İş görüşmelerinde ölümcül hata...!

zodehala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hani en kallavi kıyaftlerini giyip iş görüşmesine gittiğinde adı insan kaynakları müdürü olan (ve genelde felsefeci olan ) orta yaşlardaki bir hatun ile yaptığın görüşmeler sonucu elinde kalan koca bir hiçi değerlendirmek istedim.

Bildiğiniz üzere genelde burada güvenilirliği en yüksek olmak ta kabul görmenin en önemli seçeneği.

ve merak ettiğim şu

İnsan 40 yıllık koynuna aldığı karısını tanıyamazken bu hatunlar 15 dakikalık görüşmede senin ilmini ve kişiliğini ve güvenilirliğini nasıl ölçebiliyorlar ?

Pesimistyle!

Profesör
Reaksiyon puanı
50
Çok iyi bir konuya değinmişsin ve bende merak ettim cevabı şimdi :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Yavaş ölçsünler. Tabi ki mümkün değil. Tamamen şans işte, iyi gününe denk gelirsen işe kabul edilirsin, kötü günündeyse kibarca "Biz sizinle iletişim kurarız daha sonra!" derler. :D

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
böyle bir iş görüşmesinin sonunda bana neden bu işyerinde çalışmak istiyorsun diye sorulmuştu bende bu işyerinin herkesin gözünde saygıdeğer bir yer olduğunu söyledim sonrada şu anda bekarım ama evlenmeye karar veripte kız istemeye gidersek, istemeye gittiğimde burada çalıştığımı söylersem kızı kesin vereceklerini söyledim biraz gülüşme olmuştu ortamda:) ertesi gün başladım işe :)

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
bi insan 40 yıllık karısını tanımıyorsa onda sorun vardır.. İş görüşmelerinde özgeçmişine bakarlar. Daha sonra da 15 dk içinde konuşmandan iyi kötü nasıl biri olduğun anlaşılır ki yeterlidir. Geri kalanı dediğim gibi özgeçmişindeki icraatlara bakar.. Hata yok

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
evet yerinde bir tespit olmuş. Bence askerlikte çok kolay ölçülebilir bu. En küçük bir yetki vereceksin askerin birine... Havaya mı girecek, mütevazı mı olacak göreceksin. Çok etkili şekilde sonuç alınabileceğini düşünüyorum. 15 ay askerlik yapmış biri olarak...

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
15 Dakikada İnsan kaynakları Alcağını Almıştır Görceğini Görmüştür

İş Tecrübesi , Konuşma adabı , Konuya Hakimiyetini Ölçtükten Sonra tutup Doğum gününü Sormaz Tabi 15 dakkada Biter.!

zodehala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bi insan 40 yıllık karısını tanımıyorsa onda sorun vardır.. İş görüşmelerinde özgeçmişine bakarlar. Daha sonra da 15 dk içinde konuşmandan iyi kötü nasıl biri olduğun anlaşılır ki yeterlidir. Geri kalanı dediğim gibi özgeçmişindeki icraatlara bakar.. Hata yok

o kadar büyük o kadar büyük konuştun ki !

dipsiz hasrete tuzak
en yakınken en uzak
tadı zehirden erzak

Madem hata yok onun içinmi superonline kuruldu (hikayesine bakınız)? Aklıma ilk gelen örnek bu idi daha böyle niceleri.

Nasıl oluyorda işin sahibi insan kaynakalırını yani onu yüceltecek kişileri başkasının yönetimine veriyor.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
15 Dakika değil asıl önemli olay, dayınız var mı dayınız ???

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
böyle bir iş görüşmesinin sonunda bana neden bu işyerinde çalışmak istiyorsun diye sorulmuştu bende bu işyerinin herkesin gözünde saygıdeğer bir yer olduğunu söyledim sonrada şu anda bekarım ama evlenmeye karar veripte kız istemeye gidersek, istemeye gittiğimde burada çalıştığımı söylersem kızı kesin vereceklerini söyledim biraz gülüşme olmuştu ortamda:) ertesi gün başladım işe :)

:D:Dah böyle bi şans bana da denk gelse. şimdilik okuyoruz ama ileride iş görüşmeleri nasıl olucak acaba:(...:glare:...:closedeyes:...:wink:.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629

Profösör pesi..:D

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Pek bir şey bilmiyorsanız haklısınız. Dayıya ve 15 dk'tan fazlasına ihtiyacınız var. Ama bir konuda çok iyiyseniz, iş teklifi de alırsınız, görüşmenin süresini de siz ayarlarsınız...

zodehala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İsmini hatırlayamadığım ünlü bi firmanın iş görüşmesine giden süperonline sahibine . En büyük hayalin nedir diye soran insan kaynakaları müdürüne "seni elemanım olarak çalıştırmak" tır dedi . Müdür hayatının en büyük hatasını yaptı kendine rakip yaratılmasına sebep oldu .

Çünkü yıllar sonra o müdür süperonlineye aynı mavkide işe alındı

Böle 5-10 örnek daha var. Ben makam ve firmaları karıştırmış olabilirm önemli olan nerden nereye gelindiği ve yapılan hatalar.

Hani pesimist rumuzlu yüce insan hata yo deyince birden peygamberlikmi devam ediyo sandım.

Bu şeye benziyo ömründe çalışmamış bir insanın bba parası yiyerek çocukluğundan beri çalışmış biri hakkında konuşması gibidir

pesimist sen herhalde zulme uğramadın. onun için eşşekten düşenin halini eşşekten düşen bilir .

Pesimistyle!

Profesör
Reaksiyon puanı
50
"Ne insanlar gördüm üstünde elbise yok ne elbiseler gördüm içinde insan yok"

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
İş görüşmesi için 15 dakika aslında yeterli değildir.Ama günümüz şartlarında bazı genellemelere göre değerlendiriorlar o 15 dk.lık görüşmeyi.

CV'ye gelince,eğer çok iyi bir okuldan mezun olmuşsanız,iş tecrübeniz varsa ve referanslarınız sağlamsa (siz ona dayı da diyebilirsiniz :) ) iş bulmak haliyle kolaylaşıyor.Ama orta halli bir okuldan mezunsanız,iş tecrübeniz yoksa (yeni mezunsanız mesela) ve referans vermeiyorsanız biraz daha zorlaşıyor ve daha azına razı olmak zorunda kalıyorsunuz.

Üniversiteden bir ay önce mezun oldum.Ve şu anda iş arıyorum.Dikkatimi çeken birşey var.Aslında bunu daha önceden de biliyordum ama profosyonel olarak iş aramaya başlayınca birebir yaşayarak gördüm.

Firmalar (en büyükleri de dahil) elemana ihtiyaçları olmasa dahi iş ilanı vererek reklam yapıyorlar.

Türkiyenin en büyük 4 kariyer sitesine üyeyim.(ayriyeten işkur'a) bir ay içerisinde 100'ün üzerinde başvuru yapmama rağmen henüz bırakın cevap vermeyi CV mi bile okumamış hiç biri.Tamam belki aradıkları nitelikte biri değilim ama insan CV'ye bir kez bile bakmaz mı?

iki yıl önce öğrenciyken yaptığım başvuru ile ilgili bir resim sanırım ne demek istediğimi daha iyi anlatıyor.

isbasvuru.jpg

Bunlar geçte olsa :D cevap verdi diğer firmalardan cevap bile gelmedi.

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Birdeşöyle bir durum var işe alınması için o adamla 40 yıl geçiremezler :D şakası bir yana bazı testler yamışlar ama her insan da bu testler aynı çıkacak mı oda bir muamma :D

sakallıoğlu

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Birincisi gelen kocası değil, İŞE ALMAZ.
İkincisi o senin karın değil, YİNE İŞE ALMAZ.

zodehala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birincisi gelen kocası değil, İŞE ALMAZ.
İkincisi o senin karın değil, YİNE İŞE ALMAZ.

Birincisi anlamadığın şeyler için yorum yapma
ikincisi anlayana sor
üçüncüsü beynini kullan
dördüncüsü yoksa beynin olana danış.

Verdiğim örnekte şunu demek istedim.

"40 yıl beraber yaşadığı kişiyi öle yakını ki yatağına almış o derece yakınını tanıyamazken nasıl olurda ömrü hayatında ilk kez gördüğü bir kişiyi 5 bilemedin 15 dakkada ilmen fikren ,manen ve maddeten çözebiliyor"

tahir2023

Asistan
Reaksiyon puanı
0
15 Dakika değil asıl önemli olay, dayınız var mı dayınız ???

Tabiki önemli olan bu. yoksa işe alma kritesi vs.. bir sürü fasa fiso sayarlar adama ama yüzde 90 ı boş. O bahsedilen 30 yaş üstü insan sarrafı gibi görünen ellerinde kalem sıkılgan tavırlarla babasının hayrına işe alıyor gibi görünen hatunlar da bilmiyor neyin ne olduğunu.

Türkiye'de malesef belirli bir yere kadar başarınızla gelirsiniz sonrasında elinizden tutacak birileri mutlaka olmalı.

zodehala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi dayı mayı yok bende ya küçük emrah modunda dolaşıyorum.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Hani en kallavi kıyaftlerini giyip iş görüşmesine gittiğinde adı insan kaynakları müdürü olan (ve genelde felsefeci olan ) orta yaşlardaki bir hatun ile yaptığın görüşmeler sonucu elinde kalan koca bir hiçi değerlendirmek istedim.

Bildiğiniz üzere genelde burada güvenilirliği en yüksek olmak ta kabul görmenin en önemli seçeneği.

ve merak ettiğim şu

İnsan 40 yıllık koynuna aldığı karısını tanıyamazken bu hatunlar 15 dakikalık görüşmede senin ilmini ve kişiliğini ve güvenilirliğini nasıl ölçebiliyorlar ?

15 dakika mi :D
15 saniyede anlar onlar, ozel egitimleri oldugu gibi mesleki deneyimleri bile yetiyor.

Sahsen ben karsimdaki beni ise alir mi almaz mi 10 saniye de anlarim :w00t::w00t:

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

zodehala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
15 dakika mi :D
15 saniyede anlar onlar, ozel egitimleri oldugu gibi mesleki deneyimleri bile yetiyor.

Sahsen ben karsimdaki beni ise alir mi almaz mi 10 saniye de anlarim :w00t::w00t:

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

şu yüce ilminden bir katre bize de ver ya :yes:

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Boğaziçine üni. gidip adam toplayan firmalarda var,iyi bir eğitim varsa şans da yüksek.

zodehala

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğitimi anladıkta tecrübe nasılolcak okuldaki biri için

(Hani herkes en az 3 yıl tecrübe istiyor)