jpg