Yardım Islemci bosta 100 derece

Bu konuyu okuyanlar

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar işlemci sıcaklığı boşta hiçbir şey yapmıyorken 100 dereceleri görüyor, bilgisayarcıya götürdüm sıvı soğutmanın içindeki suyu vs temizlettim macunları da yenilettim her şeyi yaptırdım fakat hala aynı sonra sorunun sivi sogutucu faniyla alakali olabilecegini dusundum cunku pc acildiktan 10 15 dakika sonra su videodaki hale geliyor bu neden bu hale geliyor olabilir sizce (en son cozum olarak fan almayi goruyorum eger bir cozum bulamassam).Sistemim 4 yillik,son bir hafta icinde basladi bu sorun.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 1600 işlemci.
GTX 1050 Ti ekran kartı.
Xigmatek Scylla 120 sıvı soğutucu.
MSI Bazooka B350M anakart.

Ekli dosyalar

• 3DD9F224-A4F7-44F3-855B-0F8544570E28.jpeg
    3DD9F224-A4F7-44F3-855B-0F8544570E28.jpeg
    58.7 KB · Görüntüleme: 113

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,592
Arkadaşlar işlemci sıcaklığı boşta hiçbir şey yapmıyorken 100 dereceleri görüyor, bilgisayarcıya götürdüm sıvı soğutmanın içindeki suyu vs temizlettim macunları da yenilettim her şeyi yaptırdım fakat hala aynı sonra sorunun sivi sogutucu faniyla alakali olabilecegini dusundum cunku pc acildiktan 10 15 dakika sonra su videodaki hale geliyor bu neden bu hale geliyor olabilir sizce (en son cozum olarak fan almayi goruyorum eger bir cozum bulamassam).Sistemim 4 yillik,son bir hafta icinde basladi bu sorun.

Sistem özellikleri:
Ryzen 5 1600 işlemci.
GTX 1050 Ti ekran kartı.
Xigmatek Scylla 120 sıvı soğutucu.
MSI Bazooka B350M anakart.
sistemi sakın açmayın eğer boşta 100 derece oluyorsa. Herşeyi yakabilirsiniz. Sadece işlemci mi sıvı soğutucuya bağlı? onun yerine stok fanı deneyebilir misiniz? belki sıvı soğutma soğutmuyordur.

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Reaksiyon puanı
1,802
virüs testi yaptınız mı

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Soğutucu pompasını kontrol edin. Çalışmıyor olabilir.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
virüs testi yaptınız mı
Virus testi yaptim temiz cikti tesekkurler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Soğutucu pompasını kontrol edin. Çalışmıyor olabilir.
Sogutucu pompasini nasil kontrol edebilirim? tesekkurler.

sistemi sakın açmayın eğer boşta 100 derece oluyorsa. Herşeyi yakabilirsiniz. Sadece işlemci mi sıvı soğutucuya bağlı? onun yerine stok fanı deneyebilir misiniz? belki sıvı soğutma soğutmuyordur.
sistemi ilk actigimda 30 dereceden basliyor 20 25 dakika icersinde 90 derecelere cikiyor internette dolasirsam vs. ama ondan daha onemli olan problem su fanin cikardigi ses neden kaynaklaniyor olabilir? tesekkurler

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sıvı soğutmanın içindeki sıvının değişmesi veya temizlenmesi için hortumların sökülmesi lazım. Bu da normal şartlarda mümkün değil.Isı tabancaları falan lazım. Sen ,değiştirirken gördün mü.

Pompanın fan devrini biostan veya aida 64,hw monitör gibi bi programla görmen şart. Dönmüyor olabilir.
İçerdeki sıvı eksilmiş olabilir. Hava miktarı arttıkça ses yapar. Ayrıca çok tiz bi ses varsa,pompa fanının yataklaması bozulmuş da olabilir Ama önce devri mutlaka bi şekilde görmelisin.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıvı soğutmanın içindeki sıvının değişmesi veya temizlenmesi için hortumların sökülmesi lazım. Bu da normal şartlarda mümkün değil.Isı tabancaları falan lazım. Sen ,değiştirirken gördün mü.

Pompanın fan devrini biostan veya aida 64,hw monitör gibi bi programla görmen şart. Dönmüyor olabilir.
İçerdeki sıvı eksilmiş olabilir. Hava miktarı arttıkça ses yapar. Ayrıca çok tiz bi ses varsa,pompa fanının yataklaması bozulmuş da olabilir Ama önce devri mutlaka bi şekilde görmelisin.
Valla bana icindeki siviyi yeniledim dedi degistirirken gormedim ama guvenilir bilgisayarci yani yalan dolani olmaz tekte calismiyolar 3 4 kisi ilgileniyor bi kasayla.Onun disinda pompanin fan devrine bakiyim biosta ne diye geciyor aid64 indirmeye korkuyorum deli gibi ses geliyor fandan paylastigim url den gorebilirsiniz fanin durumunu.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
15 -20 dk içinde o dereceye geliyorsa aidanın inmesi kurması, 1dk sürmez. Biz müneccim değiliz,sesle video ile hiç bi şey anlşılmaz. .. Bize teknik belge ,veri lazım.
Biosta,hardwaremonitör menüsüne bakın.Ama anakrt üzerindeki kasa fanı bağlantıları varsa onları o an için sökmen gerekiyor. Yoksa hangi fan neye ait bilemeyiz.

Yani bunları yapmazsanız, maalesef yardımcı olamam.Korkulacak bi tarfı yok bunların.100 derecede işlemci çalışırken ,esas korkulur.:)

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
15 -20 dk içinde o dereceye geliyorsa aidanın inmesi kurması, 1dk sürmez. Biz müneccim değiliz,sesle video ile hiç bi şey anlşılmaz. .. Bize teknik belge ,veri lazım.
Biosta,hardwaremonitör menüsüne bakın.Ama anakrt üzerindeki kasa fanı bağlantıları varsa onları o an için sökmen gerekiyor. Yoksa hangi fan neye ait bilemeyiz.

Yani bunları yapmazsanız, maalesef yardımcı olamam.Korkulacak bi tarfı yok bunların.100 derecede işlemci çalışırken ,esas korkulur.:)
yok korkutugum sey sicakligi degil zaten fandan gelen ses 15 20 almiyor baslamasi direk bagiriyor biostan bakiyimde sadece sivi sogutucunun kablolarini cikaripmi aciyim bios hardwaremonitor u

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sıvı soğutucunun kablolarını sökme sakın.Kasadaki fanların anakrt ile bağlantısı,bağlantıları varsa ,onları sök.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıvı soğutucunun kablolarını sökme sakın.Kasadaki fanların anakrt ile bağlantısı,bağlantıları varsa ,onları sök.
yok sivi sogutucu dedigim sivi sogutu faninin kablosuda var takili

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yani anakarta bağlı ,sadece radyatör fanı ve pompanın kablosu oalrak, iki tane kablomu bağlı.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fanlarin kablosunu cikarmadan baksam olmuyormu peki hangisi hangi fanin kablosu oldugunu bilmiyorum cunku biraz karisik

Yani anakarta bağlı ,sadece radyatör fanı ve pompanın kablosu oalrak, iki tane kablomu bağlı.
evet sanirim su iki siyah sogutucunun fanina gidiyor

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Şimdi baştan bi daha anlatayım Sıvı soğutmalarda bi tanesi pompa bloğuna bağlı ,diğeri ise radyatör fanlarına bağlı 2 adet kablo vardır. Rdayatör fan kablosu ,anakrt üzerinmdeki cpu pump denen yere taklılr. Pompa kablosu ise, pump fan denen yere taklılr. Ancak biraz eski anakrtlarda ,pump fan soketi olamyabiliyordu,bu nedenle sys fan veya ch fan denilen yerlere takılabilir. sys demek sistem,ch demek kasa demek.

Senin anakrtında zaten bi tane cpu fan, bi tane de sys fan soketi var.
Yalnız sendeki sıvı soğutmanın bi, gıcık tarafı var. pompa radyatörün üzerinde monteli. Ve sanki ,videolardan gördüğüm kadarıyla radyatör fan kablosu ile pompanın kablosu birleştirilip tek kablo ile anakarta bağlı gibi. Olmayabilir de.
Yani iyice bakabilirmisin. Sıvı soğutmanın neresinden ne şekilde çıkarsa çıksın, anakrta bağlı olan bi tanemi kablo var ,yoksa iki tanemi. Daha doğrusu anakrtta ,sıvı soğutma için tek soketmi kullanılmış,yoksa iki tane soketmi.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdi baştan bi daha anlatayım Sıvı soğutmalarda bi tanesi pompa bloğuna bağlı ,diğeri ise radyatör fanlarına bağlı 2 adet kablo vardır. Rdayatör fan kablosu ,anakrt üzerinmdeki cpu pump denen yere taklılr. Pompa kablosu ise, pump fan denen yere taklılr. Ancak biraz eski anakrtlarda ,pump fan soketi olamyabiliyordu,bu nedenle sys fan veya ch fan denilen yerlere takılabilir. sys demek sistem,ch demek kasa demek.

Senin anakrtında zaten bi tane cpu fan, bi tane de sys fan soketi var.
Yalnız sendeki sıvı soğutmanın bi, gıcık tarafı var. pompa radyatörün üzerinde monteli. Ve sanki ,videolardan gördüğüm kadarıyla radyatör fan kablosu ile pompanın kablosu birleştirilip tek kablo ile anakarta bağlı gibi. Olmayabilir de.
Yani iyice bakabilirmisin. Sıvı soğutmanın neresinden ne şekilde çıkarsa çıksın, anakrta bağlı olan bi tanemi kablo var ,yoksa iki tanemi. Daha doğrusu anakrtta ,sıvı soğutma için tek soketmi kullanılmış,yoksa iki tane soketmi.
sivi sogutmadan cikan 2 kablo var birisi sys fan 1 yerine takili digeri cpu fan 1 e takili

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tamam o zaman. Biosdan bakabilirsin.Demekki kasa fanları direkt power supply a bağlanmışlar. anakartın üzerinde sys fan 2 veya cpu fan 2 diye falan,başka kablo takılı bi soket yok,demi.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İyi ,anaakrta takılı sadece bu iki kablo var ise,biosda göreceklerimiz,sıvı soğutmaya ait değerler olacakdır.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hardwaremonitor deki veriler bu sekilde

İyi ,anaakrta takılı sadece bu iki kablo var ise,biosda göreceklerimiz,sıvı soğutmaya ait değerler olacakdır.
attigim resimler gozukuyormu?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hayır.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
yok maalesf. Resmi mb olarak çok büyükse,biraz küçült. Ve mouse ile kulağından tutarak direkt sürükle.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yok maalesf. Resmi mb olarak çok büyükse,biraz küçült. Ve mouse ile kulağından tutarak direkt sürükle.
telefondan yapmaya calisiyorum suan isin sikintisi orda resimler yukleniyor fakat cevap yaza tiklayinca kayboluyorlar

Resimleri baska bi sekilde ulastirma yolu yokmudur mbleride kucuk ama paylasilmuyor buradan

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Telefon işini pek anlamam,ben ancak pc den anlarım.Kendi mail adresine atsan fotoları. Oradanda masüstüne falan atıp,pc den foruma girsen.Tabi pc ni açabiliyorsan. O geldi aklıma.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Telefon işini pek anlamam,ben ancak pc den anlarım.Kendi mail adresine atsan fotoları. Oradanda masüstüne falan atıp,pc den foruma girsen.Tabi pc ni açabiliyorsan. O geldi aklıma.
pc aciliyor acilmasina hatta 40 50 dakka biseyler yapilabilie normal sicakliklarda ama fan sesi cok fazla sanki birsey surtuyor gibi bisey olur diye acmak istemiyorum

Siz mailinizi verseniz oraya atsam peki?

Irıs von Everec

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,472
Hızlı resim adlı siteye yükleyebilirsiniz resimleri.

Ondan sonra oranın linkini buraya yapıştırın.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bilgisayarcı radyatör fanını cpu fana ,pompayı de sys fan soketine taktıysa ,radyatör fanın 1904 ,pompan ise 5400 devirde dönüyor. Şimdi gelelim o sese..Radyatörün fanı zaten müdahale edilebilir durumda . Parmağınla fanı tut.Pc yi aç Fan dönmesin. Aynı ses gelecek mi.

Maich

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarcı radyatör fanını cpu fana ,pompayı de sys fan soketine taktıysa ,radyatör fanın 1904 ,pompan ise 5400 devirde dönüyor. Şimdi gelelim o sese..Radyatörün fanı zaten müdahale edilebilir durumda . Parmağınla fanı tut.Pc yi aç Fan dönmesin. Aynı ses gelecek mi.
tamamdir 15 dkya evde olucam

hocam geldim simdi bu sys1 ile cpu fan1 in yerinimi degiseyim ?

hocam geldim simdi bu sys1 ile cpu fan1 in yerinimi degiseyim ?
hocam bilgisayari elimi fana tutarak actim ses yine geliyor ama fandan gelmiyor sanirsam sogutucudami bi sikinti var dersiniz?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O zaman pompanın fanının yataklaması bozulmuş olabilir Ancak ona sıra gelinceye kadar e.kartı fanları veya kasa fanlarıda ses yapabilir. Önce kasa fanlarından başla. Kaç tane kasa fanı varsa tek tek elle durdurarak,dene.