Yardım Islemci bosta 100 derece

Bu konuyu okuyanlar

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
O zaman pompanın fanının yataklaması bozulmuş olabilir Ancak ona sıra gelinceye kadar e.kartı fanları veya kasa fanlarıda ses yapabilir. Önce kasa fanlarından başla. Kaç tane kasa fanı varsa tek tek elle durdurarak,dene.
ekran karti fanlari bilgisayar acikken 4 5 saniye donuyor sonra duruyor heralde yuk altina gurmesi lazim donmesi icin ama isisinda hix bi sikinti yok ekran kartinin,35 40 dereceden yukari cikmiyor,onun disinda su bilgisayarci yanlis yerlere takmistir demistiniz ya sysfan 1 ile cpu fan 1 in yerlerini degiseyimmi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

ekran karti fanlari bilgisayar acikken 4 5 saniye donuyor sonra duruyor heralde yuk altina gurmesi lazim donmesi icin ama isisinda hix bi sikinti yok ekran kartinin,35 40 dereceden yukari cikmiyor,onun disinda su bilgisayarci yanlis yerlere takmistir demistiniz ya sysfan 1 ile cpu fan 1 in yerlerini degiseyimmi?
hocam butun fanlari denedim hic birinde sorun duzelmedi sanirim ses sivi sogutucu faninin arkasindan geliyor

Scaryghost59

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hava soğutucuyla deneyin eğer sorun çözülürse sıvı soğutmada sorun vardır.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Başka fan kalmadığına göre ,o zaman radyatörün üzerine takılı olan pompanın fanından ses geliyor.Ancak 5400 devirde ,yine de döndüğüne göre,en azından soğutma işini yapabilmesi gerekirdi.

Deiştir bakalım soketleri. Bi şey değişeceğini sanmıyorum ama yine de bi deniyelim.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başka fan kalmadığına göre ,o zaman radyatörün üzerine takılı olan pompanın fanından ses geliyor.Ancak 5400 devirde ,yine de döndüğüne göre,en azından soğutma işini yapabilmesi gerekirdi.

Deiştir bakalım soketleri. Bi şey değişeceğini sanmıyorum ama yine de bi deniyelim.
hocam acikcasi sogutmasi eskisine gore iyi biraz daha,eskiden 3 4 dakikada 95 100 dereceleri goruyordu suan 40 50 dakika dayaniyoe en azindan,birde bu sesin bi zarari olurmu yani asiri fazla bir ses geliyor sanirsin kafami sokuyorum icine,bir zarari olmaz derseniz kullanicam,cunku cok lazim oluyor bana bilgisayar,soketleri degisiyorum.

Soketleri degistim hala ayni bir degisiklik olmadi sizce eski yerlerine takayimmi?

Kusura bakmayin sizinde zamaninizi aldim ama bu konular hakkinda cok bilgim olmadigi icin gereksiz paralar harcamak istemiyorum tamir icin vs. herkes parca kitleme pesinde malum...

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Eski yerine tak ,orası daha doğru.

Yalnız ısının yavaş da olsa artması, sıvı soğutucunun görevini tam yapamadığını gösteriyor. Montajında bi sorun olabilir.Zamanında benim bile başıma gelmişti. İşlemci üzerindeki soğutucu bloğu sıkıştıran 4 adet civatanın ,anakartın arkasındaki plakadaki yuvaları yalama olduğundan ,civatalar bloğu iyice sıkıştırıp işlemciye bastıramıyordu. Sıcaklıklar aniden fırlıyordu.Servisten o parçanın yenisini getirttmiştim.Bilgisayarcı bile yapsa,görmemiş olabilir bu durumu.

Bi de soğutucu içindeki sıvı eksilmiş olabilir.Sıvı olmadığı için sıvı+hava karışımı o zırlama gibi sesi de yapabilir.Ama yataklama sesi gibi daha çok.

Bu şekilde kullanabilirsin,çok gerekli durmlarda,yataklar iyice bozulup,fakat ses daha da artabilir de.

Fakat bu derecelerde işlemciyi kullanmak da iş değil. Zaten o derecelerde işlemci kendini koruma altına almak için frekans düşürür. Bu da performansını azaltır.

Eğer 2 senesi dolmadıysa ve stok soğutucu duruyorsa, bunu servise yolla.Hatta bittiyse bile yolla. Yeni bihava soğutma kadar masraf isteyeceklerini sanmıyorum Çok aşırı bi fiat çıkarsa ,yaptırmıyıverirsin.Stok soğutucu bi süre idare eder.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eski yerine tak ,orası daha doğru.

Yalnız ısının yavaş da olsa artması, sıvı soğutucunun görevini tam yapamadığını gösteriyor. Montajında bi sorun olabilir.Zamanında benim bile başıma gelmişti. İşlemci üzerindeki soğutucu bloğu sıkıştıran 4 adet civatanın ,anakartın arkasındaki plakadaki yuvaları yalama olduğundan ,civatalar bloğu iyice sıkıştırıp işlemciye bastıramıyordu. Sıcaklıklar aniden fırlıyordu.Servisten o parçanın yenisini getirttmiştim.Bilgisayarcı bile yapsa,görmemiş olabilir bu durumu.

Bi de soğutucu içindeki sıvı eksilmiş olabilir.Sıvı olmadığı için sıvı+hava karışımı o zırlama gibi sesi de yapabilir.Ama yataklama sesi gibi daha çok.

Bu şekilde kullanabilirsin,çok gerekli durmlarda,yataklar iyice bozulup,fakat ses daha da artabilir de.

Fakat bu derecelerde işlemciyi kullanmak da iş değil. Zaten o derecelerde işlemci kendini koruma altına almak için frekans düşürür. Bu da performansını azaltır.

Eğer 2 senesi dolmadıysa ve stok soğutucu duruyorsa, bunu servise yolla.Hatta bittiyse bile yolla. Yeni bihava soğutma kadar masraf isteyeceklerini sanmıyorum Çok aşırı bi fiat çıkarsa ,yaptırmıyıverirsin.Stok soğutucu bi süre idare eder.
Anliyorum hocam eyvallah bilgisayarciya goturucem ya 120 lira verdim okadar hic bi degisiklik yok getiricem oldurana kadarda salmicam.Simdi yazdimda bilgisayarciya diyor getir kapali olan yeri yuksek basincli suyla acalim,bakalim getiricem yarin.Eyvallah tesekkur ediyorum yardimlarin icin hayirli aksamlar

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Rica ederim. Sonucu bi yazarmısın buraya da. Herkes faydalanmış olur.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar guncelleme:yuksek basincli suyla tikali yerlerini actirdim cikardigi ses duzelmis fakat sonuc hala ayni hic birsey yapmiyorken 100 dereceleri goruyor,anlasilan son care yeni fan almak olucak belliki omru bitmis

Arkadaslar guncelleme:yuksek basincli suyla tikali yerlerini actirdim cikardigi ses duzelmis fakat sonuc hala ayni hic birsey yapmiyorken 100 dereceleri goruyor,anlasilan son care yeni fan almak olucak belliki omru bitmis
suanda biostayimda sicaklik.61 dereceyi gecmiyor acaba masaustunde yuklu olan bir programdan dolayimi oluyor anlamadim Opera gaming browser yuklu sadece o acik oluyordu acaba ondan kaynakli olabilirmi?

suanda biostayimda sicaklik.61 dereceyi gecmiyor acaba masaustunde yuklu olan bir programdan dolayimi oluyor anlamadim Opera gaming browser yuklu sadece o acik oluyordu acaba ondan kaynakli olabilirmi?
arkadaşlar biostan smart fan özelligini açtım şuan işlemci chromeda falan gezerken 70 derece sabit normalmi sizce?

Son düzenleme:

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar sorunum çözüldü. Yeni fan aldım, Cooler Master MasterLiquid ML240R öneririm. Chrome üzerinde gezerken 33 derece sabit alıyorum. Teşekkürler...

Son düzenleyen moderatör:

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Arkadaşlar işlemci sıcaklığı boşta hiçbir şey yapmıyorken 100 dereceleri görüyor, bilgisayarcıya götürdüm sıvı soğutmanın içindeki suyu vs temizlettim macunları da yenilettim her şeyi yaptırdım fakat hala aynı sonra sorunun sivi sogutucu faniyla alakali olabilecegini dusundum cunku pc acildiktan 10 15 dakika sonra su videodaki hale geliyor bu neden bu hale geliyor olabilir sizce (en son cozum olarak fan almayi goruyorum eger bir cozum bulamassam).Sistemim 4 yillik,son bir hafta icinde basladi bu sorun.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 1600 işlemci.
GTX 1050 Ti ekran kartı.
Xigmatek Scylla 120 sıvı soğutucu.
MSI Bazooka B350M anakart.
Durum anormal. Sebebi bence sıvı soğutmadan kaynaklı. Ya içindeki sıvıda sorun var ya da borularda. Soğutucunun garantisi bulunuyor mu?

Reaksiyon puanı
268
yok korkutugum sey sicakligi degil zaten fandan gelen ses 15 20 almiyor baslamasi direk bagiriyor biostan bakiyimde sadece sivi sogutucunun kablolarini cikaripmi aciyim bios hardwaremonitor u
Kardeşim fandan bir şey olmaz 100 dereceyi sana şöyle anlatayım suyun kaynama sıcaklığı işlemci bu sıcaklıktac püf olur püf işlemcin dahil tüm parçalar hasar görür. Fanı değişirirsin 200 tl işlemci 1000 TL.